UTAZZ
A Rovatból

Elszánt vagy? Íme 10 hazai kihívás a bakancslistádra!

Ha szereted a kihívást, nem félsz egy kis adrenalintól és kész vagy pár bátorságpróbára, akkor ezeket a helyeket járd végig.

Link másolása

Ha szereted a kihívást, nem félsz egy kis adrenalintól és kész vagy pár könnyebb bátorságpróbára, akkor ezeket a helyeket járd végig, akár a családdal együtt. Már többféle ötletet adtunk, hogy milyen helyeket érdemes felvenni arra a bizonyos bakancslistára. Most csupa olyan dolgot szedtünk össze, amihez kell némi elszántság, néha kis bátorság, kalandvágyás és nyitottság az új iránt. Egyik sem megerőltető feladat, így bátran ajánljuk minden korosztálynak. Akár egy nagy családi kihívásnak is jó lehet egy-egy helyszín felkeresése.

tapolcaitavasbarlangFB7

1. Kalandpark

Magyarországon sokfelé találni már kalandparkot. Az egyik legújabb a Sárváron átadott szuper park. Itt próbára teheted a bátorságodat. Vállalkozó kedvedtől függően többféle pályán lehet végigmenni. A fürdő mellett található kalandparkban egy 120 állásos erdei drótkötélpálya, egy 10 méter magas mászófal és egy íjászpálya is található. A legbátrabbak pedig a tó felett is áthussanhatnak 8 méter magasan. De van itt gyerekeknek való kisebb pálya, játszótér és erdei tanösvény. Ha további kalandokra vágysz, választhatod még a famászást, légipuska lövést, aranymosást, kipróbálhatod a dobókeresztet vagy a ládaépítést.

Infó: ITT

sarvarkalandpark2

sarvarkalandpark3

2. Vezetés extrém körülmények között

Első hallásra ez amolyan fiús programnak tűnik, de a lányok is nyugodtan kipróbálhatják. Persze itt azért kell a megfelelő életkor és jogsi. A Hungaroringen ugyanis vezetéstechnikai kurzusokat lehet venni, ahol például a műgyantás burkolaton imitálják a jeges útviszonyokat. Így ellenőrzött körülmények között megtapasztalhatod, hogyan viselkedik az autó egy kemény téli pályán. Van mód megtanulni a helyes viselkedést is, így éles helyzetben akár életmentő is lehet az itteni gyakorlás. Akad itt még szlalom és ABS pálya, körpálya, lejtő és hegymeneti pálya, melyek a hétköznapi vezetésben nagyon hasznosak lehetnek.

Infó: ITT

hungaroring2

hungaroring3

3. Hattyúgyűrűzés minden nyáron

Nem mindennapi esemény lehet az idén ötödször sorra kerülő Balatoni Hattyú Road Show. Augusztus 13-14-én 10 helyszínen lehet bekapcsolódni a természetvédelmi programba. Aki találkozott már ezzel a fenséges madárral, tudja, hogy bizony komoly lélekjelenlét kell a közelében, mert tud fújni és a csőrével alaposan csípni is. A szárnyfesztávja akár 3 méter is lehet, és igen erős, sőt harcos tud lenni. A gyűrűzési akció célja e nemes állatok megfigyelésének elősegítése. A színes gyűrűk akár szabad szemmel, vagy távcsővel is jól látszanak, így könnyen nyomon követhető mozgásuk. Bár gyűrűzések egész évben vannak, nyáron sokkal kényelmesebb ez az elfoglaltság.

Infó: ITT

Ha inkább tavasszal szeretnél a természettel foglalkozni, akkor ajánljuk a tavaszi madárles akciót, amikor a költöző madarakat lehet nyomon követni.

Infó: ITT

hattyu2

hattyu3

4. Éjszakai csillagnéző túra

Ha csillagokat szeretnél meglesni és nem félsz az éjszakai sötétben túrázni, cserében pedig csodás égboltot nézni és szakemberek vezetésével eligazodni a sok kis fénylő pont között, akkor kiváló program lehet ez a romantikusnak ígérkező éjszakai nézelődés. A kalandra érdemes felkészülni, védekezni kell a rovarok, bogarak ellen, jól jöhet egy meleg ruha, esetleg pléd, no meg túrázáshoz alkalmas felszerelés. Az éjszakában távcsővel fürkészheted a távoli égitesteket, vagy a fűben heverve elmélkedhetsz, és ha szerencséd van, még hullócsillagot is láthatsz. Több helyszínen is lehet csillagokat nézni, mi most a zselicit ajánljuk.

Infó: ITT

When Worlds Collide

5. Barlangászás

A látszatra könnyed kalandtúra nem azonos a barlangokban kiépített utakon haladó sétákkal. Ugye komolyabb kihívásra vágysz? Ahol bizony be kell öltözni barlangásznak, a fejre sisakot és lámpát kell ölteni, sokszor csúszni-mászni kell, és szót kell fogadni a vezetőnek, mert a terep nem veszélytelen. A kezdőknek kiváló terep a Balatoneredicsen található Csodabogyós-barlang, Magyarország tizedik leghosszabb barlangja. A 393 méteres tengerszint feletti magasságban nyíló barlang a bejárat mellett is látható szúrós csodabogyó nevű örökzöld cserjéről kapta nevét. A barlang jelenleg ismert járatainak hossza összesen 5200 m, mélysége -121 m. Főleg hasadékfolyosók, termek és aknák vannak benne. Egyes szakaszokon, például a Függőkert, Meseország részen sok és változatos képződményt, cseppköveket láthatsz. Választani lehet a könnyebb alap túra és a nehezebb extrém túra között.

Infó: ITT

csodabogyoFB1

csodabogyoFB2

6. Csónakázás a föld alatt

Az 1902-ben felfedezett Tapolcai tavasbarlang egyszerre romantikus és kalandos is. Félelmetes a tudat, hogy a föld mélyébe kell alászállni, miközben vadregényes kőfalak között halkan csobbanó evezőcsapásokkal lehet bejárni a különös természeti képződményt. Magyarországon egyedül ez a barlang járható be csónakkal. A víz itt 18-20 fokos, a mélység pedig 70-120 cm, a levegő egész évben 20 fok körül van. A reflektorok sejtelmes világot varázsolnak a barlangba. A program az egész családnak érdekes lehet. Egyszerű utcai öltözék is elégséges a csónakázáshoz.

Infó: ITT

tapolcaitavasbarlangFB1

tapolcaitavasbarlangFB6

7. Hőlégballonozás

No ez a kihívás azért már nagyobb merészséget igényel. Igazából semmi komoly feladatot nem kell végezni, elsősorban a tériszonyt kell legyőzni az arra hajlamosaknak. Ám az élmény akkora, hogy rövid időn belül elfeledkezik mindenki arról, hogy csak egy kis kosárban áll és ki van szolgáltatva a meleg levegőnek és a szeleknek. A repülés szintén családi bátorságpróbának is jó, de akad olyan hely, ahol mód van romantikus kétszemélyes repülésre is. A ballonozáshoz megfelelő egy normál túraruha, no meg egy melegebb pulcsi, mert fent mindig kicsit hűvösebb van.

Infó: ITT

holegballon

holegballon2

8. Szentjánosbogár túra

A természet egyik csodás látványossága a nyár elején látható szentjánosbogár fények. A különleges élményt több helyen is élvezheted az országban. Általában júniusban szervezik az esti-éjszakai túrákat, hiszen akkor látszanak igazán a fénylő bogarak. A családi programnak is ideális kihívásra kényelmes, sportos öltözékben érdemes nekiindulni, no és nem árt egy elemlámpa a táskában, hiszen a sötét erdőben visszafelé jobban lehet tájékozódni a segítségével. Szervezett túrák vannak például a Balaton-felvidéken, vagy az Alcsúti Arborétumban, Királyréten, Pécelen.

szentjanos3

9. Séta a Duna alatt

A Víz Világnapján a DMRV Zrt. évek óta szervez túrát a Duna alatt Nagymaros és Visegrád között. A közműalagutat ekkor megnyitják és ha elég elszánt és bátor vagy, végigsétálhatsz a nem mindennapi helyen. Az alagút 550 méter hosszú és 3 méter széles, a felszín alatt kb. 16 méterrel fut. Az alagút zsilipajtókkal több szakaszra van bontva vész esetére, bár egy komolyabb vízbetörést ezek nem tudnának megállítani. A programban szerepel még egy tárlat megtekintése és egy tanösvény is. Egy legenda szerint itt réges-régen egy alagút volt, melyen a katonák közlekedtek a folyó két partján lévő őrtornyok és a vár között.

Infó: ITT

dunaalatt2

10. Bobozás

Az országban már elég sok helyen ki lehet próbálni ezt a száguldozós élményt. Létezik belőle többféle is, mi most a Visegrádon találhatót ajánljuk. A Nagyvillám-Kilátó mellett 2 bobpályát építettek ki. Az egyikben a nyári bobbal, a másikban az alpsei bobbal lehet kanyarogni, siklani. A tetőre egy 240 méteres felvonó húzza fel a járműveket, ahonnan aztán 11 kanyaron át vezet az út lefelé. A 700 méteres pályán lehet szabadon száguldani, sikítani és élvezni a sebességet, melyet egy fékkarral lehet szabályozni.

Infó: ITT

bob1

bob6

Ha te is kipróbálnád ezeket, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: