UTAZZ
A Rovatból

Eldugott, titkos öblök és gyógyiszap a nyugisabb tengerpartra vágyóknak

Povljanába elég egy strandpapucs, fürdőruha, short és póló, no meg egy jó nagy karimájú kalap.

Link másolása

A nyár közeledtének egyik legbiztosabb jele, hogy egyre többen kezdik el megtervezni a nyaralást. És érdemes is nekiállni, mert a jó helyek gyorsan elkelnek. Nekünk egyik kedvencünk a horvát Adria, és így van ezzel jó pár honfitársunk - és még sokan mások a világból.

Van pár bevált helyünk, de szeretünk más tájakat is becserkészni. Így jutottunk el sok éve, a háború után Pag szigetére. A horvátok ötödik legnagyobb szigetére menni akkor szinte eszetlenségnek tűnt. Nemrég visszatértünk megnézni, hogy mi történt a szigeten azóta.pag (11) (Copy)

A Pag-sziget területe 285 négyzetkilométer, csipkézett partjának hossza pedig 300 kilométer. A legmagasabb csúcsa a 349 méter magas Szent Vid. A sziget szinte szegényesnek tűnik, csupa szikla, köszönhetően a pusztító, hideg és kemény bórának. A szikkadt legelőkön állattenyésztéssel foglalkoznak, híres a pagi sajt és olíva is. Régi, hagyományos csipkéjük világhírű, melyet a mai napig a ház elé kiülve készítenek.

A sziget hídon és komppal is elérhető. A déli része inkább a nyugis nyaralást kedvelőké, a családosoknak ideális. Az északi felén, Pag városa és környéke pedig a nyüzsgést, bulizást keresők paradicsoma.

pag (19) (Copy)

Mi a déli részt választottuk, mert a térkép szerint itt sok kis öblöcske található az út mentén. És úgy is lett.

Povljana

Povljana régi települését körbenőtték az új házak, ezek nagy része a turistákat szolgálja. Több szintes, színes épületek között bújnak meg a régi, de már nagyrészt felújított öreg házikók.

pag (3) (Copy)

Saját kikötője is van, ahol a csónakok mellé nagy tülköléssel kiköt a nyílt tengerről érkező méretes halászhajó. A helybéliek pedig sorba állnak a friss halért és a tenger gyümölcseiért.

A nyaralók inkább a tízórainak beillő reggeli után kezdenek szállingózni a part felé. Szerencsére Povljana roppant jó helyzetben van.

A településnek több remek strandjai is van, ahol viszonylag kényelmesen lehet helyet találni. Azt azonban jó tudni, hogy árnyas partja csak egynek van.

No ott azért a fenyőfák alatt ki van használva minden négyzetcentiméter.pag (6) (Copy)pag (8) (Copy)

A többi strandra csak napernyővel, árnyékoló sátorral szabad nekiindulni. Aki elég merész, az rátalálhat a helyiek strandjaira, ahol nincs söröző, nincs kiülős étterem, viszont nagyobb a nyugalom. Nekünk szerencsénk volt, mert már első nap kaptunk egy jó tippet, és nem sajnálva a plusz 10 percet és az autót, kizötyögtünk a régi város helyén lévő homokos partra.

Másnap pedig magunk fedeztünk fel egy kis ösvényt, ami levitt minket a sziklák között egy pirinyó strandra, ahol árnyék és finom homok várt minket.

A település szélén található a nagy strand mellett, a fenyőfákkal körbevett iszapos tó. A sekély tó vize meleg, az iszapja pedig gyógyító hatású, reumatikus és bőrbetegségekre ajánlják. Egy-két órára felkenve, majd a tengerben leöblítve csodákra képes állítólag.
pag (4) (Copy)

Mivel mi a felfedezős típushoz tartozunk, elhatároztuk, hogy minden nap legalább egy új helyet kipróbálunk. Így jutottunk el olyan

kis öblökbe, ahová csak pár hasonló kalandvágyó merészkedett. Cserébe viszont olyan élővilág várt minket a tenger alatt, ami bőven megérte a pár perces plusz autókázást.pag (13) (Copy)pag (14) (Copy)

Szerencsére csapatunk jól tűri a Robinson-életet, így bőséges ivóvízzel, néhány szendviccsel és keksszel, alapos naptejkezeléssel és hatalmas esernyőkből képzett árnyékolással is megelégedtünk.

A hőség minket sem kímélt, 13 óra körül kegyetlen meleg volt, így alkalmazkodva a helyi szokásokhoz, minden délután sziesztáztunk. Cserébe viszont miénk volt a délután és az este, volt, hogy a naplemente is a vízben ért minket.pag (27) (Copy)pag (28) (Copy)

Étkezés

Povljanában, ebben a kedves kisvárosban reggel nagy élet van, a helyiek már korán reggel nekiindulnak, hogy a "belváros" kávézóiban megigyák reggeli feketéjüket, híreket cseréljenek és hazafelé a pékségben beszerezzék a napi friss péksüteményt.

Az utcán, a házak előtt, vagy a kerítéseken pedig már ilyenkor is friss zöldséget, gyümölcsöt lehet vásárolni.

A helyi piac pár árusítóhelyből áll, ahol szintén már kakasszóra kint ülnek a nénikék és még sötétedéskor is ott lehet találni őket. A friss áruk mellett sajtot, csipkét és kézi kötésű ruhafélét is árulnak.

A helyi ételeket is érdemes megkóstolni. Több kisebb étterem is kínál akár menüt, vagy gyorséttermi jellegű, elfogadható árú ebédet-vacsorát. Tán a leghíresebb a helyi specialitásokat készítő Gostionica Mornar. Mi kipróbáltuk a tintahalat, a polipot, és a vegyestálat, amin volt 4-5 féle húsétel. Friss, finom volt minden, és olyan bőséges, hogy a becsomagolt maradékból másnap még megvacsoráztunk.pag (5) (Copy)pag (7) (Copy)

A fagyi itt is népi eledel. A horvátoknál megszokott lapátos módszerrel 1 gombóc egy vacsorának is beillik. A templom téri fagyizót sűrűn próbálgattuk, nagyon finom volt a citrom és a narancs is.

Az esti korzózás és össznépi összejövetel természetesen itt is a város főterén, a templom előtt zajlik.

Még este 11-kor is szaladoznak a gyerekek, minden további nélkül fociznak a templom bejárata előtt, ahol a falusi öregasszonyok a lépcsőn ülve fagyiznak és szemmel tartják a kamaszokat.

A turisták kedvéért pár helyen tévét is kihelyeztek, de sokkal nagyobb a tömeg a piactéren emelt kis színpadon fellépő helyi asszonykórus körül. A hölgyek korukat meghazudtolva danolásznak és a végén lelibegnek a lépcsőn és a nézelődőket kézen fogva közös táncra invitálnak mindenkit.pag (1) (Copy)

Pag

Ha már Pag szigetén jártunk, akkor nem lehetett kihagyni Pag városát sem.

A kisvárost utoljára a háborút követő első békeévben láttuk. Akkor még őrizte a háború nyomait, a helyieken kívül tán egy tucatnyian voltunk csak nyaralók. A helyiek végezték korábbi munkájukat és próbáltak visszatalálni saját életükhöz. Az utcán árulták a kertben megtermett dolgokat, kinek mi volt, zöldség, gyümölcs, sajt, vagy összeültek többen és készítették naphosszat a csipkecsodákat. A kövek az utcákon fényesre koptak az évszázadok alatt, a parton fenyők adtak árnyékot, a víz pedig szinte pezsgett a víz alatt az élettől.

Ehhez képest most egy nyüzsgő város fogadott, ahol sok új lakóház épült, a régiek is felújítva, a burkolatok kicserélve. A belvárosi kis utcákban boltok, éttermek követik egymást... Mintha nem is az a város lenne...pag (2) (Copy)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk