UTAZZ
A Rovatból

5 könnyű, de csodaszép túra Budapest környékén

Népszerű kirándulóhelyek, amik a gyerekeknek is bejönnek.

Link másolása

A Papás Mamás Magazin segít szülőknek és nagyszülőknek a gyerekneveléssel és a család életével kapcsolatos kérdések megválaszolásában. Mindemellett remek családi programokat is javasolnak a szerzők és a jog útvesztőiben is utat mutatnak.

Budapest közelében ajánlunk 5 népszerű családos kirándulóhelyet. A látványos túraútvonalak mindegyike gyerekkel is könnyen teljesíthető, ám ezúttal sem árt a fokozatosságra ügyelni, különösen, ha kisebb gyerekekkel vagy kezdő túrázókkal kirándulunk.

A kirándulást, túrázást nem lehet elég korán a gyerekekkel megszerettetni. A babákat komfortos babahordozóban egy rövidebb erdei sétára már bátran magunkkal vihetjük, nagyobb gyerekeket pedig könnyű túraútvonalakkal vezessük be fokozatosan az erdőjárás, természetjárás élményekkel teli világába.

Amikor gyerekkel túrázunk, különösen ügyeljünk arra, hogy elegendő innivalóval, elemózsiával, kullancs- és napvédelemmel felszerelve vágjunk neki a kirándulásnak. Nagyobb gyerekeket megkérhetünk arra, hogy útközben segítsék figyelni a turistajelzéseket, sőt, magyarázzuk is el nekik, hogy mi mit jelent.

1. Paprikás-patak - Rózsika forrás - Solymári vár (Pilis)

A Budai-hegység legnagyobb vízesésével a hangulatos Alsó-Jegenye-völgyben csordogáló Paprikás-patak büszkélkedhet. A szelíd patak mellett egy gyerekbarát-babakocsi barát kellemes sétaút halad, ahova még a kirándulást kedvelő nagyszülőket is bátran magunkkal vihetünk. A sétaútvonalat teszteltük, valóban bejárható babakocsival. A túra hossza körülbelül 6 kilométer, amit kényelmesen 2 óra alatt lehet teljesíteni. Az autót a solymári Shell kút környékén érdemes leállítani. A túraút a főút másik oldaláról indul, ahol tájékoztató tábla segít eligazodni.

Rövid idő alatt érjük el az út egyik látványosságát, a vízesést, majd a sétát folytatva hamarosan egy látványos fotóponthoz, egy érdekes homokkőfalhoz jutunk, ami a nagyobb gyerekeket azonnal mászásra csábítja. Nem messze ettől a helyszíntől találjuk meg a Rózsika-forrást, amelynek vize sajnos nem iható.

rozsika_forras

Rózsika-forrás (Zerind/Wikipédia)

A forrástól 10 perc sétára nyílik egy kellemes tisztás, ami baráti-családi piknikek, szabadtéri játékok, labdázás kényelmes helyszíneként kínálja magát. A közeli Solymári vár már innen látszik, kis pihenő után érdemes azt is felkeresni. A Solymári várat elérve visszatérhetünk ugyanazon az útvonalon, vagy akár valamivel nagyobbat kerülve az Alsó-Patak-hegyen át körbe.

2. Remete-szurdok - Remete-barlang - Ördög-árok (Pilis)

Kiindulópont: Máriaremete. A kisgyerekes családok körében méltán népszerű kirándulóhely a Remete-szurdok. Túránkat a Máriaremetei Kisboldogasszony-templomtól indíthatjuk, amely rövid szakaszon egybeesik az Országos Kéktúra útvonalával. A Hosszú-erdő-hegyet megkerülve, egy szép panorámát nyújtó hegyoldalon ereszkedünk le a Remete-szurdok bejáratához.

A túra körülbelül 5 kilométer hosszú, amit kényelmes tempóban 2-2,5 óra alatt lehet bejárni. A turistaútvonal gyerekbarát, száraz, jó időben sportváltozatú babakocsi barát, esős idő után ellenben nem érdemes babakocsival nekivágni. A kellemes sétaút a látványos Őrdög-árok partja mentén halad.

ordog_arok

Az Ördög-árok medre a Remete-szurdokban (Antissimo/Wikipédia)

A szurdok viszonylag rövid, mintegy 30 perc alatt végigjárható - útközben a Remete-barlanghoz lehet feljutni egy meredek csapáson. A hegyet a kék jelzésű turistaútvonal kerüli körbe, amely egyben tanösvény is.

3. Jági-tanösvény - Jági-tó (Pilis)

Kiindulópont: Pilisszentiván. Túránkat Pilisszentiván sportpályájától indítjuk (Budapest irányából érkezve ez a falu másik végén fekszik). A sportpálya mellett egy szerényebb kínálatú büfé található, amitől ne várjunk túl sokat. Arra éppen alkalmas, hogy a sportpálya büféjében pár száz forintért tájékoztató kiadványt vásárolhatunk a tanösvényről - érdemes megvenni.

Innen indulunk, ahonnan könnyű, 4 kilométer hosszú erdei körséta tehető. Még akkor is, ha nagyon lassan haladunk, és több helyen elidőzünk, akkor sem vesz több időt igénybe, mint 2 óra, emiatt kezdő, "bemelegítő" gyerekes túrázásnak kiválóan alkalmas, sőt, kondíciótól függően, még lehet, hogy kevés is lesz.

jagi_to1

Fotó: Papás Mamás Magazin

jagi_to2

Az erdőben több helyen is kicsomagolhatjuk az otthoni elemózsiát (Fotó: Papás Mamás Magazin)

A kellemes körséta az erdőn halad végig, érinti a békés hangulatú Jági-tavat. Egyetlen helyen át kell mászni egy "hatalmas kétágú létrán" ahhoz, hogy a kerítés túloldalára jussunk, ahol az útvonal folytatódik, ezért babakocsisoknak egyáltalán nem ajánlott ez a túra. Babahordózóval ellenben könnyen végig lehet rajta sétálni. Időnként erdei pihenőhelyek teszik kényelmessé a túrázást, egy romantikus fahíd pedig a gyerekek fantáziáját mozgatja meg.

4. Egri vár másolata (Pilis)

Kiindulópont: Pilisborosjenő. Az egri vár másolata a Pilisben, a Nagy-Kevély délnyugati lejtőjén, Pilisborosjenő határában fekszik, közel a Teve-sziklához és az Országos Kéktúra útvonalához. A várat az Egri csillagok című film forgatásához építették az 1960-as években. Várkonyi Zoltán filmrendező a látványos, több ezer statisztát felvonultató csatajelenetekhez választotta a Pilisborosjenő és Csobánka között húzódó völgyet a film egyik helyszínéül. Bár a vár nem igazi, a "várrom" mégis kellően felcsigázza a gyerekek érdeklődését.

Az autót a Házi-réti-horgásztónál (brit katonai temetőnél) parkolhatjuk le. A várat elérve a túrát tovább folytathatjuk egy nagy kört leírva, ám számítsunk rá, hogy ha körbesétálunk, akkor 10 kilométer hosszan kell gyalogolnunk, ezért kisebb gyerekekkel érdemes már a várnál visszafordulni.

Ha körtúra mellett döntünk, akkor a különleges hangulatot árasztó Teve-szikla izgalmas formációit, a kellemes Pilisborosjenői tanösvényt, Köves-bércet vehetjük közelebbről szemügyre, vagy a Balázs-lépcső homoklépcsőin ereszkedhetünk le.

5. Holdvilág-árok (Visegrádi-hegység)

Kiindulópont: Kiskovácsi. Az egyik legnépszerűbb, ha nem a legnépszerűbb kirándulási helyszín a Pilisben, amely Pomáztól körülbelül 6 kilométerre található. Gyalogosan Kiskovácsi vagy Lajos forrás felől közelíthető meg. Egyes feltevések szerint ezen a területen állt egykor Attila városa, egy másik feltételezés szerint Árpád fejedelmet temették el itt. Ezek az elméletek mindmáig nem nyertek tudományos igazolást, ám a hely rejtélye alkalmas arra, hogy a gyerekek érdeklődését felkeltsük a történelem iránt.

holdvilag

A Nagy-szikla, jobbra, középmagasan a Weislich-barlang bejárata látható, (Szenti Tamás/Wikipédia)

Még a túrázáshoz szokott, nagyobb gyerekekkel, illetve sportosabb nagyszülőkkel is kizárólag száraz, jó időben vágjunk neki ennek a túrának, ami könnyűnek nem, de élmény dúsnak mindenképpen mondható. Esős, nedves időben ugyanis a csúszás veszély fokozott, a mászás, a meredek létrahasználat néhol nehézkessé válik. Az árok valójában egy patak medre, ami olvadáskor vagy esők idején levezeti a hegyről a vizet. A Holdvilág-árok hossza körülbelül 1,2 kilométer.

A túrát több helyszínről is indíthatjuk, tipp: túránkat indítsuk a Kiskovácsi kórháztól piros kereszt jelzést követve.

Ha programot keresel a családnak, vagy segítségre van szükséged a gyerekneveléssel illetve családjogi kérdésekkel kapcsolatban, jusson eszedbe a Papás Mamás Magazin!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk