UTAZZ
A Rovatból

A Guinness Rekorder Bory-vár: A szerelem kőből és betonból formált története Székesfehérváron

Bory Jenő negyven éven át saját kezével építette a várat, amelyben imádott feleségével közösen éltek és alkottak is. Itt minden szeglet, oszlop, torony, kert és ablaknyílás mesél az értő szemlélőnek.


Székesfehérvár külvárosában, egy elbűvölő helyszínen, a Mária-völgyben található a Bory-vár, amely nem csupán egy építmény, hanem egy életmű és egy szerelem lenyomata. A vár, amelyet Bory Jenő építész, szobrász és festő álmodott és épített meg, nem csak saját életét, hanem imádott felesége, Komócsin Ilona iránti odaadó szerelmét is megörökíti.

Bory Jenő 1923-ban kezdte el a vár építését, kezdetben tervek nélkül, ihletet merítve a természetből és a személyes érzéseiből. Az építkezés során nem kizárólag az alkotás öröme, hanem a művészi álmaik valóra váltása is szempont volt. A Bory-vár nemcsak egy építészeti mű, hanem egy életre szóló művészi projekt, amelynek célja a szeretet, a munka és a család iránti elkötelezettség kifejezése. „A vár nem csupán egy építmény, hanem egy szerelem kőbe öntött története” – olvasható a vár leírásában, és valóban, minden apró részletet átitat a mester érzékeny és szeretetteljes hozzáállása.

Bory Jenő 40 évig dolgozott a vár építésén, sokszor saját két kezével rakva össze a köveket, míg a végén egy 30 méter magas, hét toronnyal rendelkező csodálatos építményt alkotott. A vár azóta is a Guinness Rekordok Könyvében szerepel, mint a világ legnagyobb építménye, amelyet egyetlen ember épített meg saját kezével.

Az építkezés során használt különleges beton és technológia, például a kátránypapír-hengeres oszlopformák, úttörőnek számítottak a maga idejében.

Képek a fotógalériában (kattints a képre):

A vár legfőbb üzenete a szeretet és a művészet iránti elkötelezettség. A Bory-vár minden egyes részletében tükrözi a művész és felesége közös álmait. A falakon elhelyezett szobrok, mozaikok és üvegfestmények mind az ő műveik, és többek között Komócsin Ilona festményeit és Bory Jenő szobrai is megtalálhatók itt. A falfülkékben, oszlopcsarnokokban több száz szobor található, és a híres Százoszlopos udvar körfolyosóján a magyar történelem nagy alakjai, hősök és királyok sorakoznak.

A vár valódi titkai azonban az alkotásokon kívül a falakban, az oszlopokban és az átjárók íveiben rejlenek. Ahogy megfogalmazták: „A kövek beszélnek” – és valóban, aki figyelmesen szemléli az építményt, az könnyedén megértheti, hogy egy ilyen csodálatos építményt valóban szeretettel és szenvedéllyel alkottak. A vár minden szeglete, minden kis fülkéje, minden egyes apró részlete olyan, mintha egy másik világba repítene bennünket. A természet és az építészet harmóniájában, a fény-árnyék játékában elmerülve, mindenki megtalálhatja azt az érzést, amit a mester magában is keresett: a szeretet, a szerelem és a munka összhangját.

A vár a második világháború után rengeteg feladatot adott. Bory Jenő a vár felújításával foglalkozott az utolsó éveiben, és élete végéig, 1959-ben bekövetkezett haláláig, a vár idegenvezetőjeként is tevékenykedett. Ma, a család gondoskodik a vár fenntartásáról, hogy továbbra is megcsodálhassuk ezt a különleges várat.

Képek a fotógalériában (kattints a képre):

Bory Jenő így emlékezett vissza pályafutására: „Szép, szép a művészkedés, de nem lehet ám abból megélni” – írja önéletrajzában. Mégis, Bory Jenő példája azt mutatja, hogy a művészet és a szeretet ereje még a legnehezebb körülmények között is erőt ad.

A Bory-vár ma egy olyan hely, ahol a látogatók egy elbűvölő világba csöppenhetnek, ahol a szerelem és a művészet egyaránt életre kel. Minden sarkában egy-egy új titok vár arra, hogy felfedezzük. A varázslatos kert, a mesés kilátás, a csodálatos szobrok és az épület egyedülálló hangulata mind azt sugallják: aki ide belép, az biztos, hogy nem távozik anélkül, hogy ne vigyen haza egy-egy felejthetetlen rácsodálkozást, pillanatot.

Tudtad?

- A vár magassága 30 méter, a kazamatától a kilátótoronyig. Hét torony, harminc helyiség (köztük három műterem) található benne.

- A Bory-vár épületét ajánlott alaposan szemügyre venni, hiszen még a tornyoknak is van jelentősége. A belső kertből nézve jól látható, hogy az egymás mellett álló, egymásba fonódó "bástyák" nem azonos méretűek. Ez nem véletlen, a mester ebbe is belecsempészte a családot. A két nagy a szülőket, a két közepes az ikereket, míg a legkisebb a harmadik gyermeküket jelképezi.

- Megrázó szembenézni A tó tündére című szobrával, melyet Bory Jenő már 80 évesen készített. A munkát a hideg műteremben végezte, ahol megfázott, tüdőgyulladást kapott és ebbe halt bele. Az utolsó alkotását végül az agárdi parkban helyezték el.

- Bory Jenő a várban élte végig a második világháborút. Az épületet komoly sérülések érték, bombázták, az összes torony összedőlt, a szobrokra célba lőttek, a képeket széthasogatták. Életének utolsó éveiben is a károk helyreállításával foglalkozott. A várban hunyt el, itt ravatalozták fel és itt vettek tőle végső búcsút.

Bővebb információk ITT.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Orbán Ráhel hosszú interjút adott a turisztikai trendekről: az entertainment suite, a longevity koncepció és a ferihegyi reptér megvásárlása is szóba került
A műsorban a BDPST Koncept alapítójaként mutattak be a miniszterelnök lányát. Orbán Ráhel szerint 2026-27-ben jöhet a nagy áttörés a turizmusban, ekkor fogjuk látni a reptér megvásárlásának előnyeit is.


Hosszú interjút adott a Trend FM-nek Orbán Ráhel a turizmus hazai és nemzetközi helyzetéről. Orbán Viktor lányát a műsorban a BDPST Koncept alapítójaként mutattak be.

Orbán Ráhel a beszélgetésben elmondta, hogy nemrég hallgatott végig egy előadást, ami szerint a turizmusban „a nagy áttörlés '26-ban, '27-ben fog érkezni”. Ezután egy hosszú gondolatmenet végén üdvözölte, hogy az állam megvette a ferihegyi repteret.

„Európába' is talán nyilván vannak olyan zászlóshajók, olyan országok, olyan desztinációk, amiket előszeretettel keresnek fel a tengerentúli utazók, ilyen nyilván Olaszország vagy Franciaország, de érdekes volt az előadásban látni, hogy ezeknek a desztinációknak az idegenforgalma is stagnál. Az kiderült ebből az előadásból, hogy mi itt a régióban egyébként nagyon jó pozícióban vagyunk. A fejlődő desztinációk térképén – és itt most a számok alapján beszélek – mindenképpen ott van, az üzleti turizmus térképe még halványan ábrázolja csak Budapestet, ott még szeretnénk, ha sokkal erőteljesebben jelen lehetnénk, ennek nyilván vannak még feltételei, de

ha turisztikailag kell, vagy idegenforgalmilag kell értékelni a '24-es évet, akkor én azt gondolom, hogy ami mellett ne menjünk el, az a reptér visszavásárlása, aminek egyébként nyilvánvalóan nem holnap vagy holnapután fogjuk látni az előnyeit, hanem ahogy említettem, úgy '26-ban, '27-ben lehet szerintem már érezni az áttörést”

- fejtette ki a miniszterelnök lánya.

Ezután kitért a nagy nyári reptéri járatkésésekre és kimaradásokat is. Szerinte ez nem feltétlenül azért van, mert túl sokan repülnek, vagy soha ennyien még nem repültek volna, hanem egyszerűen volt jó néhány olyan év, amikor egy repülőtér be volt zárva, és nagyon sok ott dolgozó embernek új munkát kellett keresnie. Ahogy fogalmazott: most még nyögjük azokat az éveket, amikor ezt a munkaerőt pótolni kell.

Mint kiderült, a BDPST Group számára 2024 az egyik „legsűrűbb, legmozgalmasabb, legizgalmasabb, legnagyobb feladatokat elénk táró vagy legnagyobb kihívásokat hozó év” volt.

„Az izgalomnak azt a fajta részét hozta el nekünk, ami nem az idegeskedésről, hanem inkább a boldogságról szól, amikor a kisgyerekek, ahogy most így decemberben is várják, hogy már kinyithassák az ajándékot, egy kicsit úgy éreztük mi, hogy itt vannak azok a házak, éttermek, amiken dolgozunk évek óta, és most végre kinyithatjuk a kapuit”

- mondta Orbán Ráhel.

A Gellért Hotel felújítása kapcsán arról beszélt, hogy minden pozitív dologhoz ragaszkodnak.

„Nyilván fognak kialakításra kerülni olyan szállodai szobák vagy lakosztályok, amelyek egyébként nem voltak anno, amikor épült, viszont a mai világban van rá igény, ilyenek például az úgynevezett entertainment suite-ek, tehát azok a lakosztályok, amiket már nem feltétlenül lakhatásra alakítunk ki, hanem rendezvényeknek a megtartására vagy lebonyolítására.”

A mesterséges intelligencia kapcsán azt mondta, hogy ez technológia segíthet kiszűrni a meglévő óriási kínálatból a jókat. Szerinte azonban „sokkal kedvesebb” arról beszélgetni, hogy „maga a longevity, tehát az egészséges életmódnak a fontossága, az az embereknek az életében egy előkelőbb helyre került ma már, vagy egyre jobban fontosabbá válik mindenki számára, és ezért az idegenforgalom is választ ad egyébként az igényekre”.

Itt szóba került az egyik sárvári szállodájuk is, „aminek már teljesen a longevity koncepciója van”.

„Tehát a vendégeknek is az a kínálatunk, hogy ha eljönnek egyébként a három-négy-öt napra, akár hetekre, akkor ott egy olyan életmódváltozást eszközölhetnek, amit később hazavihetnek, bevihetik a mindennapjaikba, amelyek az ő életminőségüket változtatja meg, és törekednek arra, hogy nemcsak tovább éljenek, de tovább jól éljenek.”

Arra a kérdésre, hogy mindez hogyan juthat el a szélesebb közönséghez, Orbán Ráhel azt mondta:

a longevitynek része lehet egy jógatáboros elvonulás, ahova lényegében a matracon és a csenden kívül sok mindenre nincs feltétlenül szükség.

Szóba került Dr. David A. Sinclair Meddig élünk című könyve is, amelyben Orbán Ráhel szerint az író megemlíti a magyar nagymamáját és annak „magyar virtusát”. Ezért is gondolja, „hogy talán mi, magyarok rendelkezünk olyan ősi képességekkel, ami a longevity alapját képezheti”.

„Kicsit azt érzem, hogy a mi gyökereink, a mi magyar gyökereink hordozzák magukban azt a törekvést, hogy jól éljünk” - mondta. Szerinte „ha végiggondoljuk, hogy régen hogy éltek az emberek, akkor talán visszatalálunk az életminőségnek a titkához is”.

A teljes beszélgetést ITT tudod meghallgatni.

via 444


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Segíts eldönteni, hogy melyik a legjobb szálloda az Dél-Dunántúl régióban!
Nem ért véget még a versengés, hiszen a régió négy szálláshelyére a héten még egyszer, egészen pontosan vasárnap délelőtt 11 óráig lehet szavazni az AZ ÉV HOTELE hivatalos oldalán.


AZ ÉV HOTELE évada a Balatonon indult az idén, az Észak-Dunántúlon folytatódott, aztán a műsor az Alföld felé vette az irányt, majd pedig az Északkelet-Magyarország régióban tesztelték a szálláshelyeket a műsor sztárvendégei. Decemberben az utolsó régió, a Dél-Dunántúl következett!

A múlt vasárnapi adással befejeződött azoknak a szállodáknak a bemutatása, melyek az utóbbi régióból neveztek a versenyre. De ezzel még nem ért véget a versengés, hiszen a régió négy szálláshelyére a héten még egyszer, egészen pontosan vasárnap délelőtt 11 óráig lehet szavazni a műsor hivatalos oldalán!

A nézők voksai rendkívül fontosak, hiszen a verseny kizárólag közönségszavazással dől el, szavazatukkal pedig megadják az esélyt kedvenc szállodájuknak arra, hogy az bekerüljön AZ ÉV HOTELE döntőjébe a másik négy turisztikai régió nyerteseivel és a második helyezettekkel együtt.

De természetesen nem csak a szálláshelyek nyerhetnek! Ha valaki voksol, akkor nyerhet is, övé lehet a nyeremények egyike!

Hogyan dől el, hogy melyik lesz az Dél-Dunántúl régió legjobb szállodája?

AZ ÉV HOTELE című műsor december végéig, Magyarország öt régiójának 28 szálláshelyét mutatja be. Decemberben a tesztelők az Dél-Dunántúl régió négy szálláshelyet próbálhattak ki. A szállodák megtarthatták a korábban - az adások után kapott szavazataikat, tehát az eredmények nem nullázódtak le.

A nézők most egy újabb vokssal segíthetik kedvencüket a havi döntőben, hogy a számukra legszimpatikusabb szálloda lehessen az dél-dunántúli régió legjobbja, azaz decemberben A HÓNAP HOTELE. A szavazatokat vasárnap 11 óráig a műsor hivatalos oldalán lehet leadni. A nézőknek most még több nyeremény ütheti markát, hiszen a heti nyereményen kívül, az összes novemberben voksoló közül sorsolják ki a havi fődíjakat is.

Ha nem láttad az összes dél-dunántúli indulót, vagy lemaradtál volna a múlt vasárnapi összefoglaló adásról, akkor nézd vissza AZ ÉV HOTELE legutóbbi epizódját az RTL+-on!

A Dél-Dunántúl régióba először két csinos zenész, Varga Nóra harsonás és barátnője, Erdei Sára szaxofonos utazott. Ők a hétvégéjüket Siklósón kezdték.

Hotel Castello****, Siklós

A négycsillagos wellnesshotel a siklósi vár tövében, a település központjától rövid sétatávolságra, csendes, nyugodt környezetben található. A szálloda épületének alapját egy régi malom adja, melynek falait különleges építészeti megoldásokkal őrizték meg és ma is láthatóak a szállodán belül. A hotel közvetlen, zárt folyosós összeköttetésben van a Thermal Spa fürdővel, amely kiváló szórakoztatást nyújthat kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A szálloda 44 szobával rendelkezik, standard, superior, összenyitható szobák és lakosztályok biztosítják a vendégek kényelmét. A lakosztályokat családok részére ajánlják. A 96 fő befogadására alkalmas étterem családi rendezvényekre is igénybe vehető. Az étterem szezonálisan megújuló kínálatában a nemzetközi konyha remekei mellett magyaros és tájjellegű ételek is találhatók. A hotel konyhájának kínálatát a helyi termelők minőségi alapanyagainak felhasználásával készülő, hazai és mediterrán fogások, valamint a villányi borok alkotják.

További információ ide kattintva!

OÁZIS*** Hotel & Panzió, Nagykanizsa

A háromcsillagos hotel Nagykanizsa belvárosának csendes oázisa. A hangulatos, családias szálloda Nagykanizsa óvárosában, a főtértől pár percre található. A hotel elhelyezkedése miatt kiváló kiindulópont lehet a környék felfedezéséhez. Az Oázis kamerákkal megfigyelt ingyenes parkolóval, elektromos autóknak töltőállomással, kölcsönözhető kerékpárokkal rendelkezik. Kényelmes, tágas, légkondicionált szobái többféle stílust képviselnek. A szálloda minden szobája és egész területe dohányfüstmentes. Filagória, nyitott és zárt lobby, wellness pince (ez átmenetileg nem üzemel!), kert kis díszhalastóval kínál nyugodt pihenést. Az ALHAMBRA pihenőzóna mór stílusban épült, berendezése, felszereltsége, szolgáltatásai vendégeink ellazulását, zavartalan relaxálását kínálják. Itt finn és kombinált szaunák, merülőmedence, jacuzzi, pihenőágyak állnak rendelkezésre. A szálloda szobái reggelis ellátással foglalhatóak.

További információ ide kattintva!

A második Dél-Dunántúlon forgatott ÉV HOTELE adásban Galler András Indián videókliprendező és a „Házasodna a gazda” című műsor korábbi szereplője Brindzik Zsolt voltak a szálláshelytesztelők.

Hotel Vital****, Zalakaros

A négycsillagos wellnesshotel a népszerű zalakarosi üdülőváros csendesebb részén, a híres gyógy- és élményfürdőtől körülbelül 10 perces sétára található. Zalakaros autóval az M7-es autópályán, de tömegközlekedéssel is kiválóan megközelíthető az ország bármely részéről érkező vendégek számára. A vendégek általában a családias hangulat, az udvarias kiszolgálás, a barátságos személyzet és a mérsékelt árak miatt választják ezt a szállodát. A hotel 18 standard- és 4 superior szobával valamint 4 családi- és 4 superior aparmannal rendelkezik. A szálloda közel 600 nm-es alapterületű wellnessrészlege kellemes kikapcsolódást nyújthat annak, aki szaunázni, úszkálni szeretne, de az sem fog csalódni, aki az élménymedence masszázsfunkcióit használná. A szobák félpanziós ellátással foglalhatóak, de a szálloda nívós éttermében ebédelni is lehet.

További információ ide kattintva!

WoW! Apartments – Wood & Wellness, Nikla – Hódoshát

Ez a Balaton déli partjától körülbelül 30 kilométerre található szálláshely igazi kuriózum, nemcsak AZ ÉV HOTELE idei mezőnyében, hanem a teljes hazai szálláskínálatban. A WoW! Apartments vendégei telepített luxus konténerházakban és egy extra gazdagon felszerelt lakókocsiban szállhatnak meg, pár lépésre egy erdőtől. A különleges koncepció része az erdei wellness is, az egyik konténerben például egy tágas szaunát találhatnak a vendégek, a luxus lakókocsi mellett pedig jacuzzi található, így a vendégek valóban a természet lágy ölén lazíthatnak. A nyári időszakban egy 17 köbméteres medence is található a kertben. A szálláshely része egy rendezvényterem is, ahol családi összejöveteleket is lehet tartani. A vendégek számára kerékpárokat is biztosítanak. Az apartmanok ellátás nélkül foglalhatók.

További információ ide kattintva!

Szavazz és nyerj szállodai ajándékutálványt minden héten!

Szavazatodat AZ ÉV HOTELE Facebook-oldalán adhatod le, az adásban bemutatott szálláshelyek valamelyikére, vasárnap délelőtt 11 óráig.

Ha voksolsz, nyerhetsz is egy-egy szállodai ajándékutalványt oda, ahová a szavazatodat leadtad. Ha hétről-hétre megteszed ezt, akkor nő az esélyed arra, hogy elvidd a havi majd pedig az év végi főnyereményt, ami egy teljes hetet jelent AZ ÉV HOTELÉBEN!

Az ÉV HOTELE hetedik évadának következő adása - a karácsonyi szünet után - 2025 január ötödikén vasárnap délelőtt lesz látható az RTL műsorán! Akkor időrendi sorrendben mutatjuk majd be újra a 10 legtöbb szavazatot begyűjtő szálláshely közül az első ötöt.

Mondd meg Te, melyik legyen AZ ÉV HOTELE!

Az RTL-en futó, AZ ÉV HOTELE verseny lehetővé teszi, hogy szavazatukkal a nézők válasszák meg az egyes magyarországi régiók legjobb szálláshelyét, majd AZ ÉV HOTELE végső győztesét. Idén is érdemes hetente voksolni, mert minden egyes szavazattal nő az esély az év végi főnyereményre, azaz egy teljes hétre AZ ÉV HOTELE-ben.

A szavazatokat a műsor facebook oldalán lehet leadni.

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket. Minden adásban egy-egy ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A zirci Bazilika nemcsak az egyik legszebb barokk templomunk, de festményei különös múlttal rendelkeznek
Ha egy kis feltöltődésre, elmélkedésre vágysz, akkor pedig sétálj egy nagyot az apátsághoz tartozó csendes, gyönyörű arborétumában. No és ennek a helynek is van egy különlegessége.


Egy véletlennek köszönhetem, hogy maradt pár órám egy késő őszi délután Veszprémben. Előkaptam hát a térképet, hogy megnézzem, mi fér bele, hova tudnék elszaladni 2-3 órára. Így akadt meg a szemem Zircen. Az apátság és az arborétum már régóta benne volt az utazós listámban, így hát nosza, autóba pattanva fél óra múlva már az apátsági pénztárnál voltam. Ott aztán kiderült, hogy csak csoporttal és csak fél óra múlva juthatok be a ciszterci apátság impozáns épületébe.

Zirc régen (fotó: Wikipédia, Thaler Tamás)

Némi séta után siettem vissza a megadott találkozási ponthoz, ahol egy kedves hölgy fogadott. Kiderült, hogy én vagyok A Csoport. Abban a kegyben lett hát részem, hogy személyes vezetőm lett a következő fél órában.

A múlt

Mielőtt szétnéztünk volna, megtudhattam, hogy a kolostor többszáz éves múltra tekint vissza. Alapítása idején (1182) itt még sűrű, vadak járta erdő borította a vidéket. III. Béla király – a ciszterciek partfogója - a champagne-i Clairvaux-i ciszterci apátság filiájaként alapította meg a kolostort, és az első szerzetesek is onnan érkeztek ide.

A gazdag birtokokkal rendelkező templomot Szűz Mária tiszteletére szentelték fel. Ám a török veszedelem ezt a vidéket sem kímélte, így a szerzetesek 1538 körül elmenekültek. Csak 1629-ben döntöttek arról, hogy a rend visszatér Magyarországra, de végül csak a 18. század első felében telepedtek le újra szerzetesek Zircen.

Az újjáépítés megkezdődött, új templom és kolostor készült, a régi középkori romokat elbontották. Az apátság 1814-ben vált önállóvá, és innen számítva lett Zirc a magyarországi ciszterci rend központja.

A szerzetesek nagy szerepet vállaltak az oktatásban, több gimnáziumot is fenntartottak. De végül 1950-ben a szerzetesek elűzésével a kolostor bezárt, és csak negyven év múlva térhettek vissza. Öt korábbi államosított gimnáziumukból négyben ismét ciszterciek tanítanak.

A Bazilika

De lássuk az impozáns épületet:

a zirci bazilikát Magyarország egyik legszebb barokk templomépítményének tartják.

A most látható épületet 1732-ben kezdték építeni, majd 1752-ben szentelték fel. Külön érdekessége a főoltára, amely hazánk legnagyobb, barokk stílusban készült oltárépítménye. Itt látható a kor egyik legjelentősebb művészének, Franz Anton Maulbertschnek két festményével is. Abban is különleges a templom, hogy két orgonája van, az egyik a szentélyben a szerzetesek imáját kíséri, míg a karzaton lévő a liturgiához használatos.

Idegenvezetőm elmesélte, hogy a bazilika belsejét 2005-ben teljesen felújították. A képek restaurálása is megtörtént, és a helyiek nagy csodálkozására a régi sötétebb tónusú képek alól előkerült eredeti, világosabb, színesebb képek díszítik most a belsőt.

A képek története is érdekes: az eredeti festményeken fiatal arcú emberek szerepeltek. Amikor később az állapotuk romlása okán át kellett festeni a képeket, akkor az itt élő szerzetesek arca került a képekre. De mivel még akkor élő emberek voltak a modellek, őket pedig nem lehet glóriával ábrázolni, így a festők elhagyták azokat. Az újabb átfestéskor már nem tudták, hogy mi volt az előzmény, így a képen a szentek újra glóriát kaptak, sőt az arcukra szőrzet, olykor szakáll is került. A legutóbbi restaurálás során ezeket a rétegeket eltávolítva, az eredeti képet állították vissza.

Képgaléria: A bazilika (Képekért kattints a fotóra)

A vezetett séta ideje lejárt, nekem pedig csak annyi időm maradt, hogy az arborétumban még sétáljak egy kicsit.

Arborétum

Az ősz már színesre festette a fákat, a nyugovóra készülő Nap pedig különös opálos, narancsos színbe vonta a természetet. A kertben az utat követve mintha egy másik világba csöppentem volna. Csak néhány madár szólalt fel, és a hulló falevelek neszeztek. Én is igyekeztem csendesen lépdelni, így aztán igencsak meglepődtem, mikor egy termetes fatörzs mögött egy távcsővel a lombokat kémlelő alak mozdult meg. Némán bólintva köszöntünk, és látva, hogy értékeli a szinte „lebegő” járásomat, fejével felfelé biccentve mutatta, hogy a levelek között egy madár bújik meg.

A közel 20 hektáros arborétum Magyarország legmagasabb fekvésű – 400 méteren található - fás gyűjteménye, ráadásul több különlegesség is él itt. A térkép segítségével bebarangolható, a sétány elvezet egy kis halastó mellett, majd követhetjük a Cuha-patak útját is egy darabon. A hatalmas idős fák alatt, virágzó növények mellett, kis tisztások mentén végig sétálva egy kellemes órát tölthetünk a csend és nyugalom birodalmában.

Képgaléria: Zirci arborétum (Képekért kattints a fotóra)

A sötétedés és a záróra miatt ennyit láthattam, így aztán lesz majd miért visszajönnöm, hiszen a Monostor tartogat még látnivalókat. Itt látható a Reguly Antal Műemlék Könyvtár és a Bakonyi Természettudományi Múzeum is. A kolostor híres könyvtárterme és a szerzetesek múltját bemutató kiállítás és a Királyterem, Vöröstorony is még visszavár.

Bővebb információk ITT.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Fotókon a téli mesevilággá változott Naplás-tó és környéke
A hófehér, vastag zúzmaratakaró és a sejtelmes köd új arcát mutatta meg az egyre népszerűbb kiránduló- és pihenőhelynek.
Demecs Norbi - szmo.hu
2025. január 03.



Az új esztendő második napján a Budapest határában elterülő, az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Naplás-tónál jártunk, ahol mindent bámulatos zúzmaratakaró borított. Fotóinkon mutatjuk a téli táj lebilincselő szépségét!

A karácsonyi enyhülést követően az utóbbi napokban szinte az egész országban fehér ruhát öltött a táj: sokfelé zúzmarás köddel búcsúzott 2024, s egyre vastagodó zúzmararuhával érkezett az új esztendő. Természetesen mi sem maradtunk otthon – fényképezőgépet ragadva a főváros egyik kedvelt, népszerű kirándulóhelyéhez, a Naplás-tóhoz túráztunk, hogy megcsodáljuk a természet fehér, fagyos ruháját.

A XVI. kerületben, Mátyásföld és Cinkota határán fekvő Naplás-tó a főváros legnagyobb kiterjedésű állóvize, mely az utóbbi években egyre kedveltebb kiránduló- és szabadidős hely. Nem véletlen, hiszen a környezet festői, s igazán nyugtató. Mindenki meglelheti itt a számára kedves kikapcsolódási formát, hiszen kerékpárút, tanösvény, túrautak, gyönyörű erdei ösvények, kis parti büfé, horgászhely, pihenők és nyársalóhelyek, de még kilátó is van a közelben, ráadásul az egész Naplás-erdő természetvédelemi terület, így időnként szakemberek által bemutatott, szervezett programokon is részt lehet venni.

A napok óta tartó zúzmarás köd következtében – az ország számos területéhez hasonlóan – itt is meseszép, hófehér jégruhát öltött a táj.

A tó befagyott vize olyan volt, mint egy ezüstös tükör, mely fölé keretként lógtak a csillogó ágak. A gátat szegélyező fákat, cserjéket (vadrózsákat, galagonyákat, fagyalokat, kökényeket), a nádast, de még az elszáradt, elhalt növényeket, kórókat is mind vastag zúzmararéteg borította, mely olyan hatást keltett, mintha egy mesekönyv lapjairól kelt volna életre a varázslatos téli táj.

Sokan voltak kíváncsiak a fagyos, magával ragadó januári hangulatra, hiszen a főváros eme tájékán régen volt már ilyen, igazán évszakhoz illő téli időjárás.

Képgaléria: Ilyen csodás a Naplás-tó és környéke (A képekért kattints a fotóra)

Képgaléria: A természet ilyen gyönyörű lett (A képekért kattints a fotóra)


Link másolása
KÖVESS MINKET: