15 varázslatosan szép kastély Magyarországon, amit neked is látnod kell
A főúri világ gondtalanságát sugárzó kastélyok mesevilágba repítik azt, aki a modern idők rohanását maga mögött hagyva belép a kovácsoltvas kapun, s elsétál a hatalmas kert mélyén fekvő, impozáns, tiszteletet és felsőbbrendű stílust sugárzó épületig.
Egy szubjektív alapon készített felsorolásban összeszedtük a 15 legszebb magyarországi kastélyt. A 2014-es válogatásunkat most felfrissítettük, aktualizáltuk.
Károlyi-kastély, Fehérvárcsurgó:
Az építtető Károlyi György személye miatt nemzeti kegyhely, hiszen Károlyi György Széchenyi István és Wesselényi Miklós mellett a reformkor egyik legnagyobb formátumú alakja volt, aki 1825-ben a reformországgyűlésen 40 000 forint felajánlásával egyik alapítója volt a Magyar Tudományos Akadémiának.
Festetics-kastély, Keszthely:
Ez az ország negyedik legnagyobb - 101 helyiséggel rendelkező -, ugyanakkor legigényesebben helyreállított és berendezett kastélya. Ma az egész műemléképület múzeum, parkja pedig védett természeti érték.
Esterházy-kastély, Fertőd:
Itt található Magyarország legnagyobb méretű barokk stílusú építészeti alkotása, az Esterházy-kastély. Egy ideig itt élt és alkotott a család udvari muzsikusaként a híres bécsi klasszikus: Joseph Haydn.
Károlyi-kastély, Füzérradvány:
A XVI. századi eredetű Károlyi-kastélyt Ybl Miklós tervei alapján építették át romantikus-eklektikus stílusban 1857-1859-ben. Magyarország egyik legnagyobb kastélyának 100 hektáros parkja védett. A településtől keletre fekvő Károlyi-kastélyt 1 km hosszúságú, 120 éves erdei- és feketefenyők által szegélyezett bekötőúton érjük el.
Grassalkovich-kastély, Gödöllő:
Az impozáns méretű barokk kastély felújított helyiségei, az itt kiállított tárgyak a kastély múltját, az itt járt híres embereket, a kastély egykori főrendű és királyi lakóit mutatják be. A Grassalkovich I. Antal által 1735 körül építtetett kastély második fénykorát az Osztrák-Magyar Monarchia alatt élte.
Jankovich-kastély, Visz:
Az elnevezés francia eleganciát sugall: a Visz mégsem Provence-i településnév: a Balaton déli partjától néhány kilométerre fekszik ez a csodás kis falu, melynek határában, az egyik legnagyobb magyarországi vadászterület közvetlen közelében található a hangulatos kastély.
Nádasdy-kastély, Nádasdladány:
Nádasdladányban a Nádasdyak a XVIII. században épült barokk kastélyt 1873-ban impozáns arányú, romantikus stílusú kastéllyá építtették át. Ekkor egy kétszintes új szárnyat emeltek, amelyhez torony is csatlakozik.
Széchenyi-kastély, Nagycenk:
A legnagyobb magyarként tisztelt Széchenyi Istvánnak, a budapesti Magyar Tudományos Akadémia alapítójának, a Lánchíd építőjének egykori lakhelye és emlékmúzeuma miatt érkezik a legtöbb turista Nagycenkre.
Károlyi-kastély, Nagymágócs:
A nagymágoscsi Károlyi-kastélyt Károlyi Imre építtette, neobarokk stílusban. A kastélyt és a hozzá tartozó épületek egy részét Ybl Miklós tervezte.
De la Motte-kastély, Noszvaj:
A noszvaji kastélyt és melléképületét copfstílusban építette 1774 és 1778 között Povolny János, ma szállodaként működik, néhány terme múzeumként látogatható. A kastélyparkban növénykülönlegességek is találhatók. A kovácsoltvas kapu oszlopain az Almásyak címerét tartó unikornis áll.
Wenckheim-kastély, Szabadkígyós:
Gróf Wenckheim Frigyes és gróf Wenckheim Krisztina 1875-79 között megépíttette a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt. A neoreneszánsz-eklektikus épület, amely Ybl Miklós tervei szerint készült, ma is a település látványos műemléke.
Forgách-kastély, Szécsény:
A barokk kastélyt 1760 körül a Forgách család építette. A francia háború idején ideiglenesen katonai kórháznak használták. A XIX. században átépítették. Ma itt van a Kubinyi Ferenc Múzeum. A közelben található a festői Hollókő, az UNESCO Világörökség részét képező kis palóc falucska.
Teleki-Dégenfeld-kastély, Szirák:
A Telekiekhez kötődik a ma szállodaként működő kastély megépítése, amely 1748-ban készült barokk stílusban. A XIX. században klasszicista és romantikus stílusban átalakított épület dísztermében késő barokk falfestmény maradt fenn a XVIII. századból. Sokan szervezik ide az esküvőjüket, mivel tényleg romantikus helyszín.
Andrássy-kastély, Tiszadob:
A település legismertebb látványossága az egykori Andrássy-kastély, mellette a népi építészet számos fennmaradt emléke.
A gyulai Almásy-kastély:
A gyulai kastély barokk tömbjét fia, Harruckern Ferenc alakította ki, akinek halálával az épületet Wenckheim Józsefné Gruber Mária Terézia bárónő örökölte.Fia,Wenckheim Ferenc idejében igazi fénykorát élte a kastély. Bécsben is párját ritkító, nemesi rezidenciává bővítette az épületet, mellé lovardát emelt, parkjába és télikertjébe egzotikus növényeket ültetett. A kastélyt néhány évvel ezelőtt felújították, és interaktív látogatóközpontot hoztak létre: azt is megtudhatod, hogyan éltek a kastély lakói, milynek voltak a mindennapjaik, hogyan nézett ki a házvezetőnő szobája stb.

Hasonló írásokat itt találtok.