13 évig felső vezető volt, most bringatúrákat szervez Toszkánába
Az utazásnak, a világ felfedezésének sokféle módja van. Akadnak, akiknek egy repülőút, egyeseknek az autós vagy motoros utazás, míg másoknak a hajós kalandok jelentik a kikapcsolódást.
Egy lelkes amatőr bicajos gondolt egy merészet, és maga mögött hagyva az eddig elért szakmai sikereit fejest ugrott a túraszervezésbe.
Erős családi háttértámogatással nem is akármilyen utakat szerveznek: kerékpárral visznek el benneteket Olaszország leggyönyörűbb helyeire, Toszkánába és Umbriába, Velence és Padova környékére és a Dolomitokba. Azokra a helyekre, amelyekért ők maguk is rajonganak.
Ökrös Csaba tavaly indította a bike4fun projektet, azzal a céllal, hogy másoknak is megmutassa, semmilyen más élményhez nem fogható az, amikor csodaszép, vadregényes, izgalmas helyeket fedez fel az ember – két keréken. Az első utakat idén tavaszra hirdették meg.
„Ahhoz, hogy belevágjunk ebbe az újba, nekünk is túl kellett lépnünk a komfortzónánkon – mondja a bike4fun alapítója.
„Azért indítottam a vállalkozást, mert imádok biciklizni és imádom Olaszországot. A közelmúltban az életem komoly fordulatot vett.
Ez a műfaj Magyarországon még mindig gyerekcipőben jár. Ugyan több túraszervezéssel foglalkozó cég szervez biciklitúrákat is, de olyat, amit mi megálmodtunk, nem találtunk a piacon. Belevágtunk. Úgy voltunk vele, hogy nézzük meg, mire jutunk.”


Csaba a családjával régóta jár Olaszországba, elsősorban az északi tartományokat és az ország középső részét ismerik. Ott derült ki számukra, hogy azok a régiók mennyivel alkalmasabbak a kerékpározásra: nem csak a táj, hanem a kinti kerékpáros kultúra és infrastruktúra miatt is.
„Itáliában a közlekedés más hozzáállást kíván, mint itthon. Minden kicsit szabadabb, kaotikusabb, ugyanakkor a statisztikák szerint az ország európai mércével is biztonságosnak mondható a kerékpárosok számára.
Egészen más a kerékpárosok támogatottsága az autósok részéről is. Az olasz autós a kerékpárossal rendszerint megértő, türelmes és előzékeny. Nagy helyet hagynak az előzéskor, lassan közelítenek meg, és biztonsággal kezelnek.”

Bár egész Olaszországot csodálatosnak tartják, Csabáékat leginkább Toszkána fogta meg a dimbes-dombos vidékkel, a hullámzó, kanyargó utakkal.
„Néha becsúszik egy nagyobb kaptató, ahol rendesen megizzadsz, máskor száguldasz lefelé, mint a gyorsvonat. A meseszép táj azonban mindenért kárpótol. Egy-egy tetőre, csúcsra felérve gyönyörű helyeket lehet felfedezni. A kihívás és a célok teljesítése pedig örömmel tölt el mindenkit. Amikor begördülsz a kis hegyi település főterére és leülsz meginni a kifogástalan kávét, vagy megeszed a mindig tökéletes fagyit, miközben úgy érzed, hogy megállt körülötted az élet, az semmivel sem összehasonlítható közeg.
Az útvonalak kialakításakor elsődleges szempont a táj szépsége, a történelem és a kultúra belecsempészése az utakba, melyek zömében az ezeket ötvöző városokon át vezetnek.
A másik fontos tervezési sarokpont, hogy egy átlagos fizikumú és képességű kerékpáros is teljesíteni tudja a napi túrákat.
Persze merészebb utakat is terveznek nagyobb szintkülönbséggel olyan vállalkozó szelleműeknek, akik gyakrabban bicajoznak, jobban terhelhetőek és keresik a kihívásokat.
VIDEÓ: Ilyen egy kerékpártúra Toszkánában:


Toszkána északi része az Appeninekig nyúlik, ezt sokan nem nagyon ismerik, csupán Firenzébe vagy Pisába jutnak el. Pedig itt található Lucca, amely arról híres, hogy az óvárost több méter széles, 5 kilométer hosszú fal veszi körül - ezen Luccát körbe lehet bicajozni. Egyébként ez az egyik legélhetőbb, leghangulatosabb és legszebb toszkán város.
Toszkánában találni Leonardo da Vinci szülőfaluját, Vincit és Collodit,a Pinokkió írójának városát is. A Monte Pisanót megkerülve varázslatos kisvárosok sorakoznak.
Siena környéke az egyik legszebb toszkán vidék. Minden pontosan olyan, mint a filmeken és a képeken: ódon városok, olaj- és jegenyefák az utak mentén, a távoli dombok tetején majorságok, ezer szín és illat kavarog, utak kanyarognak. Kulturális látnivalók is bőven akadnak: Volterra, San Gimignano, Monteriggioni, Pienza, Montepulciano.
A Maremma régió Toszkána tengerpartja mentén kevésbé ismert és látogatott terület. Kis forgalmú, néptelen utak, hegyi szerpentinek, fenséges dombokon trónoló kisvárosok jellemzik. Itt található többek között Olaszország legjobb vonalvezetésű biciklis turistaútvonala. És persze Elba csodás szigete is.
Az biztos, hogy itthon is egyre masszívabb az a réteg, aki kerékpárral közlekedik, kerékpárral megy kirándulni, de vajon érdeklődnek-e a magyarok a külföldi bicajozás iránt? A bike4fun alapítása előtt Csabáék felmérték a piacot. A piacfelmérés azt mutatta, hogy az embereket érdeklik a külföldre szervezett kerékpártúrák, Olaszország pedig különösen vonzó a magyar turisták számára.
Ebből is látszik, hogy itthon egyre többen bicajoznak. Az infrastruktúra is fejlődik, lényegesen több kerékpárüzlet és szerviz működik, egyre több biciklist látunk a nagyobb vidéki városokban és Budapesten is. Szerencsére sokan ülnek kerékpárra a szabadidejükben is, az aktív turizmus felfutóban van.”




A bike4fun a túráira bicajokat is biztosít az utazóknak.
Ennek praktikus oka van, hiszen azokról a kerékpárokról Csabáék tudják, milyen műszaki állapotban vannak. Ha egy résztvevő biciklije valamiért felmondja a szolgálatot az út során, akkor az egész túrát akadályozza vele. Az utakhoz középkategóriás kerékpárokat adnak, de e-bike-ot is bérelhet, aki szeretne. Persze aki ragaszkodik a saját, jó állapotban lévő, karbantartott kerékpárjához, az hozhatja magával.
Kisebb, legfeljebb 7-14 fős csoportokkal tervezik az olaszországi kirándulásokat. Csillagtúra-szerűen túráznak, és minden nap tekernek 30-50 kilométert. A szállást úgy választják ki, hogy színvonalas legyen, medencével. Nem csak kerékpározunk, hanem pihenünk is – mondja. Fontos, hogy aki elmegy a túrára, remek környezetben töltse el az egy hetet. Amit kínálnak az pihenés, feltöltődés is, nem csak aktív turizmus.
- árulja el Csaba. „Tavasszal a táj zöld, sárga és piros. Nyáron a forróságban szikkadt, kihalt minden. Ilyenkor a nagyvárosokban (Firenze, Pisa) és a leglátogatottabb kisvárosokban akkora a tömeg, hogy mozdulni sem lehet, ráadásul a hőség is elviselhetetlen. Ezt az időszakot a tenger mellett érdemes kibekkelni. Mi nyáron az Alpok és Karintia felé vesszük az irányt, aztán ősszel újra tobzódhatunk Olaszország színeiben.”


A régióban a klíma – mivel délebbre fekszik, és közel van a tenger – sokkal kellemesebb, melegebb és páradúsabb mint nálunk. A tél nem olyan hideg, a tavasz és az ősz enyhébb, a nyár viszont forróbb.
Kerékpározásra a tavasz (április-június eleje) és az ősz (szeptember - október) az ideális. 20-25 fok van nappal, kellemesek a reggelek, az esték, az aszfalt még nem ontja magából a meleget, a szél fújdogál, hűt, és a szép fényekben mesés a táj. Mivel nincsen annyi turista, nyugodtabban lehet kirándulni.
Az ősz azért is magával ragadó, mert akkor zajlik a szüret és megannyi borfesztivál.
Az utak szervezésénél lényeges szempont az életkor. Csabáék a 14 éves életkornál húzták meg a határt, ez alatt nem javasolják a túrán való részvételt. Ők a gyermekeikkel egyébként sokat bicajoznak, naponta akár 80 kilométert is letekernek a 9 és 12 éves srácokkal. Velük kizárólag kiépített, biztonságos kerékpárúton közlekednek. Toszkánát már mind a négyen ismerik, szinte hazajárnak oda.