Végre kiderült, hogyan tudja tisztítani magát a légkör
A kutatók rájöttek, pontosan hogyan jön létre a légkörben a hidroxid, az a vegyület, ami segít megkötni az üvegházhatású gázokat, ezzel mintegy „öntisztító folyamatot” végez az atmoszférában
A Telex cikke szerint korábban azt hitték, hogy napfényre vagy fémekre van szükség a hidroxid megalkotásához, most viszont kiderült, hogy a légkörben megtalálható vízcseppek és a levegő kölcsönhatásával keletkező elektromos tér spontán módon is képes létrehozni.
A kutatócsoport laborban különböző fiolákban mérte meg a hidroxidkoncentrációt – néhány kémcsőben levegő és víz, néhányban csak víz volt, levegő nélkül. Egy világító jelzőmolekula segítségével sötétben is nyomon követték, hogy mennyi hidroxid termelődik, így kivonták a napfényt, mint katalizátort is az egyenletből.
Kiderült, hogy a sötétben legalább annyi, de esetenként még több hidroxid is képződik, mint világosban, a napfény segítségével. A kutatók szerint ez átalakíthatja a légszennyezési modelleket is. A következő lépés a kutatásban valószínűleg az lesz, hogy megpróbálják a hidroxidmennyiséget a légkörben is mérni a világ különböző pontjain.