TUDOMÁNY
A Rovatból

Van-e több ezer tonna arany a Börzsönyben? - megjött a Magyar Tudományos Akadémia válasza

Egy Varga István nevű mérnök, közgazdász az utóbbi években rendszeresen arról számol be, hogy „újra” megindulhat az aranybányászat a Börzsönyben.


Az utóbbi években rendszeresen jelennek meg hírek arról, hogy „újra” megindulhat az aranybányászat a Börzsönyben. Egy Varga István nevű mérnök, közgazdász rendszeresen tesz bejelentéseket a sajtóban arról, hogy hol tart éppen a terve. Szerinte ugyanis kutatások igazolják, hogy a hegység a világon egyedülálló mértékű aranyat rejthet, amit, ha kitermelnénk, könnyedén tudnánk törleszteni a teljes magyar államadósságot. Az üzletember története ugyanakkor nemcsak az irreális mennyiségű arany miatt nehezen hihető, hanem azért is, mert tele van ellenőrizhetetlen részletekkel. A történetről most a Telex írt részletesebben.

Varga István – aki egyébként a Hajógyári-szigeten és a Marina-parton is kikötővel rendelkező Wiking Yacht Club alapítója – börzsönyi aranybányákról szóló története egy németországi út során kezdődött. Állítása szerint ugyanis 2018-ban a Rudabánya társtulajdonosaként utazott Frankfurtba, hogy a Deutsche Bankkal tárgyaljon, a tárgyalás után pedig magyar származású bankár letett elé egy „ötkilós paksamétát”. Varga elmondása szerint ez egy 1995-ös dokumentum volt, amiben arról volt szó, hogy a bank a kilencvenes években jóváhagyott egy 25 millió dollárról szóló hitelkérelmet a börzsönyi aranybánya beindítására.

A bányával kapcsolatos kutatás egy Farkas István nevű, Bécsben élő bányamérnökhöz volt köthető, aki a kilencvenes években végzett fúrásokat a Börzsönyben. Varga ezekre a fúrási eredményekre alapozza azt az állítását, hogy a teljes magyar államadósságot meghaladó értékű arany van itt.

A bányamérnököt azonban Varga állításai szerint megmérgezték, majd fél év múlva a fiát is. 2018-ban felkereste Farkas özvegyét, aki állítása szerint 20 millió forintért eladta neki a kutatási jogokat, az üzletember pedig még ebben az évben céget alapított az ötletre. Azóta pedig folyamatosan beszél erről a sajtónak is.

A börzsönyi aranykérdésben nemrég az MTA, pontosabban a Földtudományok Osztályának Geokémiai, Ásvány- és Kőzettani Tudományos Bizottsága is állást foglalt. „A nagybörzsönyi arany kérdése” című összefoglalóban Földessy János és Molnár Ferenc geológusok azt írják

nem vitás, hogy a Börzsöny hegység az ország egyik kiemelt fontosságú, és modern kutatásokkal alig feltárt nemesfém érc dúsulási területe. Ugyanakkor azt is kiemelik, hogy a börzsönyi érces terület további nyersanyagkutatásra javasolható, de gazdaságosan kitermelhető mennyiségű készleteket jelenleg még nem ismernek.

Az állásfoglalásban Varga elméletére is kitérnek. "Az utóbbi néhány évben a hazai sajtó rendszeresen felkapta a börzsönyi aranybányászat kérdését, mivel egy, az erre a célra alapított gazdasági társaság a területen folytatott saját kutatásaira hivatkozva több ezer tonna fémarany és fémezüst kitermelését vizionálja"- fogalmaz az MTA, amely ezután 5 pontba szedve sorol szakmai kritikákat a témában.

Az MTA ezek után pontokba szedve közölte az állításait az üggyel kapcsolatban.

"Magyarországon a nemes- és színesfémek kutatásának és bányászatának joga az államé, melyet csak koncesszió keretén belül adhat át egy vállalkozásnak. Koncesszió csak nyilvános pályázat útján nyerhető el, de ilyen pályázati kiírás a nagybörzsönyi terület kutatására és bányászatára nem történt, tehát jelenleg nem létezik olyan vállalkozás, mely kutatási, vagy bányászati joggal rendelkezne e területen" - írják.

Az MTA szerint Varga cége, "a 2018-ban alapított Börzsöny Aranybánya Koncessziós Bányatársaság Zrt. 8 millió forintos alaptőkéje nyilvánvalóan nem teszi lehetővé a megkívánt volumenű kutatások és a megkövetelt minőségű értékelések megvalósítását. A vállalkozás által nyilvánosságra hozott dokumentumok csak két elemzési bizonylatot tartalmaznak, ráadásul mindkettő ugyanazon fúrás azonos mintáinak eredményeit mutatja, azaz valószínűleg ugyanabból a magmintából származnak".

"A vállalkozás a szerinte kitermelhető arany- és ezüstkészletek becslését az un. Geo-Scan távérzékelési módszerrel végzett, állítólag többezer méter mélységig behatoló mérések alapján végezte. A nemzetközileg elfogadott és alkalmazott jelenlegi kutatási technológiák között nem szerepel e módszer. A módszert egy svájci egyszemélyes cég, a

4passion Global LLC kínálja, mérési háttere nem ismert, érckutatási referenciái nincsenek. Nincs nyoma annak sem, hogy a cég, vagy akármelyik megbízott alvállalkozója a börzsönyi adatokon bármilyen elemzést, újraértékelést készített volna. Távérzékelési, vagy egyéb geofizikai mérésekkel a kézzelfogható mintákon végzett, a kőzetekben előforduló fémkoncentrációk és azok ásványos összetételére vonatkozó közvetlen elemzési adatok nem helyettesíthetők" - jegyzik meg.

Az MTA állásfoglalásában azt is megjegyzik, hogy a cég honlapján közöltek szerint "az általa vizionált ásványvagyon értékének 2 %-át apportálja 662 millió EUR értékben, és 1000 EUR/részvény névértékben részvényeket kíván nyilvánosan kibocsátani a létesítés finanszírozására. Mindeközben a megfelelően meg nem kutatott ásványvagyon jogai nincsenek a tulajdonában és nincsenek a létesítés és üzemeltetés vonatkozásában megalapozott pénzügyi becslései és modelljei".

Végül pedig azt is kiemelték: "A magyarországi ásványi nyersanyagokkal és különösképpen az Európai Unió által a gazdasági jelentőség és az ellátás biztonsága miatt kritikusnak tekintett ásványi nyersanyagokkal kapcsolatos kérdéseket és feladatokat nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező hazai szakemberek munkacsoportjai rendszeresen áttekintik és értékelik" Az MTA így azt javasolta, hogy a jövőben ezen munkacsoportok szakmailag megalapozott véleménye is szélesebb teret kapjon a nagyközönségnek szóló ásványi nyersanyagokkal kapcsolatos tájékoztatásokban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Megváltozott a mágneses északi pólus helyzete
A legtöbb ember ebből semmit sem vesz majd észre, a frissítés kulcsfontosságú a műholdas és légi navigáció, valamint az olyan hétköznapi alkalmazások, mint a Google Térkép pontos működése szempontjából.
Fotó: Getty Images - szmo.hu
2024. december 19.



Új verziót kapott a Mágneses Világmodell (World Magnetic Model, WMM), ami a következő öt évre előrejelzi a Föld mágneses mezejének változásait – írta meg a 24.hu.

Bár a legtöbb ember ebből semmit sem vesz majd észre, a frissítés kulcsfontosságú a műholdas és légi navigáció, valamint az olyan hétköznapi alkalmazások, mint a Google Térkép pontos működése szempontjából.

A mágneses térben történő elmozdulások nem új keletűek: a bolygónk folyton változó külső magja, ami olvadt vasból áll, évmilliárdok óta létrehozza és fenntartja a mágneses mezőt a geodinamo nevű folyamat révén. A mágneses északi pólus azonban nem marad egy helyben, évente több tíz kilométert is arrébb vándorol. Az elmúlt években például a kanadai sarkvidékről Szibéria felé kezdett tolódni, miközben a mágneses déli pólus sokkal kevésbé mozgékony.

A WMM ennek a bonyolult, aszimmetrikus mágneses térnek a modellezését és előrejelzését végzi, műholdas adatok és földi megfigyelések alapján. A frissítés azért is fontos, mert a mágneses mező eltérései befolyásolhatják az iránytűk pontosságát – és ezzel a navigációs rendszerek működését.

A WMM új verzióját általában ötévente adják ki, a mostani frissítés ehhez igazodva történt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TUDOMÁNY
A Rovatból
Igaz lehet az emberiség egyik legősibb története, Ádám és Éva tényleg létezhetett, csak másképp
A tudományos kutatások egyre több bizonyítékot tárnak fel, amelyek részben alátámasztják a bibliai történetet. Genetikai kutatások és régészeti felfedezések szerint az Édenkert és az emberiség közös ősei nem is olyan légből kapott elképzelések.


Jóformán mindenki ismeri a Biblia történetét Ádámról és Éváról. Az első emberpár a keresztény hitvilág szerint a Földön élt, és minden ember őket tekintheti közös ősének. Bár ez a történet sokak számára csupán vallási mese, egyre több kutatás támasztja alá, hogy bizonyos elemei akár igazak is lehetnek, írja a Daily Mail.

Létezhetett az Édenkert?

A Biblia szerint Ádám és Éva az Édenkertben éltek, egy bőséges, termékeny területen, amelyet négy folyó övezett: a Pison, a Gilon, a Tigris és az Eufrátesz. Míg a Tigris és az Eufrátesz ma is létező folyók, a másik kettő helyzete ismeretlen. A tudósok egyik vezető elmélete szerint az Édenkert a mai Mezopotámia területén lehetett, amely a Tigris és az Eufrátesz között húzódik, és olyan területeket foglal magában, mint Irak, Kelet-Szíria és Délkelet-Törökország.

Ez a régió, amelyet az ókori görögök „termékeny félholdként” is emlegettek, az emberi civilizáció bölcsője lehetett. Itt történt az első gabonafélék termesztése és állatok háziasítása 10-20 ezer évvel ezelőtt, amely lehetővé tette az emberi közösségek számára az állandó települések kialakítását. Eric Cline, a George Washington Egyetem régésze szerint az Édenkert története összhangban áll a területről származó régészeti és szöveges bizonyítékokkal.

A professzor szerint az Édenkert története akár a sumér mitológiából is származhat. A sumérok, az első ismert civilizáció, a világ keletkezéséről szóló Enúma Elis mítoszukban egy ősi, kaotikus víztömegből származtatják a mennyet és a földet – hasonlóan a Genezis leírásához.

Genetikai Ádám és Éva

A modern genetikai kutatások szerint valóban létezhetett egy közös női és férfi ős, akiket „mitokondriális Évának” és „Y-kromoszómás Ádámnak” neveznek. Az 1980-as évek óta végzett genetikai vizsgálatok kimutatták, hogy minden ma élő ember DNS-e visszavezethető egy közös női ősre, aki körülbelül 200 000 évvel ezelőtt élt Afrikában. A férfi Y-kromoszóma szintén egyetlen őstől származik, aki hasonló időszakban élt.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a tudósok nem gondolják, hogy ez a két személy egy pár volt, vagy hogy ők lettek volna az egyetlen emberek a Földön. Ez a két ősi ember valószínűleg több ezer év különbséggel élt, és a statisztikai valószínűségnek köszönhetően váltak az emberiség közös őseivé.

Tudomány és vallás összefésülése

Dr. Joshua Swamidass, a Washington Egyetem biológusa szerint a tudomány nem zárja ki annak lehetőségét, hogy az emberiség egyetlen párostól származzon. Swamidass szerint a genetikai bizonyítékok alapján nincs akadálya annak, hogy Ádám és Éva valóban léteztek, bár nem feltétlenül úgy, ahogy azt a Biblia leírja.

William Lane Craig filozófus egy lépéssel továbbmegy, és azt állítja, hogy Ádám és Éva az első valódi emberek lehettek – azok, akik képesek voltak absztrakt gondolkodásra, szimbolikus kommunikációra és technológiai újításokra. Craig szerint Ádám és Éva akár a Homo heidelbergensis fajhoz is tartozhattak, amely 750 000–1 millió évvel ezelőtt élt, bár ez a teória nem találkozik a bibliai Édenkert elhelyezkedésével.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Robot aprítaná össze a halott űrhajós testét a világűrben – Mi történik akkor, ha egy asztronauta más bolygón hunyna el
Az űrbe induló személyzetet arra az esetre is felkészítik, ha egyikük útközben halna meg. Több megoldás is lehetséges, de a NASA most egy új megoldással is előállt.


Különös témát boncolgat egy tudományos videó. Arra keresi a választ, hogy mi történne, ha egy űrhajós a világűrben halna meg. Mit lehet kezdeni egy holttestettel, és mai ismereteink szerint mire kéne felkészülnie a többi asztronautának.

Egy esetleges halál számos kérdést vet fel. Hova helyezzék a holttestet, hol temessék el, hogy jutassák vissza a Földre, vagy szennyezék vele az űrt?

A NASA-nak és Chris Hadfieldnek is, a Nemzetközi Űrállomás egykori parancsnokának is vannak erre elképzelései. Az űrhajós elárulta, hogy kiképzésük során erre is felkészítették őket.

Néhány dolgot elmesélt: a gravitáció hiánya miatt a vér nem gyűlik össze az alsó végtagokban, de a hullamerevség bekövetkezik. Ha van oxigén, akkor a baktériumok is működnek, ha nincs, akkor lassabb vagy el sem indul a bomlási folyamat. Az űrben sok földi tényező hiányzik, így ez a folyamat elvileg elmaradhat.

A Marson például a sivatagi körülmények miatt kiszáradna a test, majd elporladna. A Holdon megfagyhat vagy felforrhat a test. Így a holdéjszaka idején - 14 földi nap - a test megfagy, nem indul meg a bomlás, és "holdmúmia" lesz a holttestből.

Chris Hadfield szerint, ha az ő egyik társával történt volna ilyen, akkor az űrruhában a légzsilippel határolt térbe vitte volna.

Mi lenne a megoldás például egy hosszú úton?

A NASA - figyelve arra, hogy ne szennyezze a Naprendszert - azt tartja jó megoldásnak, ha elhamvasztják a testeket. Ha ez nem megoldható, akkor

használnák az a robotot, ami összezsugorítja az elhunyt űrhajós testét. Ehhez a holttestet az űrhajó külső oldalán lévő robotkarhoz rögzítenék egy táskában. Itt a test megfagy, majd a robotkar 15 percig rázza, összeaprítva a testet. A víz a nyílásokon tud távozni, és a végén 25 kg lenne a test,

amit utána visszajuttatnak a Földre.

VIDEÓ: Ilyen lenne a robot

Forrás: Index


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Palackozott vizet iszol? Itt vannak az okok, hogy miért ne tedd!
A nanoműanyagok jelentik a legnagyobb kockázatot, de kutatók most több okot is találtak, amiért az egészségre káros lehet a műanyag palackból ivott víz.


Egy friss kutatás eredményei ismét ráirányították a figyelmet arra, milyen egészségügyi kockázatokat rejthet a műanyag palackok használata. Akár csak alkalmanként iszik palackozott vizet, akár mindennap fogyasztja, a szakértők most arra figyelmeztetnek: itt az ideje átgondolni ezt a szokást – írja az Unilad.

A Columbia Egyetem, a Lamont-Doherty Földtudományi Obszervatórium és a Rutgers Egyetem kutatói által végzett vizsgálat szerint a műanyag palackokban található apró, úgynevezett nanoműanyag-részecskék komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Az eredmények szerint egy átlagos műanyag palackban literenként 240 ezer ilyen részecske található – ez 10-100-szorosa a korábbi becsléseknek.

A kutatók szerint ezek a rendkívül apró részecskék bejuthatnak a véráramba, sőt, az agyba is, és hosszú távon olyan problémákat okozhatnak, mint a rák, születési rendellenességek vagy termékenységi zavarok.

De nem csak a nanoműanyagokkal van gond. A palackokban található ftalátok (az iparban elsősorban lágyító szerként alkalmazott szerves vegyületek) szintén veszélyesek lehetnek az egészségre. Az amerikai National Institute of Environmental Health Sciences szerint ezek az anyagok kapcsolatba hozhatók fejlődési, agyi, immun- és reprodukciós problémákkal.

„Korábban ez a terület szinte teljesen feltáratlan volt. A toxicitási vizsgálatok eddig csak találgatták, mi lehet a műanyagokban” – mondta Beizhan Yan, a kutatás egyik társszerzője. „Ez a tanulmány lehetőséget ad arra, hogy egy eddig rejtett világot vizsgáljunk meg közelebbről.”

A kutatók figyelmeztetnek: a műanyag nem csak a palackozott vízben jelent problémát. Olyan hétköznapi termékek csomagolásában is jelen lehet, mint a majonéz vagy a ketchup.

„Ez az eredmény új nézőpontot adhat a műanyagok emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatásainak megértéséhez” – mondta Qixuan Chen, a Columbia Egyetem közegészségügyi iskolájának docense.

A kutatásban részt vevő Wei Min arra is rámutatott, hogy nem a nanoműanyagok mérete a legnagyobb gond, hanem a számuk. „Minél kisebbek a részecskék, annál több van belőlük, és annál könnyebben juthatnak be a szervezetünkbe” – mondta.

A kutatók szerint itt az idő, hogy fenntartható, újrahasználható anyagokból készült palackokra váltsunk. Ez nemcsak a saját egészségünket védi, hanem a környezet terhelését is jelentősen csökkentheti.


Link másolása
KÖVESS MINKET: