TUDOMÁNY
A Rovatból

Egy olcsó vérvizsgálat segíthet megelőzni a szívinfarktust és a stroke-ot

A troponinszint mérése pontosabban jelezheti előre a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mint a jelenlegi módszerek. A kutatók több mint 62 ezer ember adatait elemezték.


Egy olcsó, egyszerű vérvizsgálattal előre meg lehet jósolni a szívroham vagy a stroke kockázatát – állítják brit kutatók egy friss tanulmányban, amely a Journal of the American College of Cardiology folyóiratban jelent meg. A kutatás szerint a troponinszint mérése pontosabb képet adhat a szív- és érrendszeri problémák kockázatáról, mint a jelenleg használt módszerek, írja a The Guardian.

A troponin egy olyan fehérje, amely a szívizomsejtekben található. Szívkárosodás esetén ez a fehérje bejut a véráramba. A kutatást vezető Anoop Shah szív- és érrendszeri professzor szerint a troponinszint a csendes szívizom-károsodás erőteljes indikátora. A tanulmány arra utal, hogy a vizsgálat segíthet kimutatni a szív „csendes” károsodásait, még azelőtt, hogy komolyabb probléma alakulna ki.

Bár a troponin-vérvizsgálatot már most is alkalmazzák a kórházakban szívrohamok diagnosztizálására,

a kutatók szerint érdemes lenne bevezetni a háziorvosi gyakorlatba is, például a rutin koleszterinszint-mérések mellé. Így lehetőség nyílna a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére is.

A szakemberek több mint 62 ezer ember egészségügyi adatait elemezték Európában és az Egyesült Államokban. A vizsgálat során minden résztvevőnél megmérték a troponinszintet, és rögzítették a jól ismert kockázati tényezőket, például az életkort, a vérnyomást, a cukorbetegséget, a dohányzási szokásokat és a koleszterinszintet. Ezután tíz éven keresztül követték nyomon az érintetteket.

A kutatók megállapították, hogy a troponinszinttel kiegészített előrejelzések akár négyszer pontosabbak is lehetnek, mint ha csak a koleszterinadatokat vennék figyelembe. A teszt különösen hasznos lehet azok számára, akik jelenleg a „közepes kockázatú” kategóriába tartoznak.

Bryan Williams professzor, a kutatást finanszírozó British Heart Foundation tudományos és orvosi igazgatója úgy fogalmazott: „Ezek az új adatok azt sugallják, hogy a vérvizsgálatnak a jelenlegi kockázat-előrejelzési modellekhez való hozzáadása segíthet az egészségügyi szakembereknek abban, hogy több olyan személyt azonosítsanak, akik nagyobb kockázatnak vannak kitéve, illetve, hogy kezelést nyújtsanak a jövőbeni szívroham és stroke kockázatának csökkentése érdekében”.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Erős napkitörés után geomágneses vihar tart a Föld felé, készülhetünk a sarki fényre is
Sötétedés után érdemes lesz az északi horizontot kémlelni, az ország nagy részén inkább csak fátyolfelhők lehetnek az égen, így jók az esélyek, hogy elcsípjünk egy látványos jelenséget.


Erős napkitörés volt szombat hajnalban, G4-es geomágneses vihar tart a Föld felé - Időkép.

Szombat hajnalban, magyarországi idő szerint 2:05 perckor a 4100-as napfolt régió egy igen erős, M8.2-es napkitörést produkált. Az ebből származó napszél épp a Föld felé irányul, bolygónkat vasárnap délután komoly, G4-es erősségű geomágneses vihar éri el.

Egy ilyen erősségű geomágneses vihar már könnyen zavart okozhat a távközlési berendezések és a műholdas navigáció működésében, másrészt viszont ismét esély nyílik arra, hogy sarki fényt láthassunk hazánk területéről, akár szabad szemmel is.

A SpaceWaetherLive előrejelzése szerint a KP-index értéke egészen hétfő reggelig 7 és 8 között fog mozogni, ez mindenképp bíztató a sarki fény szerelmeseinek.

Sötétedés után érdemes lesz az északi horizontot kémlelni, az ország nagy részén inkább csak fátyolfelhők lehetnek az égen, a délután kialakuló záporok, zivatarok estére elülnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TUDOMÁNY
A Rovatból
Meghalt Lax Péter
Dolgozott az atombombán, barátja volt Neumann János, és kitüntették a legnagyobb díjakkal is. Az Amerikába emigrált matematikus jelentős hatást gyakorolt a modern tudomány fejlődésére.


Néhány nappal 99. születésnapja után, május 16-án meghalt Lax Péter matematikus – számolt be róla a New York Times.

Lax Péter Budapesten született 1926-ban. Már fiatal korában észrevették, hogy kivételes tehetsége van a matematikához. 1941-ben a családjával együtt az Egyesült Államokba menekült a zsidótörvények elől.

1945 és 1946 között a Manhattan terven dolgozott, amelynek célja az atombomba kifejlesztése volt. Ekkor találkozott Neumann Jánossal és Kemény Jánossal is. Később is együttműködött velük.

A háború után a New York Egyetemen szerzett diplomát. Munkája nagy részét az egyetem Courant Matematikai Tudományok Intézetében végezte. Főként alkalmazott matematikával foglalkozott. Kutatási területei közé tartozott a parciális differenciálegyenletek elmélete, a folyadékdinamika és a számításelmélet.

A számítógépek megjelenésekor felismerte, hogyan lehet az új technológiát különböző matematikai problémák megoldására használni. Ezek közé tartozott például a fegyverek tervezése, az időjárás-előrejelzés és a tőzsdei árfolyamok elemzése is.

Egyik cikkében így írt: „a számítógépek matematikára gyakorolt hatása hasonló ahhoz, mint amit a távcsövek a csillagászatban vagy a mikroszkópok a biológiában hoztak”.

A New York Times azt is megemlítette, hogy Lax verseket írt, angolul és magyarul egyaránt.

Pályafutása során megkapta a legnagyobb matematikai elismeréseket is. 1987-ben Wolf-díjat, 2005-ben pedig Abel-díjat vehetett át. 1993 óta a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja volt. 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Erre kevesen gondolnak – Ezt teszed a környezettel, amikor a ChatGPT-vel beszélgetsz
Az adatközpontok vízalapú hűtőrendszereket használnak, hűtőtornyokkal, amelyek úgy működnek, mint egy hatalmas izzadságrendszer. Ehhez ráadásul csak ivóvíz-minőségű víz használható, mert a szennyeződések kárt tehetnek a szerverekben.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. június 04.



Sokan használják a ChatGPT-t a mindennapokban – akár álláskereséshez, viccekhez az első randira, vagy sima kérdések megválaszolásához, amiket egyébként a Google vagy akár a nagyi is tudna. Arra viszont kevesen gondolnak, hogy ezzel nemcsak információt kérnek, hanem közben vizet és áramot is elhasználnak - írta a LADBible.

Egy gyors beszélgetés a ChatGPT-vel körülbelül fél liter ivóvizet igényel 10–50 kérdésenként. A Forbes szerint a rendszer naponta több mint 500 000 kilowattóra áramot fogyaszt, ami nagyjából 200 millió lekérdezés kiszolgálásához elegendő. Ez az energiamennyiség körülbelül 180 ezer amerikai háztartást tudna ellátni.

A vizet nem hasznosítják újra, mivel a hűtés során elpárolog. Az adatközpontok vízalapú hűtőrendszereket használnak, hűtőtornyokkal, amelyek úgy működnek, mint egy hatalmas izzadságrendszer. Ehhez ráadásul csak ivóvíz-minőségű víz használható, mert a szennyeződések kárt tehetnek a szerverekben.

David Craig, a brit Iceotope cég vezérigazgatója szerint ezek az adatközpontok akkora hőt termelnek, hogy az akár egy embert is megolvaszthatna.

Dylan Patel technológiai elemző szerint a ChatGPT napi működtetése több mint 225 millió forintba kerül. Az OpenAI alapítója pedig az X-en viccesen megjegyezte: „akár több tízmillió dollárba is kerülhet”, ha a felhasználók beírják, hogy „kérem” vagy „köszönöm”.

A vállalat szóvivője így reagált a Forbesnak a vízhasználattal kapcsolatos aggodalmakra: „Az MI működtetése valóban energiaigényes lehet, éppen ezért folyamatosan dolgozunk a hatékonyság javításán. Nagy körültekintéssel használjuk a számítási kapacitásunkat, és támogatjuk partnereinket fenntarthatósági céljaik elérésében.”

A Forbes azt is írta, hogy 2050-re a világ népességének kétharmada vízhiánytól szenvedhet. Ennek ellenére sok helyen még mindig hatalmas mennyiségű tiszta ivóvizet használnak fel azért, hogy a szerverek ne menjenek tönkre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos égi jelenség: Három estén át lehet megcsodálni a Mars és a Regulus együttállását
A szakemberek szerint a két égitest párosát nemcsak szabad szemmel, hanem binokulárral is érdemes megfigyelni, ugyanis most kifejezetten esztétikus lesz a vöröses Mars és a kékesfehér Regulus látványa.
MTI - szmo.hu
2025. június 12.



Június 16. és 18. között három estén látható lesz a Mars és az oroszlán csillagkép legfényesebb csillaga, a Regulus együttállása a nyári égbolton.

A két égitest párosát nemcsak szabad szemmel, hanem binokulárral is érdemes megfigyelni, ugyanis egy látómezőben kifejezetten esztétikus lesz a vöröses Mars és a kékesfehér Regulus látványa.

A különleges égi jelenség legközelebb 2026 novemberében lesz látható - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Június 16-án este lesz az első alkalom, amikor szabad szemmel is látványos közelségben jár a két csillag egymáshoz. Az észlelést érdemes sötétben, 22 óra 20 perc után elkezdeni, és a nyugati égbolt felé kell tekinteni, ahol kicsivel kevesebb mint 18 fokkal lesznek a csillagok a horizont felett. Ez azt jelenti, hogy nyílt, kitakarásmentes nyugati horizontú helyre kell menni. A páros tagjainak fényessége szinte tökéletesen megegyezik, mivel mind a Regulus, mind a Mars 1,4 magnitúdós lesz.

Két nagyon fontos különbség viszont könnyen megfigyelhető lesz közöttük: az egyik, látványosabb a két égitest színkülönbsége. A Mars mélynarancssárga, míg a Regulus kékesfehér színű lesz.

A másik különbség a Mars bolygó voltából adódik: mivel távcsőben látszó átmérője kiterjedt a csillaghoz képest, a remegő levegőben a Regulus folyamatosan pislákol majd - a csillagászok szcintillációnak hívják ezt a jelenséget -, a Mars viszont nyugodtabb lesz, és kevésbé remeg.

Az égi jelenséget nem sokkal éjfél utánig lehet észlelni, amikor a Regulus és a Mars egyaránt a horizont alá bukik.

Június 17-én ismét szemügyre lehet venni az égi párost, a pozíciójuk azonban ekkor egy kicsit más lesz, egyben a leglátványosabb. Megtekintésükhöz ismét nyugat felé kell pillantani, és 22 óra 20 perc után érdemes megkezdeni az észlelést. Ekkor a páros kicsivel több mint 17 fokkal lesz a látóhatár fölött, továbbá a vörös bolygó az előző naphoz képest kissé elmozdulva majdnem a Regulus felett lesz látható. A köztük lévő távolság 44 ívperc lesz, azaz 1,5 holdátmérőnyi, így mind szabad szemmel, mind binokulárban megkapó lesz a páros szorossága.

Az utolsó alkalom, amikor még látványos a két égitest szorossága, június 18-án, szerda este lesz, amikor ismét a nyugati égbolt felé kell fordulni, szintén 22 óra 20 perc után. A páros kicsit lentebb, már csak 16 fokkal lesz a horizont fölött, és a Regulus csillagtól már balra felfelé lesz látható a Mars. A köztük lévő távolság már 58 ívperc, azaz két holdátmérőnyi lesz, így ekkor lesznek az égitestek a legtávolabb egymástól, a három este során

- olvasható a közleményben.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló rendhagyó programmal készül a vörös bolygó és az oroszlán csillagkép legfényesebb csillaga együttállásának bemutatására június 17-én és 19-én is.

A látványt élőben is követheted majd ITT.


Link másolása
KÖVESS MINKET: