TUDOMÁNY
A Rovatból

„Semlegesíteni fogja a vírust” – saját fejlesztésű gyógyszer a láthatáron a koronavírus ellen

Magyar gyógyszer áll fejlesztés alatt a koronavírus ellen, amelytől a szakemberek azt remélik, hogy a különféle mutációk ellen is védelmet nyújt majd.

Link másolása

Új magyar gyógyszerben reménykedhetünk, amely a koronavírus mutációi ellen is sikerrel veheti fel a harcot. "Ez egy antitesthez hasonló gyógyszer lesz, legalábbis abban, hogy semlegesíteni fogja a vírust" - mondta a Szeretlek Magyarországnak Dr. Kacskovics Imre, immunológiai professzor, az ELTE Természettudományi Kar dékánja.

A szervezetünkben az immunrendszer ismeri fel a koronavírus tüskefehérjét, majd úgynevezett antitesteket kezd termelni, amik a szervezetben mindenhol, így a vérben és a tüdőben is megjelennek. Amikor a vírus behatol, ezek az antitestek hozzákapcsolódnak a vírus tüskéjéhez, ezáltal meggátolják, hogy a vírus a sejtek felszínén lévő receptorhoz kapcsolódjon, és a sejteket megfertőzze. Ez azért nagyon fontos, mert a vírus viszonylag kis számban kerül az ember szervezetébe, majd ezeken a receptorokon keresztül bejut a sejtekbe, ott elszaporodik, egy vírusból ezer lesz, ezerből millió, és napok alatt egy általános vírusos fertőzés alakul ki az egész szervezetben. Ezalatt a fertőzött sejtek is elpusztulnak, ill. belőlük olyan molekulák szabadulnak fel, amelyek beindítják a gyulladásos folyamatokat. Ezt a folyamatot gátolják meg akár a védőoltás hatására kifejlődő antitestek, vagy az újabban alkalmazott COVID-19 specifikus terápiás monoklonális antitestek is.

"A mi gyógyszerünk az antitesthez hasonló abban az értelemben, hogy ez is a tüskefehérjéhez kötődik és semlegesíti a vírust. Abban más, hogy a mi gyógyszerünk egyik része a sejt felszínén lévő receptor szintetikusan előállított verziója, amihez ez a vírus kötődik. Tehát a sejtfelszíni receptort tartalmazza, és hogyha mi sokkal többet juttatunk be az ember szervezetébe ebből a mesterségesen létrehozott molekulából, mint amennyi a sejtek felszínén található, akkor a vírus ehhez az általunk létrehozott hatóanyaghoz fog nagy eséllyel kapcsolódni, nem pedig a sejtekhez. A gyógyszer másik része pedig stabilizál, ezáltal akár hónapokig védi a szervezetet a COVID-19 ellen.”

Az ilyen típusú gyógyszerek a legfejlettebbek közé tartoznak, biotechnológia eljárással lehet ezeket előállítani. "Ez egy viszonylag nagy méretű fehérjemolekula, és ezért mesterséges körülmények között, akár több ezer literes sejttenyészetben, bioreaktorokban lehet előállítani ezt a hatóanyagot, amelyet infúzióval lehet a megfertőződött beteg szervezetébe juttatni."

A kezdetek

"Tudunk arról, hogy a világon két-három cég is hasonló fejlesztést indított el, amelynek alapötletét 2020. februárban egy amerikai kutató publikálta. ITM-NKFIH támogatással azért kezdtünk hozzá már tavaly márciusban ehhez a gyógyszer fejlesztéshez, hogy ebből a hatóanyagból mielőbb legyen Magyarországon is, és segítsen a magyar fertőzöttek kezelésében. A hatóanyag fejlesztése a kezdetektől egyetemi és ipari résztvevők szoros együttműködésével valósul meg. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont, mint egyetemi, és a Richter Gedeon Nyrt., ill. ImmunoGenes Kft., mint ipari partnerek együttesen biztosítják, hogy jelen esetben nem csupán egy kutatólaboratóriumi kísérletről van szó. Az eredeti molekulát igyekszünk még hatékonyabbá és szabadalmaztathatóvá tenni.

A Richter Gedeon Nyrt. szakértőinek köszönhetően a kiindulástól kezdve a gyógyszeripari minőségbiztosítás és eltökélt piacra vitelhez szükséges gyógyszer forgalomba hozatali feltételek figyelembevétele jellemzi a munkát. Ezt jelzi az is, hogy hazai és külföldi szakértők bevonásával már zajlik annak a törzsanyagnak az előkészítése, amit hamarosan az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) részére nyújtunk be.”

Jelenleg az állatkísérletek folynak.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Rejtélyes föld alatti építményre találtak a gízai piramisok mellett régészek egy földradarral
A kutatók szerint – bár a radaradatok alapján nem lehet biztosat mondani – feltehetőleg egy sírkamrát rejt a piramisok mellett a föld mélye.

Link másolása

Egyiptomban, a gízai piramisok környékékén a régészek egy L alakú építmény jelenlétét mutatták ki földradarral – írja a Heritage Daily. A kutatók úgy hiszik, hogy a föld alatti építmény megközelítőleg két méter mélyen helyezkedik el, és valószínűleg homokkal van tele.

Az L alakú struktúra csupán egy bejárat lehet – gondolják a kutatók –, amely egy sokkal mélyebbre vezetítő építményhez vezethet. Ezt bizonyítja az is, hogy a kutatók által használt földradar a L alakú struktúra alatt 3,5-11 méter mélyen anomáliákat észlelt.

Ugyanakkor a mérési eredmények szerint nem lehet biztosat mondani, ám a régészek úgy hiszik, hogy a piramisok mellett fekvő föld alatti építmény meglehet, hogy egy mészkőből épült sírkamra lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: