JÖVŐ
A Rovatból

Kulcsszerep vár a világűrben az önmagukat reprodukálni képes autonóm robotokra

A LockHeed Martin olyan robotok kifejlesztésén dolgozik, amik képesek lesznek az űrben új energiaforrásokat felkutatni maguknak, és akár önmagukat is újjáépíteni.

Link másolása

Az űrben tevékenykedő automatizált eszközök immár közel sem tartoznak a science-fiction kategóriájába. Sőt, néhány évtizeden belül már azt is megérhetjük, hogy egy műhold megjavítja vagy újraépíti önmagát.

A Defenseone katonai magazin szerint

2050-re már teljesen természetes lesz, hogy az a Föld körül keringő műhold, amelynek napelemei elromlottak, megközelít egy űrroncsot, megragadja, és az ott talált régi napelemekből felépít magának egy új napelem-parkot.

Bár ez még a távoli jövő, már ma is javában dolgoznak olyan robotokon, amelyek képesek lehetnek önreprodukcióra, vagyis meg tudják újítani a hardverüket. A Lockheed Martin szerint a jövőben ez lesz az űrtechnológia kulcsa.

Paul Pelley, a Lockheed Martin Space programigazgatója szerint ha sikerül állandó bázisokat létrehozni a Holdon és a Marson, azzal kell majd számolni, hogy ezektől túl messze lesz a Föld az állandó utánpótlás biztosításához. Olyan autonóm robotokra lesz szükség, amelyek képesek a nyersanyagok kibányászására, a karbantartó munkák elvégzésére és eszközépítésre is - emberi beavatkozás nélkül. De az is lehet, hogy már a bázisok telepítését is rájuk lehet majd bízni.

„Képzeljük el, hogy rendelkezünk olyan robotokkal, amely le tudnak szállni a Holdra, és fel tudnak építeni egy bázist. És mindezt önállóan elvégzik, így mire az emberek megérkeznek, a szükséges eszközök már készen állnak”

– vázolja Pelley, mi is a fejlesztők jövőképe.

A programigazgató szerint egy ilyen technológia kulcsát az áramforrások és az energiatárolásra szolgáló eszközök jelentik. Ki kell találni, miként lehet áramot generálni az űrbeli ipari tevékenységekhez, egyes elemek lebontásához, majd újraépítéséhez. Ezekhez rengeteg áram kell majd, akárcsak ahhoz, hogy új kilövőállomásokat vagy lakómodulok építsenek.

A LockHeed Martin már rendelkezik tapasztalatokkal a nukleáris energia felhasználása terén, és jelenleg az amerikai védelmi minisztérium kutató ügynökségével, a DARPA-val közösen azt kutatják, hogyan használhatnák az atomenergiát az űrben. Közben a NASA-val is együttműködnek, ahol a hidrogén felhasználási lehetőségeit vizsgálják.

A kutatók azt szeretnék elérni, hogy az űrben lévő erőforrásokat és nyersanyagokat használják fel ahelyett, hogy azokat a Földről küldenék fel. Ezzel csökkennének a költségek, és az energiaigény is.

„Az űrhulladékok újrafelhasználása például kevesebb energiát emészt fel, de ugyanez igaz arra is, ha a nyersanyagokat egy aszteroidból vagy a Holdból nyerjük” – mondja Timothy Cichan, a Lookhead Martin űrkutatási mérnöke.

Ennek érdekében

már most olyan mesterséges intelligenciákon dolgoznak, amelyek gépi tanulással lehetővé tehetik, hogy a jövő robotjai önállóan dolgozzanak, és hajtsanak végre összetett feladatokat.

A cél az, hogy ezek a robotok képesek legyenek önmaguk számára felkutatni új energiaforrásokat, például a Holdon, amelynek fagyott vízéből hidrogén és oxigén is előállítható. Az is cél, hogy képesek legyenek az önreprodukcióra.

Ezzel az emberiség olyan új eszközök birtokába kerülne, amelyekkel felfedezhetné, vagy akár meg is hódíthatná a naprendszer távoli, lakatlan bolygóit.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: