A Rovatból

Hibrid mutáns koronavírus jött létre két variáns összeolvadásából

Ha megerősítik, hogy ez valóban két, már létező mutációból jött létre, akkor ez lehet az első rekombináció, amely megjelent eddig a járvány során.

Link másolása

Új, hibrid mutáns koronavírus jött létre a brit és a kaliforniai variáns kombinációjából. A kórokozó erősen mutált hibrid változatát egy kaliforniai mintában azonosították az amerikai Új-Mexikó államban. Ez annak a jele lehet, hogy egy újabb szakaszához ért a járvány - írja a New Scientist.

A B.1.1.7 brit és a B.1.429 kaliforniai variáns egybeolvadásából (rekombinációjából) született új változat lehet a felelős a fertőzések számának növekedéséért Los Angelesben, mivel olyan mutációt hordoz, amely ellenállóvá teszi egyes antitestekkel szemben.

A hibrid mutánst a Los Alamos Nemzeti Laboratóriumban fedezte fel egy kutatónő, aki már február másodikán felfigyelt arra, hogy ez egy újfajta változat.

Ha megerősítik, hogy ez valóban két, már létező mutációból jött létre, akkor ez lehet az első rekombináció, amely megjelent eddig a járvány során.

Decemberben és januárban még egy ilyenről sem tudtak a tudósok, legalábbis két egymástól független kutatócsoport is azt jelentette, hogy akkor még egyelőre semmilyen bizonyítékot nem találtak rekombinációra. De várható volt, hogy előbb-utóbb lesz, mert ez gyakori jelenség a koronavírusoknál. Ez azért van, mert a genomjukat replikáló enzim hajlamos elhagyni a másolandó RNS-szálat, majd később ugyanoda visszatérni. Ha egy gazdasejtben két különböző koronavírus-genom is van, az enzim többször átugrohat egyikről a másikra, így a két genom különböző elemeit kombinálva hibrid vírus jöhet létre. Az összeolvadás a legtöbb esetben nem jár előnnyel a vírus számára, de időnként előfordul. Szakértők szerint a SARS-CoV-2 is így keletkezhetett.

A rekombináció elméletben új és még veszélyesebb variánsok megjelenéséhez vezethet, de azt egyelőre még nem tudni, hogy az első egybeolvadással keletkezett hibrid mutáns mekkora veszélyt jelenthet, és az sem világos, hogy képes-e emberről emberre terjedni, vagy csak egyszeri eset az, hogy így összeolvadt a két változat.

Annyi biztos, hogy a kaliforniai mintában azonosított változat tartalmazza a brit variáns Δ69/70 mutációját, amitől fertőzőbb lehet, és a kaliforniai variáns L452R mutációját, amitől ellenállóvá válhat bizonyos antitestekre. Egyelőre azonban még nem lehet kijelenteni, hogy egy gyorsabban terjedő és ellenállóbb variáns született, ehhez még további vizsgálatokat kell elvégezniük a szakembereknek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Rejtélyes föld alatti építményre találtak a gízai piramisok mellett régészek egy földradarral
A kutatók szerint – bár a radaradatok alapján nem lehet biztosat mondani – feltehetőleg egy sírkamrát rejt a piramisok mellett a föld mélye.

Link másolása

Egyiptomban, a gízai piramisok környékékén a régészek egy L alakú építmény jelenlétét mutatták ki földradarral – írja a Heritage Daily. A kutatók úgy hiszik, hogy a föld alatti építmény megközelítőleg két méter mélyen helyezkedik el, és valószínűleg homokkal van tele.

Az L alakú struktúra csupán egy bejárat lehet – gondolják a kutatók –, amely egy sokkal mélyebbre vezetítő építményhez vezethet. Ezt bizonyítja az is, hogy a kutatók által használt földradar a L alakú struktúra alatt 3,5-11 méter mélyen anomáliákat észlelt.

Ugyanakkor a mérési eredmények szerint nem lehet biztosat mondani, ám a régészek úgy hiszik, hogy a piramisok mellett fekvő föld alatti építmény meglehet, hogy egy mészkőből épült sírkamra lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: