TUDOMÁNY
A Rovatból

Az öregedést is késleltetheti a fogyókúrás csodaszerként is használt, cukorbetegség elleni szer

Annak idején a koronavírus halálozási aránya is jobb volt azok körében, akik az Ozempic nevű gyógyszer szedték.


Három évnyi kutatómunka után a tudósok arra jutottak, hogy az Ozempic nevű fogyókúrás csodaszer még egy meglepő pozitív hatással bírhat. Az új kutatás szerint a gyógyszer hatóanyaga, a szemaglutid nemcsak a kilókat olvasztja, de az öregedést is képes lehet lassítani – írja a BBC.

A hosszú távú vizsgálat most publikált eredményei több orvosi szaklapban is megjelentek egyszerre. A kutatást három évig végezték, és több mint 17 600 résztvevőt vontak be, akik mind 45 évesek vagy idősebbek voltak. Az egyik csoport minden nap 2,4 milligramm szemaglutidot kapott, míg a másik csoport placebót szedett.

A résztvevők mind elhízottak vagy túlsúlyosak voltak, és szív- és érrendszeri betegségük is volt, de cukorbetegségük nem. Az eredmények szerint azok, akik a szemaglutidot szedték, kisebb eséllyel haltak meg a vizsgálat ideje alatt, függetlenül attól, mi volt a halál oka, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket is.

Ugyanez volt a helyzet a Covid-19 esetében is.

A gyógyszert szedők ugyanannyi eséllyel kapták el a koronavírust, de kisebb eséllyel haltak bele: a szemaglutidot szedők körében a fertőzöttek 2,6 százaléka hunyt el, míg a placebós csoportban ez az arány 3,1 százalék volt.

Bár a vizsgálatban részt vevő nőknél alapvetően kevesebb súlyos keringési probléma merült fel, a gyógyszer nemtől függetlenül „következetesen csökkentette a nemkívánatos kardiovaszkuláris események kockázatát”. Ráadásul enyhítette a szívelégtelenség tüneteit és csökkentette a szervezet gyulladásos szintjét, függetlenül attól, hogy a résztvevők fogytak-e vagy sem.

„Nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy az emberek egészségének ilyen mértékű javítása konkrétan az öregedési folyamatot is lassítja” – mondta Harlan Krumholz, a Yale School of Medicine professzora az Európai Kardiológiai Társaság 2024-es konferenciáján, amikor bemutatták a tanulmányokat.

Dr. Benjamin Scirica, a Harvard Medical School szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozó professzora, aki a kutatásból született egyik tanulmány vezető szerzője, hozzátette: „Az eredmények megerősítik, hogy a túlsúly és az elhízás számos okból növeli a halálozás kockázatát, de ez módosítható olyan hatásos inkretin alapú terápiákkal, mint a szemaglutidé.”

(via hvg.hu)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Kiderült, hogy miért csókolózunk – Már az ember előtti időkben is megvolt az oka egy új elmélet szerint
A világ kultúráinak 90 százalékában jelen van valamilyen csókszerű érintkezés – leggyakrabban szülők és gyerekek között, de előfordul rokoni, baráti kapcsolatokban, valamint szimbolikus gesztusként, például ceremóniákon is.


Sokan tesszük, legyen szó romantikus, családi, baráti vagy formális csókról, de hogy miért és hogyan alakult ki ez a szokás az emberi társadalmakban, arról a tudósok még ma is vitatkoznak – írja a New Atlas. Egy új elmélet szerint az ok a szőrzet fokozatos elvesztésére vezethető vissza, és évmilliókkal ezelőttre nyúlik vissza az eredete, amikor őseink még az ősmajmokhoz hasonló közösségekben éltek.

Adriano R. Lameira, a Warwicki Egyetem primatológusból lett evolúciós pszichológusa új elmélettel állt elő a csók eredetéről, mely szerint ez a viselkedés már az ősi majmok közösségi kapcsolataiban megjelent.

Az úgynevezett „groomer’s final kiss” (vagyis „a gondoskodás utolsó csókja”) elmélete arra utal, hogy az ősi majmok között elterjedt volt a bőrhöz közelítő szájkontaktus, ami nemcsak a paraziták eltávolítására szolgált, hanem a közösségi kötelékek erősítésére is.

Ahogy a Homo sapiens és az emberszabású majmok az evolúció útjára léptek, ez a kölcsönös tisztogatási viselkedés az embereknél egyre inkább visszaszorult – míg végül egyetlen elem, a csók, megmaradt belőle.

„A csók evolúcióját leginkább az emberszabású majmok biológiáján és viselkedésén keresztül érthetjük meg, akik őseink élő példái. A szárazföldi nem-emberi főemlősök, köztük az emberszabásúak esetében a leggyakoribb társas kötődést kifejező jel a tisztogatás”

– mondja Lameira.

A tudós szerint a kölcsönös, száj-száj közti csókok a kölcsönös tisztogatás szociális kontextusából eredhettek, amikor az ősemlősök egyszerre tisztogatták egymást.

„A 'groomer’s final kiss' elmélete szerint a kölcsönös száj-száj kontaktus eredetileg a kölcsönös tisztogatás során jelent meg, bár ez a típusú tisztogatás ritka a ma élő nagy emberszabásúaknál, összehasonlítva az egyirányú tisztogatással”

– írja Lameira.

Egy 2015-ös tanulmány 168 különböző kultúrát vizsgált, és azt találta, hogy mindössze 46 százalékukban jellemző a romantikus csók. Ugyanakkor körülbelül a világ kultúráinak 90 százalékában létezik valamiféle csókszerű érintkezés – többnyire szülők és gyerekek között, de rokoni, baráti körben és szimbolikus gesztusként is, például ceremóniákban.

„Annak ellenére, hogy a csók társadalmi szabályai különbözőek lehetnek, minden csók 'etikett' közös célja, hogy szabályozza az intim konnotációkat, amelyek a csókhoz kötődnek. A csók csak bizonyos kapcsolatokra és meghatározott társas helyzetekre korlátozódik, ami arra utal, hogy univerzális biológiai jelentés húzódik mögötte, amely túlmutat a kulturális hagyományokon”

– jegyzi meg Lameira.

A csók mechanikája – vagyis az, hogy ajkainkat egy felülethez nyomjuk és enyhe szívó hatást gyakorolunk – hasonló ahhoz, ahogyan a szárazföldi főemlősök eltávolítják a parazitákat társaik bundájából vagy bőréről. Ez az igény az emberi evolúció során fokozatosan eltűnt, ahogy egyre kevesebb testszőrzetünk lett, de a kötelékek erősítésére szolgáló szerepe megmaradt. „Egy tipikus főemlőshöz képest az emberek 89 százalékkal kevesebb tisztogatást végeznek, különösen higiéniai célokra” – jegyezte meg a kutató. „Ez összhangban áll azzal, hogy az emberi evolúció során elvesztettük a bundánkat.”

A szőrzet elvesztése mellett az emberi beszédkészség kialakulása is szerepet játszhatott abban, hogy a csók komplex rituáléja a társas kapcsolatokhoz képest visszaszorult.

„Az uralkodó elméletek szerint a társas tisztogatás funkcióját különböző, egymástól eltérő viselkedések váltották fel”

– írta Lameira, majd hozzáteszi: „De soha nem merült fel, hogy esetleg néhány ősi tisztogatási forma megmaradhatott, megtartva bizonyos társadalmi funkciókat.”

Egy 2023-as tanulmány megállapította, hogy az ajkak közötti csók már az ókori Mezopotámiában is létezett időszámításunk előtt 2500 körül, bár eredete nagyrészt elméleti marad, hiszen az ősi emberi és nem emberi viselkedések vizsgálata rendkívül nehéz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Olyan erős napkitörést észleltek, ami veszélyt jelenthet a Föld infrastruktúrájára
Az X2.3-as erősségű kitörést a legerősebb osztályba sorolják. Szakértők szerint a héten több hasonlóan erős kitörés is lehet még.


Újabb erős kitörést észlelet a NASA, írja az Independent az amerikai űrügynökség közlése alapján. Az X2.3-as erősségű kitörés az X-osztályú flerek közé tartozik, amelyek a legerősebbnek számítanak. A jelenséget a NASA Napdinamikai Obszervatóriuma figyelte meg, ami folyamatosan követi a Nap felszínén zajló aktivitást.

A napkitörések az energia hirtelen kiáramlásával járnak, amelyek nemcsak az északi és déli fény kialakulását okozhatják, hanem súlyos fennakadásokat is eredményezhetnek a kommunikációs rendszerekben, elektromos hálózatokban és más létfontosságú infrastruktúrákban.

A Nap jelenleg egy 11 éves ciklus csúcsához közelít, amikor ezek az időjárási jelenségek gyakoribbá válhatnak. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy egy különösen erős napkitörés komoly károkat okozhat az emberi élethez szükséges infrastruktúrában.

A NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal) Űridőjárás Előrejelző Központja szerint az ilyen erősségű flerek „nem mindennaposak, de nem is számítanak rendkívülinek” a napciklus csúcspontján. Az intézet szerint további, kisebb intenzitású kitörések is várhatók, és a héten hasonlóan erős kitörések előfordulása is lehetséges.

Az elmúlt napokban több erős napkitörést észleltek. A legutóbbit épp halloween napján, vagyis október 31-én, amikor szintén egy X2.3 erősségű fler jelent meg a Nap felszínén.

Az év elején a Földet az utóbbi évtizedek egyik legerősebb napkitörése érte el. A kutatók már akkor figyelmeztettek, hogy ez a különleges űridőjárás csak egy előfutára lehet annak, amit a közeljövőben várhatunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Jön a vadászhold, az év legfényesebb Holdja, de nem mindenki örül majd neki
A különleges látványosságot most jó eséllyel meg is lehet örökíteni, mert az előrejelzés szerint kedvező lesz az időjárás.


Két nap, és újra teliholdban gyönyörködhetünk. Idén tizedik alkalommal élvezhetjük a kikerekedő égi kísérőnket. Október 17-én keleten 17 óra 30 perckor, Budapesten 17 óra 42 perckor, nyugati határainknál pedig 17 óra 52 perckor lesz holdkelte.

A Hold ezen az éjszakán elég magasra kúszik az égen, 56-57 fokos magasságban lesz az éjszaka közepén. A látvány különleges lesz, így jó eséllyel gyönyörű éjszakai tájképeket is készíthetünk, ahogy a Hold fénye megvilágítja a tájat - írja az Időkép.

A megfigyeléshez az időjárás is kedvezőnek ígérkezik. Október 17-én este, éjszaka, illetve 18-án a napkeltét megelőző órákban sokfelé lesz derült, illetve gyengén felhős az ég, de helyenként a Dunántúlon számítani kell erősen felhős tájakra is.

A Hold különleges látványa azonban nem mindenkit fog lenyűgözni, ugyanis a fénye zavaró lesz a Tsuchinshan–ATLAS üstökös megfigyelésében - figyelmeztet a portál.

Az októberi szuperholdnak még külön neve is van, melyet onnan kapott, hogy ebben az időszakban különösen aktívak a vadászok. Korábban ekkor készültek fel a téli hónapokra, és vadásztak az élelem biztosítására. Innen a vadászhold elnevezése - írja a Blikk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
Feltárták a Stonehenge köveinek eddig megoldatlan rejtélyét
A tudósok megállapítása szerint a Kr. e. 2500 környékén élt építők elérhető közelségben található köveket kerestek, így most már azt is tudják a kutatók, milyen utat jártak be a kövek, mielőtt végleges helyükre kerültek volna.


Lehullt a lepel a Stonehenge híres, úgynevezett sarsen köveinek eredetéről – írja a Mirror.

A National Geographic szerint ezek a hatalmas kövek alkotják a Stonehenge központi, patkó alakú háromkő csoportját, a külső kőkört, és a távolabb lévő sarokkövet is.

David Nash geomorfológus egy friss tanulmányban kiderítette, hogy az 1950-es években vett minták alapján a sarsen kövek a Wiltshire-i Marlborough Downs területéről származnak, míg a kisebb kékkövek a walesi Preseli-hegységből kerültek oda.

Nash és csapata egészen a Stonehenge-től nagyjából 40 perces autóútra található West Woods-ig követte vissza a sarsen kövek eredetét.

„Logikusnak tűnik, hogy a Kr.e. 2500 környékén élt építők a még áthidalható távolságban lévő, lehető legnagyobb köveket keresték. Hamarosan elkezdhetjük felfedezni az utat, melyet bejártak, ami újabb darabot ad a kirakóshoz”

– nyilatkozta Susan Greaney, a brit örökségvédelmi hivatal vezető történésze.

Link másolása
KÖVESS MINKET: