TUDOMÁNY
A Rovatból

76 kitépett szívű gyermekáldozat maradványait találták meg egy ásatás során Peruban

Akár több ezer áldozat is lehet az ásatás területén, eddig 323-at fedeztek fel.


Több tucat kitépett szívű gyermek maradványaira bukkantak a régészek egy perui ásatás során.

„A csontvázak bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a gyermekek szívét eltávolították”

- mondta Gabriel Prieto, a Floridai Egyetem antropológusa, aki a Huanchaco melletti Pampa La Cruzban az ásatásokat vezeti.

Prieto kifejtette, hogy mind a 76 csontváz szegycsontjánál keresztirányú, tiszta vágás nyoma volt látható, ami arra utal, hogy a bordakosarat kinyitva emelték ki az áldozatok szívét.

„Kinyújtott helyzetben voltak a gyermekek, akiknek a lábuk kelet felé nézett”

- mondta Prieto a Live Science-nek.

A testeket egy mesterséges domb tetején temették el. Az azonban nem világos még a kutatóknak, hogy miért éppen ebben a pozícióban és ezen a helyen került erre sor.

Pampa La Cruzban már évek óta folynak ásatások, ahol eddig 323 gyermekáldozatot találtak, míg további 137 gyermek és három felnőtt maradványai kerültek elő a közeli Las Llamas nevű lelőhelyen.

A régészet vezetője szerint az eddig talált leletek alapján valószínűleg sokkal több gyermekáldozat vár felfedezésre Huanchaco közelében.

„Bármilyen őrületesen is hangzik, de akár több ezer áldozatot is lehet”

- mondta a kutató.

A 76 újonnan feltárt csontváz radiokarbonos kormeghatározása még hátravan, de a Pampa La Cruzban korábban talált gyermekek testei Kr. u. 1100 és 1200 közöttre datálhatóak. Ez idő tájt virágzott a területen a Chimu kultúra, amely elsősorban fémművességéről volt nevezetes.

Prieto elmondta, hogy egyelőre nem világos, hogy a Chimu nép miért áldozta fel a gyermekeket, de arra gyanakodnak, hogy egy korábbi klímaváltozás, vagy környezeti katasztrófa terménykiesést okozott, amit az emberek az istenek haragjának gondoltak, ezért gyermekáldozatokkal próbálták kiengesztelni a természetfeletti erőket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Az öregedést is késleltetheti a fogyókúrás csodaszerként is használt, cukorbetegség elleni szer
Annak idején a koronavírus halálozási aránya is jobb volt azok körében, akik az Ozempic nevű gyógyszer szedték.


Három évnyi kutatómunka után a tudósok arra jutottak, hogy az Ozempic nevű fogyókúrás csodaszer még egy meglepő pozitív hatással bírhat. Az új kutatás szerint a gyógyszer hatóanyaga, a szemaglutid nemcsak a kilókat olvasztja, de az öregedést is képes lehet lassítani – írja a BBC.

A hosszú távú vizsgálat most publikált eredményei több orvosi szaklapban is megjelentek egyszerre. A kutatást három évig végezték, és több mint 17 600 résztvevőt vontak be, akik mind 45 évesek vagy idősebbek voltak. Az egyik csoport minden nap 2,4 milligramm szemaglutidot kapott, míg a másik csoport placebót szedett.

A résztvevők mind elhízottak vagy túlsúlyosak voltak, és szív- és érrendszeri betegségük is volt, de cukorbetegségük nem. Az eredmények szerint azok, akik a szemaglutidot szedték, kisebb eséllyel haltak meg a vizsgálat ideje alatt, függetlenül attól, mi volt a halál oka, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket is.

Ugyanez volt a helyzet a Covid-19 esetében is.

A gyógyszert szedők ugyanannyi eséllyel kapták el a koronavírust, de kisebb eséllyel haltak bele: a szemaglutidot szedők körében a fertőzöttek 2,6 százaléka hunyt el, míg a placebós csoportban ez az arány 3,1 százalék volt.

Bár a vizsgálatban részt vevő nőknél alapvetően kevesebb súlyos keringési probléma merült fel, a gyógyszer nemtől függetlenül „következetesen csökkentette a nemkívánatos kardiovaszkuláris események kockázatát”. Ráadásul enyhítette a szívelégtelenség tüneteit és csökkentette a szervezet gyulladásos szintjét, függetlenül attól, hogy a résztvevők fogytak-e vagy sem.

„Nem lennék meglepve, ha kiderülne, hogy az emberek egészségének ilyen mértékű javítása konkrétan az öregedési folyamatot is lassítja” – mondta Harlan Krumholz, a Yale School of Medicine professzora az Európai Kardiológiai Társaság 2024-es konferenciáján, amikor bemutatták a tanulmányokat.

Dr. Benjamin Scirica, a Harvard Medical School szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozó professzora, aki a kutatásból született egyik tanulmány vezető szerzője, hozzátette: „Az eredmények megerősítik, hogy a túlsúly és az elhízás számos okból növeli a halálozás kockázatát, de ez módosítható olyan hatásos inkretin alapú terápiákkal, mint a szemaglutidé.”

(via hvg.hu)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Fenekünkön keresztül is képesek lehetünk lélegezni, csakúgy, mint több más emlős – ennek felfedezése Ig Nobel-díjat ért
Az elsőre vicces, mégis elgondolkodtató kutatásokért járó díjat idén egy különösen mókás, de potenciálisan életet mentő orvosi megállapításért lehetett elnyerni. De volt ott még galambrakéta és halottan is úszó pisztráng is.


Nem mindennapi felfedezésért díjaztak japán kutatókat az idei Ig Nobel-gálán: bebizonyították, hogy az emlősök – köztük egerek, patkányok és sertések –

képesek oxigént felszívni a végbélen keresztül.

A felfedezésük annyira meghökkentő, hogy ugyan joggal lehet nevetni rajta, de az is kiderülhet, hogy ez az információ akár életmentő is lehet.

A kutatást egyebek mellett az is indokolta, hogy a Covid-járvány alatt sok kórházban elfogyott a lélegeztetőgép, és alternatív megoldások után kellett nézni. Az eredmények olyan biztatóak lettek, hogy már el is indult az emberi tesztelés. Ha sikerrel járnak, a jövőben talán oxigént fognak pumpálni a légzési elégtelenséggel küzdők végbelébe.

Az Ig Nobel egy olyan díj, amit olyan kutatásokért adnak, amelyek „először megnevettetnek, majd elgondolkodtatnak”. Idén 10 ilyen rendhagyó felfedezés kapott elismerést a Massachusetts Institute of Technology-n rendezett díjátadón. A japán kutatók az élettani kategóriában nyertek, miután kimutatták, hogy egerek, patkányok és sertések képesek az oxigént a végbélbe juttatva felszívni. Egyébként a halak közül egyes csíkfélék hasonló technikával lélegeznek.

Dr. Takanori Takebe, a kutatás egyik vezetője elmondta, hogy vegyes érzésekkel fogadta a díjat, de miután megtudta, hogy a felfedezést azért ismerték el, mert „megnevettet és elgondolkodtat”, már inkább örült neki. „Ha ez felkelti az érdeklődést a felfedezésünk iránt, nagyon boldog leszek” – tette hozzá.

Persze az Ig Nobel-gálán nem csak a végbélen keresztüli lélegzés tarolt. Díjat kapott egy másik amerikai kutatás, ami azt vizsgálta, hogyan lehet galambokat rakétákba zárni, hogy célba irányítsák őket – igen, tényleg –, bár a kísérletet végül „őrült ötletként” elvetették. A fizikai díjat egy, a Floridai Egyetemen dolgozó kutató nyerte, aki megmutatta, hogy egy halott pisztráng is képes úszni.

A demográfiai díjat oxfordi kutatók kapták, akik kimutatták, hogy az extrém hosszú élettartamú emberek rekordjai jellemzően olyan helyekről származnak, ahol rövid az átlagos élettartam, nincsenek születési anyakönyvi kivonatok, és gyakoriak a hivatalos hibák és csalások. „Az extrém öregségi rekordok statisztikai rémálmok” – hűtötte le az örök élet felé kacsingató emberek kedélyeit Dr. Saul Newman.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
A melegedő víz miatt elszaporodtak a Kínából behurcolt édesvízi medúzák a Paks környéki holtágakban
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a medúzák megeszik az algákat fogyasztó zooplanktonokat, ez pedig algásodást okozhat, ami kedvezhet az olyan káros algafajoknak, mint a toxin termelő kék alga.


Júniusban és júliusban különösen figyelemre méltó jelenséget tapasztaltak Paks alatt, ahol

a Fadd-Dombori holtágban nagyszámú édesvízi medúza jelent meg

- írja az Átlátszó.

Ez is mutatja, hogyan hat a klímaváltozás a vízi ökoszisztémákra, hiszen ez a kínai eredetű faj a melegebb vizekben képes megtelepedni, így a globális felmelegedés kedvező környezetet teremt számára - mondják a szakemberek.

A Ráckevei-Duna helyzetét Abonyi András ökológus mutatta be, ebből kiderült, hogy az édesvízi medúzák jelenléte miként változik. A kutatócsoport mikroszkóppal vizsgálja a medúzák polip formáját, amely szabad szemmel nem látható, és csak megfelelő környezetben alakul át az emberi szemmel is észlelhető medúza formává. Ezt a formát Fadd-Domboriban is megfigyelték, ahol az állatok 2-2,5 cm nagyságúra nőnek, ha a vízhőmérséklet eléri a 25-26 °C-ot.

Eddig a Duna mentén az édesvízi medúzákat leginkább mellékágakban, holtágakban és tározókban észlelték. A Bécsben található Alte Donau és Neue Donau mesterséges tavak szintén otthont adtak ennek a fajnak. Az édesvízi medúza a lassú folyású vagy álló vizekben tud a legjobban megélni, mivel táplálékát így tudja a legjobban felvenni. A gyorsan mozgó vizekben nem tudná hatékonyan gyűjteni táplálékát, ezért nem valószínű, hogy a Duna főágában elterjedne.

Az édesvízi medúza ragadozó, amely halivadékkal, tubifexszel és zooplanktonokkal táplálkozik. Az Abonyi András által vezetett kutatás szerint a medúzák jelenléte hozzájárulhat az algák elszaporodásához, mivel megeszik az algákat fogyasztó zooplanktonokat. Ez algásodást okozhat a vízben, ami kedvezhet az olyan káros algafajoknak, mint a toxin termelő kék alga. Azonban a medúza nem veszélyes az emberre, nem csíp és nem bánt.

A medúzák megjelenése a vizek melegedésével függ össze. A Duna éves átlaghőmérséklete 1965-ben 10 °C körül volt, míg 2022-ben már 3,5 °C-kal magasabb. Az éghajlatváltozás mellett a folyószabályozások is jelentős szerepet játszanak a medúzák elterjedésében,

mivel ezek az intézkedések kedvezőbb környezetet biztosítanak a medúzák számára. Az Alföld és a Duna-Tisza köze szárazodásáért a folyószabályozások felelősek, amely a legnagyobb környezeti probléma jelenleg.

A medúzák terjedése tehát nem csupán a vízi ökoszisztéma változásait jelzi, hanem a globális klímaváltozás és a környezeti beavatkozások komplex hatásait is tükrözi.

VIDEÓ: A Duna mentén is megjelent a Kínából behurcolt invazív édesvízi medúza


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
Hogy élhetünk tovább, hogy lehet kicselezni a genetikát?
Meglepően sokat tehetünk azért, hogy hosszabb ideig éljünk, ráadásul egészségesebben. És ehhez nem elég a megfelelő étrend vagy a mozgás.


Sokan tévesen hiszik, hogy a várható élettartamunkat szinte kizárólag a génjeink határozzák meg. Valójában azonban az életmódunk sokkal nagyobb szerepet játszik abban, hogy meddig élünk – derül ki a GQ cikkéből.

A genetika csupán 20-30 százalékban befolyásolja, hogy hány évig élhetünk, ami azt jelenti, hogy a hosszú élet titka leginkább a mindennapi szokásainkban rejlik.

Chris Hemsworth színész esete világít rá, milyen fontos is ez: bár genetikai hajlama van az Alzheimer-kórra, az orvosok mégis azt tanácsolták neki, hogy megfelelő étrenddel, rendszeres testmozgással és stresszkezeléssel ellensúlyozza ezt a kockázatot.

A hosszú élethez nemcsak a helyes étkezés és a mozgás fontos, hanem az is, hogy rendszeresen ellenőriztessük az egészségi állapotunkat. A szűrővizsgálatok segíthetnek időben felismerni az esetleges problémákat, de a túl sok adat is aggodalmakhoz vezethet, főleg, ha genetikai teszteket is végeztetünk. Gary Small orvoskutató figyelmeztet: mielőtt DNS-tesztet végeztetnénk, fontos, hogy átgondoljuk, mit kezdünk majd az így szerzett információval, és képesek leszünk-e valóban változtatni az életmódunkon.

Az egészséges életmód nem csak fizikai, hanem mentális egészséget is igényel. A társas kapcsolatok, a párkapcsolatok és a családi élet mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hosszabb ideig éljünk. A szakértők szerint ugyanis a mentális állapotunk, valamint a szeretteinkkel ápolt kapcsolataink ugyanolyan fontosak lehetnek, mint az egészséges táplálkozás vagy a rendszeres mozgás.

A hosszú élet titka tehát nem a génjeinkben rejlik, hanem abban, hogyan éljük a mindennapjainkat. Ha odafigyelünk az étrendünkre, mozgunk, és gondoskodunk mentális jóllétünkről is, jelentősen növelhetjük az esélyét annak, hogy sokáig élvezhessük az életet.

Forrás: RTL.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET: