ÉLET-STÍLUS

Tényleg csodát tesz a fürdőddel, ha bedörzsölöd gyertyával a fugát?

Felesleges kísérletezgetések helyett olvassátok el a Spórolok! blog szerzőjének személyes tapasztalatait arról, hogyan marad tiszta a fuga.
Forrás: A mókusok spórolnak blog, címkép: Pixabay - szmo.hu
2018. február 09.


Link másolása

Nem ismered még a Mókusunkat?

Házi praktikák, receptek, DIY, napi mókusmóka, hasznos tippek, női lélek, gondolatébresztő témák... mindezekkel jön napról napra, úgyhogy érdemes követned!

Annyi háztartási tippet és trükköt lehet olvasni a neten, hogy igazi mázlistának kell lenni ahhoz, hogy ne szaladjunk bele néhány totális sületlenségbe. Lehetetlen az összes ilyentől megvédeni magunkat, de hogy neked ne kelljen feleslegesen kísérletezned, most egy újabb elméletet vettem górcső alá.

Egyesek szerint a gyertya igazi bajtárs, ha az a célunk, hogy a csempék közt megbúvó fugánkat megvédjük a rátapadó kosztól és a szennyeződésektől. De vajon igazuk van-e? Lássuk!

Hogy találkozik a gyertya és a fuga?

Úgy szól az elmélet, hogy egy színtelen gyertyával (ami nagyobb tömbben fehérnek látszik, szóval nehogy tényleg átlátszót keress) jó alaposan be kell dörzsölni a fugákat a csempék között. Többször is végig kell húzni egy-egy szakaszt - hogy a viasz felragadjon a felületre -, majd a morzsalékot el kell takarítani, és kész.fugateszt4

Mire figyelj?

Ennyi volt az útmutató, semmi ördöngösség... mondhatnád. És részben így is van, csak olyan apróságok merülnek fel, mint:

• Ha nem is ipari mennyiségű, de azért egy teamécsesnél jóval több/nagyobb gyertyára lesz szükséged, ha az egész fürdőszobát, padlót vagy konyhafalat végig szeretnéd kezelni.

• Ha csak fél órád van, akkor jobb ha bele sem kezdesz, mert egy ilyen művelet elég pepecselős. (Remélem nem csak én használom ezt a szót, de használhatjuk a dögunalmas kifejezést is, mert az lesz hosszú távon, majd meglátod.)

• A legszebb ruhádat ne most öltsd magadra, mert a padlón való kúszás-mászás nem érdemel ekkora körítést. Elő a szekrény aljából a legkényelmesebb mackónadrágoddal és a kedvenc, de már kinyúlt felsőddel. Az kell ide!

Hogyan zajlott a tesztelés?

Kiválasztottam egy szimpatikus helyet a lakásban és hozzáfogtam az elmélet teszteléséhez. Nyugodtan nevezhetsz gyáva oroszlánnak, de én még nem találkoztam sem Dorothyval, sem Ózzal, így a bátorságom csak addig tartott, hogy egy "nem sajnálom" helyen kísérleteztem. Nem az előszoba közepén, ahol minden a lakásba lépő vendég egyből kiszúrhatná a kudarcom... már ha úgy alakul a kísérlet.

Szóval, fogtam egy teamécsest, és szépen áthúzkodtam 5-6-szor a kiszemelt vízszintes fugaközöket vele. (Nyugi, annyi eszem volt, hogy a fémkeretből kiszedtem a viaszt! :P) Azért csak teamécsest használtam, mert nem állt szándékomban elsőre az egész helyiséget megcsinálni, másrészt pedig csak ez a fajta gyertya volt itthon, ami nem színezett.fugateszt3

Amikor ezzel megvoltam, egy kupicáspohárba málnaszörpöt öntöttem, egy másikba pedig tömény kávét. Fogtam egy-egy vattakorongot, belemártogattam az egyik, majd a másik pohárkába, és a megjelölt sorokba szépen bedörzsöltem. Úgy tűnt, hogy a málnaszörp nem igazán akarja befogni az eredetileg fehér fugát, (plusz pont a gyártónak - mínusz a kísérletnek), így kénytelen voltam mást kitalálni.

Eszembe jutott, hogy van még mivel tesztelni! Fogtam egy sötétzöld vízfestéket és egy nedves vatta segítségével jó alaposan bedolgoztam a fugába.

fugateszt1

Így néz ki bekenve...

Hogy lássuk a különbséget, csak az egyik fugasort kezeltem viasszal (ezek lettek a vízszintesek), a másikat pedig meghagytam kontrollcsoportnak (ők a függőlegesek), és mindegyik anyagból kentem mindkét felszínű fugára.

Hagytam nekik egy negyedórát... biztos, ami biztos alapon, majd lemostam.

Az eredmény

Azt kell mondjam, hogy meglepően jól le lehet mosni a kezeletlen (függőleges) fugáról is az összes löttyöt, ennél sokkal durvább maradandó károkra számítottam.

Tudom, hogy a fotók nem adják vissza rendesen (és ezért bocsi), de a kezeletlen felület bizony maradandóan elszíneződött a vízfesték és kávé esetében (a málnaszörpöt hagyjuk, rossz ötlet volt).

Ami jó hír, hogy a viaszos, vízszintes fugasorokat szépen le tudtam mosni és a kávénak nyoma sincs! Voilá! Működik!!!

fugateszt2

Ilyen lett lemosás után

Ezzel bizonyságot nyert, hogy a gyertyaviasz valóban segít megvédeni a kosztól és a szennyeződésektől a fugát. Időnként persze újra kell kenni, mert kopik ez a védőbevonat, de én azt mondom (így elsőre), hogy megéri vele vesződni!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: