JÖVŐ
A Rovatból

„Rettentő veszélyt” jelent az emberiségre a Facebook metaverzuma a kritikusok szerint

Mark Zuckerberg azt mondta, a metaverzum maga lesz a „testet öltött” internet.

Link másolása

Mark Zuckerberg nemrégiben bejelentette, hogy közösségimédia-hálózatból „metaverzum céggé” fejlesztené a Facebookot a következő öt évben. Zuckerberg a metaverzumot úgy jellemezte, mint a „testet öltött” internetet, amiben nemcsak tartalmat fogyaszthatunk, hanem valóban „benne lehetünk”.

A projekt célja tehát az, hogy létrejöjjön egy olyan magával ragadó virtuális valóság-béli környezet, amelyben az emberek kapcsolatba léphetnek egymással, illetve az őket körülvevő mesterséges világgal. Nos, aki azt gondolja, hogy ez az ötlet olyan, mintha egyenesen a Black Mirror című disztópikus sorozat írói szobájából jött volna, az nincs egyedül: az elmúlt időszakban többen is kifejezték aggodalmukat az ötlettel kapcsolatban – írja az IFLScience.

Az egyikük Dr. David Reid, a Liverpool Hope Egyetem mesterséges intelligencia és térbeli számítástechnika professzora volt, aki azt mondta: úgy véli, hogy a metaverzum izgalmas lehetőségekkel szolgálhat az emberiség számára, de fennáll annak a veszélye, hogy drasztikusan elmélyíti a közösségi médiával és az internettel kapcsolatos, jelenleg is meglévő problémákat, például az adatvédelmi aggályokat és az internetes zaklatást.

„A metaverzum hatalmas változásokat hozhat – fantasztikus előnyökkel, ugyanakkor félelmetes veszélyekkel is jár. És egy rendkívül összetett rendszerre van szükségünk ahhoz, hogy felügyelni tudjuk”

– mondta Dr. Reid.

„Az emberek már most aggódnak amiatt, hogy a Twitter milyen nagy befolyást gyakorolhat a politikára… De gondoljunk bele: egy teljesen magával ragadó környezetben mennyivel nagyobb befolyással lehetünk az emberekre?” – tette fel a kérdést a professzor, arra utalva, hogy a metaverzum lehetőséget nyújthat arra is, hogy valakit „elszállítsunk” egy háborús övezetbe, és megmutassuk neki, pontosan mi folyik ott.

Dr. Reid azzal kapcsolatban is kifejtette az aggályait, hogy a metaverzum a jelenleginél is jobban megemelheti a közösségi média használatával töltött időt, valamint az online zaklatások számát is.

„Megvan benne a lehetőség, hogy sokkal, de sokkal szélsőségesebb legyen. Az elmélyülés zsigeri élménye kivételesen érzelmes lehet” – mondta.

De, ami szerinte a leginkább aggasztó, az az, hogy ez a technológiai fejlődés elmoshatja a határvonalat a virtuális világ és a valóság között. „Bárki lesz ennek a valóságnak a mestere, soha nem látott mennyiségű adathoz férhet hozzá – és rendkívül sok hatalomhoz” – jegyezte meg, majd hozzátette: „Aki a metaverzumot irányítja, alapvetően az egész valóságot fogja irányítani.”

„Sok jelenlegi MR (Mixed Reality, vagyis kevert valóság) prototípus rendszer rendelkezik arc-, szem-, test- és kézkövető technológiával. Legtöbbjük kifinomult kamerával működik, sőt néhányan még elektroenkefalogramos (EEG) technológiát is alkalmaznak az agyhullám-mintázatok felvételére. Más szóval, minden, amit csinálsz, nyomon követhető az MR-ben. Az így generált adatok hatalmasak lesznek… És rendkívül értékesek” – hangsúlyozta a professzor, majd azt mondta: „Ezért van szükségünk egy olyan rendszerre, amely ezt az egészet ellenőrzi. Egyetlen vállalat sem gyakorolhat teljes ellenőrzést.”

Dr. Reid nincs egyedül az aggodalmaival. A metaverzum másik hangos kritikusa Roger McNamee, a Facebook egy korai befektetője, aki a novemberben Lisszabonban tartott webes csúcstalálkozón azt mondta: szerinte a metaverzum projekt legfőbb célja, hogy a Facebook elterelje a figyelmet egykori alkalmazottja, Frances Haugen vallomásáról, aki azt állítja, a cég pontosan tudja, mennyire károsak a termékei, de a kutatási eredményeket a nagyobb profit érdekében eltitkolja.

„Nem szabad megengedni, hogy a Facebook disztópikus metaverzumot hozzon létre” – mondta McNamee a BBC-nek. „Nem szabadna engedni, hogy a Facebook mindentől függetlenül hozzon döntéseket. Ott kellene állnia mellette egy szabályozó szervezetnek, hogy előzetesen jóváhagyja mindazt, amit a cég tesz. Az általuk okozott kár mértéke ugyanis már most felbecsülhetetlen” – tette hozzá.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: