Véget ér egy korszak az Apple-nél: 15 év után távozik Tim Cook, már meg is van az utódja
Új korszak kezdődik az Apple-nél: Tim Cook, a cég 2011 óta hivatalban lévő vezérigazgatója 2026. szeptember 1-jei hatállyal az igazgatótanács ügyvezető elnöke lesz, helyét pedig a hardverfejlesztésért felelős eddigi szenior alelnök, John Ternus veszi át – jelentették be egy közleményben. A váltást, amely egy hosszabb, előre megtervezett utódlási folyamat eredménye, az igazgatótanács egyhangúlag hagyta jóvá.
Új, ügyvezető elnöki szerepkörében elsősorban a globális döntéshozókkal való kapcsolattartásra koncentrál majd. Ternus a vezérigazgatói teendők mellett az igazgatótanácsban is helyet kap.
A testületben szintén változás történik: a 15 éve nem ügyvezető elnökként tevékenykedő Arthur Levinson vezető független igazgatóként folytatja munkáját.
Nevéhez fűződik többek között az Apple Watch, az AirPods és az Apple Vision Pro bevezetése, valamint a szolgáltatási üzletág felfuttatása, amely mára önmagában egy Fortune 40-es cég méretével ér fel.
– mondta Cook, aki szerint utódja a legalkalmasabb a feladatra. „John Ternusnak mérnöki elméje, egy újító lelke és a tisztességgel, becsülettel vezető szíve van. Vízionárius, akinek az elmúlt 25 évben az Apple-höz tett hozzájárulásai már megszámlálhatatlanok, és kétségkívül ő a megfelelő személy arra, hogy az Apple-t a jövőbe vezesse.”
John Ternus 2001 óta dolgozik a cégnél, ahol 2021-ben nevezték ki a teljes hardvermérnöki terület szenior alelnökévé. Felügyelte többek között az iPad és az AirPods bevezetését, valamint az iPhone, a Mac és az Apple Watch számos generációjának fejlesztését. Munkássága alatt a cég jelentős innovációkat hajtott végre az anyaghasználat és a tartósság terén, például újrahasznosított alumíniumötvözetet és 3D-nyomtatott titánt vezetett be egyes termékekben.
Alázattal lépek ebbe a szerepbe, és megígérem, hogy azokkal az értékekkel és azzal a vízióval vezetek majd, amelyek fél évszázada meghatározzák ezt a különleges helyet” – fogalmazott az új vezérigazgató.
Arthur Levinson, a leköszönő nem ügyvezető elnök is méltatta a váltást. „Tim példátlan és kiemelkedő vezetése a világ legjobb vállalatává formálta az Apple-t. Meggyőződésünk, hogy John a lehető legjobb vezető Tim utódjaként, és tudjuk, hogy az Apple iránti szeretete, vezetői képességei, mély műszaki tudása és a nagyszerű termékek megalkotására irányuló lankadatlan fókusza rendkívüli jövő felé vezeti majd az Apple-t.”
Bár az Apple-nek továbbra sincs hivatalos magyarországi üzlete, termékeit és szolgáltatásait itthon is széles körben használják, az Apple Pay például 2019-es indulása óta a legtöbb hazai banknál elérhetővé vált.