UTAZZ

Macskaköves utcák, római műemlékek, csodálatos középkori homlokzatok - Ptuj és Celje Szlovénia rejtett kincsei

Szlovéniáról sokaknak csak Ljubljana, vagy a Bledi-tó környéke ugrik be, pedig kisebb városait is érdemes felfedezni. Íme néhány látni- és kóstolnivaló, és pár hasznos utazási tipp.

Link másolása

Itt van a szomszédban, mégsem beszélünk eleget Szlovéniáról.

Ez a gondolat fogalmazódott meg bennem pár héttel ezelőtt, egy kirándulás utolsó napján; miközben a Dráva partján ültem, és egy tökéletes, tökmagos desszertet falatoztam.

Pedig Szlovénia északkeleti része, azaz Maribor és környéke abszolút elérhető távolságban van. Budapesttől mindössze 300-350 km, ami nagyjából 3 óra alatt teljesíthető is.

A közismertebb turistacélpontok, mint Ljubljana, a Bledi-tó és környéke, vagy a tengerparti Piran már kicsivel hosszabb utazást igényelnek. De Maribor környékének nem csak a közelség az egyetlen előnye.

A határt átlépve nem ér minket semmiféle kulturális sokk, ugyanakkor a magyaroknál a szlovénok jóval kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak, mosolygósabbak, és ez könnyen átragad az emberre. Jól beszélnek idegen nyelveket is, így ha például mi is alapszinten kommunikálunk angolul, könnyen el lehet boldogulni.

A pénztárcánk szempontjából is előnyösebb ezen az északkeleti részen, a Muramente és Savinja-vidéken kalandozni.

Hiszen itt nagyjából budapesti árakon dolgoznak a hotelek, éttermek, kávézók.

Leginkább az Euro ingadozásából adódóan járhatunk rosszabbul.

Ezen a környéken rengeteg olyan település van, ami akár többnapos kikapcsolódásra is tökéletes lehet. Ha pedig autóval érkezünk, akár több helyet is megismerhetünk egy kirándulás alatt.

A hidegebb idő közeledtével pedig amúgy is vonzóbbak lesznek a városi látnivalók és programok, szóval most érdemes igazán útra kelni, akár csak egy hosszúhétvége.

Kilátás Celjére a Tehnoparkból
Ptuj egyik macskaköves utcája

Szlovénia legrégebbi városa: Ptuj

Ptujra tökéletesen illik a kifejezés: ékszerdoboz.

Mivel már a kőkorban lakott hely volt, és a rómaiak idejében is fontos településsé vált, rengeteg történelmi hagyatékkal rendelkezik. Macskaköves utcák, római műemlékek és csodálatos középkori homlokzatok várnak ránk séta közben.

Tudom, hogy bután hangzik, de itt csak úgy lenni, jönni-menni, kávézni, bámészkodni is jó.

Muzikafe nevű kávézó és kulturális térben például kötelező egy bemelegítőt inni, és kicsit ráhangolódni a város művészi oldalára. A hely egy világutazó pár fejéből pattant ki, és butikhotelként is üzemel. Jó időben a terasza és a belső kertje van tele élettel, de hidegebb napokon a pincében legalább olyan hangulatos egy zenei rendezvénybe csöppenni.

Ptuj november elején kifejezetten ajánlott kirándulási célpont, mert a városban a Szent Márton-napot elég komolyan veszik, és hozzá kapcsolódóan több aktivitást is tartanak.

Ami még ennél is populárisabb, az a februári karnevál. Ez Kurentovanje néven ismert, és nagyon hasonló a mi mohácsi busójárásunkhoz.

A városban van is egy múzeum, a Kurent's House, ami kifejezetten ennek az ünnepnek a bemutatására hivatott.

További kulturális programok és látnivalók

Domonkos kolostor – A város nyugati oldalán található domonkos kolostort III. Frigyes özvegye alapította 1230-ban. Egy részét múzeummá alakították, és kulturális rendezvények helyszíne áprilistól októberig.

A legrégebbi szlovén borospince – A Ptujska klet pincészet borospincéit körülbelül kétezer évvel ezelőtt alapították a rómaiak, így a pincebejárás azok számára is izgalmas program lehet, akiket inkább történelmi szempontból érdekel a borászat.

Ptuj Castle – A kastélyba már csak a kilátásért is érdemes felmenni, de a Ptuj-Ormož Regional Museum tárlatára is bőven megéri befizetni. Mi éppen elcsíptük a várjátékokat is, ami még elevenebbé tette a történelmi helyszínt.

Étel, ital, ágy

Ptuj jópár gasztronómiai csemegét tartogat.

Nagy hagyománya van a borkészítésnek, és a környék pincészeteiben rengeteg izgalmas tételt kóstolhatunk.

De ha a Hotel Mitrában foglalunk szállást, két legyet üthetünk egy csapásra. A hotelnek ugyanis van pinceszintje is, ahol egy borkóstoló alkalmával remek bevezetőt kaphatunk a környék boraiból.

Amúgy a hotel nagyon barátságos, és a klasszikus elegancia szövi át. Aki viszolyog a modern, vagy minimál szállodáktól, itt jól fogja érezni magát.

Ptujban van egy étterem, ami a magyar csárdaélmény szlovén megfelelője... legalábbis szerintem.

Az Amadeus fogadó kifejezetten helyi ételeket és borokat kínál.

Specialitásuk a štruklji, ami egy túróval töltött tészta. Húst és mártást kínálnak hozzá, és rendkívül laktató.

De itt érdemes megkóstolni a gibanicát, a mákos-túrós-almás-diós süteményt is.

Aki kicsit modernebb ízekre vágyik, annak a közvetlenül a Dráva mellett található Ribič étterem lesz a megfelelő választás.

Ez egy főként tengeri ételekre specializálódott étterem, de a kínálatból az is talál majd kedvére valót, aki nem eszik halat.
Én itt ettem a legizgalmasabb desszertet, ami a szlovénok által gyakran használt tökmag különböző variációjából állt.

Az árak talán kicsivel magasabbak, mint a többi helyen. Egy leves 7 Euro, és egy halas étel 20 Euro körül van.

Számomra az egész kirándulás tetőpontja a Kobal borászat üzletében eltöltött pár óra, és egy fantasztikus borkóstoló volt.

Nyilván ehhez kell ilyen irányú érdeklődés is, de ha ez megvan,

fantasztikus élmény megtapasztalni például azt, hogy a magyarok által is közkedvelt furminttal mit művelnek a szlovénok.

Hogy hol tartanak ők a borkészítési trendekben, és hogy milyen kísérleti tételeik vannak. A Kobal ebből a szempontból egy merész és élenjáró pincészet. Nálunk a klasszikus, száraz nagyborok mellett szép számmal ott vannak a buborékos és az édes tételek is.

Ha a wellness és a luxus a szempont

A mi kirándulásunk egészen mozgalmasra sikerült, így nem volt időnk lábat lógatni, masszázson feküdni, vagy wellnessben lazítani. De mindenképpen meg szerettem volna említeni azt, hogy Ptujban erre is van lehetőség.

A Grand Hotel Primus egy négycsillagos szálloda, ami kicsit kijjebb esik a városközponttól, cserébe viszont békés környezetben ad lehetőséget a relaxálásra.

Kilátás a szobám ablakából, a Grand Hotel Primusban

Szlovénia harmadik legnagyobb városa: Celje

Celjéből kicsit kevesebbet volt szerencsém látni, de az a pár dolog megfogott annyira, hogy ne menjek el mellett szó nélkül.

És egy ekkora város nyilván sok látnivalót is tartogathat, ha az embernek több ideje van rá.

Az egyik legjobb szlovén éttermi élményem a belvárosban elhelyezkedő LALU bistrohoz kötődik.

A belső design modern, és az étlap sem a hagyományokhoz ragaszkodik. Gyakorlatilag csak a szezonalítást tartják szem előtt, de ázsiai, francia, szlovén és olasz ízekkel szabadon variálnak.

És a koncepció működik. Egyszerűen nem érkezett az asztalunkra olyan falat, ami ne nyűgözött volna le. És közben remek borpárosításokat is kaptunk.

Az arcok mindent elárulnak.
A karfiolos-mogyorós étel volt a top

Kulturális programok, látnivalók:

Celjei Regionális Múzeum - Szlovénia második legrégebbi múzeuma. A város és környéke történetének emlékeit gyűjti és mutatja be. A múzeumot két önmagában is történelmi jelentőségű épületegyüttesben, a celjei grófi palotában és a celjei alsóvárban helyezték el.

Tehnopark – Gyerekekkel a legjobb program. Ez gyakorlatilag a szlovén megfelelője a Csodák Palotájának.

Celje vára - Szlovénia legnagyobb középkori vára. A kastély első alapjai a 12. század második feléből származnak. A múlt emlékeit izgalmas legendák, kiállítások és interaktív élmények őrzik. Érdemes idegenvezetést is kérni, úgy még tartalmasabb lehet a program.

A cikk elején már említettem Maribort, ami mellett természetesen szintén nem mennék el szó nélkül.

De ott tényleg annyi élmény várt, hogy kénytelen vagyok egy külön anyagot szánni neki.

Szóval a folytatás nemsokára következik...

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk