KULT
A Rovatból

Ryan Gosling Jason Bourne akar lenni – Rekordösszegből készült A szürke ember

Ha a bajszos Amerika Kapitány pöccen be rád, jobb, ha menekülsz! A Bosszúállók-filmek rendezői megint lerombolták a fél világot. Kritika.

Link másolása

Mark Greaney 2009-ben jelentette meg A szürke ember című könyvét, a főszerepben egy bérgyilkossá képzett egykori elítéltről, aki a CIA-nak végez el különféle piszkos munkákat, egészen addig, amíg egy nap ő nem válik a legfőbb célponttá. A könyv sikere eddig további 10 folytatást szült az igen termékeny szerzőtől (s jövőre érkezik a 12. kaland).

Hollywood pedig már jó ideje kacérkodott a megfilmesítéssel, hiszen a Bourne-franchise 2016 óta nem fialt több mozgóképet, és mostanában James Bond sem kényeztet el minket gyakorta küldetésekkel. Így a Hatos nevű hős megpróbáltatásai egyfajta akciófilmes űrt tölthetnek be kellemesen a műfaj rajongóinak.

Eredetileg a Mission: Impossible-filmek direktora, Christopher McQuarrie lett volna A szürke ember karmestere, végül azonban a Netflixnél kötött ki a projekt, akik a Marvel sztárrendezőit, a Russo-testvéreket (Amerika Kapitány: A tél katonája, Amerika Kapitány: Polgárháború, Bosszúállók: Végtelen háború, Bosszúállók: Végjáték) nézték ki a feladatra, hiszen Anthony és Joe a 2021-es Cherry – Az ártatlanság elvesztésével már bizonyították, hogy nem ragaszkodnak a széles vászonhoz, szeretik kiélni magukat szabadon a streamingen is.

A Netflix márpedig híres arról, hogy nem gyakorol szigorú stúdiós kontrollt a rendezőin. Ez azonban már nem egy alkalommal sült el visszafelé, bizonyítva, hogy még a tehetséges rendezőknek sem tesz jót, ha azt csinálnak, amit akarnak.

Pl. Judd Apatow A buborék, Joseph Kosinski A pók feje vagy Jean-Pierre Jeunet BigBug című filmjei támasztják alá e teóriát.

Nos, úgy tűnik, a Russo fivéreknek sem ártott a marveles melók alatt Kevin Feige bábáskodása, hiszen bár mind a négy MCU-s filmjük kiemelkedőnek bizonyult, amelyekben ügyesen ötvözték a szemet gyönyörködtető látványvilágot a jól felépített, hús-vér karakterekkel és kapcsolatokkal, valamint a jól adagolt suspense-szel, a Cherry (ami az Apple TV+-on debütált) már egy kicsit megkongatta a vészharangokat.

A Netflixnek azonban a kifogástalan szuperhősös múlt továbbra is elég indok volt arra, hogy Russóékra bízzák (a tavalyi Különösen veszélyes bűnözőké mellett) a streamingszolgáltató történetének legnagyobb egész estés költségvetését, nevezetesen 200 millió dollárt, hogy filmre kanyarítsák Mark Greaney A szürke emberét, lehetőség szerint egy évekre előre bebiztosított franchise reményében.

A sztori szerint tehát a gyilkosságért majdnem 40 évre bekasztlizott Hatost (Ryan Gosling) 23 éves korában kihozza a hűvösről a CIA egyik nagykutyája, Donald Fitzroy (Billy Bob Thornton), mivel egy amolyan Öngyilkos osztagot szeretne létrehozni, csak szólóban: elítéltekből faragna egyedül dolgozó kíméletlen gyilkológépeket a szabadságukért cserébe.

Főhősünk belemegy a dologba, és megkapja a Sierra Six kódnevet, innen a Hatos elnevezés (a regénysorozatban egyébként „rendes” neve is van: Court Gentry).

18 évvel később egy küldetés során Hatos rádöbben, hogy egy másik Sierra likvidálásával bízták meg, aki átad neki egy meghajtót, ami bizonyítja Fitzroy CIA-s utódja, Denny Carmichael (Regé-Jean Page) mocskos üzelmeit. Carmichael persze emiatt gyorsan szeretné eltenni láb alól Hatost, és megszerezni a terhelő bizonyítékot jelentő drive-ot. A pszichopata ügynököt, Lloyd Hansent (Chris Evans) uszítja rá Hatosra, aki természetesen nem válogat az eszközökben, például elrabolja Fitzroy unokahúgát, Claire-t (Julia Butters), aki hősünkkel is szoros kapcsolatot ápol. Hatos segítője pedig csupán egy fiatal, feltörekvő ügynöknő, Dani Miranda (Ana de Armas).

Talán ennyiből is érezhető, hogy A szürke ember nem váltja meg a világot csupán az alapsztorijával. Sokszor látott-hallott, az unalomig elcsépelt történet ez egy alapvetően rosszfiúkat irtó bérgyilkosról, aki ezúttal a zsákmány szerepébe kényszerül.

A Bourne-szériához az amnéziás szál szolgáltatott izgalmas alapot, a 24-hez a szűk időbe sűrített cselekmény, a 007-es ügynök pedig már hatvanéves, így nincs szüksége magyarázkodásra. A szürke embernél azonban semmi ilyesmi nem állt rendelkezésre, ezért fordulatos cselekményre, ütős, nagyszabású akciókra és karakteres színészekre volt szükség.

Kétségtelen, hogy a Netflix nem spórolt semmin. A 2019-es Az első ember óta, vagyis három év után újra csatasorba állították az alapvetően válogatós Ryan Goslingot, fő nemezisnek pedig leigazolták magát Amerika Kapitányt (a büdzsé jelentős része minden bizonnyal rájuk ment el), akiket persze öröm nézni, a Russo-tesók pedig vannak annyira rutinosak a marveles évek után, hogy csípőből levezényeljenek látványos akciójeleneteket. E tekintetben látszik is a megihletett hozzáállás, a stílusos (a tűzijátékos, a rózsaszín füstös vagy az egysnittes bunyók) és a CGI-jal jelentősen felturbózott (a repülős és a prágai villamosos haddelhadd) akciószcénák kétségtelenül A szürke ember csúcspontjai.

Ugyanis sajnos egyéb látni- és élveznivaló nem nagyon akad itt. Goslingék egy ezerszer látott és nem túl fordulatos cselekményben kénytelenek üres dialógusokat elmormogni. Ráadásul még az előre beharangozott humor sem működik, pedig próbálkoznak rendesen a szellemesnek szánt beszólásokkal.

Sablonok sablonok hátán. Persze korántsem nézhetetlen mű A szürke ember, a dinamikusabb jelenetekre tényleg felocsúdhatnak lecsukódásra vágyódó szemhéjaink, ám összességében semmi emlékezetes nem pereg szemeink előtt, s Russóék filmje így gyorsan bekerül oda, ahova az utóbbi időben nem kevés nagyszabású Netflix-produkció (pl. a Különösen veszélyes bűnözők is): agyunk „Elfeledett” feliratú fakkjába.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: