ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Te megnéznéd, hogyan festesz majd 30-40 év múlva? És mi van akkor, ha nem tetszik, amit látsz?

25-30 körüli fiatalokat kértünk arra, hogy nézzék meg velünk együtt, hogy néznének ki 30-40 év múlva. És azt is megkérdeztük, hogy vajon milyen életet képzelnek maguknak erre a korra.

Link másolása

Fiatalabb korunkban még nem igazán gondolunk arra, hogy nyugdíjasként mit fogunk csinálni, miből fogunk élni. Valójában azonban az évek előre haladtával ez is fontos kérdéssé válik. Egy öregítő filter/effektus segítségével megmutattuk négy harminc év körülinek, hogy hogy fognak kinézni 30-40 év múlva. Megkérdeztük őket, arról is, hogy milyen életet képzelnek el, és mi kell ahhoz, hogy 65 felett jól és biztonságban érezzék magukat. A fiatalok jövőjével és az időskori megtakarítással kapcsolatban pedig az OTP Nyugdíjpénztár szakértője adott néhány hasznos tanácsot.

Zsanett, 28 éves
Zsanett gépészmérnök, aki az öregedéstől nem, de az azzal járó nehézségektől tart egy kicsit. Reméli, hogy az unokáival sok élményt szerez majd, de nem igazán hiszi, hogy lesz nyugdíja a gazdasági helyzet és az elöregedő korfa miatt. Ugyan nem külön az idős éveire, de rendszeresen félretesz, hogy ne érje váratlan meglepetés. A téma kapcsán el is gondolkodott, hogy
később a nyugdíjpénztárra is sor kerülhet majd, havonta pár tízezer forintot például félretenne erre a célra.

Addig is persze Zsanettnek is még van pár nagyobb kiadás, amire gyűjt.

A szakértő tanácsa:

A megtakarításokkal minden fiatal támogatja saját pénzügyi jövőjét és tudatosan gondoskodik későbbi önmagáról, melyet érdemes minél hamarabb elkezdeni – véli az OTP Nyugdíjpénztár. Pénztártagként lehetőség van arra, hogy az egyéni élethelyzethez igazítva, rugalmasan módosítsuk a befizetés összegét, így nem kell magas összegeket fizetni havonta, sőt ezen felül az egyéni befizetés is teljesíthető.

András, 31 éves

András orvos. Nem így képzelte el magát idősen, de még nem is így szeretne gondolni magára. Nyugdíj mellett három hét munka után egy hét pihenést képzel el. Úgy vette észre, hogy a legtöbb radiológus így csinálja. Egyrészt a szellemi képességeket nem hagyja elveszni, és nyugdíj mellett egy jó kereset – mondja.

András egyelőre nem tesz félre idős korára, mert jelenleg más a prioritás az életében, de később, 40 éves kora körül már a keresetének kb. 10%-át félretenné. „Mert akkor ez azt jelenti, hogy ha ezt tényleg meg tudom csinálni, akkor

40 év múlva – amikor már 70 éves leszek – annyi pénzem lesz, amire azt gondolom, elég arra, hogy elmenjek nyaralni, ahova szeretnék.”

Hogy a 40 éves kor után kezdett nyugdíj-előtakarékosság beválthatja-e ezeket a célokat, majd kiderül.

A szakértő tanácsa:

A jelenlegi öregségi nyugdíjkorhatár 65 év, amennyiben ez nem változik, Andrásnak 40 éves korában még 25 éve lesz a nyugdíjkorhatár betöltéséig. Egyelőre megjósolhatatlan, hogy addigra milyen gazdasági folyamatok alakítják a hazai piacot, de az OTP Nyugdíjpénztár szerint András akár munkáltatójánál is érdeklődhet az időskori támogatásról, nem kell csak önmagára hagyatkoznia.

Mit tehetsz már most a gondtalan nyugdíjas évekért?

Az OTP Nyugdíjpénztár, mint az egyik legismertebb hazai önkéntes nyugdíjpénztár, közel 30 éves fennállása óta támogatja új és meglévő ügyfeleit a nyugdíjcélú megtakarítások tervezésében. A regisztráció az online ügyintézésnek köszönhetően még egyszerűbb és bankkártyás befizetésre is van lehetőség. Az ÖNKÉNTES NYUGDÍJPÉNZTÁRI számlára egyénileg és a munkáltató által befizetett összegek, valamint jóváírt támogatói adomány után adó-visszatérítést igényelhető. Ennek mértéke 20%, de legfeljebb 150.000 forint.

Balázs, 29 éves

Balázs ezen a filterezett képen érzése szerint kicsit öregebbnek néz ki, mint gondolta. Nem fél attól, hogy idősként milyen lesz az élet. Számára két dolog fontos: az egészség, és az, hogy a családjában is mindenki boldog legyen, valamint, hogy

pénzügyileg olyan helyzetben legyen, hogy ne kelljen semmit nélkülöznie.

Bár egyelőre még ő sem tesz félre a nyugdíjra, de úgy véli, hamarosan ennek is eljön majd az ideje.

A szakértő tanácsa:

A nyugdíj, mint megtakarítási cél távolinak tűnhet, de az életkor előrehaladtával egyre égetőbb kérdéssé válik. Az OTP Nyugdíjpénztár szerint ezért sem árt, ha Balázs még az idős kor előtt bebiztosítja magát és megpróbál időben félretenni a nyugdíjára, így felhalmozhat egy olyan tartalékot, ami biztosítja az időskori anyagi függetlenséget.

Lilla, 26 éves

Lilla jelenleg természetgyógyásznak tanul, de fotós végzettsége is van. Hasonlóan képzelte el magát, mint a képen, és bár nem igazán gondol az idős korra, fél az öregedéstől. 40 év múlva egy nyugodt életet szeretne élni egy kertes házban, miközben továbbra is fotózik. Elmondása szerint akkor érezné jól magát, ha hasznos tagja tudna lenni a társadalomnak.

Lilla eddigi munkáiból adódóan úgy véli, nem biztos, hogy lesz nyugdíja, vagy csak minimális összeget kapna. Szeretne félretenni majd a nyugdíjas évekre, de jelenleg nincs tisztában a feltételekkel, hogy lássa, mibe éri meg befektetni. Azt mondja, számára olyan szempontból elgondolkodtató a téma, hogy

valami mást kell csinálni, többet ahhoz, hogy egyáltalán legyen nagyobb nyugdíja,

amiből meg tud majd élni, ha csak az lesz.

A szakértő tanácsa:

A többség talán nem is tudja – a megkérdezettek közül is csak Lilla volt azzal tisztában – hogy az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás munkahelyi cafetéria része is lehet. Azzal pedig mindannyian tévesen kalkulálnak, hogy elég lenne 40 éves kor felett elkezdeni az öngondoskodást.

Megkérdeztük Nagy Csabát, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatóját arról, hogy mi a tapasztalat a fiatalok öngondoskodási hajlamáról:

„Meglátásunk szerint az öngondoskodásra, sokszor, mint kényszerű tevékenységre tekintenek az emberek. Bár alapvetően nehezebb megélhetésre számítanak, mégsem tesznek érte eleget."

Vannak ugyanakkor pozitív jelek: „A frissebb generációra gondolva bíztató jel, hogy továbbra is vannak egészen fiatal, 25 év körüli pénztártagjaink. A lakosságnak gazdaságilag nehezebb környezetben kell helytállnia nap, mint nap. Éppen ezért, nyugdíjpénztári oldalról az időskori megtakarítások tervezésében próbálunk támaszt nyújtani számukra és ösztönözni minden munkavállalót, hogy már kis összegek befizetésével is megalapozhatja saját nyugodt, békés időskorát” - tette hozzá Nagy Csaba.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: