ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Balesetek – hogyan kezeld őket?

Kisebb-nagyobb malőrök bárkivel előfordulhatnak a nyaralás során, ezek azonban semmiképp se szegjék a kedved. Méhcsípés, sebek, leégés? Az alábbi tippekkel könnyedén kezelheted őket.

Link másolása

A jó időben mi is többet vagyunk kint a szabadban a jó levegőn, legtöbben ilyenkor mennek el kirándulni és nyaralni, így előfordulhat, hogy néha egy-két kisebb kellemetlenséggel is meg kell küzdenünk, mint az erős napsütés, a különféle rovarok és bogarak vagy éppen kisebb sérülések. Szerencsére azonban ezek többsége egyszerűen kezelhető.

Leégés

Gyakran szinte észre sem vesszük, csak amikor már késő, hogy megfeledkeztünk a leégés elleni védelemről. Nyáron nem csak akkor érdemes gondolni a megfelelő napvédelemre, ha tűz a nap, hiszen ilyenkor egész nap erősebbek a nap sugarai, ezért ha tudjuk, hogy hosszabban tartózkodunk majd napon, indulás előtt mindenképp ajánlott naptej használata. Ha azonban mégis elmaradt, a leégés súlyosságától függően használhatunk hűsítő krémeket, hideg borogatást is. Ilyenkor különösen jót tesznek a bőrnek az aloeverát, illetve mentolt tartalmazó krémek. A fájdalomra bevehetünk nem-szteroid alapú gyulladáscsökkentőt is és nagyon fontos, hogy a következő napokban igyunk sok vizet és védjük a leégett bőrt a napfénytől.

Napszúrás

Nagyon kellemetlen élmény nyaraláskor napszúrást kapni, hiszen fejfájással, hányingerrel és hányással is járhat. Éppen ezért jobb eleve felkészülni rá, a kora délutáni órákban kerülni a túl sok direkt napsugárzást. Ha ez elkerülhetetlen, akkor is világos fejkendő, kalap, vizezett haj javasolt a védekezésre és fokozott folyadékfogyasztás. Ha mégis megtörtént a baj, sok pihenés, víz, fájdalomcsillapító és borogatás segíthet enyhíteni a tüneteket. A kisgyermekek és idősebbek különösen érzékenyek az erős napfényre, így rájuk érdemes kiemelten vigyázni.

Sebek

Sajnos még a legügyesebbekkel is megesik, hogy megbotlanak vagy elcsúsznak és sebeket szereznek, de a nyári nagy szabadságban akár mezítláb is elég egy óvatlan lépés, hogy felsértsük a talpunkat. A sebkezelés lépéseit ebben a cikkben már végig vettük, most pedig egy olyan kötszert ajánlunk, ami segít, hogy az ilyen sebek se okozzanak kényelmetlenséget a nyaralás során. Az Opsite Post-Op Visible ugyanis egy olyan modern kötszer, amely szinte láthatatlan és segít, hogy problémamentes legyen a sebgyógyulás. A méhsejt szerkezetű habréteg, ami a különleges megjelenést biztosítja a kötszernek, nem mindennapi funkciókkal bír. A seb látható marad, így nyomon követhető a gyógyulás folyamata. Bármilyen komplikációt észre lehet venni a kötszer ellenőrzése során, mivel a lyukacsos szerkezet és az átlátszó fóliaréteg elegendő áttetszőséget ad.

A nedvszívó sebpárna felszívja a sebben keletkezett váladékot, így csökken a sebkörnyéki bőr macerációjának kockázata. Az átlátszó szerkezetnek köszönhetően a váladék mennyisége is ellenőrizhető, így könnyen megállapítható a csere szükségessége. A termék puha és rugalmas. Hipoallergén ragasztója pedig megkönnyíti a kötszer rögzítését és biztosítja vízhatlanságát. Emellett nagy előnye, hogy vízálló, így nem zavar fürdés, zuhanyzás közben és megvéd a baktériumokkal szemben is. Műtét után labadozóknak, kismamáknak is ajánlott, hiszen hét napig is fent lehet hagyni, így nem kell napi szinten a cserével bajlódni a pihenés során.

Szúnyogcsípés

A nyár legkellemetlenebb „tartozékai” a szúnyogok, akik különösen kedvelik a vízparti helyeket. Ellenük szúnyogriasztó spray-jel, füstölővel ajánlott védekezni, de a tapasztalat azt mutatja, hogy egyes kis vérszívók képesek átjutni még a legjobb szúnyogriasztó védelmén is. A szúnyogcsípésre ma már rengetegféle krém és gél kapható, de a házi ecetes borogatás is csodákat tesz. Bár tudjuk, hogy lehetetlen feladatnak hangzik, de érdemes vigyázni és nem elkaparni a szúnyogcsípést, hiszen az így kialakult seb fokozottan fertőzésveszélyes lehet.

Méhcsípés

Bár a méhek alapvetően nem agresszív állatok, sajnos előfordulhat, hogy rosszkor, rossz helyen keresztezzük egymás útját, a méh ezt támadásnak érzi és védekezésként csíp. A méhcsípés igen fájdalmas élmény és fontos, hogy gyorsan és precízen lássuk el. Elsőként szabaduljunk meg a méh fullánkjától, mely akár még percekig pumpálhatja az áldozat szervezetébe a mérget. A csípés helyén kialakuló duzzanatra a legjobb, ha egyből hideg borogatás kerül, hogy enyhítse a fájdalmat és a viszketést.

Utóbbi ellen jól jöhet némi mentolt vagy antihisztamint tartalmazó krém is. Pár napig a csípés helye még viszkethet, de ez magától el fog múlni. Azonban, ha a fentieken túl bármilyen más tünetet is tapasztal a méhcsípés áldozata, azonnal orvoshoz kell fordulni vagy mentőt hívni. Ilyen tünetek lehetnek a bőr égető érzése, testszerte fellépő viszketés, szem kivörösödése és szemhéjak feldagadása, nehézlégzés, légszomj, szapora vagy szabálytalan szívverés, csalánkiütés, hasfájás.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: