„A kormányváltás után rendszerváltásra is szükség van” - nem indul a 2026-os választásokon a Momentum
A Momentum Mozgalom nem indít jelölteket a 2026-os országgyűlési választáson – erről szombaton döntött a párt küldöttgyűlése.
A párt közleménye szerint a Momentum célja a rendszerváltás beteljesítése, valamint egy olyan nyitott és sokszínű ország felépítése, amely a teljesítményt, a tehetséget és a szorgalmat jutalmazza. Mint írták: „Ezen cél eléréséhez az kell, hogy az Orbán-rendszer bukjon, és egy következő választáson se a Fideszen, se semmilyen más szervezeten keresztül ne térhessen vissza. Ezen lépés – a kormányváltás – érdekében hozta meg a párt ezt a döntést.”
A közlemény szerint a kormányváltás után rendszerváltásra is szükség van. Ennek egyik első lépése, hogy az új országgyűlés minél rövidebb időn belül biztosítsa az igazságszolgáltatás függetlenségét, valamint új média- és választójogi törvényeket alkosson.
Bár a közleményben nem nevesítik a Tisza Pártot, egyértelmű, hogy a Momentum nem kíván versenytársává válni az immár legerősebb ellenzéki pártnak, és nem szeretné megosztani annak szavazótáborát.
A visszalépést május elején vetette fel Fekete-Győr András, a Momentum alapítója, korábbi elnöke és egykori miniszterelnök-jelöltje. Pár nappal később a párt elnöksége is ezt javasolta. Januárban még éppen az ellenkezője szerepelt a hírekben.
A párt 2022-ben egyéniben mandátumot szerző politikusai közül többen is jelezték visszavonulásukat. Orosz Anna, aki a XI. kerület központú választókerületet nyerte meg, lemondott képviselői mandátumáról, és már korábban közölte, hogy nem indul a 2026-os választáson. Hajnal Miklós a Hegyvidéken lép hátrébb Magyar Péter javára, Tóth Endre pedig Dél-Budán nem indul újra. Gelencsér Ferenc szintén korábban jelezte, hogy nem indul újra.