KULT
A Rovatból

Mark Wahlberg épp kicsinálja a karrierjét – Az Énidő pofátlan poénokkal próbálkozik

Jaj nekünk, ha azon kéne kacagnunk, hogy egy elütött teknősnek az orrán keresztül próbálnak mesterséges légzést adni… Kritika.

Link másolása

John Hamburg író-rendező neve eddig sem jelentett garanciát a színvonalas komédiára, eddigi karrierjében a legjobb esetben is egyszer nézhető filmjei voltak, a Széf fiúk (1998), a Derült égből Polly (2004), a Spancserek (2009) és a Miért pont ő? (2016) legalábbis nem a szórakoztatás magasiskolái voltak. Forgatókönyvíróként legalább az Apádra ütök (2000) és a Zoolander, a trendkívüli (2001) sikeréhez hozzá tudott tenni, ám Hamburg sajnos nem az Énidővel kerül majd az elismert vígjátékdirektorok klubjába.

Lássuk a sztorit! Adott két jó barát, a fékezhetetlen, bulizós, pörgős, extrém kihívásokat kereső Huck (Mark Wahlberg) és a nála jóval visszafogottabb, két lábbal a földön járó, és szerencsétlenségeket folyton bevonzó Sonny (Kevin Hart). Igazából nem is értjük, miért ilyen jó haver két ennyire ellentétes személyiségű ember, de ezen túl kell lépnünk! A negyvenes éveikbe lépve Sonny immár kétgyermekes apuka, és modern házasságban él a nejével, Mayával (Regina Hall).

Ez azt jelenti, hogy a családban az elismert építész Maya a kenyérkereső, Sonny pedig háztartást vezet, gyerekeket nevel, és ő a srácok iskolájában a szülői munkaközösség elnöke.

Az asszony azonban, miután rádöbben, hogy alig van kapcsolata a csemetéivel, úgy dönt, elviszi őket egy hétre a szüleihez, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz, Sonnynak pedig „kimenőt” ad, hadd foglalkozzon egy hétig csak saját magával, kijár neki a pihi. Sonny persze nem képtelen normálisan elütni az időt, s bár először nagyon nem akaródzik neki, végül elfogadja a továbbra is a féktelen bulizásairól nevezetes Huck szülinapi meghívását. A kissé elvaduló sivatagi buli és az azt követő fura események azonban pokollá teszik Sonny énidejét…

Az Énidő forgatókönyve kicsit olyan, mintha az alkotók a forgatáson imprózták volna az egészet.

Huck külön bejáratú, Ozorára hajazó, sivatagi szülinapi fesztiválja még ad egyfajta hangulatot, és valamennyire működő poénokkal is szolgál (na azért nem sokkal), például a pumatámadás kellően abszurd, később azonban hőseink véletlenszerűen vergődnek ide-oda, és csinálnak ezt-azt (az egyik pillanatban bosszút állnak a Mayára nyomuló gazdag ügyfélen, a másikban az általuk elütött teknőst mentik, a harmadikban hirtelen bulit szerveznek az énekes Seallel Sonny házába), átmenet azonban e szcénák között nuku. Nagyjából egy-két nap alatt lezavarják mindezt, a néző pedig csak értetlenül kapkodja a fejét közben.

Következetességet tehát ne keressünk az Énidőben, inkább amolyan káoszba fulladó bulifilm ez, amiben a szereplők egyik hülyeséget művelik a másik után, amelyek levét természetesen a folyton szájmenéses Kevin Hart issza meg, mindig az ő hátán csattan az ostor. Ez pedig gyorsan fárasztóvá válik, mivel sajnos a poénok sem olyan ütősek, hogy feledtessék velünk a cselekmény kuszaságát.

A hányós, teknőskakis, teknőstaknyos viccelődés legalábbis nem épp a kifinomult humor csimborasszója, inkább az alantasabb ösztönökre, undorra, kárörvendésre épít a film, az erre fogékony közönséget keresi.

Ez azonban kevés ahhoz, hogy ne felejtsük el egy vállrándítással az egész „élményt” 24 órán belül, magasról tojva több száz ember hónapokig tartó (a filmet látva pedig nagyjából hiábavaló) munkájára.

Na de hogy némi pozitívumot is csepegtessünk a sorok közé, azért azt nem szabad elvitatni Mark Wahlbergtől és Kevin Harttól, hogy láthatóan remekül érezték magukat a forgatáson, a lelkesedésük pedig tisztán érezhető az alakításukon. Két megállni, sőt lassítani is képtelen Duracell nyuszi rohangál fel-alá a képernyőn, így bármennyire is övön aluli, megbotránkoztató vagy szimplán gusztustalan, amit művelnek a kb. 100 perces játékidő alatt, unalomba biztosan nem fulladunk e két energiabombának hála.

Az író-rendező egyébként próbált némi sekélyes mondanivalót, drámát is beslisszantani az otromba humorbonbonok közé a nemi szerepeken, a barátságon, a felnőtté váláson és a felelősségen elmélkedő szereplők által, ám ezek többsége gyorsan lepattan a képernyőről a soron következő profán poénok mindent felemésztő teljhatalmáról.

A fentiek tükrében tehát elmondható, hogy túl sok jóra nem számíthatunk az Énidőtől, maximum azok, akik szeretik az ilyesfajta humort, számukra könnyed agylazítást nyújthat egy nehéz munkanap után.

Idén karácsonyra mindenesetre a jobb sorsra érdemes, nem mellesleg Oscar-jelölt Wahlbergnek (Boogie Nights, Sivatagi cápák, A tégla, The Fighter – A harcos, Ted, A túlélő, Mélytengeri pokol, A hazafiak napja) és Hartnak is (Életrevalók, Jumanji – Vár a dzsungel, Apaság) rátermettebb, az érdekeiket ügyesebben képviselő menedzsereket kívánunk!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: