HÍREK
A Rovatból

Lassan 12 millióan látták már Majka klipjét, mégsem változott jelentősen az emberek véleménye a kormányról

Bár a legtöbben Bindzsisztán helyzetében a hazai viszonyokra ismernek, ez nem változtatott érdemben az emberek hozzáállásán. Igaz, még a Fidesz-szavazók ötöde is hitelesnek tartja a mondanivalót.


A bindzsisztáni gyorson továbbra sincs fék: Majka Csurran, cseppen című száma már a 12 milliós megtekintést ostromolja, és még mindig nem csillapodnak a körülötte keringő hírek.

Most a Népszava rendelt meg egy közvélemény-kutatást a Publicus Intézettől, amelyben arra voltak kíváncsiak: ha már ennyien hallották a számot, és látták az abból forgatott videóklipet, vajon hatott-e valamilyen irányban az emberek véleményére.

A magyarok 80 százaléka hallott Majka legújabb daláról, és az emberek 73 százaléka úgy gondolja, hogy a dal Magyarország korrupt vezetését mutatja be.

Ennek ellenére a kormány megítélése alig változott: a válaszadók 83 százalékának nem módosult a véleménye a Fidesz-kormányról a dal hatására.

A felmérés szerint a Fidesz szavazói körében a legalacsonyabb (70 százalék) azok aránya, akik hallottak a dalról, míg az ellenzéki szavazók között ez az arány 85 százalék, a bizonytalanok körében pedig 74 százalék. A dalt ismerők 57 százaléka meg is nézte a klipet, további 18 százalék pedig legalább meghallgatta a számot. A kormánypárti szavazók 43 százaléka ugyan hallott róla, de nem volt kíváncsi a dalra.

A Csurran, cseppen népszerűsége a magyar közösségen túl is érzékelhető: a YouTube statisztikái alapján Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Németországban és Svájcban is a legnépszerűbb videók között szerepelt, és január 20-án globálisan a 18. legnézettebb videó volt. A Genius dalszöveges oldalán ekkor vezette a keresési listát is.

Bár Majka egyértelműen nem erősítette meg, hogy a dal Orbán Viktorra és rendszerére utal, a megkérdezettek többsége így értelmezi. A válaszadók 57 százaléka egyetért, 16 százalék pedig inkább egyetért azzal az állítással, hogy a szám Magyarország vezetéséről szól. Ezzel szemben csupán 7 százalék utasítja ezt el egyértelműen, míg 4 százalék inkább nem ért egyet, 16 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.

Még a Fidesz szavazóinak 37 százaléka is úgy véli, hogy Bindzsisztán és vezetője Magyarország és Orbán Viktor allegóriája, míg 35 százalékuk nem lát párhuzamot.

Az ellenzéki szavazók körében ez az arány 4 százalék, a bizonytalanok között pedig 7 százalék.

A dal megítélése társadalmi csoportonként is eltér: a megkérdezettek 62 százaléka szerint pontos vagy inkább pontos művészeti ábrázolása a magyarországi helyzetnek, míg 18 százalék nem ért ezzel egyet. A Fidesz szavazók 21 százaléka tartja hitelesnek a dal mondanivalóját, míg az ellenzéki szavazók 85, a bizonytalanok 56 százaléka vélekedik így. Nemek szerint is látható különbség: a férfiak 74, a nők 51 százaléka gondolja úgy, hogy Majka dalában pontos képet festett a jelenlegi viszonyokról.

Bár a Csurran, cseppen nagy visszhangot keltett, a kormány népszerűségén alig változtatott: a válaszadók 83 százalékának véleménye nem módosult a dallal kapcsolatban,

csupán 6 százalék nyilatkozott úgy, hogy romlott a véleménye a vezetésről.

A Fidesz szavazók körében ez az arány mindössze 4 százalék, míg a megkérdezettek közel 12 százaléka nem válaszolt erre a kérdésre.

A lap munkatársa több dél-dunántúli kis faluban is járt, hogy az ottani közösség véleményét kérdezze a rapper legújabb művéről. Majka Csurran, cseppen című dala nem igazán érintette meg a jellemzően erősen Fidesz-támogató kis falvak lakóit, akik közül sokan nem is hallották vagy nem akarják megnézni a klipet.

A megkérdezettek többsége szerint bár tudják, hogy a dal a kormányt kritizálja, nem érdekli őket, vagy úgy gondolják, hogy a korrupció mindenhol jelen van. Sokan továbbra is kiállnak Orbán Viktor mellett, és úgy vélik, hogy a miniszterelnök értük harcol – még ha lopások is történnek.

A falusiak egy része fél beszélni a témáról, mások pedig egyszerűen elutasítják a politikai tartalmú művészetet. A fiatalabb generációból is sokan mondták, hogy nem érdekli őket a dal politikai üzenete, míg néhányan elismerték, hogy van igazság benne. A falvakban az emberek többsége úgy gondolja, hogy a Fidesz által nyújtott támogatások fontosabbak, mint a korrupciós vádak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Érdekes dolgot szúrtak ki a kommentelők Orbán Viktor képe alatt – meggondolta magát a miniszterelnök?
A kormányfő a reggeli Kossuth rádiós szereplése előtt hívta fel Lázár Jánost, a körülmények pedig sokak fantáziáját megmozgatták.


Megejtette szokásos Kossuth rádiós látogatását Orbán Viktor. A miniszterelnök beszélt a magyar gazdaság romló adatairól, amiről azonban szerinte az Európai Unió Ukrajna-politikája a felelős. És szidta kicsit a Tisza-pártot is.

Oldalának kommentelői azonban felfigyeltek egy másik dologra is. A kormányfő nem sokkal az adás előtt kitett egy fotót, amin – állítólag – Lázár Jánossal beszélt. Ezt:

Ami az internet népének elsőre feltűnt, hogy Orbán kezében okostelefon van, holott közismert, hogy nem szereti azokat. A Telex 2022-ben arról írt, hogy egy – akkor – 15 éves Nokián intézi a hívásait. Ezzel többször le is fotózták:

Fotó: Marc Atkins/Getty Images
Fotó: Thierry Monasse/Getty Images

Sőt, 2024-ben még videó is megörökítette a miniszterelnök jó öreg távbeszélőjét:

@viktor_a_tiktokon Telefontéma #orbanviktor #miniszterelnok #follow #fyp #SzentkirályiAlexandra #KubatovGábor #DeutschTamás #SzijjártóPéter ♬ Happy Summer - Vin Music

A pénteki telefon azonban láthatóan nem a muzeális értékű Nokia – be is indult a találgatás, hogy vajon kölcsöntelefonon kereste miniszterét, vagy megadta magát a technikai haladásnak, és beszerzett egy okostelefont.

Volt aki a kommentek között azt kérdezte: „Hol a dealer teló?”

De más is megjegyezte: „Állítólag a nyomógombos telefon a Dunában van...” Míg más arra gyanakszik, hogy nem is új a telefon, hanem: „Kilapult a kis Nokia?? Ráült?”

Nem ez volt azonban az egyetlen rejtély a reggeli hívás kapcsán. Az is kérdés, hogy miről egyeztethetett a kormányfő Lázár Jánossal, miközben az interjúban egyetlen téma sem került szóba, ami az építésügyi és közlekedési miniszter hatásköre lett volna.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Húsz év után lemond egy fideszes képviselő – ezt üzente Orbán Viktornak
Riz Gábor húsz év után adta át az ózdi választókerület vezetését. Utódjának már sok sikert kívánt, de képviselőként még folytatja a munkát a 2026-os választásokig.


Riz Gábor húsz év után jelentette be, hogy lemond az ózdi központú borsodi választókerület elnöki tisztségéről – szúrta ki az ATV. A hírt a Facebook-oldalán tette közzé, ahol azzal kezdte bejegyzését: „Ne kergesd az időt, ha kell, úgyis eljön.”

A politikus arról írt, hogy húsz évvel ezelőtt Orbán Viktortól, a Fidesz elnökétől vette át a választókerület vezetésére szóló megbízólevelet, amely azóta már 71 települést foglal magába Nyugat-Borsodban.

„Benyújtottam Elnök úrnak – akitől húsz éve azt átvettem – lemondásom a választókerületi elnökségi kinevezésemről”

– közölte, hozzátéve, hogy utódjának, Dr. Csuzda Gábornak sok sikert kíván a feladathoz.

Riz Gábor köszönetet mondott azoknak, akikkel együtt dolgozott az elmúlt években: a helyi szervezeti tagoknak, polgármestereknek és aktivistáknak. Mint írta, velük együtt építették a keresztény-konzervatív értékközösséget, és közös munkájuknak köszönhetően kiváló eredményeket értek el az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választásokon.

A bejegyzésben utódjának is üzent:

„Őrizze meg a közbizalmat értékeink iránt, tartsa egyben azt a sikeres csapatot, akikre mindenben számíthattam és akik segítsége nélkül nincs eredményes politikai munka.”

A képviselő arról is beszámolt, hogy parlamenti munkáját a 2026-os választásokig tovább folytatja. Kiemelte, hogy választói támogatása nélkül nem sikerült volna közel 60 százalékos eredményt elérnie a legutóbbi választáson.

Riz Gábor jelezte, hogy amikor kijelölik utódját az országgyűlési munkára is, minden segítséget megad majd neki. Bejegyzését azzal zárta:

„Elnök úr! Köszönöm a húszévi bizalmat!”

A Szabad Európa közben arról számolt be, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy korábbi fórumon jelezte: várhatóan a képviselőjelöltek harmadát lecserélik 2026-ra. A lap szerint több ismert politikus, köztük Németh Zsolt, Lázár János, Simicskó István és Fürjes Balázs sem indul újra egyéniben. Budapesten pedig Dunai Mónika kivételével minden választókerületi elnök személye megváltozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Drámai döntés: alkotmányellenesnek nyilvánították Németország legnagyobb ellenzéki pártját
A német titkosszolgálat szerint az AfD veszélyt jelent a demokratikus rendre. Már lehallgatásokra és besúgók beépítésére is joguk van a hatóságoknak.


A német Alkotmányvédelmi Hivatal mostantól hivatalosan is alkotmányellenes pártnak minősítette az Alternatíva Németországért pártot, vagyis az AfD-t – számolt be róla a Spiegel.

Ez a döntés azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok könnyebben kérhetnek engedélyt a párt és tagjai megfigyelésére, például telefonlehallgatásra, lehallgatók telepítésére vagy informátorok beépítésére.

Korábban csak három tartományi szervezetet – a türingiai, a szászországi és a szász-anhalti szervezetet – minősítették alkotmányellenesnek. Az országos pártot eddig csak „gyanúsan” szélsőségesként kezelték. A hivatal most „bizonyítottan szélsőséges” minősítést adott a pártnak.

A döntést egy több mint ezer oldalas jelentéssel támasztották alá, amelyet a hivatal a szövetségi belügyminisztériumnak nyújtott be.

A dokumentumban számos példával és bizonyítékkal mutatják be, hogy az AfD nézetei szembemennek a német alkotmányos renddel.

A Spiegel cikke szerint a jelentés kiemeli, hogy a párt „etnikai alapon” értelmezi a nép fogalmát, és nem tekinti németnek azokat az állampolgárokat, akik muszlim többségű országokból származnak. A jelentés szerint ez „nem összeegyeztethető a szabad demokratikus renddel”.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal eredetileg már tavaly év végén le akarta adni a jelentést, ám a kormánykoalíció felbomlása és az előrehozott választások miatt ezt elhalasztotta.

A 2025-ös szövetségi választáson az AfD 20 százalékos eredménnyel a CDU–CSU mögött a második helyen végzett, ami a párt történetének eddigi legjobb eredménye. A kampány során Elon Musk is kiállt a párt mellett, és interjút készített a párt kancellárjelöltjével, Alice Weidellel.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Jöhet a fehér füst? Felhelyezték a Sixtus-kápolna tetejére a pápaválasztásról eredményt adó kéménycsövet
A kéményt kizárólag a pápaválasztások alatt szokták használni. A szavazás során fekete füsttel a sikertelen, fehér füsttel a sikeres szavazás eredményét jelzik a hívek és a nyilvánosság felé.


Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel – számolt be róla az MTI. A Szent Péter térről és környékéről jól lehetett látni, ahogy több munkás mozgott a Szent Péter-bazilika és az apostoli paloták között található kápolna cserepes tetején. A munkások elhelyezték azt a csövet, amely meghosszabbítja a Sixtus-kápolna kéményét, és amelyet kizárólag a pápaválasztások alatt szoktak használni.

A kémény azzal a kályhával van összekötve, amelyet a Sixtus-kápolnába „bezárt” bíborosok szavazócéduláinak elégetésére használnak. Sikertelen szavazási kör esetén fekete, sikeres választáskor fehér füst száll fel a kéményből.

Az egyszerű öntöttvas kályhát első alkalommal az 1939-es konklávén használták. 2005 óta a kéményhez egy másik kályhát is kapcsoltak, amely vegyi adalékanyaggal színezi a füstöt, hogy a választás eredménye jól látható legyen.

A nyolcvan évnél fiatalabb, pápaválasztó bíborosok május 7-én délután vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ahol megtartják az első szavazási kört, így

az első füst szerda este száll majd fel.

Május nyolcadikán a bíborosok délelőtt és délután is szavaznak: mindkét forduló után felszáll a füst, várhatóan a déli órákban és este hét óra körül, de az időpontot nem lehet előre megjósolni. Az azt követő napokban is ugyanezt az ütemezést követik.

I. János Pál pápát 1978 augusztusában egy délelőtti és egy délutáni szavazási fordulóval választották meg, a fehér füst 18 óra 24 perckor szállt fel. II. János Pál pápa megválasztásakor, 1978 októberében a konklávé majdnem három napig tartott, és a fehér füst este 18 óra 18 perckor szállt fel. XVI. Benedek megválasztásához elég volt egy délelőtti és egy délutáni szavazási kör 2005 áprilisában, a fehér füst 17 óra 50 perckor szállt fel. Ferenc pápa esetében, 2013 márciusában két nap kellett, és a fehér füst 19 óra 6 perckor szállt fel.

A fehér füst után az úgynevezett protodiakónus bíboros jelenti be a Szent Péter-bazilika lodzsájáról az örömhírt, hogy az egyháznak új pápája van („Habemus papam!”). A füst és a bejelentés között akár egy óra is eltelhet, de ez alkalmanként változik.


Link másolása
KÖVESS MINKET: