Kósa Lajos szerint a 33 év Kádár-rendszer az 1956 után megnyert béke időszaka volt
Az 1956-os forradalom és szabadságharc megnyert békéje volt a kádári konszolidáció – jelentette ki Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselő Debrecenben, az aradi vértanúk emléknapja alkalmából mondott beszédében – vette észre a hvg.hu.
Azok után, hogy néhány hete Orbán Balázs miniszterelnöki stratégiai igazgató már megégette magát a háború és forradalom értelmének megkérdőjelezésével, most a debreceni politikus is ennek fejtegetésébe kezdett:
– tette fel a kérdést Kósa, aki a háború és béke dichotómiájára fűzte fel ünnepi beszédét, melyben azért arra jutott, hogy nem volt hiábavaló a magyarok harca, hiszen nem jöhetett volna el az 1867-es kiegyezés, ha nincs szabadságharc. Ezután a Magyar Királyság olyan fejlődési pályát futott be, ami példátlan az egész történelmünkben, mondta Kósa, aki szerint ezzel a békét megnyertük.
– mondta Kósa, aki szerint ebből a mai magyarok „nagyon helyesen azt a következtetést vonták le, hogy nekünk a békére van szükségünk, a háború nem jó nekünk”.
Ezzel Kósa Lajos azt is állítja, hogy az 1956-os forradalom után következő „kádári konszolidáció”, majd az 1989-ig tartó Kádár-rendszer Magyarországon a béke időszaka volt. Még azzal együtt is, hogy annak első éveiben több mint 200 embert végeztek ki. Ahogy az 1849-es világosi fegyverletétel és az 1867-es kiegyezés közti időszak elején is rendkívüli megtorlások voltak a szabadságharcban részt vettekkel szemben.
Korábban Orbán Balázs jelentős politikai vihart kavart azzal, hogy a Mandiner YouTube-csatornájának egyik műsorában kijelentette: „pont ‘56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt”. Szavai miatt többször elnézést kellett kérnie, de számos vezető fideszes politikusnak is meg kellett szólalnia mondatai miatt.
Kósa Lajos egyike azon fideszes politikusoknak, akik a rendszerváltás óta folyamatosan tagjai a magyar Országgyűlésnek, azaz szerepe volt abban is, hogy a Fidesz rendszerváltó erőként leváltotta az 1956 után berendezkedett Kádár-rendszert.