HÍREK
A Rovatból

Kiderült az időpont: ekkor temetik Török Ádámot

A Mini együttes frontembere április 18-án hunyt el hosszan tartó betegség után.


Május 12-én, pénteken az Óbudai temetőben vesznek végső búcsút Török Ádámtól, a magyar progresszív-blues-rock egyik legfontosabb formációja, a Mini alapítójától, frontemberétől.

Török Ádám énekest, fuvolistát, dalszerzőt május 12-én 13 óra 30 perckor kísérik utolsó útjára az Óbudai temetőben

– tájékoztatta a zenész családja kedden az MTI-t.

A művész tisztelőit, rajongót, barátait arra kérik, hogy kegyeletüket egy szál virággal róják le.

A Máté Péter-díjas, Fonogram-életműdíjas zenész, a magyar progresszív rock, blues és dzsesszrock kiemelkedő alakja 75 éves korában hunyt el.

Török Ádám 1948. január 12-én született Budapesten. Először magánúton tanult fuvolázni, majd a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola dzsessztanszak előkészítőjét végezte el. 1965-ben kezdett el zenélni egy gimnáziumi zenekarban. 1968-ban a Dogs együttes énekese lett, majd még ugyanebben az évben megalapította a Mini együttest. 1972-ben az első tabáni bulin az LGT-vel és a Syriussal léptek fel. Tagcserék után a Mini stílusa a dzsesszrock irányába mozdult el.

A Mini 1976 és 1978 között a Budai Ifjúsági Parkban a híres „rockkeddeken” a P. Mobillal öt-hatezres közönség előtt zenélt, emellett a Tabán és a Bem rockpart főszereplőiként hosszú éveken át játszottak kiemelkedő szerepet a magyar rockszíntéren. Az akkori pártállami hanglemezgyári vezetés jó ideig megakadályozta a Mini első nagylemezének megjelenését, az első anyag Vissza a városba címmel végül 1978-ban került a boltokba.

1983 novemberétől szünetelt a Mini. Török Ádám előbb megalapította a Mini RC-t (Robot Company), majd a Tátrai Török Tandemet. Az 1987-1990 közötti időszak Török Ádám szólókorszaka volt, turnézott az Egyesült Államokban, Svájcban, Olaszországban és Ausztriában. 1991-ben Závodi Jánossal közösen megalapította a RABB-ot (Rhythm and Blues Branch).

1998 februárjában Török Ádám újraélesztette a Minit. 2017-ben Mini Acoustic World nevű formációjával készített koncertlemeze jelent meg Bartók On Rock címmel. 2018-ban először adták ki CD-n a Mini együttes első albumát, és az azt sorban követő három anyagot a zenekar „ezüst korszakából”.

Török Ádám 2017-ben megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést, 2019-ben a Máté Péter-díjat, 2021-ben Fonogram-életműdíjjal tüntették ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor: Egyre többször látszik úgy, mintha már nem hideg profik irányítanák a kormánypárt kampányát
Török Gábor szerint Magyar Péter a Fidesz politikai logikáját használva áll ellen a „gumicsont-politikának”.
Karkó Ádám - szmo.hu
2025. október 11.



Miután szombaton reggel Orbán Viktor kormányfő egy Zelenszkij ukrán elnökről és Magyar Péter pártvezérről szóló mesterséges intelligencia-videót tett közzé, Török Gábor is elmondta véleményét. Az elemző úgy fogalmazott közösségi média oldalán: „Volt a magyar politikának egy hosszú, 2024 előtti szakasza, amelyet – nyilván felháborító módon leegyszerűsítve – úgy szoktam megfogalmazni, hogy cinikusok harcolnak hisztérikusokkal.”

Értelmezése szerint ebben a felállásban az erőforrások és a működési logikák aszimmetriája tartós Fidesz-dominanciát eredményezett:

„S miután egy ilyen meccsen mindig előbbiek nyernek, a Fidesz dominanciája nem eseti magyarázatokat igényelt, hanem szinte fundamentálisnak volt tekinthető.”

Az elemző szerint a fordulat jelei Magyar Péter színre lépésével váltak láthatóvá. Török úgy látja, hogy az új ellenzéki vezető – aki a Fideszből érkezett – sokkal inkább a kormánypárt politikai know-how-ját használja, mint a korábbi ellenzékét:

„a Fideszből dezertált új ellenzéki vezér számos tekintetben inkább a Fidesz, semmint a régi ellenzék politikai tapasztalatait, tudását, gyakorlatát hasznosítja.”

Török szerint Magyar rendre ellenáll a „gumicsont-politikáknak”, a reflexszerű tematizálási kísérleteknek: „vele szemben nem működnek a korábbi baloldali-liberális pártokat sikeresen irányító, sajátos pavlovi refelxekre építő gumicsont-politikák… Magyar ilyen esetekben inkább tűnt a politikai logikát ismerő cinikusnak, semmint gombnyomásra hiszterizálható amatőrnek.”

Az elemző meglepő fejleményről ír: mintha nemcsak az ellenzék, de a Fidesz is hangnemet váltana.

„Mintha a Fidesz is változni kezdene… mintha már nem hideg profik irányítanák a kormánypárt kampányát, hanem egyre nagyobb tere lenne az érzelemvezérelt, őszinte… és egyben olykor nem eléggé átgondoltak látszó tartalmaknak.”

A korábban precízen kiosztott szerepek és kimért üzenetek helyett most szerinte egységesebb, élesebb, egyszerűbb tónus dominál: „Ami korábban okosan volt válogatva, kimérve, szerepek között gondosan elosztva, az most mintha egy kaptafára menne mindenhol, a lehető legélesebben és legegyszerűbb módon.”

Török ugyanakkor nyitva hagyja az értelmezést: lehet, hogy ez tudatos stratégiai váltás, amelyet később a választási eredmény igazolhat. Az elemző összegzése szerint ugyanakkor az egykor magyarázó erejű képlet már nem írja le a terepet: „A cinikus-hisztérikus felosztás és az általa garantált aszimmetria… szerintem már nem segít a magyar politika megértésében.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter a Tiszaphone-videóról: Orbán egy ócska, piti csaló szintjére süllyedt
A miniszterelnök magyarul beszélő Zelenszkijről és neki tapsoló Magyarról posztolt videót reggel. A tiszás politikus délután reagált a videóra.


A Facebookon reagált Orbán Viktor reggeli videójára Magyar Péter. A miniszterelnök egy mesterséges intelligenciával készített felvételt osztott meg közösségi oldalán, amiben Volodimir Zelenszkij magyarul beszélve azt mondja: „És most bemutatom az új Tiszaphone-t. Gyors, okos és minden adatod biztonságban van nálam, Kijevben.” Eközben pedig a szintén AI-generált Magyar Péter a közönség első sorában tapsol az ukrán elnöknek.

„Orbán egy ócska, piti csaló szintjére süllyedt. Olyan lett, mint egy doppingoláson kapott, bukott sportoló. Ahelyett, hogy kormányozna, inkább az adófizetők pénzén mesterséges intelligenciával hamisított videókat és tartalmakat posztol a TISZA-ról és rólam. Háborúról, ukránokról és adóemelésről hazudozik.

- olvasható Magyar Péter bejegyzésében, ami így folytat:

„Elég volt abból, hogy Orbán Viktor amellett, hogy szétlopja a saját hazáját, uradalmi birtokokot építtet az adófizetőktől elzabrált pénzéből, most már hamisított videókkal is át akarja verni a honfitársait! Orbán mára egy kiöregedett, bukott és megfáradt csalóvá vált, aki mesterséges intelligencia nélkül se kérdésekre nem tud válaszolni, se gólt nem tud rúgni” - írta a politikus a miniszterelnök egyik korábbi videójára utalva.

„Ilyen piti csalás, doppingolás után egy sportolót örökre eltiltanának a versenyzéstől, de még a stadion környékekéről is. Ne hagyd, hogy Orbán hülyének nézzen! Ne hagyd hogy átverjen! Ne hagyd, hogy a Fidesz a jövőben is szétlopja a hazád!” - tette hozzá a Tisza Párt vezetője, majd mindenkit emlékeztetett arra, hogy október 23-án nagyszabású rendezvényt tartanak Budapesten.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Fekete-Győr András szerint Kövér László önleleplezően beszélt a kormány módszeréről
A Momentum volt elnöke Facebookon tette fel kérdéseit Kövér Lászlónak egy interjúrészlet kapcsán. Három magyarázatot kínál: freudi elszólás, tudatos vádátvetés vagy jegyzetkeverés.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 11.



Fekete-Győr András, a Momentum volt elnöke Facebook-bejegyzésben fordult Kövér Lászlóhoz, vette észre a 24.hu. Posztjában egy hosszabb kérdést tett fel, amelyben egy interjúrészletre hivatkozott.

„Kövér elvtárs, segítsen megérteni valamit, ami már régóta őszintén érdekel. Amikor ön leül interjút adni, és olyanokat mond – és most szóról szóra idézem, hogy a lehető legpontosabb legyek:

»a háborús pszichóziskeltés az egy pozícióját vesztő, bukott, teljesen sikertelen, és Európát romlásba döntő politikai elitnek a menekülőpályája. Ameddig az embereket lehet a háborúval riogatni, addig nem teszik fel a kérdést, hogy miért élünk rosszabbul…« – akkor pontosan mi zajlik le önben?”

A bejegyzésben három magyarázatot sorol fel: szerinte lehet szó freudi elszólásról; tudatos, cinikus számításról, amelyben a másik felet vádolják azzal, amit ők tesznek; vagy egyszerű jegyzetkeverésről, amikor „Rogán elvtárs belső használatra szánt kézikönyvéből” olvasott fel.

Úgy fogalmaz, hogy a Kövér által elmondott leírás a kormányra illik, majd hosszabban kifejti álláspontját:

„Ezzel a mondattal ön a saját rendszerük beismerő vallomását teszi le. Bármi volt is a szándéka, nem kevesebbet ismert el, mint hogy a hatalmuk a magyar emberek félelemben tartásán alapul. Mondja, elvtárs, hol tanulta ön ezeket a trükköket? Ez még a régi kádári iskola, a KISZ-es idők maradványa, vagy már a moszkvai továbbképzésén sajátította el? Tényleg annyira elvesztette már a kapcsolatát a valósággal, hogy nem veszi észre, hogy amíg önök a brüsszeli fantomháborújukat vívják, addig a magyar családok valódi háborút vívnak minden nap a kasszáknál és a csekkek befizetésekor? Nem esik le, hogy amikor ön egy »bukott, sikertelen elitről« beszél, amely a »háborús pszichózissal« fedi el, hogy »miért élünk rosszabbul”«, akkor az emberek nem Brüsszelre, hanem önökre gondolnak? De kérem, folytassa csak, Kövér elvtárs. Haknizzon tovább az állami médiában, szerepeljen csak minél többet. Minden egyes mondatával, minden egyes perccel, amit a kamerák előtt tölt, egyre több embernek nyitja fel a szemét. Ön akaratlanul is a rendszerváltás egyik leghatékonyabb támogatója lett. Ezúton is gratulálok, Kövér elvtárs: ön a hónap ellenzéki dolgozója.”

A poszt ezzel a gondolattal zárul.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
A drogügyi kormánybiztos újra nekiment Pogány Indulónak a gyöngyösi koncert előtt
Horváth László egy posztban előre megválaszolta a rapper szokásos kérdését, és azt írta: a helyiek szívtak már rendesen, de nem kábítószert, hanem a kábítószer miatt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 11.



Horváth László fideszes országgyűlési képviselő, kábítószerügyi kormánybiztos a gyöngyösi fellépés előtt ismét bírálta Szirmai Marcellt, azaz Pogány Indulót, vette észre a Blikk. Bejegyzésében előre reagált a rappernél gyakran elhangzó kérdésre: „Szívtatok ma rendesen?”

„Mielőtt Pogány Induló ma este feltenné szokásos kérdését Gyöngyösön is, előre megválaszolom. Igen, a gyöngyösiek szívtak már rendesen. De nem kábítószert, hanem a kábítószer miatt. Persze, mindez a produkciót nem zavarja, a lejátszások pörögnek, a jegybevétel itt is meglesz, a turnébusz megy tovább.”

A kormánybiztos szerint a környék helyzetét súlyosbítja a szintetikus szerek jelenléte. „Gyöngyösön a kristályos állagú kábítószerfajták okozzák a legnagyobb problémát, amelyek használói olykor lakásokba törnek be és autókat törnek fel, hogy pénzt szerezzenek kábítószerre.”

Bejegyzésében a rapper szerepéről is írt: „Pogány Indulóval semmi értelme az okokról, a felelősség mértékéről, illetve a kiút esélyeiről beszélni, mert mint fogalmaz, Pogány Induló mindössze egy jól fizető karakter. Megformálói elválaszthatatlanná tették tőle a kábítószert. Így népszerű, így termeli a pénzt. Persze ennek tapsolnak a terjesztők is, mert nekik is hozza a hasznot.”

A poszt végén hangsúlyozta a célját: „…itt határt kell húznunk, mert fiatal sorsokról, gyermekéletekről beszélünk.”

Felidézte, hogy a Sziget Fesztivál után már utalt a következő lépésekre: „Lépni kell, ezt nem hagyhatjuk ennyiben. És lépni is fogunk.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk