KULT
A Rovatból

Justin Timberlake az Oscarra gyúr, az influencerek lelepleződnek – februári streaming-ajánló

Jön Tom Hanks új filmje is, na meg a Karantén-meló, amitől sokat várunk.

Link másolása

Februárban is színes kínálattal várnak minket a streaming-platformok. Lássuk, mi mit nézünk majd:

Palmer (Apple TV+, Január 29.)

A Justin Timberlake főszereplésével készült dráma már január vége óta elérhető az Apple TV+-on. A film azért is érdekes, mert Timberlake ritkán vállal filmszerepeket, zenei visszatérése óta pedig még ritkábban. Azért úgy tűnik, erre a felkérésre nem tudott nemet mondani, mert ez az első nagy lehetősége, hogy egy igazi drámában főszerepet játszhasson. Valószínűleg az Apple ezen felül elég csinos összeget ajánlhatott neki, és a tipikus Oscar-díjhoz vezető szerep is hívogató lehetett. A sztori is különleges: egy börtönből szabadult sportoló hazautazik szülővárosába, ahol egy magára maradt, furcsa gyermek terelgetésével kezd foglalkozni, miután azt a drogfüggő anyja elhagyta. Úgy érzi, ebben találta meg életében először önmagát.

Álhíres (HBO GO, február 3.)

A Társadalmi dilemma című dokumentumfilm nemrég a Netflixen elég nagyot ment. Szembesített minket az internet és a non stop mobilozás veszélyeivel. Most az HBO-ra jön egy szintén saját gyártású dokumentumfilm, ami az influenszer-világot mutatja be. Nick Bilton újságíró dokumentumfilmje által komoly betekintést kaphatunk a közösségi média működésébe. A filmben három Los Angelesi-i fiatal próbál híressé válni, az ő történetükön keresztül leshetünk be ebbe az ellentmondásos világba és kaphatunk képet arról, mit jelent a hírnév, mit jelent a számukra, és létezik-e a hírnévnek értékes és pejoratívabb oldala.

Firefly Lane - Szentjánosbogár lányok (február 3., Netflix)

Katherine Heigl az egyik főszereplője a hónap egyik legérdekesebb sorozatának, amely egy regényadaptáció Kristen Hannah 2008-as könyvéből. Heigl már a Briliáns elmékben megmutatta, hogy nem csak a romcomos szerepek állnak jól neki, hanem a drámaibb iránnyal is könnyedén elboldogul. A könyv két nő nagy barátságáról szól, ami annyira szoros, hogy azt gondolják, hogy semmi sem képes közéjük állni -  aztán valami mégis történik, ami képes őket szétválasztani. 

Malcolm és Marie (február 5., Netflix)

Az Eufória után ismét összeálltak a főbb alkotók: Sam Levinson rendező-kreátor, büszkeségünk, Rév Marcell operatőr és Zendaya. A rendező és a magyar operatőr már a sorozat előtt is készítettek együtt egy filmet, ami ugyan még nem szólt akkorát, de sokan felfigyeltek rá - ez volt a Gyilkos nemzedék. Most itt van egy új film, amit szintén együtt hoztak össze - és nem mellékes, hogy már több komoly filmes oldalon felmerült: akár még Oscar-esélyes is lehet.

Karantén meló (Február 5., HBO GO)

Ez már egyenesen az új HBO MAX-nak gyártott film, ami majd az idei év során nálunk is le fogja váltja az HBO GO oldalt. A mozit Anne Hathaway és Chiwetel Ejiofor főszereplésével a covid járványidőszak alatt forgatták és magát a járványt is a sztori elemévé tették. Egy párról szól, akik éppen szétköltöznének, amikor beköszönt a karantén, így kénytelenek együtt maradni. Aztán egyik pillanatról a másikra a történet egy izgalmas ékszerrablásos sztoriba csap át. 

A Kapitány küldetése (február 10.,Netflix)

Tom Hanks ezt a filmet forgatta tavaly Ausztráliában, amikor koronavírusos lett, amit aztán feleségével együtt átvészeltek, a filmet pedig sikerült szerencsésen befejeznie. Amerikában már bemutatták a mozikban, most pedig végre mi is megnézhetjük a kétszeres Oscar-díjas színész aktuális filmjét, csak épp nálunk a Netflixre landolt a zárva tartó mozik miatt. A rendező Paul Greengrass, akinek több Bourne-filmet is köszönhetünk, valamint egy közös jól sikerült filmet Tom Hankssel: a Phillips kapitányt. A sztori pedig kellően érdekes ahhoz, hogy bepróbáljuk a filmet: az amerikai polgárháború után Jefferson Kyle Kidd kapitány egyedül járja a településeket, hogy friss híreket meséljen a helyieknek, amikor is elvállalja egy tízéves kislány elszállítását a szüleihez. Az út nagy közös megpróbáltatásokkal jár együtt.

MyFrenchFilmFestival 2021 (február 15-ig, Cinego)

A Cinego egy magyar streaming platform, melyen főleg értékes művészfilmeket érhetünk el. Saját megfogalmazásuk szerint "a hazai művészmozik kínálatát érhetjük el a saját nappalinkban." Most február 15-ig nagyjából egyetlen mozijegy áráért megnézhetünk egy teljes francia filmes válogatást (összesen 10 film), ebből hatot magyar felirattal. Köztük például a Camille című alkotást, ami a Locarnói Filmfesztiválon nyert közönségdíjat 2019-ben. 



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: