KULT

A Hosszú Katinkáról készült film hosszúra nyúlt motivációs videónak kiváló, csak épp nem dokumentumfilm

Attól, hogy valaki példakép, még lehetnek hibái, de ebből nem sokat mutat meg az úszónőt két éven át követő stáb munkája, a Katinka.

Link másolása

Ha esetleg van olyan az olvasóink közt, aki nem tudja, mi mindent ért el Hosszú Katinka a sportolói pályafutása során, íme egy rövid lista: háromszoros olimpiai bajnok, huszonhatszoros világbajnok, harmincötszörös Európa-bajnok, Junior Príma-díjas, nyolcszor az év magyar úszónője, hétszer az év magyar sportolónője, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje és a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetettje, ötször az év európai úszónője, négyszer (2014, 2015, 2016, 2018) az év úszónője, háromszor (2016, 2017, 2019) Európa legjobb női sportolója, Baja és Budapest díszpolgára.

2017-ben pedig a Forbes őt választotta a 7. legbefolyásosabb magyar nőnek a közéletben.

Nem semmi lajstrom! Így már talán azok is megalapozottnak tekinthetik a Katinkáról készült és mozivásznakra szánt egész estés doksit, akik eddig nem sokat tudtak az eredményeiről.

Egy dokumentumfilm általában érdekes, a megszokottól eltérő, a hétköznapiból kirívó eseményekről és/vagy emberekről szól, egy történetről, amit érdemes elmesélni, ami felhívja a nézők figyelmét bizonyos dolgokra, avagy jobban megismertet velünk közszereplőket (legyenek azok színészek, zenészek, aktivisták, politikusok, művészek stb.), akiknek ténykedéseit nyomon követjük, és akár rajongunk értük, akár nem, emberként nem ismerjük.

Nos, a Katinka rendezője, Pálinkás Norbert és stábja az Iron Ladyt célozták meg kameráikkal, hogy a forgatás két évig tartó periódusa alatt betekintést nyújtsanak az úszónő kemény edzésekkel és lelki küzdelmekkel teli időszakaiba.

Láthatjuk, amint szembesül azzal, hogy a koronavírus-járvány miatt elhalasztják a 2020-as tokiói olimpiát, amire oly sokat készült a 2016-os riói mesterhármasa után, valamint azt is, ahogy a kudarcok után mindig feláll, és hajtja magát tovább. Közben persze betekintést nyerünk régi home videók, a szűk családja, korábbi edzőtársai és barátai asszisztálása mellett a gyerek- és fiatalkorába.

A Katinka emellett felkutatja az úszónő életének legfontosabb helyszíneit is, például szülővárosa, Baja uszodáját, ahol nagyapja edzői segedelmével tette meg az első komolyabb karcsapásokat, vagy a Dél-kaliforniai Egyetemet Los Angelesben, ahol 2012-ben diplomázott pszichológia szakon, s amerikai edzőkkel itt készült az úszóversenyekre is, nem utolsósorban pedig itt ismerte meg Shane Tusupot

A film tehát alaposan körbejárja az úszónő életének egyes állomásait, az alkotók pedig erősebb hangsúlyt fektettek Katinka korai keléseibe, a hajnalban induló edzőtermi küszködésekre, az úszóedzésekbe és persze sportkarrierjének legfontosabb állomásaira.

Megnézhetjük például olimpiai és világbajnoki aranyérmes úszásait, ezek pedig még ennyi év távlatából is meghatóak és felemelőek. Az is kétségtelen, hogy más szemmel nézünk minderre, ha tudjuk, mennyi idő, munka, önmegtartóztatás és kitartás van mögötte. Ha valaki erre tette fel a fiatal életét.

Erős motivációs hatása van tehát a Katinkának a sportra, a mozgásra, az álmok kergetésére, az elveszett hit megtalálására.

Egy nagyon fontos dologban azonban alulmarad a film, ami doksiként a legfőbb célja lett volna: nem igazán ismerjük meg közelről Katinkát mint embert. A sporthoz való hozzáállását természetesen nagyon is, a magánélete, legbelső vágyai és démonjai azonban nem kerülnek terítékre.

A Shane Tusuppal való házassága is inkább a riói olimpiai sikerekre van kihegyezve; hogy pontosan miért romlott meg a kapcsolatuk, és mi vezetett a válásukhoz, nem tudjuk meg, ezekről csak néhány morzsát kapunk. Épp ezért lesz felemás élmény a Katinka, ami, ahogy említettük, bár hosszúra nyúlt motivációs videónak kiváló, dokumentumfilmként kevésbé működik, mert inkább főhőse méltatására koncentrál, mintsem személyiségének őszinte feltárására.

Ha legalább úgy mutatták volna be ezt a kivételes tehetségű nőt, a sport és az úszás megszállottját, ahogy a tavaly mozikba került a-ha – A film az a-ha nevű zenekar tagjait, egy szavunk sem lenne, hiszen pont attól lesz egy dokumentumfilm emlékezetes és hiteles, hogy témájának tárgyát/alanyát kellőképp kivesézi, lemezteleníti, a szép és jó dolgok mellett pedig a kevésbé szépet és jót is elénk tárja. Attól, hogy valaki példakép, még lehetnek hibái, ezektől pedig nem lesz kevesebb, csupán emberibb.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: