KULT
A Rovatból

Einstein, a bomba és a komor gondolatok – Dokumentumfilm a világ legokosabb emberéről

Nem vagyok teljesen elégedett a Netflix legújabb dokumentumfilmjével. Sokkal több potenciál volt benne, mint amit az óriáscég kiaknázott. Lássuk, mekkorát szól az a bizonyos bomba!

Link másolása

A film Albert Einstein halálának az évében, 1955-ben indul. Innentől pedig visszaugrálunk az időben, ahogy azt a narratíva kívánja. Megismerhetjük a tudós fiatalkorát, amikor elkezdett érdeklődni a tudomány iránt. Követhetjük Németországba Adolf Hitler hatalomra jutásának korába, amikor még a nácizmus csak a jövő veszélye volt.

Einstein, mivel zsidó származású volt, egy intellektuel, aki nemzetközileg elismert tudós, így egyértelműen Hitler célkeresztjébe került.

Próbálták lejáratni és ellehetetleníteni, ezért el kellett menekülnie a nemzeti szocialista Németországból Angliába, ahol egy angol lord bábáskodott felette. Betekintést kapunk archív felvételekbe is, melyben feleségével utazgatnak, és világszerte előadásokat tart.

A film kezdő feliratában felhívják a figyelmet, hogy bármit hallunk a mű folyamán, azt Einstein leírta valahol, vagy mondta valakinek. Ez érződik is, hogy tényleg szofisztikált és hiteles idézetgyűjteményt hallgatunk, csak sokszor nem illenek a párbeszédekbe ezek a mondatok. Valószínűleg az idézetek köré írták a dramatizált részeket, és ezek a pillanatok meglepően gyengén muzsikálnak.

Ami azért fura, mert ezzel párhuzamosan az archív felvételek köré szőtt rész kimondottan lebilincselő.

Lehet jobb lett volna egy beszélő fejek típusú dokumentumfilm, mint az unalmasabbra sikerült dramatizált verzió. A fekete-fehér archív felvételek viszont szinte színesítik, és élettel töltik fel a filmet.

A dramatizált újrajátszásokban Aidan McArdle alakítja Albert Einsteint, és alapvetően nem játszik rosszul, de a forgatókönyv nagyon gyengére sikerült. Anthony Philipson rendező és Philip Ralph író ügyesen összerakták az információkat, csak átadni nem úgy sikerült, ahogyan azt gondolták.

A film betekintést enged Einstein tanulmányaiba, és konyhanyelven próbálja elmagyarázni a nézőknek a relativitást,

ezt egyébként sikeresen teszi. Még én, aki csak ugatja a fizikát, is értettem, miről beszélnek.

A cím alapján arra gondolnánk, hogy hangsúlyos lesz tanulmányainak hatása az atomkor elindulásában és az atombomba megszületésében, de alig esik szó Manhattan-tervről, és a címben csalogató bomba kérdésköre kevésbé van szem előtt.

Maga a robbanószerkezet gondolata előkerül teljesen mellékesen a film elején, kapcsolódva a relativitáshoz,

de ténylegesen az 52. percben esik szó először az atombombáról. Kicsit azt érzem, azért adták ezt a címet a filmnek, hogy a Christopher Nolan-féle Oppenheimer farvizén legyenek ők is sikeresek.

A dramatizált részeknél a maszkok gyengébbek, pontosan látni, hogy hol van a paróka vonala a színészeken, illetve az öregítés is kevésbé ügyes, mondjuk nehéz helyzetben voltak a maszkmesterek, mert gyakran szerepel egymás mellett az igazi, archív felvételes Einstein és a színész. Így a kontraszt sokkal nagyobb, mint azt az alkotók szerették volna.

Olyan mint amikor egymás után nézzük meg a ’90-es évek Disney-mesék rajzfilmek mozis első részét és a VHS-re készített folytatást, valami nem stimmel.

A díszlet is néha túl zöldhátteres, főleg korabeli vároksokban történő újrajátszások esetében érezni, amikor csak a természetben sétálnak, ott nem jelentkezik ez a probléma. Tehát kijelenthetjük, hogy a dramatizálás nem mindig állja meg a helyét, míg az archív felvételek működtek.

A másik problémám a filmmel, hogy túlságosan rákoncentrált Einstein érzelmeire és politikai állásfoglalására, szerintem több tény és információ elfért volna Albert Einsteinről, hiszen a háború szörnyűségeit már sok forrásból hallottuk.

A dokumentarista minőség elsőrangú, mind a vágás és a grafikák hibátlanok, még egy korabeli újságcikket is izgalmassá tudtak tenni az alkotók különféle grafikai elemekkel.

Érdekesek a ritkábban látott felvételek Hitler felemelkedésének korai szakaszából, amikor megválasztották, és még kevesen tudták, hova fog vezetni a Führer őrülete.

Einstein és a bomba megtekinthető magyar szinkronnal a Netflix streaming szolgáltató kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: