Mi volt ez az ufó Budapest utcáin?
Nézegettem a Fortepan fotóit, és a Clark Ádám térről készült egyik fényképen észrevettem egy furcsa eszközt az úttestnél. Eredetileg azért kotorásztam a Fortepanon, mert fotót kerestem a munkásszoborról, ami az 1950-es években a teret "díszítette".
Azután később ismerős osztott meg pár régi fényképet, az előtérben egy jelzőlámpához hasonló valamiről, ami alá egy hozzászóló odaírta: "És ott van a csibilámpa!"
Fogalmam sem volt, mi az a csibilámpa.
Ezért rákerestem. És kiderült, hogy nagyon sokan ismerik, és több poszt is született erről a közösségi oldalakon, például a Budapest régi képeken csoportban. Izgalmas volt olvasni a bejegyzéseket és a kommenteket, hozzá nézegetni a képeket erről a kedves nevű lámpáról. És persze a végén összeállt a kép.
A csibilámpa annak idején a közlekedést segítette, de nem csak Budapesten, hanem máshol is. Valószínűleg egy magyar mérnökről, Csiby Ernőről kapta a nevét.

Egy csibilámpa Egerben

A budapesti Széna tér 1955-ben, előtérben a csibilámpával

A Clark Ádám tér 1958-ban. A munkás szobrát ezen nem látni, de vonzza a tekintetet elöl az a csibilámpa
Mi volt pontosan a csibilámpa dolga? Miért lehetett látni az utcákon? Egykor a terelőoszlopot világította ki, arra szolgált, hogy megmutassa, merre lehet kikerülni a járdaszigetet - és hogy figyelmeztesse az autósokat, hogy kikerüljék, illetve hogy merre kerülhetnek a járművel közlekedők.
"A Csibi lámpa a valamikori kikerülési irányt jelző megvilágított jelzőtábla volt. Valóban egy kövérkés tűzcsapra emlékeztet. Ennek a felső részében volt a TÁBLA, ami igazándiból üvegre volt festve és amint írtam, a járdasziget kikerülési irányát jelezte. Szerintem aranyos színfolt volt. Hátránya az égők rendszeres kiégése mellett, hogy masszív vas alkotmány volt, aminek sok autó látta kárát és a pótlása is drágább lenne, mint a mai pléh alkotmányoknak" - írják egyik fórumon.
Más azt írja, hogy acélból vagy öntött alumíniumból készülhetett, de ha tönkrement, sokba került kicserélni, ezért később műanyagra cserélték.
Valahol azt olvastam, 1948-ban jelentek meg az utcákon. Ennek az információnak ellentmond a Fortepan 100783-as számú képe, amely 1941-ben készült a Rákóczi úti Gutmann áruház előtt, és jól látható rajta a csibilámpa.

Arról sem találtam egységes információt, hogy meddig voltak használatban az utakon. Valaki azt írja, az 1970-es évekig, más pedig azt, hogy 1980-ig.
Csiby Ernőről, a névadóról pedig azt írják a Budapest régi képeken csoportban, hogy 1932-ben már a Műegyetemi Rádió Club választmányi tagja volt. 1943-ban a XIII. Palóc utca 1. alatt működött a műszaki vállalkozása, 1946-ban a Csiby elektromos gyár üzemvezető mérnöke volt.
"A Csiby lámpákkal kapcsolatban feltételezhető, hogy azok gyártása kooperációban készültek, vasöntöde készítette az alapot, gépműhely a megmunkálást és végül a Csiby elektromos gyárban szerelték össze felállítható alakban."


