HÍREK
A Rovatból

Cser-Palkovics András: Mészáros Lőrincnek észnél kellene lennie

Székesfehérvár polgármestere szerint a gazdagodás felelősséggel is jár. A Videoton jövője mellett a közélet állapotáról is beszélt a Partizánban.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. június 11.



Cser-Palkovics András szerint ma egyre inkább az a jellemző, hogy a politikusok szívesebben ülnek be olyan sajtóorgánumokhoz, amelyekben komfortosabban érzik magukat. A Partizánnak adott interjúban arról is beszélt, hogy a Tisza Pártnak jelenleg nincsenek helyi szervezetei, ezért velük politikai vitát is nehezebb kezdeményezni. A beszélgetést a 24.hu szemlézte.

Az interjú során az Orbán-család gazdagodása is szóba került. A fideszes polgármester úgy fogalmazott, hogy vannak a meggazdagodásnak legális és jogellenes formái, ugyanakkor szerinte kezdjük kiüresíteni az olyan szavakat, mint például korrupció, diktatúra és fasizmus.

Szerinte az országnak szüksége van nemzeti tőkésekre, akiknek felelőssége van az országgal szemben. Hozzátette: „Kérdés, hogy ezt a felelősséget jól gyakorolja-e.” Példaként azt is megemlítette: „Lehet, hogy megtehetem, hogy elmegyek a Bajnokok Ligája-döntőjére magánrepülővel, de meg is teszem-e, ez két külön kérdés.” Majd így fogalmazott:

„Mészáros Lőrincnek észnél kellene lennie.”

A szolidaritási adóról is őszintén beszélt. Mint mondta, Székesfehérvárnak idén mintegy 8,7 milliárd forintot kell befizetnie az államkasszába. Bár ebből valamennyit visszakapnak normatív formában, ha a jelenlegi trend folytatódik, ez még változhat.

A kormányszóvivő korábbi, „sírnak, picsognak” kijelentése miatt Vitályos Esztertől üzenetben kapott bocsánatkérést, de Cser-Palkovics azt javasolta neki, hogy ezt nyilvánosan is tegye meg.

Az önkormányzatok helyzetéről úgy vélekedett: „El kellene kerülni azt, hogy az önkormányzatiság a tanácsrendszerbe forduljon vissza.” Elismerte, hogy a feladatmegosztás újragondolása önmagában érthető lépés volt, de szerinte nem minden esetben sikerült jól. Így például az iskolaigazgatók kinevezése vagy leváltása sokkal bonyolultabbá vált.

„Az önkormányzatiság tekintetében valóban felmerül a kérdés, hogy előre megyünk, vagy hátra” – mondta. Bár úgy véli, a hatáskörök felülvizsgálata önmagában hasznos lehet, jelenleg nem lát esélyt arra, hogy ez a helyzet a 2026-os parlamenti választásokig érdemben megváltozzon. Reméli azonban, hogy a következő önkormányzati választások előtt történhet előrelépés. Kiemelte: „Ahol mindenképpen előrelépésre lesz szükség, az a finanszírozás működési struktúrája,” mert a városoknak egyre nagyobb kihívás önerőből fejlesztéseket megvalósítani.

A Partizánban elmondta azt is, hogy nem támogatja a közösségi közlekedés leállítását, mint demonstrációs eszközt.

Jeszenszky Géza megtámadásával kapcsolatban fontosnak tartaná a kulturált párbeszédet. Ugyanakkor hozzátette,

nincs olyan viszonyban Orbán Viktorral, hogy egyszerűen felhívja, és kezdeményezze egy közös kiállás ötletét.

A Harcosok Klubja csoport kapcsán kijelentette: „Azok a véleményeket, amelyeket én látok megjelenni a Harcosok Klubjában, közel sem találom vállalhatatlannak.” Gulyás Márton ugyanakkor emlékeztette arra, hogy Orbán Viktor a csoportban a közelmúltban azt írta, Magyar Péter alkohol- és drogfüggő. Erre reagálva Cser-Palkovics úgy vélekedett, hogy jelenleg az embereket a közvetlen problémák érdeklik leginkább, ezek dönthetik el a választásokat is.

A Videoton focicsapatának kiesése is szóba került. Cser-Palkovics elmondta, hogy korábban nyíltan kritizálta Garancsi Istvánt, a klub tulajdonosát, majd bejelentette, hogy Székesfehérvár jelképes 1 forintért megvásárolja a csapatot. A hivatalos papírok aláírása még hátravan. A cél az, hogy egy éven belül megfelelő új tulajdonost találjanak. Addig a focisták fizetését csökkentik, és nem igazolnak külföldi játékosokat sem. Ez a konstrukció azonban csak egy szezonig tartható fenn, utána komolyabb befektetésekre lesz szükség.

A jövő évi választásokkal kapcsolatban is egyértelmű volt az álláspontja:

szerinte teljesen elképzelhetetlen, hogy a Fidesz ne fogadná el egy demokratikus választás eredményét, vagy akadályozná annak hitelesítését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A HM szerint törvényes, hogy Ruszin-Szendi Romulusz még mindig havi 1,3 milliót kap
A mi hazánkos Novák Előd kérdéseire az államtitkár válaszolt. A politikus a vezérkari főnök leváltásának valódi okaira is kíváncsi volt.
F. O. Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. szeptember 05.



Novák Előd, a Mi Hazánk politikusa több kérdést is feltett a honvédelmi miniszternek Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök ügyével kapcsolatban.

Arra volt kíváncsi, miért nem indult ellene büntetőeljárás, illetve miért nem kezdeményeztek méltatlansági eljárást.

Novák szerint a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnak tudnia kellett volna azokról az ügyekről, amelyek 2025-ben napvilágra kerültek, és amelyek szerinte már a felmentése idején is ismertek lehettek. Úgy véli, a honvédelmi miniszternek vagy valamelyik államtitkárának munkaköri kötelessége lett volna büntetőfeljelentést tenni.

A politikus azt is felvetette, hogy a volt vezérkari főnök szolgálati lakásának jóváhagyásáért Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter is felelős lehet. Hangsúlyozta, hogy a bűnpártolást a hatályos magyar Büntető Törvénykönyv szabadságvesztéssel rendeli büntetni, és szerinte Ruszin-Szendi ügyeiben többen is közreműködhettek.

Kifogásolta azt is, hogy

a minisztérium Ruszin-Szendi leváltását követően először nem adott érdemi indoklást, majd napokkal később közölték: a Magyar Honvédség képességeit harcászati szintről hadműveleti szintre kell emelni, ehhez pedig Böröndi Gábor altábornagyot tartják a megfelelő személynek.

Novák Előd szerint ez kommunikációs vészhelyzeti mentés volt.

A honvédelmi tárca korábbi közleményében azt írta: Ruszin-Szendi altábornagy „komoly érdemeket szerzett a katonai kiképzés felgyorsításában és korszerűsítésében, illetve jelentős lépéseket tett a Magyar Honvédség harcképességének növelése érdekében”. A közleményben azt is jelezték, hogy „dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy a haza szolgálatát más területen fogja folytatni”.

A politikus most arra vár választ, hogy a közlemény tartalma mennyire felelt meg a valóságnak, illetve igaz-e, hogy Ruszin-Szendi korábban rendszeresen kapott szóbeli és írásbeli figyelmeztetéseket fegyelmi ügyek miatt.

Novák Előd azt is tudni akarta, miért kap még mindig havi 1,3 millió forintot a volt vezérkari főnök. A kérdésre Vargha Tamás államtitkár válaszolt. Mint írta: Ruszin-Szendi Romulusz juttatásait a hivatásos szolgálati viszonya megszűnésekor hatályos jogszabályok alapján állapították meg.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktor apja 1966-ban belépett az MSZMP-be és propagandista lett
A Tisza Párt elnöke Dunaújvárosban tartott fórumán a miniszterelnök luxuséletmódjáról és a hatvanpusztai birtokról beszélt. A közönség akkor nevetett a legnagyobbat, amikor Orbán Győző pályaváltásáról ejtett szót.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. szeptember 05.



Magyar Péter pénteken Dunaújvárosban tartott utcai fórumot, ahol a közéleti témák mellett hosszabban beszélt Orbán Viktor magánrepülőútjairól, jachtozásáról és a NER-elit költekezéseiről, írja a 24.hu. A hatvanpusztai birtokot is szóba hozta, amely szerinte 15-20 milliárd forintot ér.

„Mennyit izzadhatott a propagandagyár, hogy mit találjanak ki egy olyan épületegyüttes révén, ami 7000 négyzetméter és 500 hektár föld veszi körbe?” – fogalmazott Magyar. Hozzátette: „Putyin megnyalná a tíz ujját, ha a Szocsiban lévő dácsája így nézne ki, mint ez a kicsike Versailles Fejér megyében.”

Úgy véli, végül azt találták ki, hogy az ingatlan egy majorság, egy családi gazdaság. A fórumon szóba került Orbán Győző is, „aki azt tervezi, hogy 86 évesen pályát vált és gazdálkodásba kezd” – a közönség ezen nevetésben tört ki. Magyar felidézte a miniszterelnök apjának Borsnak adott interjúját is.

„Először azt hittem, hogy a propagandisták írták helyette, mert olyan kérdések voltak, olyan válaszok. De aztán megnéztem idősebb Orbán Győző életrajzát, és örömmel tapasztaltam, hogy nem kellett ide propagandista. 1966-ban belépett a Magyar Szocialista Munkáspártba, és propagandista pozícióban helyezkedett el. Úgyhogy nem kellett ide külső segítség.”

A politikus arról is beszélt, hogy nem ígérnek azonnali megoldásokat, és nem mondják, hogy „kolbászból lesz a kerítés”. Azt azonban megígérte, hogy az adóforintokat arra fordítják majd, amire az emberek befizetik. Magyar szerint a Fidesz az adóemelés kormánya, a Tisza pedig az adócsökkentés kormánya lenne.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szalmonellás lett a csapvíz több településen - ezeken a helyeken kell forralni a vizet
A vizsgálatok kimutatták a baktérium jelenlétét, ezért több Veszprém megyei településen elővigyázatosságból csak forralás után iható a vezetékes víz. Az iskolák és óvodák biztonságos vízellátását lajtos kocsikkal biztosítják a hatóságok.


Újabb településeken vált szükségessé az ivóvíz forralása a fogyasztáshoz - közölte a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal az MTI-vel pénteken.

Azt írták: a lakosság egészségének védelme érdekében a kormányhivatal megelőző intézkedésként elrendelte, hogy

Vilonya és Papkeszi településeken kívül az ivóvíz-ellátórendszerhez tartozó valamennyi településen - így Berhidán, Ősiben és Királyszentistvánon - a vezetékes ivóvizet kizárólag forralás után szabad fogyasztani.

Hozzátették: az ivóvízhálózat hatóságok által elrendelt teljeskörű fertőtlenítése folyamatosan zajlik, valamint biztosítják, hogy Berhida, Ősi és Királyszentistván gyermekintézményei is folyamatosan biztonságos ivóvízhez jussanak, amelyet lajtos kocsikkal szállítanak a helyszínre.

Az intézkedésre azért van szükség, mert az ivóvízellátórendszerhez tartozó településeken enterális (gyomor-, bélrendszeri) megbetegedések számának növekedését tapasztalták, és a szórványosan előforduló esetek között csütörtök óta újabb betegnél igazolódott a szalmonellafertőzés.

A hatóság által végzett vízvizsgálatok szalmonella baktérium jelenlétét mutatták ki az ivóvízhálózat egyes pontjain.

Mint írták, a fertőzés általában enyhe tüneteket okozott, például hasmenést vagy gyomorpanaszokat, amelyek jellemzően két-három alatt elmúltak.

A kormányhivatal tájékoztatása szerint az egészségügyi korlátozásokat csak akkor oldják fel, ha az ivóvíz minden szempontból megfelel a biztonsági előírásoknak és fogyasztható.

A vezetékes vizet Vilonya, Papkeszi, Berhida, Ősi és Királyszentistván területén kizárólag forralás után fogyasszák, mivel a baktérium a víz forralásakor elpusztul - figyelmeztetett a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Megegyeztek Rákosrendezőről: Budapest megkapja az állami támogatást, amit az arab befektetőnek adtak volna
A felek hivatalosan is megállapodtak a beruházásról. A dokumentum szerint a főváros ugyanolyan jogosult, mint az eredeti befektető lett volna.


Az Építési és Közlekedési Minisztérium tájékoztatása szerint aláírták a rákosrendezői terület fejlesztéséről szóló infrastrukturális megállapodást. Az állam képviseletében a minisztérium, míg a másik oldalon a telkeket megvásárló BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. írta alá a dokumentumot. A megállapodást Budapest Főváros Önkormányzata egyetértő záradékkal látta el.

A közlemény szerint a dokumentum rögzíti, hogy Budapest ugyanúgy jogosult a legalább 800 millió euró értékű állami infrastruktúra-fejlesztésre, mint ahogy az arab befektető jogosult lett volna.

A fejlesztési tervek a Fővárosi Közgyűlés városfejlesztési bizottsága által ellenszavazat nélkül jóváhagyott műszaki tartalom alapján készültek. Ezek között szerepel a Szegedi úti felüljáró megépítése, az azon átvezető villamosvonal kialakítása, valamint a millenniumi kisföldalatti meghosszabbítása is. Emellett a megállapodás tartalmazza a rákosrendezői terület vasúti, közúti és zöldfelületi fejlesztéseit is.

A minisztérium hozzátette: „az állami és a fővárosi oldal havonta fog szakmai egyeztetéseket folytatni az infrastruktúra-fejlesztés és a nemzetközi tervpályázat összehangolásáról”.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: