Caramel: „Ki kell ragadni az embereket a mókuskerékből, a problémáikból”
- Az 1873 című dal Budapestről szól. Te kb. 20 éve élsz Budapesten... Szereted? Mik a kedvenc helyeid itt?
- Nagyságrendileg 20 éve, lehet, hogy egy picit több. Nagyon szeretek itt élni, de bevallom őszintén, hogy kiemelten kedvenc nincs, mert szeretem az egész várost. Nagyon szeretem azt a helyet, ahol élünk, a 11. kerületet, mert van egyfajta belvárosias hangulata – azaz van minden a közelben – mégis megvan az a családiasabb, nyugodtabb légköre is. Nyilván apukaként leginkább a zöld helyeket kedveljük és a jobb játszótereket, de a színházak, koncerthelyszínek is kedvesek, konkrétan egyet nem tudok kiemelni.
- Anno a Megasztár miatt költöztél a városba?
- Nem, az csak 13 éve volt, én már előtte is Budapesten éltem. Elég fiatalon költöztem ide, munka miatt. Vidéken éltem és ott nem nagyon volt munkalehetőség és emiatt úgymond ide kényszerültem, de nagyon megszerettem.
- És hazajársz még Törökszentmiklósra, otthon érzed magad ott is?
- Mostanában azért kevesebbet, de megpróbálok hazajutni, amikor tehetem. Most azért nem olyan az életünk, hogy könnyen tudjunk ide-oda utazni.
- Tavaly jelent meg legújabb albumod a 7, de a Facebook posztjaid alapján már stúdiózol. Tudsz mesélni arról, hogy min dolgozol éppen?
- Nehéz róluk még mesélni, mert mondanivalójában még keresgetem, hogy miről szeretnék beszélni. Még csak van bennem egy érzés, vannak bennem új dallamok és dalötletek és ezeken dolgozom. Nagyjából azon a csapásvonalon maradok, amit eddig is képviseltem és minden új dalnál arra törekszem, hogy még kiforrottabb, még profibb legyen.
Most is az a célom, hogy még tartalmasabb és igényesebb zenét tudjak alkotni.

- A dalokat hogyan írod, magadban demózol vagy zenekarral közösen?
- Nem, én egyedül szoktam dalokat, dalszövegeket is írni. Nálam ez úgy szokott működni, hogy elkészítek egy kezdetlegesebb hangszerelést otthon a kis stúdiómban és utána átmegyek a zenei produceremhez, akivel közösen rakjuk össze a hangszerelést és a keverést. Én inkább egyedül dolgozó típus vagyok, de kikérem a zenésztársaim véleményét is. Általában Kardos Norbival szoktunk szakmailag kooperálni, kérdezek tőle pár olyan fogást, amivel nem vagyok tisztában, valamint mostanában még Somogyvári Dániel segít hangszerelésben. Vele szoktunk ötletelni, hogy milyen hangzást kapjon az adott dal. Nagyjából így néz ki a felállás, de természetesen az élő koncertre áthangszereljük, hiszen ott azért más megszólalás van, de próbálunk már a hangszerelésben is kicsit előre gondolkodni ilyenkor.
- Nemrég megkaptad a Máté Péter-díjat, aki ha jól tudom példaképed is. Mit szóltál amikor megtudtad, hogy te kapod ezt az elismerést, ráadásul elsőként?
- Először is nagyon meglepett. Nem igazán szoktak elhalmozni díjakkal, főleg nem állami jellegű elismerésekkel. Ez azért mégis csak egy más dimenziójú elismerés, ezért picit félelmetes is volt számomra, de rögtön beugrott Máté Péter zeneisége és szellemisége, ami miatt még megtisztelőbb volt.
Mert valóban egy olyan ikon számomra, akit mindig jó követni. Olyan csodás, időtálló üzeneteket fogalmazott meg, ami számomra is példaértékű és próbálok én is ehhez méltóan dalokat írni.
Több interjút is megnéztem vele, ami fellelhető az interneten és egy hiperérzékeny, hiperintelligens embert láttam visszaköszönni a képernyőn, úgyhogy ebben is egy nagyon inspiráló személyiség. Azt gondolom az, amit ő tudott azt nem tudta előtte és nem tudja azóta se senki. Ebben szerintem mindenkinek a példaképe kell, hogy legyen, mert tényleg zseniális volt és annyira csodás, hogy a mai napig élő a zenéje, a fiataloktól az idősebb generációig mindenki dúdolja a dalait.
- Viszont a rajongóid visszajelzéseit figyelve te is olyan inspiráló személyiség vagy, akinek a dalai több élethelyzetben nyújtanak kapaszkodót.
- Ha ez így van valóban, ennek én nagyon örülök, mert úgy gondolom, hogy a zenének ez kell, hogy a célja legyen, hogy az embereket ki tudja ragadni a mókuskerékből és a saját problémáikból. Ez egy csodás dolog, ha ilyen visszajelzéseket kapok a közönségtől, hiszen ezért csinálom.
- Először játszol a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, ami nemcsak a helyszín miatt különleges, hanem azért is mert a hazai előadók mind igyekeznek valami különleges koncerttel. Te mivel készülsz?
Eleve maga a helyszín nagyon különleges, amire titkon azért vágytam, hogy egyszer felkérést kapjak oda egy önálló koncertre. Ez már önmagában nagyon megtisztelő és inspiráló. Főleg annak tudatában – ott voltam a sajtótájékoztatón – hogy olyan felhozatal lesz az egész fesztivál alatt, ami egyszerűen számomra felfoghatatlan volt, hogy ezt hogy lehetett így összeszervezni. Tényleg a világ minden tájáról érkeznek világklasszis előadók. Lenyűgöző. Nagyon boldog vagyok, hogy ennek a csapatnak a tagja lehetek valamilyen szinten. Nagyon készülök is rá.
Egyelőre most még csak fejben igyekszem összerakni az egész koncertet, próbálok ehhez a helyszínhez alkalmazkodva úgy összeállítani egy műsort, ami a legütősebb tud lenni a Margitszigeten. Eleve az csodás, hogy lemegy a koncert első fele, utána jön a tűzijáték, majd folytatjuk a koncert második felével.
Már kattogok azon, hogyan tudom beépíteni a műsorba a tűzijátékot. Vannak ilyen megalomán terveim, de már eleve az is egy jó hívószó, hogy aki eljön, egy csodás helyről láthatja a tűzijátékot és a koncertet is.