KULT
A Rovatból

Az utóbbi évek legnagyobb könyvsikere végre a Netflixen! – A 3-test-probléma-kritika

A Trónok harca és a True Blood készítői összefogtak, hogy a világsikerű kínai sci-fi könyvtrilógiát A 3-test-problémát adaptálják. Nem is sikerült olyan rosszul, mint azt a Trónok harca befejező évadja után gondolnánk.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. március 27.


Link másolása

D.B. Weiss és David Benioff neve 2011 után gyakorlatilag egyet jelentett a minőségi tévésorozatokkal. Ők hozták el nekünk a Trónok harcát az HBO-n.

Ez a sorozat jelentette egy időben a csúcsot, majd amint elfogyott az alapanyag, a készítőpáros gyorsan be akarta fejezni és sietve elszúrták a karrierjüket.

Legalábbis egy időre. A 2019-es évadfinálé akkora negatívvélemény-cunamit hozott el, hogy elestek a következő projektjeiktől is, pedig volt talonban egy érdekes, disztópikus sci-fi sorozat és egy Star Wars-film is. De 2019-ben úgy tűnt, végleg elvágták magukat Hollywoodtól és mindenhonnan kirúgták őket.

Sokáig nem nagyon volt nagyobb feladatuk, majd jött a hír, hogy a Netflix megvásárolta a hatalmas sikerű sci-fi könyvek A három-test probléma-trilógia adaptálási jogait. Liu Ce-hszin könyvei azok közé a művek közé tartozik, amire sokan azt mondják, hogy megfilmesíthetetlen. Ekkor gondolt egyet a streamingóriás, és felkérte a kegyvesztett kettőst showrunnernek.

Egy dolgot nem lehet elvenni a Weiss-Benioff párostól: hogy az adaptáláshoz nagyon értenek.

Összeálltak Alexander Woo-val, aki szintén impozáns filmográfiával rendelkezik, neki köszönhetjük a True Blood – Inni és élni hagyni-t, és a fantasztikus horror sorozatot, a Terrort is.

Aki nem ismerné Ce-hszin művét: egy fizikai jelenség inspirálta, amely köré egy földönkívüli inváziós történetet kerített. A könyv-trilógia története több száz évet ölel fel, ezért mindenki azt gondolta, hogy ebből nem lehet egy koherens filmet/sorozatot készíteni.

Azt kell, hogy mondjam, nem csalódtam a készítőkben, adaptálni még mindig tudnak.

Erősen megváltoztatták az alapanyagot, de pont annyira, amennyire szükséges volt, hogy egy izgalmas, összefüggő és TV-kompatibilis történetet el tudjanak mesélni. A sztorit teljesen áthelyezték a jelenbe, fűszerezve egy kevés visszatekintéssel a múltba. Történetünk szerint a tudomány „megőrült”. A részecskegyorsító tesztek értelmezhetetlen eredményeket mutatnak globálisan, és a világ vezető tudósai közül sokan meglepően erőszakos öngyilkosságokat követnek el. Főszereplőink egy csapat tudós, akik együtt jártak egyetemre: Saul Durand (Jovan Adepo), Auggie Salazar (Elza González), Jin Cheng (Jess Hong), Will Downing (Alex Sharp) és Jack Rooney (John Bradnley). A csapat azért ült újra össze, mert a jó barátjuk és egyetemi tanáruk Vera Ye (Vedette Lim) is öngyilkos lett.

A haláleseteket egy titokzatos nyomozó Da Shi (Benedict Wong) próbálja felgöngyölíteni főnöke Thomas Wade (Liam Cunningham) unszolására.

A két szál viszonylag hamar összeér, majd elkezdődik egy hajsza az igazság után, hogy mi is történt a modern tudománnyal, miért lesz mindenki öngyilkos, és vajon mi van az egésznek a hátterében.

Mint már az alapanyagnál említettem, ez egy inváziós sci-fi. Ennél konkrétabbat nem fogok mondani, de akik láttak már X-aktákat, azok tudni fogják mire számíthatnak. Váratlan, megmagyarázhatatlan dolgok, amiket majd jól az idegenekre fognak. Lassan indul be a cselekmény, de amikor megiramodik a sztori, alapvetően érdekessé válik az egész.

Van egy nagyobb szelet múltban játszódó rész, amit egy az egyben a könyvből emeltek át, ez számomra kissé kilógott a jelen eseményeiből.

Kicsit lelassította a dolgokat, és értem miért rakták bele: hogy még jobban növeljenek egy nagy csavart, de nem éreztem szükségességét. Akik ismerik a könyveket, azoknak nagyon furcsa lehet, több karaktert szétszabdaltak és szétosztották a tulajdonságaikat, például Auggie és Jin egy szereplő a könyvekben. Illetve több könyvből egyszerre dolgoztak, tehát átvettek a harmadik részből is elemeket, nem szigorúan az első kötetből építkeztek. Természetesen erősen „nyugatosított” a cselekményt is. A könyv kínai szereplőit lecserélték főleg brit, vagy amerikai színészekre.

A Trónok harcából jó pár ismerős arccal találkozhatunk,

a már említett Liam Cunningham volt Tengerjáró Davos és John Bradley alakította Samwell Tarly-t, de rajtuk kívül láthatjuk még Jonathan Pryce-t és Conleth Hillt is egy-egy kisebb szerepben.

A színészek egyébként ügyesek, Jess Hong szerintem a legjobb, bár ő is kapta a legtöbb játékidőt. Elza González továbbra is gyönyörű, de valahogy nem hiteles számomra tudósként. A karakteres arcú Alex Sharp szerepe nagyon szerethető, ő az egyik drámai csúcspont főszereplője. De senki sem szégyenkezhet, mindenki iparos munkát tett le az asztalra, még úgy is, ha némelyik karakter klisékből építkezik… khm, gondolok rád Da Shi, például!

Mint említettem, a történet is működik, bár néha kitalálható, hogy mi fog történni, és kicsit lassú, de a feszültség teljesen rendben van.

Nem feltétlenül fogja minden főszereplőnk túlélni ezt a kalandot, sőt… Van egy két pillanat, amikor a korhatár erősen 18+-ba lép át, akik ismerték a Trónok harcát, azok tudják, hogy a Weiss-Benioff páros nem ódzkodik az erőszaktól. Nos itt eljátsszák nekünk a 2003-as Szellemhajó híres nyitójelenetét, még több dróttal és áldozattal. Lehet, hogy az egész szekvencia CGI, de egy-egy pillanat szó szerint húsbavágó.

Kinek ajánlható A 3-test-probléma? Akik szeretik a lassabb sci-fiket és nem zavarja őket a túlbonyolított történet. Nem lett hibátlan a sorozat, de szerintem az alkotóknak nincs szégyellnivalójuk.

Az alapanyagot erősen megváltoztatták, tehát a könyvrajongók annyira nincsenek előnyben, de ha ettől el tudnak tekinteni, akkor egy szórakoztató kis kalandot hozott el nekünk a Netflix.

Néha nagyon véres, tehát nem egy családi, délutáni limonádé, de azt hiszem erre a készítők névsorát elolvasva mindenki számított.

A 3-test-probléma teljes első évada megtekinthető a Netflix streamingszolgáltató katalógusában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: