UTAZZ
A Rovatból

5 magyar kirándulóhely, ahová télen érdemes elmenni igazán

Ha életre szóló élményekre vágytok, ezek közül egyikkel sem lőhettek mellé!

Link másolása

Hazánk tele van szebbnél szebb téli kirándulóhelyekkel. Akár van hó, akár nincs, ezek a túrák felejthetetlen élményt nyújtanak az egész családnak. Most csak 5 helyszínt ajánlunk figyelmetekbe.

Kommentben várjuk a ti kedvenc hazai téli kirándulóhelyeitek nevét!

1. Nagy Hideg-hegy

Neve sokat sejtet: tényleg nem ez hazánk legmelegebb pontja. A 864 méter magasságú csúcs, Börzsöny egyik kedvelt kirándulóhelye a múlt században is vonzotta a turistákat. Különösen a téli hónapokban a síelési és szánkózási lehetőségek miatt. Ha nincsen hó, a környéken akkor is érdemes körülnézni. Itt találjátok például hazánk egyik olyan turistaházát, amely építése (az 1930-as évek) óta eredeti funkciójában maradt fenn. A hatalmas túra vagy a több órás síelés után a gyönyörűen felújított turistaházban ehettek és ihattok.

nagyhideghegy_fortepan

A turistaház 1951-ben - Forrás: Fortepan.huturistahaz

A turistaház jelenleg - Forrás: Börzsöny.hu

2. Felsőtárkány

A Bükki Nemzeti Parkban találjátok ezt a 3500 lakosú, festői községet. Több látnivaló is akad. Az egyik a késő barokk stílusú római katolikus templom a XVIII. század végéről. Nevezetessége, hogy egy olasz testvérpár, Giacomo és Giovanni Adami készítette az oltárokat, a szobrokat pedig Mozer József kőfaragó mester. A templom védőszentje Bűnbánó Szent Mária Magdolna. A helyi márványbányából került ki a templom oltárát díszítő márvány.

Patakok is erednek Felsőtárkány környékén, emiatt akkor is végtelenül romantikus a táj, ha éppen nem borítja hó. A Vár-hegyi tanösvényen mindenképpen menjetek végig. Bár körülbelül 10 kilométert kel gyalogolnotok, láthatjátok a Bükk jellemző kőzeteit, földtani formációit, és felderíthetitek az egykori földvárat. Ezen az útvonalon menjetek: Felsőtárkány, volt ifjúsági tábor parkolója, indítóállomás - Csák-Pilis-hegy - dolomitbánya - Dolomitbánya fölötti kilátópont, Vár-hegy nyerge - Vár-hegy, őskori földvár sánca - Várkúti Turistaház - Törökút, Kövesdi-kilátó - Kőbánya-lápa - Felsőtárkány, parkoló.

VIDEÓ: Ilyen szép télen Vöröskő-forrás

3. Őrség

Hazánk egyik legizgalmasabb tájegysége, gazdag növény- és állatvilággal. Legjelentősebb, és talán a legtöbbek által ismert települése Őriszentpéter, amely az Árpád-házi királyok alatt már létezett. Lakói a nyugati határ védelmére felesküdött szabad határőrök voltak. Első temploma a XIII. században épült – ez a jelenlegi román kori katolikus templom. Bár a török hódoltság alatt többször is kellett sarcot fizetniük az itt élőknek, adózniuk nem kellett a szultánnak. A XVIII. századtól a szlovén nemzetiségűek egyik központi települése lett. Az ódon templomon kívül érdekes végigjárni a települést, hogy lássátok a tájegység tipikus parasztházait is. Az Őrség csodálatos kirándulóhely.oriszentpeter_templom

Őriszentpéter régi temploma - Forrás: Wikipédiaorseg1

Ilyen gyönyörű télen az Őrség - Forrás: Őrség képekben Facebook-csoportorseg2

Ilyen gyönyörű télen az Őrség - Forrás: Őrség képekben Facebook-csoport

4. Ilona-völgy

Ha csak a vízesés miatt mentek el, már az is megéri. A Mátrában, Parádfürdő közelében zúdul alá a víz 10 méteres magasságból, egy sziklafalról. Ha tartósan fagypont alá esik a hőmérséklet, akkor jéggé fagy a víz, és ez nyújt lenyűgöző látványt. Tanösvényt itt is találtok, 6,5 km hosszan vezet, és a környék földtani érdekességeit mutatja be. A hegyek körülbelül 40 millió évvel ezelőtt, az eocén korban lezajlott vulkáni működés során keletkeztek. A vulkáni kőzetek megszilárdulása után ércképző elemeket (réz, ólom, cink, arany, ezüst) tartalmazó oldatok járták át a kőzetek repedéseit, üregeit, ahol aztán megszilárdulva érctelepek alkottak. Erre épült a helyi ércbányászat. Ha kigyönyörködtétek magatokat, irány Parádfürdő, és a múzeum, ahol hintókat, kocsikat is láthattok!

VIDEÓ: Képek az Ilona-völgyből

5. A majki kamalduli szerzetesek telepe

A majki műemlékegyüttes Oroszlány külterületén, Majkpusztán áll. Lélegzetellító épületegyüttes, amelyet egyébként részben a török uralom alatt elnépteledő várgesztesi lakóházak tégláival építettek. A XVIII. században kamalduli szerzetesek éltek itt különálló kis cellaházakban. A telepen állt egy temlom, amelynek már csak a csonka tornyát láthatjátok. 1727-ben fraknói gróf Esterházy József birtoka lett e terület, ő hívta ide a szerzeteseket. A rendnek adományozta az 1200 holdas pusztát, a tavakkal, és a rajtuk működő malmokkal. Pár évtizeden át virágzott a telep, ám a legendák szerint a szerzetesek botrányosan éltek, zűrös ügyekbe keveredtek, és a XVIII. század végére már el is néptelenedett a hely, üresen álltak a cellalkások. A telep felújítása még nem teljes, de így is izgalmas helyszín.

VIDEÓ: Fotósorozat Majkpusztáról

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: