SZEMPONT
A Rovatból

Tábor Áron: A Trump-féle tárgyalási stílus az, hogy először csapjunk oda egy nagyot szóban, és aztán majd beszélgessünk róla

Továbbra is elfoglalná Panamát és megvenné Grönlandot, vámháborúval és újabb oroszellenes szankciókkal fenyeget, kikezdte a születési jogon járó amerikai állampolgárságot, katonákat küldött a határra. Trump első hetének jó néhány intézkedése köthet ki a Legfelsőbb Bíróságon.


Donald Trump második elnöki ciklusában egyetlen hét alatt több politikai vihart kavart, mint mások egész pályafutásuk alatt. A 79 éves elnök olyan energiával vágott neki hivatalának, mintha mindent és azonnal akarna megvalósítani. Rendeletek záporoznak, gőzerővel dolgoznak a bíróságok, a politika pedig valóságshow-szerűvé vált. És csak hat nap telt el.

Tábor Áron, az ELTE Társadalomtudományi Karának Amerika-szakértője segít értelmezni Trump akciódús elnöki nyitányát: szó lesz a születési jogon alapuló állampolgárság megszüntetéséről, a hadsereg határvédelmi célú bevetéséről, az esetleges vámháborúról és a Kennedy-akták titkosításának feloldásáról is.

– Ritka az az elnök, aki az első héten ennyi mindent képes csinálni. Nem is tudom felsorolni hirtelen, hogy mi mindent próbál itt az első lendületből keresztülvinni. De vegyük sorra. Azonnal aláírt egy elnöki rendeletet, ami szerint ezenetúl nem mindenki lehet automatikusan amerikai állampolgár, aki az Egyesült Államok területén születik.

– Az alkotmány 14. kiegészítése biztosítja ezt a jogot, ami a polgárháború után született azzal a céllal, hogy az Amerikában született korábbi rabszolgáktól ne lehessen megtagadni az állampolgárságot. Ez volt az eredeti célja, de elég kiterjesztő módon úgy van megfogalmazva, hogy mindenki, aki az Egyesült Államok területén született, az állampolgárságot kap, illetve annyi kivétel van benne, hogy ez azokra vonatkozik, akik amerikai joghatóság alatt állnak. Szerintem ez az, amibe az elnök ügyvédei vagy jogászai kapaszkodni fognak. Ez hagyományosan csak annyit szokott jelenteni, hogy a külföldi diplomaták gyerekei nem kapják meg automatikusan az amerikai állampolgárságot, mivel ők diplomataként nem az amerikai jog alatt állnak akkor sem, amikor Amerikában tartózkodnak.

Trump viszont arról beszél, hogy februártól kezdve az, aki nem legális státusszal rendelkező szülők gyermekeként születik az Egyesült Államokban, nem fogja automatikusan megkapni az állampolgárságot.

Ezt a rendeletet viszont azonnal megtámadták különböző jogvédő szervezetek, illetve bizonyos demokrata államokhoz tartozó főügyészek is, azaz maguk az államok, emiatt csütörtökön egy bíró a Washington állambeli Seattle-ben úgy döntött, hogy felfüggeszti ennek a rendeletnek a végrehajtását. Így amíg a bírósági folyamatban nem születik erről döntés, a rendelet egyelőre nem alkalmazható. Erre valószínűleg mindenki számított. Az is egészen biztos, hogy ezután el fog jutni egy fellebbviteli bírósághoz, és mivel elég taktikusan a jogvédő szervezetek és a demokrata politikusok ezt az Amerikai Egyesült Államok nyugati részén lévő bírói körzetbe adták be, amiről lehet tudni, hogy ott liberálisabb a bíráskodás, ezért ott is valószínűleg ugyanez az ítélet fog születni, hogy ez alkotmányellenes, és ezután a Legfelsőbb Bírósághoz fog kerülni. Ezelőtt néhány évvel azt mondtam, hogy a Legfelsőbb Bíróság biztos nem fogja elfogadni a Trump-féle érvelést, tehát ők is azt fogják mondani, hogy érvénytelen ez a szabály.

Azóta azért láttuk, hogy a Legfelsőbb Bíróság képes olykor politikai szempontok szerint ítélkezni.

A Legfelsőbb Bíróságnak most már kilenc tagja van, ebből hatot republikánus politikusok jelöltek, hármat konkrétan Donald Trump. Még mindig azt mondanám, valószínűbb, hogy ezt alkotmányellenesnek gondolják. De azért nem vennék mérget rá, hogy a Legfelsőbb Bíróság így fog dönteni.

– Van még más intézkedés, ami szembemehet a törvényekkel és az évszázados hagyománnyal, például, hogy az Egyesült Államok hadseregét, azaz a katonaságot akarja bevetni a határvédelemre.

– Amennyire tudom, ez szintén a polgárháború időszakát követően hozott, tehát a XIX. századi törvény, amely kimondja, hogy az Egyesült Államok hadserege belföldi területen rendfenntartó erőként nem léphet fel. Trump viszont most is első döntésével vészhelyzetet hirdetett a határon, amit egyébként már az előző ciklusában is megtett, és ezt részben arra használja, hogy különféle hadi kiadások átcsoportosításával lehessen finanszírozni a határfal építését, de a múltkori rendelkezésétől eltérően most szerepel egy olyan rendelkezés is, hogy a katonaság is részt vehet a migráció feltartóztatásában. Meglátjuk, mi lesz ebből.

– Szintén az első hét termése, hogy ígérete szerint razziákat kezd, például Chicagóban, ahol sok illegális bevándorló él. Illetve azt mondta, amennyiben valamelyiküket például lopáson vagy bármilyen kisebb bűncselekményen vagy szabálysértésen érnek, automatikusan kitoloncolják az országból.

– A bevándorlási szabályok kikényszerítésében hagyományosan az elnöki adminisztrációnak viszonylag nagy szabadsága van. Nyilván itt nem az elnök személye a döntő, de az elnökhöz, azaz mégiscsak a végrehajtó hatalomhoz tartoznak azok a határvédelmi, vámvédelmi szervek, amik végül is meghozzák ezeket a döntéseket. Közismert az is például, hogy lehet bárkinek bármilyen érvényes vízuma, beutazási engedélye, hogyha az amerikai határon megtagadja tőle az ott éppen ügyeletes tiszt a belépést, akkor az ellen nincs igazából jogorvoslati lehetősége egy nem állampolgárnak, tehát nem tud ez ellen fellebbezni. Egy kicsit problémásabb azoknak a helyzete, akik már bent vannak az Egyesült Államokban, és Trump valóban ezt fogja feszegetni.

Egyelőre nem kezdődtek még el a tömeges razziák, amikről szó volt, hogy akár az első vagy második nap Chicagóban vagy más nagyvárosokban elkezdődhetnek.

Egyelőre azt írták, hogy a kiutasítások, elfogások száma nagyjából hasonló a korábbiakhoz, tehát nincsen nagy ugrás, de lehet, hogy mégiscsak lesz ilyen razzia. Mindenesetre úgy látszik, van valamiféle előkészület erre. A Trump-adminisztráció igazságügyminisztériuma közölte, hogy azok a helyi önkormányzati vezetők, például Chicago polgármestere vagy az ő alkalmazottai, akik akadályozni akarják a bevándorlási szabályok kikényszerítését, szintén felelősségre vonhatóak lennének. Mert ez szokott lenni a fő jogi kérdés, hogy bizonyos tagállamok és azokon belül bizonyos városok Sanctuary Citynek, azaz menedéknyújtó városnak definiálják magukat. Ez csak egy félig tisztázott jogi szituáció, hogy mennyire mehet szembe a szövetségi törvényekkel egy tagállam vagy egy város azzal, hogy ő nem kényszeríti ki a bevándorlási törvényeket. Például azt mondja, náluk nem lehet kitoloncolni valakit, aki nem követett el erőszakos bűncselekményt. Valószínűleg ezt fogja Trump tesztelni. Ha mondjuk Chicago továbbra is Sanctuary City-ként próbál működni, akkor a városvezetéssel szemben is elkezdődhet egy jogi eljárás. Az is érdekes, hogy Trump miért pont Chicagót választotta ki.

Nyilván egy olyan nagyvárost akart, ahol jelentős számú bevándorló közösség van. Egy demokrata vezetésű nagyvárost, inkább az északi részén, hogy megmutassa, hogy ez nem is csak a déli határvidék problémája.

New York az talán azért esett ki, mert a New York-i polgármesterrel most furcsa mód egészen jó viszonya van Trumpnak. Ugyan demokrata polgármester van, de korrupciós vádak alatt áll, és lehet, hogy arra számít Trumptól kap majd kegyelmet, és ezért egészen kedvezően beszélt az elnökről. Tehát New York-ot ezért nem piszkálja most, így eshetett Chicagóra a választás.

– Nézzünk rá arra a témára, ami minket is közvetlenül érinthet. Ez a vámok kérdése. Azt mondja Trump, hogy februártól 10%-os vámot vet ki Kínával szemben. És 25%-ot Mexikó és Kanada ellen, ami azért sem nagyon értelmezhető, mert itt a határokon átnyúlóan olyan gyártási láncok, kooperációk vannak, hogy egy termék, mire készen lesz, többször is átlépi a határt. Így, ha ezt a törvényt betartják, elképesztően megnőhet ezeknek a cikkeknek az ára Amerikában.

– Egyrészt ezek egyelőre fenyegetőzések, tehát még semmilyen vámot nem valósítottak meg, még rendelet sem született arról, hogy februárban bevezessék, de Trump hangosan beszél erről. Érzésem szerint ezt nyomásgyakorlási eszközként használja, hogy akár a szomszédos, akár más államok politikáját befolyásolja. Jó kérdés, hogy mi lesz, ha ez megvalósul. Ő egyrészt a bevándorlási kérdéssel kapcsolja össze ezeket a lépéseket, tehát ha nem működik vele együtt mondjuk Mexikó, akkor ez része lehet a büntetésnek, illetve az is szerepelt az indoklásban, hogy a szomszédos államokból jön a fentanil és a mindenféle tiltott szerek, azaz a drogcsempészetre hivatkozik Trump elnök.

Annyiban logikus a Trump-féle világképen belül, hogy neki a nyugati féltekén való hegemónia az, ami igazán fontos: Panama, Grönland, miközben kevés szó esik arról, hogy egyáltalán mit tervez a világ többi részén.

Tehát az amerikai kontinensen belüli vezető szerepre koncentrál, hogy ezeket az államokat megfegyelmezze, fenyegesse. Ugyanakkor persze pont Trump volt az, aki korábban újratárgyalta és aláírta az Észak-Amerika szabadkereskedelmi megállapodást, a NAFTA-t. Azaz lényegében a saját maga által hozott megállapodást kellene felmondania azért, hogy nyomást gyakoroljon Mexikóra és Kanadára. Meglátjuk, hogy mi lesz. Kínával kapcsolatban is érdekes a helyzet, mert valóban ott ez a 10% hangzott el, de éppen a minap egy tévéinterjúban Trump már arról beszélt, hogy annyira kedvező volt Hszi Csin-pinggel az első telefonbeszélgetése a beiktatását követően, hogy egyelőre nem biztos abban, hogy az Egyesült Államok újabb vámokat akarna bevetni. Egyelőre látszik, hogy erről politikai eszközként gondolkozik, kevésbé vette figyelembe a várható konkrét gazdasági eredményeket. Nyilván nagyon sok tanulmány van arról, hogy ez a kereskedelmet mennyire veti vissza, hogy tulajdonképpen ez egy olyan büntetőadó, amit végül is a saját fogyasztók fognak megfizetni. De a retorikájába jól illeszkedik, hogy ezek az államok fizessenek.

– Európával mi van? Nyilván Trump a NATO-tagállamok magasabb katonai költségvetését próbálja kikényszeríteni, ahogy az első ciklusában is tette. Ez ügyben is használhatja bunkósbotként a vámfenyegetést?

– Itt az olyan részletkérdésekre Trump figyelme nem terjed ki, hogy az Európai Unió nem teljesen ugyanaz, mint a NATO, vannak államok, akik nem NATO-tagok, de EU-tagok, és fordítva is. A vámpolitika uniós hatáskör, azt az európai intézményekkel, a Bizottsággal kell megtárgyalnia. A NATO-ban viselt védelmi kiadások kérdése viszont nem uniós hatáskör, azokról az egyes NATO-tagállamok vezetőivel kell tárgyalnia.

Itt problémásnak tűnik, hogyan tud nyomást gyakorolni Európára úgy, hogy nem is azzal tárgyal, akire nyomást akar gyakorolni.

A NATO-ról pedig annyit lehet látni, bár most felvetette, hogy a védelmi kiadásoknak a tagállamokban el kellene érniük a költségvetés 5 százalékát, jelenleg jó ha a 2 százalékot elérik. Furcsa ez az egész megfogalmazás, mert ő folyton úgy beszél erről, mintha ez egy tranzakció lenne, valamiféle befizetés a NATO-ba a tagállamok részéről azért, hogy Amerika védelmet nyújtson. Közben nem erről van szó, hanem arról, hogy minden tagállamnak a saját védelmi kiadásait azért kell növelnie, hogy a közös védelemben együtt részt vegyenek. Nincsen külön NATO-ba való befizetés, hanem a saját védelmi kapacitásaikat erősítik az államok.

– Friss hír, hogy Trump a Kennedy-gyilkosságok és a Martin Luther King-gyilkosság összes eddig még titkos aktáját feloldotta a titkosítás alól. Miért most?

– Az első elnöksége alatt már szóba került ez, és akkor is bejelentette, hogy minden dokumentumot felold a titkosítás alól, de aztán valahogy bizonyos dokumentumok nem kerültek ebbe bele. Eleve van egy olyan törvényi szabályozás, ami alapján a legtöbb dokumentum titkosítását már fel kellett oldani. A Kennedy-gyilkosságról például az iratok nagy részét már meg lehetett ismerni, és eleve volt egy szabályozás, hogy valamikor fel kell oldani a maradékot is. Szerintem ez részben egy szimbolikus dolog, ami arról szól, hogy

a Trumpot elnökségbe emelő legszilárdabb bázis, amelyik kitartott mellette akkor, amikor elvesztette a választást, kitartott mellette a január 6-i ostromban és utána, elég fogékonyak az összeesküvés-elméletekre.

Például, hogy a mélyállam miféle összeesküvéseket folytatott Trump ellen. Trump magát is az állami összeesküvések áldozataként mutatta, és ehhez jó analógia lehet a Kennedy-gyilkosság, amivel kapcsolatban szintén sokféle összeesküvés-elmélet terjeng. Nem tudjuk és nem is akarok találgatni, hogy mi van azokban a dokumentumokban, de ha valamit abból lehet úgy tálalni, mintha itt lett volna valami összeesküvés, amit eddig a kormány el akart hallgatni, akkor azt Trump fel fogja a saját retorikájában használni. Ráadásul közben Trump a Kennedy családdal jóval szorosabb kapcsolatba került, legalábbis a fiatalabb Robert Kennedyvel, aki egészségügyi miniszter lesz, még csak jelölt, aztán meglátjuk, hogy beiktatják-e. Neki elég sajátos véleménye van szintén sok mindenről, például az oltásokról, és ő is vevő bizonyos összeesküvés-elméletekre. Az apját is megölték és a nagybátyját is. Tehát részben a Robert Kennedyvel való újdonsült barátságához is kapcsolható ez az intézkedés, szerintem.

– Talán az is egy szempont, hogy tavaly Trump is majdnem merénylet áldozata lett, és így ő magát is be tudja kötni ebbe a láncba szimbolikusan?

– Ez szerintem is benne van, hogy ő magát egyfajta összeesküvés áldozataként akarja beállítani. Egyelőre azt tudjuk, hogy az ő merénylőjénél ha nem is egy őrültről, de valamilyen elég zavaros gondolkodású fiatalról volt szó, nem pedig egy kiterjedt összeesküvésről, de mindegy. Ezt be lehet illeszteni ebbe a sorba.

Elhangzott a beiktatásakor is, hogy Isten azért mentette meg, hogy szolgálja Amerikát, ehhez egy mitológiát akar felépíteni,

és így célszerű lehet Kennedyt is ehhez kapcsolni, mert a Kennedy családnak azért van egy imázsa Amerikában.

– Az első hét után látszik, hogy nem lett 24 órán belül béke Ukrajnában, ahogy Trump megígérte. Viszont az is kiderült, hogy Putyint újabb szankciókkal kész sújtani, ha nem ül tárgyalóasztalhoz.

– Nehéz szerintem már látni, hogy ez pontosan hogy fog alakulni. Az biztos, hogy kezdetben azt mondta, nagyon gyorsan megoldja ezt a problémát, de ebből már elég gyorsan visszavettek. Tehát beismerte, hogy azért ez egy komplex politikai probléma, aminek elhúzódhat a megoldása. Azt hiszem, hogy bizonyos folytonosság megvan az amerikai külpolitikában, még akkor is, ha hangsúlyeltolódások lesznek. Bidennek akár elvi alapon barátibb megközelítése volt Ukrajnához.

Trump inkább békekötőként akar tündökölni.

Kicsit a kezére is játszott a közel-keleti tűzszünet, ami még az elnöksége előtt született, de azért mégiscsak úgy lehet értelmezni, hogy az elnökségéhez kapcsolódott. Tehát ő nyomást akar gyakorolni annak érdekében, hogy ez a konfliktus lezáruljon. Kire tud nyomást gyakorolni? Azért ennyiben ő is a realitások talaján áll, látja, hogy ez a konfliktus akkor ér véget, amikor Oroszország úgy dönt. Mert nem Ukrajna nyomult be Oroszország területére, hanem Oroszország Ukrajnába. Szerintem ezért változott meg a hangnem, de meglátjuk, mivel Trumpra a személyes kommunikációk nagyon nagy hatással vannak. Ahogy Hszi Csin-pinggel való telefonhívása után is megváltozott a véleménye arról, most kell-e azonnali vámokat Kínára kivetni, úgy

lehet, hogy egy Vlagyimir Putyinnal való beszélgetést is nagyon pozitívnak fog érezni.

Az a kérdés, hogy milyen feltételek mellett születhet meg a békemegállapodás vagy tűzszüneti megállapodás, és ebben szerintem különbség van abban, ahogy mondjuk Biden és Trump kezeli a szituációt. Az se biztos, hogy ebben a fázisban Trump is úgy gondolja, Putyinra kell nyomást gyakorolni. Ez valóban nem az, amire számítottak azok, akik azt gondolták, hogy hirtelen feloldja például a szankciókat.

– Ez eddig öt munkanap volt. Nyilván ezt a tempót nem lehet folytatni, de körülbelül ilyen akcionista, vehemens elnökségre számíthatunk, vagy ez inkább csak egy látványos bevonulás volt?

– Szerintem a valóságshow-k világából érkező Donald Trumpnak van ahhoz érzéke, hogy megkoreografálja, hogyan kell látványosan belépni a politikai színtérre. Sok kérdésben, Grönlandtól Panamán keresztül azt érzem, hogy a Trump-féle tárgyalási stílus az az, hogy először csapjunk oda egy nagyot szóban, és aztán majd beszélgessünk róla. Először csináljuk a legdurvábbat, és abból vegyünk vissza. Én továbbra is arra számítok, hogy ez egy hullámvasút. Eseménydús elnökség lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Otthon Start: Legalább nettó 500 ezer forintos jövedelem kell majd az 50 milliós lakáshitelhez
A szülői segítség jól jön majd az önerőhöz, de egy 8-10 éves gyerek nevére nem vehet majd lakást a 3%-os kedvezményes hitellel a szülő, mert a tanulói jogviszony nem minősül járulékfizetésnek - mondja a szakértő. Így kiesnek az egyetemisták is.


A kormány új lakástámogatási programot indít szeptembertől Otthon Start néven. 50 millió forintig lehet felvenni államilag támogatott, végig fix 3 százalékos kamatozású lakáshitelt, mindössze 10 százalékos önrésszel. Se házasság, se gyerekvállalás nem feltétel, elég, legalább két év magyarországi TB-jogviszony, és az, hogy az első saját ingatlan vásárlására kerüljön sor, illetve ha van  is tulajdonrésze a jelentkezőnek, az nem érheti el az 50 százalékot. A támogatás 100 millió forint alatti lakásokra használható fel, ahol a négyzetméterár nem haladja meg az 1,5 millió forintot.

Fülöp Norbertet, a BiztosDöntés.hu vezető elemzőjét kérdeztük, kinek és hogyan érdemes élni az új lehetőséggel.

– Amikor Gulyás Gergely ismertette az Otthon Start programot, azt mondta, hogy az egyetlen feltétele a 3%-os hitel felvételének a két év TB-jogviszony. Tényleg csak ennyi?

– Valójában a bank minden esetben hitelképességi vizsgálatot végez, és az ő felelőssége eldönteni, hogy hitelez-e valakinek. Tehát

attól, hogy valaki megfelel a meghirdetett személyi feltételeknek, még egyáltalán nem biztos, hogy meg is kapja a kölcsönt. Ez mindig a bank döntése.

Mondok egy példát: lehet, hogy valaki az első ingatlanját vásárolná, van két év TB-jogviszonya, az önerő is rendelkezésre áll, de a bankszámláján látszik, hogy rendszeresen szerencsejátékozik. Ilyen esetben a bank akár el is utasíthatja a kérelmét.

– Azaz csak a kormány részéről egyetlen feltétel a két év TB jogviszony, ez nem jelenti azt, hogy a bank ne támaszthatna további elvárásokat.

– Pontosan. A bank dönti el, hogy kinek hitelez, csak a bank adhat végül zöld utat. Senki más nem kötelezheti arra, hogy hitelt helyezzen ki. Ugyanakkor azt is mondhatjuk, hogy ha valakinek megvan a jövedelme, a TB-jogviszonya, és nem követ el olyan hibákat, amelyek hitelképtelenné teszik, például ha nincs KHR-listán, akkor jó eséllyel megkapja a hitelt. A bank számára biztosítékot jelent, hogy 10% önerőt be kell fizetni. Ha minden kötél szakad, és felmondják a hitelszerződést, akkor az ingatlant értékesítik, a bank kártalanítja magát, és a fennmaradó összeget az adós megkapja. Ebben nincs különbség a többi lakáshitelhez képest.

– Milyen jövedelem mellett reális egy ilyen kölcsön felvétele? Egy 50 milliós hitelhez mennyi a minimális jövedelem, amit igazolni kell?

– Ha 3%-os kamattal számolunk, 50 millió forintos hitel és 25 éves futamidő esetén a havi törlesztőrészlet körülbelül 237 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy

legalább nettó 500 ezer forintos jövedelemmel kell rendelkeznie az igénylőnek, de inkább egy kicsit többel, ha a maximális hitelt szeretné felvenni.

Ez egyébként országos szinten még viszonylag reális. Más kérdés, hogy egy fiatal, aki az első ingatlanját szeretné megvásárolni, rendelkezik-e ekkora jövedelemmel. De azt gondolom, nem kötelező az 50 millió forintot felvenni. Lakáshitelből akár 100 milliót is fel lehet venni piaci alapon, mégsem élnek ezzel tömegesen. Itt is így van: az 50 millió forint egy felső korlát.

– Ha valakinek van 5 millió Ft önrésze, és felveszi a maximális hitelt, 55 millióért kereshet lakást. A fővárosban még ez sem könnyű feladat, tehát most is azok járhatnak jobban, akik számíthatnak még családi támogatásra is.

– Ha például egy szülő tudja támogatni a gyermekét valamennyi összeggel, ami sok esetben nem is irreális, akkor a fiatal kedvezőbb feltételekkel juthat hitelhez. Mivel a támogatott hitel kamata jóval alacsonyabb a piacinál, kevesebb jövedelem is elegendő lehet. Ebben az esetben tehát valóban komoly segítség ez a program.

De ha nincs önerő, akkor hiába az olcsó a hitel, az illető nem fogja tudni felvenni.

Tehát ez a konstrukció azoknak jelent segítséget, akik amúgy is tervezték az ingatlanvásárlást, van is némi önerőjük, és most szeretnék elindítani ezt a folyamatot. Nekik ezáltal alacsonyabb lesz a havi törlesztőrészletük, és kisebb jövedelemmel is elérhető a hitel.

– Megtehetem-e azt, hogy az 8-10 éves gyerekem nevére veszek lakást, és ehhez elintézem neki az 50 milliós hitelt? Hiszen a gyereknek elvileg megvan a TB-jogviszonya, igaz, keresete nincs.

- Nem, ha a gyerek tanuló, akkor hiába van egészégbiztosítása, az nem minősül járulékfizetésnek.

– Akkor kiesnek az egyetemisták is. Mi a helyzet azzal a házaspárral, ahol eddig csak az egyikük volt a tulajdonos?

- Amennyiben van egy házaspár, és az egyik fél nevén van egy ingatlan, ő a tulajdonos, és a másiknak semmi köze az az ingatlanhoz, akkor ő maga vásárolhat, és igénybe veheti a kedvezményes kölcsönt.

- És ha a másik részben tulajdonos?

– 50%-ot elérő lakástulajdonnal már nem lehet igénybe venni a támogatást.

– Az 50% tehát már nem fér bele, de a 49,9 százalék igen? Eszerint ha egy házaspárbák az egyik félnek 51%-a, a másiknak 49%-a van a közös ingatlanban, akkor utóbbi élhet a lehetőséggel, és vehet új lakást?

– Érdekes szituáció, de elméletileg igen. A bank viszont sokszor automatikusan adóstársnak vonja be a házastársat is. Ez már problémát okozhat, mert akkor a másik félnek is meg kellene felelnie a feltételeknek.

Ezt el lehet kerülni, ha vagyonjogi szerződésben rögzítik, hogy a másik félnek nincs köze az új ingatlanhoz, ezt a bank el szokta fogadni.

De nem biztos, hogy minden házaspár számára kívánatos ilyen megállapodás, amiben jogilag rögzítik, hogy az új ingatlan nem számít közös vagyonnak.

– Ha egy fiatal megveszi az első, kisebb lakását, akkor feltételezhető, hogy nem marad ott 25 évig. Később családot alapíthat, amihez nagyobb lakás kell. Ilyenkor mi történik a 3 százalékos hitellel, átviheti az új ingatlanra?

– Ezt jelenleg még nem tudjuk. Később fog kiderülni, hogy lesz-e például lakhatási kötelezettség, mint a CSOK esetében, ahol tíz éven belül csak akkor lehet eladni az ingatlant, ha a támogatást másik megfelelő lakásra viszik át. Ezek a szabályok várhatóan szeptember környékén lesznek ismertek.

– Amit viszont tudni lehet, hogy itt nem kötik meg a vásárló kezét: nem kell új építésű lakást venni.

– Igen, ez óriási engedmény, ahogy az is, hogy nincs gyermekvállalási kötelezettség, és nem szükséges házasnak sem lenni. Ez egy kedvező árú lakáshitel azok számára, akik az első ingatlanjukat vásárolják. Így kell felfogni.

– Hosszú futamidőről van szó. Ma már nem azt a világot éljük, hogy valaki egy munkahelyen dolgozik nyugdíjig. Léteznek ugyan biztosítások a rövid távú munkanélküliségre, ám ezek sokszor nem nyújtanak elegendő védelmet. Ezt is mérlegelnie kell annak, aki hitelt vesz fel, nem?

– Minden hitelfelvétel előtt ezeket a szempontokat mérlegelni kell. Úgy kell bevállalni a havi törlesztőrészleteket, hogy az ember képes legyen kezelni váratlan helyzeteket is.

Az lenne az ideális, ha a törlesztők mellett fél évnyi tartalék is rendelkezésre állna. Azaz, ha valaki elveszíti az állását vagy keresőképtelenné válik, akkor fél évig képes legyen fenntartani magát.

Nem érdemes az összes pénzt önerőként felhasználni. Érdemes inkább egy kicsivel több hitelt felvenni, és a megmaradt tartalékot megőrizni, például állampapírban vagy más gyorsan likvidálható eszközben. Így biztosítható az esetleges keresetkiesés finanszírozása. A hitelfedezeti biztosítások is hasznosak lehetnek, főleg baleset vagy betegség esetén, de munkanélküliségre általában csak rövid ideig nyújtanak fedezetet. Persze a pár hónap törlesztőrészlet kifizetése is komoly segítséget jelenthet.

– Az Otthon Start összevonható a CSOK-kal és más kedvezményekkel. Ha valaki komplexebb megoldásban gondolkodik, érdemes-e szakemberhez fordulni, aki a jövedelmi viszonyok ismeretében segít kiválasztani az optimális kombinációt?

– Igen, mindenképpen érdemes egy független tanácsadóhoz vagy a banki ügyintézőhöz fordulni. Ma már teljesen megszokott, hogy a támogatott hiteleket és más konstrukciókat kombinálják. Például egy pár babaváró hitelt vesz fel, és ezt használja önerőként. Vagy a támogatott hitel nem elegendő, ezért piaci hitelt is felvesznek mellé. Sok bank kedvezményt ad a lakáshitel kamatából, ha a babaváró hitelt is náluk vették fel. Az árazás tehát egyre bonyolultabb, ezért

egy szakember nagyon sokat tud segíteni, és sok esetben ez nem is kerül pénzbe.

– A jelenlegi gazdasági környezet mennyiben befolyásolja a hitelfelvételi hajlandóságot? Ez az új konstrukció beindíthatja a hitelpiacot?

– A gazdasági környezet természetesen hatással van az ingatlanpiacra. Az év elején volt egy nagy fellendülés, amikor sokan kivonták a pénzüket az állampapírokból, és inkább ingatlanba fektettek, főleg a befektetők. Emiatt az ingatlanárak jelentősen emelkedtek, különösen azokban a régiókban, ahol a befektetők megjelentek. Most, hogy ez lecsengett, ez az új konstrukció, várhatóan növeli majd az első lakásvásárlók arányát. Az azonban kérdés, hogy ez ellensúlyozni tudja-e a befektetők visszafogottabb aktivitását. Összességében tehát várható némi élénkülés, de nem számítok piacrobbanásra a közeljövőben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Pankotai Lili szerint annyira jók lettek a pontjai, hogy „csak isten közbenjárásával” nem fogják felvenni a Közszolgálati Egyetemre
A diáklány úgy látja: ma Magyarországon a szavazatleadásnál nem a hitelesség számít, hanem az, hogy leváltják-e Orbán Viktort.
F. O. - szmo.hu
2025. július 04.



Pankotai Lilit ismét feljelentették, ezúttal egy magánszemély tett bejelentést a rendőrségen amiatt, hogy részt vett a budapesti Pride-on. A fiatal aktivista azt mondja, nem érte meglepetésként az ügy: „A kormány előzetes kommunikációja alapján számítottam valami hasonlóra. Arra kifejezetten büszke vagyok, hogy ezt elsőként sikerült behúznom. Nem ijedtem meg” - mondta a wmn.hu-nak adott interjúban.

Elmondása szerint az elmúlt hónapokban több hasonló eset is történt, amikor feljelentették, volt rá példa, hogy civil állampolgár, máskor képviselő kezdeményezte az eljárást. „Sajnos van már ebben gyakorlatom” – fogalmazott. Úgy látja,

társadalmi szinten is aggasztó, ha az emberek megfigyelik egymást, és feljelentik a másikat a hatóságoknál. „Bizony szarban a haza, ha itt tartunk”

– mondta.

A korábbi felszólalása, amely a 2022. október 23-i tanártüntetésen hangzott el, országosan ismertté tette őt, azóta azonban több támadás is érte. Bár az utóbbi egy évben jobban viseli a nyilvánosságot, még mindig nehezen dolgozza fel az eseményeket. Legfőképp az érintette meg, hogy az iskoláját is el kellett hagynia. „A perekkel kapcsolatban érzem, ahogy újra és újra végighallgatom a történteket, hogy én ezt a mai napig nem dolgoztam fel.”

Különösen nagy élményt jelentett számára, amikor a budapesti Pride-on több százezer ember között élhette meg a közösség szolidaritását.

Úgy fogalmazott: „Az is csodálatos volt. Semmi nem tudja azt felülmúlni, ami ott volt.” Fontosnak tartja, hogy ez az összetartás az online térben is érezhető maradt. Bár szívesen megköszönné mindenkinek egyenként a támogatást, ezt nem tudja személyesen megtenni.

A közéleti szerepvállalása miatt gyakran kapja meg azt a kritikát, hogy diákként ne politizáljon. Ezzel kapcsolatban azt mondta: „Ha egy csettintésre eltűnne az összes politikus, aktivista, akik fiatal korukban kiálltak ügyekért, akkor nagyon kevés politikai személy maradna a történelmünkben vagy a jelenünkben.” Szerinte már középiskolásként is fontos lehet, hogy valaki közügyekkel foglalkozzon.

A jelenlegi politikai közbeszédről úgy nyilatkozott, hogy

ma már kevésbé mernek durvább eszközökhöz nyúlni, ő pedig nem fél, és nem is tudná magát cenzúrázni.

„Ez egy szabálysértési ügy, amiből nekem ez a negyedik vagy az ötödik” – tette hozzá.

Pankotai szerint a korosztályán belül többféle hozzáállás létezik a közélethez. Vannak, akik már külföldre költöztek, mások a mindennapi életükkel foglalkoznak, és kevésbé figyelnek a politikára. De van egy harmadik csoport is, amely pontosan tisztában van a jelenlegi helyzettel. „Ők nem feltétlenül olvasnak sok hírt, nem így informálódnak, nem ezek alapján foglalnak állást. (…) Viszont annyira képben vannak, hogy tudják, annak, ami jelenleg Magyarországon a politikában folyik, sürgősen véget kell vetni.”

Az érettségi után kihagyott egy évet, nyelvet tanult, dolgozott és utazott.

Mostanra megérkeztek a pontszámai, és úgy érzi, nagy eséllyel bekerül az általa megjelölt képzésre: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karára.

A jövőjével kapcsolatban egyelőre nem tervez konkrétan. „Mindig azon a területen szeretnék dolgozni, ahol a leghatékonyabban lehet az emberek érdekét érvényesíteni” – mondta.

A jelenlegi politikai környezetben azonban nem látja hatékonynak a pártpolitikát, és nem is tudná magát populistaként meghatározni. Szerinte ma Magyarországon a szavazatleadásnál nem a hitelesség számít, hanem az, hogy leváltják-e Orbán Viktort.

Úgy gondolja, most a véleménynyilvánítás és a tartalomgyártás lehet a legjobb eszköz. Ha a jövőben változik a politikai kultúra, el tudja képzelni, hogy politikusként dolgozzon, de ha nem történik szemléletváltás, akkor nem akar részt venni a pártpolitikai működésben. „Ebben a színházban, ami jelenleg nemcsak Magyarországon, de az egész világon a politikát jellemzi, nem vagyok hajlandó beszállni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Timothy Garton Ash: Orbán Viktor Milosevics sorsára juthat jövőre
Egyre világosabb, hogy a nagyhatalmak saját céljaik mentén próbálják befolyásolni az uniós országokat. Ash szerint Európa sorsa a következő években dőlhet el.


Timothy Garton Ash oxfordi professzor szerint ma Európában valóságos eszmei harc zajlik: a liberális és antiliberális, valamint az internacionalista és nacionalista nézőpontok csapnak össze. A világhírű történész szerint az Ukrajna elleni orosz invázió új korszakot nyitott a kontinensen – egy olyan időszakot, amelynek tétje Európa jövője, írja a HVG.

A professzor a Financial Times-ban megjelent véleménycikkében arról ír, hogy a földrész vezetői csak három komoly világpolitikai sokk után ismerték fel a rájuk leselkedő veszélyeket. Ezeket Vlagyimir Putyin orosz, Hszi Csin-ping kínai és Donald Trump amerikai elnök lépései idézték elő. Timothy Garton Ash szerint különösen érdekes, hogy az antiliberális erőket egyszerre támogatja Moszkva és Washington.

A történész kiemeli: Oroszország revansista törekvéseket folytat, vagyis annyi területet akar visszaszerezni a hajdani birodalomból, amennyit csak tud. Ebben jelenleg is hibrid háború eszközeit használja – ilyen például a szabotázs, a gyújtogatás, a digitális támadások és a dezinformáció. Putyin egyik fő szövetségese Kína, de India, Dél-Afrika és Brazília is egyre fontosabb szereplője ennek az új világrendnek.

Ash szerint az Egyesült Államok három szinten jelent kihívást a liberális Európa számára: geopolitikailag Ukrajna és a biztonsági garanciák miatt, gazdaságilag a vámok és a nacionalista piacvédelem révén, ideológiailag pedig azért, mert nyíltan az antiliberális európai pártok mellé állt.

A populista mozgalmakat főként a vidéki, szegényebb, kevésbé iskolázott rétegek támogatják – sokan közülük a migráció miatt érzik magukat kiszolgáltatottnak. A fiatalok ezzel szemben attól félnek, hogy rosszabb körülmények között élnek majd, mint a szüleik, ezért egyre többen állnak be az elitellenes pártok mögé.

A középpártiság hívei gyakran követik el azt a hibát, hogy bevándorlás témájában a szélsőjobboldali retorikát veszik át – véli Ash. Szerinte ugyanakkor fontos lenne, hogy egyszerre lépjenek fel hatékonyan az illegális határátlépések ellen, és közben elmagyarázzák, miért van szükség külső munkaerőre.

A professzor úgy látja, szükség van erős, hiteles politikai vezetőkre, mert például Orbán Viktor a legsikeresebb demagóg Európában – de most kihívója akadt Magyar Péter személyében.

A jövő évi választás szerinte nem lesz sem szabad, sem tisztességes, mégis „meg lehet vívni a kellőképpen népszerűtlen hatalom ellen” – ahogy azt Szlobodan Milosevics is megtapasztalta 2000-ben.

Lengyelországban egyre több fiatalnak van elege abból, hogy két idős politikus, Jaroslaw Kaczynski és Donald Tusk folyamatosan civakodik. Franciaországban pedig az lesz a meghatározó, hogy ki száll szembe Marine Le Pennel vagy Jordan Bardellával az elnökválasztáson.

Ash szerint ha a liberális Európa sikerrel jár a nemzeti küzdelmekben, támogatja Ukrajnát, és az USA-ban négy év múlva a transzatlanti együttműködés hívei kerülnek fölénybe, akkor „egy ragyogó új korszak kezdete lehet a földrészen”. Hozzáteszi: „Nem valószínű, de elképzelhető.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Pottyondy Edina: Kilőttük a magyar gazdaságot, elrepült már önök mellett, Tibor?
A humorista odaszúrt Orbán Viktornak, de Magyar Pétert sem kímélte. Új videója fő témája a Pride és a felvonulás körüli közéleti események voltak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



A ragyogás című film széthulló elméjű főszereplőjéhez hasonlítja Orbán Viktort legfrissebb videója bevezetésében Pottyondy Edina.

„A főni megkattant, és a baltáját élesíti” - mondja a humorista.

Ezután szóba kerül a Kapu Tiborral készített miniszterelnöki interjú is, amikor Orbán arról kérdezte a magyar űrhajóst, hogy látszik-e a Nemzetközi Űrállomásról a háború.

„Kilőttük a magyar gazdaságot, elrepült már önök mellett, Tibor? És a Várkonyi Andrea osztaléka látszik az űrből, Tibor?”

- parodizálta a kormányfőt Pottyondy.

A következő blokkban a betiltott Pride-ra tereli a szót a humorista. Miután összefoglalta a miniszterelnök évértékelőjétől a szombati, rekordrészvételt hozó felvonulásig tartó eseményeket, még a Tisza Párt vezetőjének is odaszúrt:

„Még Magyar Péter is kitöltötte a Pride-lottót, miután kihúzták a nyertes számokat, oylan átütő siker volt. Dicsőség Orbán Viktornak, hogy ezt is összehozta a valóban tévedhetetlen politikai géniusz.”

„A fenyegetőzés ellenére mégis az utcára ment töb százezer ember, és azt mondta, hogy dugjátok fel magatoknak a törvényeiteket! Lehet, hogy melegek vagyunk, de a buzik ti vagytok!”

A videóban kitér arra is, hogy mit gondol a Tisza Párt működéséről.

„Nekem azért egyre jobban hiányoznak a miniszterjelöltek, meg az államtitkár-aspiránsok és a legfontosabb közpolitikai elképzelések. Mert már van egy kevéske rossz tapasztalatom arról, hogy ha kormámnyprogram helyett annyit dobnak elém, hogy „Folytatjuk!”

A teljes videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: