KÉK HÍREK
A Rovatból

Szorongunk: tízből egy magyar nem számít rá, hogy kapni fog nyugdíjat

Legalábbis az államtól biztosan nem. Emellett a megkérdezettek 71%-a véli úgy, hogy a nyugdíja nem lesz elég a megélhetésre.


A nyugdíjjal kapcsolatos elvárásainkról, félelmeinkről, elképzeléseinkről, a 18-59 éves lakosság körében készített felmérést a Groupama Biztosító megbízásából az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft - írja a 24.hu.

A vizsgálat eredményeit bemutató eseményre eljött többek között Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus, társadalomkutató, illetve Jakupcsek Gabriella és Geszti Péter is.

A felmérés legfőbb eredményei szerint tízből egy magyar egyáltalán nem számít állami nyugdíjra, 100 ezer forinttal kevesebb állami nyugdíjat várunk, mint amennyi az utolsó fizetésünk volt, és az alanyok 71%-a úgy gondolja, hogy nem lesz elég a nyugdíja a megélhetésre.

A magyarok kétharmada igazságtalannak érzi, milyen kevés összegre számíthat az állami rendszerből ahhoz képest, amennyit be fog fizetni élete során.

4

Mindezek miatt a magyaroknak mindössze 27%-a várja nyugdíjas éveit, habár korosztályokra bontva azért másféle összkép jött létre: a 29 év alattiaknak mindössze 15%-a, de az 50-es éveikben járóknak 48%-a, tehát csaknem a fele jó érzéssel gondol a majdani nyugdíjas időszakára. Szvetelszky Zsuzsa szerint ennek az az oka, hogy a "mai fiatalok" a passzivitást, a kiszolgáltatottságot és ezzel összefüggésben a társadalmi megbecsülés hiányát párosítják a nyugdíjba vonulással. A szociálpszichológus azt is állítja: ez a generáció ki is fogja építeni a "saját" nyugdíjas imidzsét, amiben nagy szerepe lesz az aktív életmódnak és az anyagi függetlenségnek.

A megkérdezetteknek csupán 6%-a számít arra, hogy 200 ezer forintos, vagy e fölötti nyugdíjat kap majd. Átlagosan 198 600 forintot tartanának ideális juttatásnak visszavonulásuk után.

Nem alaptalan a magyarok hozzáállása, a demográfiai folyamatok következményeként ugyanis a jelenlegi állami nyugdíjak 20-30 éven belül akár harmadukra csökkenhetnek - mondták el a vizsgálat készítői az értékelésen.

A válaszolók 80-90%-a arra számít, hogy nyugdíjas éveiben több időt tölt majd a családjával, szabadidejükben pedig tévézni és olvasni fognak. Az utazást azonban már csak a válaszolók 46%-a tartja valószínűnek, és mindössze 55-56% számít arra, hogy színházba vagy fürdőbe is eljut.

1

Érthető módon az emberek háromnegyede félelmet és szorongást érez jövőbeli nyugdíjas életével kapcsolatban, ami természetesen a várható pénzhiányból ered. Geszti Péternek erre az volt a megjegyzése:

"
az szorong, akit szorongatnak. Mi magyarok hajlamosak vagyunk saját magunkat is szorongatni. Rövid távú gondolkodás jellemez minket – mindenhonnan az sugárzik, hogy a mát kell megnyerni. Ezen mindenképpen változtatni kellene.

A legalacsonyabb nyugdíjra a jelenlegi állás szerint a kedvezményes adózási formában dolgozó emberek - például a katások - , a közmunkások, illetve a minimálbérre, vagy még arra sem bejelentett dolgozók számíthatnak. De azok is veszélyben vannak, akik jól keresnek, de semmit nem tesznek félre - mondta a 24.hu kérdésére Halasi Melinda, a kutatást végző cég igazgatója.

i

Ezzel kapcsolatban szembetűnő is az adat, mely szerint már 23%-unk rutinból takarít meg, éppen a nyugdíjas korunkban várható fenyegetettség miatt. A kutatás elvégzői szerint tehát a borús kilátások miatt egyre inkább beépítjük a gondolkodásunkba az előrelátó és takarékoskodó hozzáállást.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Horrorfilmbe illő halál: egy diák szájában robbant fel a rágó, lerepült a fél feje
Az ukrán vegyészhallgató végzetes hibát követett el. A detonáció letépte az állkapcsát, a mentők már nem tudtak segíteni rajta.


17 évvel ezelőtt az egyik legbizarrabb haláleset rázta meg Ukrajnát. Egyetlen végzetes tévedés miatt meghalt egy 25 éves vegyészhallgató, amikor ártatlannak tűnő szokása tragédiába torkollott, és a rágógumija a szájában robbant fel.

A 25 éves Vlagyimir Lihonosz robbanóanyagokkal dolgozott, amikor egy végzetes hibát követett el. Beszámolók szerint szokása volt, hogy a rágóját ízfokozás céljából citromsavba mártogassa. A tragédia napján azonban összekeverte a két, szinte teljesen egyforma port, és egy robbanásveszélyes anyagba mártotta a rágót.

A robbanás azonnal bekövetkezett, amint a rágót a szájába vette, a detonáció pedig letépte az állkapcsát és az arca alsó részét – írta a Mirror.

A fiatal férfi munkaasztalán körülbelül 100 grammnyi feltételezett robbanóanyagot találtak. Elvira Biganova rendőrségi szóvivő szerint a por kinézetre szinte megegyezett a citromsavval. „Bárki összekeverhette volna őket”

– mondta.

A mentők a helyszínre siettek, de a sérülések súlyossága miatt már nem tudtak rajta segíteni. A látvány még a sokat látott rendőröket is megdöbbentette.

„Még néhány, sokat látott kollégánk is, aki már egyet s mást megélt, eléggé megrendült attól, amit talált” – tette hozzá Biganova.

A helyszínre tűzszerészeket is hívtak, mert a szakértők szerint az anyagot túl veszélyes volt szállítani. Helyi jelentések szerint az anyag akár négyszer erősebb is lehetett a TNT-nél, bár ezt az állítást később nem erősítették meg.

Ellentmondásos információk jelentek meg arról is, hogy az eset egy helyi egyetemen történt-e, vagy a fiatal férfi otthonában. A tudósítások szerint Likhonosz a szülei konotopi házában halt meg. Az is kérdéses volt, hogy a férfi aktív hallgató volt-e még. Irina Liszovszkaja, a vegyészmérnöki kar dékánhelyettese a UniLadnek nyilatkozva elmondta, hogy a diákot a baleset előtt egy évvel kizárták az intézményből.

„Kémiából ötöst kapott, de más tantárgyakból átlagosak voltak az eredményei. Igen, Vlagyimir nem volt rossz tanuló, de sosem végzett, mert nem tudta megvédeni a diplomamunkáját, és tavaly kirúgták.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Takarítás után a hálószobába vonszolta és megerőszakolta szomszédját egy Pest megyei férfi
Végrehajtandó börtönbüntetést indítványoztak az elkövetővel szemben, aki egy közös italozás után követte az áldozatát annak lakásába. A férfi a fizikai erejét kihasználva kényszerítette a nőt a hálószobába.


Szexuális erőszak bűntette miatt emelt vádat egy férfi ellen a Dabasi Járási Ügyészség, aki megerőszakolta a szomszédját, derül ki az ügyészség honlapjáról.

A vádirat szerint a férfi egy Pest vármegyei társasházban lakott, a nő pedig az alatta lévő ingatlanban élt. 2025 szeptemberében este a férfi lement a nőhöz az udvarra, ahol beszélgettek és alkoholt ittak. Italozás közben eltörött egy pohár, a nő pedig felment a lakásába a takarítóeszközökért. A férfi felajánlotta a segítségét, követte a szomszédot az ingatlanba, ahol tovább beszélgettek.

Amikor a nő felállt, hogy kikísérje a férfit, a vádlott megragadta és a hálószobába húzta őt. A nő tiltakozott, de a férfi a fizikai erejét kihasználva erőszakkal szexuális cselekményt végzett vele.

Az ügyészség végrehajtandó szabadságvesztést és a közügyektől való eltiltást indítványozott a vádlottal szemben. A bűnösségről a Dabasi Járásbíróság dönt majd.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Sűrű, fekete füst borította be az eget: riasztást küldtek az óriási gyártűz miatt a lakosoknak Aradon
Egy aradi hungarocellgyár udvarán csaptak fel a lángok szerda reggel, több tucat dolgozót kellett kimenekíteni. A hatóságok háromszor is figyelmeztették a lakosságot, a környezetvédők pedig vizsgálatot indítottak.


Sűrű, fekete füst borította be szerda reggel a magyar-román határ közelében fekvő Aradot, miután az Újarad ipari övezetében lángra kapott egy polisztirolgyár udvarán tárolt hatalmas mennyiségű alapanyag– írja a Maszol.

A gyár udvarán a polisztirol mintegy 1500 négyzetméteres területen égett, a sűrű füst pedig hamar elérte a várost is. A közeli üzemcsarnokokból több tucat dolgozót kimenekítettek, de szerencsére senki nem sérült meg.

A katasztrófavédelem azt közölte: „a nagy mennyiségű füst miatt a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztetést küldtek a környéken tartózkodóknak”.

Az aradi tűzoltók hat járművel vonultak a helyszínre, köztük egy magasból mentő létrás kocsival, és egy SMURD-mentő is érkezett. Munkájukat először a Temes megyei tűzoltók segítették, később pedig egy újabb aradi létrás jármű, egy 30 ezer literes lajtoskocsi, valamint a Maros megyei katasztrófavédelem robotokkal felszerelt speciális egysége is csatlakozott az oltáshoz. A tűzoltók egyik legfontosabb feladata az volt, hogy a gyár udvarán tárolt gázpalackokat biztonságba helyezzék, ami időben sikerült.

A hatóságok a beavatkozás alatt összesen háromszor küldtek RO-Alert riasztást a lakosságnak, az utolsót már 3 kilométeres körzetre kiterjesztve. A közegészségügyi igazgatóság arra figyelmeztette a lakosságot, hogy tartsák zárva az ablakokat, kapcsolják ki a szellőztető berendezéseket, a szabadban pedig viseljenek maszkot.

Videón az aradi tűzeset

A katasztrófavédelem később arról számolt be, hogy sikerült megfékezni a lángokat. „A tüzet körülhatárolták, a továbbterjedés veszélye már nem áll fenn. Körülbelül 1500 négyzetmétert érintett” – közölték.

Bár a hivatalos közlés szerint a tüzet hozzávetőleg két óra alatt eloltották, helyszíni beszámolók szerint a beavatkozás közel három órán át tartott. Az üzemcsarnokban nem keletkezett kár. Azt egyelőre nem tudni, hogy mi okozta az óriási tüzet, a vizsgálat folyamatban van. Az Arad megyei környezetőrség is vizsgálatot indított a légszennyezés miatt; az intézmény néhány nappal korábban ellenőrzést végzett az üzemnél, de akkor nem találtak rendellenességeket.

Egy helyi Facebook-csoportban néhány fotót is megosztottak:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Szekszárdi játszótéri gyilkosság: 45 éves férfi és 16 éves fiú verhették halálra az 51 éves férfit
Egy 51 éves férfi holttestét találták meg egy játszótéren szerda reggel, a rendőrség idegenkezűségre gyanakodott. A hatóságok halált okozó testi sértés miatt indítottak eljárást, és kezdeményezték a gyanúsítottak letartóztatását.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. március 13.



Kora reggel egy munkába igyekvő kerékpáros talált rá egy férfi holttestére Szekszárd egyik játszóterén, estére a rendőrség már őrizetbe is vett egy 45 éves férfit és egy 16 éves fiút. A bejelentés szerdán érkezett, a kiérkező mentők pedig már nem tudtak segíteni a férfin – írta a police.hu.

A haláleset kapcsán felmerült az idegenkezűség gyanúja, így a Tolna vármegyei nyomozók egész nap a helyszínen dolgoztak. Adatokat gyűjtöttek, számos tanút hallgattak ki, és többeket előállítottak, akik az esettel összefüggésbe hozhatók voltak.

A nap végére, a beszerzett bizonyítékok alapján egy 45 éves férfit és egy 16 éves fiút hallgattak ki gyanúsítottként. A gyanú szerint a páros oly módon bántalmazta az 51 éves áldozatot, hogy az belehalt a sérüléseibe.

A rendőrök mindkét gyanúsítottat őrizetbe vették, és kezdeményezték a letartóztatásukat. A rendőrség tájékoztatása szerint a férfi és a fiú is elismerte a bántalmazást.

Az ügyben a rendőrség halált okozó testi sértés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást. A helyszín sajtóinformációk szerint a belvárosban, a Tambov lakótelep környékén található. Komlósiné Kiss Anett rendőrségi szóvivő a nap folyamán megerősítette, hogy több embert is előállítottak, és a meghallgatásuk folyamatban van.

A két gyanúsított elfogásáról videót is közölt a rendőrség:


Link másolása
KÖVESS MINKET: