Halálos hőség Európában: már ketten meghaltak a pokoli kánikula miatt, a 45 fok sem ritka ma a kontinensen
Több európai országban is drámai méreteket ölt a hőhullám: Törökországban már 50 ezer embert kellett kitelepíteni az erdőtüzek miatt. A lángok főként Izmir tartományban pusztítanak, de több más régióban is meg kellett küzdeniük a tűzoltóknak. Az ország erdészeti minisztere szerint három nap alatt 263 tűzesethez vonultak ki, derül ki a Telex összefoglalójából.
Görögországban is nehéz napokat élnek át: Athén közelében egy tűzgóc miatt le kellett zárni egy fontos közutat, és több ház is leégett. Kiosz szigetén négy napig tartott, mire sikerült eloltani a lángokat. Az Égei-szigeteken is nagyon magas a tűzveszély.
Spanyolország délnyugati részén, El Granadóban 46 fokot mértek árnyékban, ami történelmi rekord. Barcelonában éjszaka sem hűlt le igazán a levegő, 27 fok volt a leghidegebb, Sevillában pedig 28. Az ország több pontján is 43 fok fölé emelkedett a hőmérséklet.
Olaszországban két ember is életét vesztette a hőség miatt.
Az ország 21 nagyvárosában vörös riasztást adtak ki, Toscanában 20 százalékkal nőtt a kórházi ellátásra szorulók száma. Lombardiában szeptemberig tilos a szabadtéri munkavégzés dél és délután 4 között.
Franciaországban is szélsőséges időjárás tombol. A klímaminiszter példátlannak nevezte a mostani hőhullámot, és több rekord is megdőlt: a legforróbb júniusi nappal és éjjel is. Párizsban öt éve nem látott vörös riasztást adtak ki. Kedden tetőzik a hőség, ezért 1350 állami iskolában szünetel a tanítás.
Portugáliában Mora településen 46,6 fokot mértek. A forróság már a tengert is érinti: az Adriában invazív fajok jelentek meg, és az alpesi gleccserek is hőstressznek vannak kitéve. A párizsi Eiffel-torony tetejét is lezárták a látogatók előtt a nagy meleg miatt.
A briteknél is szokatlanul meleg volt: a Heathrow reptéren 33,1 fokot mértek, Wimbledonban pedig 32,9-et – ez a torna történetének legmelegebb nyitónapja lett.
Németországban kedden és szerdán 38 fokos csúcshőmérsékletre figyelmeztettek. A Rajna vízszintje annyira alacsony lett, hogy korlátozni kellett a teherhajók terhelhetőségét. A Balkánon is extrém hőség uralkodik, Montenegróban szintén erdőtüzek pusztítanak.
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi biztosa szerint elengedhetetlen, hogy alkalmazkodjunk az éghajlatváltozáshoz, és csökkentsük a fosszilis energiahordozók használatát. Mint fogalmazott: „Az emelkedő hőmérséklet, az emelkedő tengerszint, az árvizek, az aszályok és az erdőtüzek veszélyeztetik az élethez, az egészséghez, a tiszta, egészséges és fenntartható környezethez való jogunkat, és sok minden mást.”
Az ENSZ klímaváltozással foglalkozó szervezete szerint az emberi tevékenység okolható a hőhullámokért. A Readingi Egyetem klímaprofesszora, Richard Allan szerint: „Ahogy melegszik a bolygó, egyre több és egyre intenzívebb hőhullám jöhet.” A szakértő hozzátette: az üvegházhatású gázok meggátolják a Földet abban, hogy megszabaduljon a felesleges hőtől, a kiszáradó talaj pedig még súlyosabbá teszi a kánikulákat.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!