SZEMPONT
A Rovatból

„Olyan, mintha kihúzták volna a lábam alól a talajt” - szabadon szeretnének orvost választani a szüléshez a debreceni kismamák

Kedden a debreceni szülészeti klinika bejelentette, hogy mostantól senki sem szülhet fogadott orvossal. Felháborodott kismamák mondták el, mi a problémájuk a döntéssel.

Link másolása

Kedden a debreceni Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika a Facebookon tudatta, hogy mivel különösen fontosnak tartják a hálapénz kivezetését, megszüntetik a fogadott orvosok és szülésznők rendszerét addig, amíg azt tiszta viszonyok között nem lehet alkalmazni.

Bejegyzésükben hangsúlyozták, hogy ez nem a szülészeti klinika, a debreceni Klinikai Központ vagy a Debreceni Egyetem vezetésének utasítása, hanem a debreceni Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika kollektívájának egyöntetű döntése.

Azt ígérik, hogy minden változásra azonnal reagálnak a továbbiakban is, és

"amint átlátható és tiszta, a hálapénz gyanúját sem feltételező rendszer alakul ki, úgy természetesen ismét lehetőséget teremtünk a választott orvossal történő szülésre."

Egyúttal minden pácienst biztosítanak arról, hogy ellátásuk a legmagasabb szakmai színvonalon és odafigyeléssel fog történni.

A kismamákat azonban mindez nem nyugtatta meg. Szerdán petíciót indítottak az interneten „Szabad orvosválasztást kérünk a szülészetben!” címmel, amit cikkünk megjelenéséig már több mint kétezren írtak alá.

Több kismamával is beszélgettünk a problémáról.

Úr Nikolett január 24-re várja a kislányát, azt meséli a fogadott orvosa tegnap közölte vele a szomorú hírt, amitől mindketten nagyon rosszul érezték magukat.

Az orvos szerint az új rend bevezetése óta négy általa gondozott kismama is szült, két esetben ugyan ügyeletben volt, de ennek ellenére sem vehetett részt a szüléseken.

„Ez felháborító. Amikor kiderült, hogy babát várunk, nem fért hozzá kétség, hogy fogadott orvosom lesz, aki ismeri a kórtörténetemet, a két másik terhességem részleteit, maximális bizalmunkat élvezi és rá merem bízni a saját és a születendő gyermekem életét. Erre szűk három héttel a kislányom születése előtt hoznak egy ilyen megmagyarázhatatlan döntést, amivel minden jogomat elveszik. Olyan, mintha kihúzták volna a lábam alól a talajt, és az a közhely, hogy jó kezekben leszünk engem nem tud megnyugtatni”

- magyarázta a kismama.

Az asszony az első terhességénél fogadott orvos nélkül szült a debreceni klinikán, és voltak rossz tapasztalatai a terhesgondozás és a szülés alatt is.

Azt mondja, a baba elakadt a szülőcsatornában és jó ideig eltartott, amíg a bába előkerítette az ügyeletes orvost, aki végül segített világra hozni az újszülöttet.

„Ezt leszámítva jó élménnyel gondolok vissza a szülésre, de tudjuk, hogy egy fogadott orvossal azért ez másképp ment volna.”

A család a második terhességnél sem érezte úgy, hogy orvost kellene fogadniuk, de aztán jött a hidegzuhany és meggondolták magukat.

„A várandósság 36. hetében derült ki, hogy két ciszta van a kisfiam agyában, senki sem magyarázta el nekünk, hogy mi az, csak hazaküldtek. Kaptam időpontot NST-re (ezzel a vizsgálattal a magzat szívfrekvenciáját mérik a saját mozgásaira adott válaszként - a szerk.) többször is, de orvossal soha nem találkoztam.

Az utolsó két hétben már mindennap kellett mennem vizsgálatra, de az ügyeletes orvossal nem tudtam beszélni. Aztán miután szóltam, az jött, amit nem kívánok senkinek. Egy orvos szó szerint azt kérdezte, hogy mit akar maga? Minősíthetetlen hangnemben. Majd elmondtam, mit szeretnék tudni, mire közölte, hogy ezzel a problémával majd szülés után foglalkozik a gyerekorvos.”

Aztán Nikolett végül találkozott egy kedves orvossal a klinikán, akit ezúttal is fogadott orvosnak választottak. Mivel a második szülés sem ment simán és császározni kellett, de műtő híján az onkológián, most biztosra akartak menni.

Ugyanúgy, ahogy Gál Leila, aki szintén kapott hideget-meleget a debreceni szülészeten a korábbi két terhessége során.

"Pajzsmirigy alulműködésem van, inzulinrezisztenciám, autoimmun betegségem és terhességi magasvérnyomásom. Túlsúlyos is vagyok, amire az első szülésnél kaptam is megjegyzést az ügyeletvezető orvostól, aki közölte, hogy nem gondolom, hogy ilyen kövéren császározni fognak, annak egy csomó szövődménye lehet, le kellett volna fogynom, mielőtt gyereket vállaltam"

- mesélte a kismama.

Végül Leila fogadott orvosa az első és a második szülésénél is gond nélkül megoldotta a császármetszést, mivel az asszony egy örökletes betegség miatt nem szülhetett természetes úton.

„Az orvosom mindhárom terhességemet végigkísérte, mindent tud rólam és a gyerekeimről, mi benne bízunk. Ráadásul vannak a klinikán olyan orvosok, akikről nagyon rosszakat hallani”

- magyarázta az asszony.

Egy korábbi felmérésből kiderült, hogy Magyarországon a szülések 68 százalékában fizetnek hálapénzt a családok. Az átlag 111 ezer forint. Becslések szerint, az így kifizetett összeg évente körülbelül 7 milliárd forint.

Ezzel együtt a magyar nők 65 százaléka fogadott orvossal szül. Sőt azoknak a száma, akik orvost választanak, ennél is magasabb lehet, mert a válaszadók 20 százaléka arról számolt be, hogy végül nem annál szült, akinél szeretett volna. Fogadott orvos esetén a hálapénzt fizetők aránya 90 százalék.

Az új, egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény szabályozza a hálapénz kérdését is.

A törvény értelmében január 1-től büntetendővé válik mind a hálapénz elfogadása, mind annak felajánlása. Az egészségügyi dolgozók legfeljebb egyszer és csakis olyan tárgyat fogadhatnak el a betegektől, aminek értéke nem haladja meg a minimálbér havi összegének 5 százalékát, azaz 8 ezer forintot.

Leila azt mondja: ő szívesen fizetne azért, hogy annál az orvosnál szülhessen, aki terhesként is gondozta. Az előző két szülése után is csak jelképes összeget adtak az orvosnak, először 40, aztán 20 ezer forintot, viszont miután végig a fizetős magánrendelésre járt, úgy érezte, ezzel nem sérti meg.

Az asszony szerint a Magyar Orvosi Kamara javaslata, miszerint az orvos, a kórház és a kismama szerződésben állapodna meg a többletszolgáltatás részleteiről, számára tökéletes megoldás lehetne.

„A szerződés önmagában semmilyen előnnyel nem járhat, csak a személyes közreműködésért és az eltérő körülményekért fizet a kismama”

– mondta Lénárd Rita a MOK alelnöke egy korábbi kerekasztalbeszélgetésen.

A javaslat azonban egyelőre elakadt, legalábbis a debreceni szülészeti klinikán eddig még nem merült fel ez a megoldás. Kerestük az intézményt fenntartó Debreceni Egyetem és az - egészségügyi szakpolitikai kérdésekben illetékes - Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóosztályát is, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak a kérdéseinkre. Amennyiben ezt megteszik, az írást frissítjük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Bohár Dániel szerint komoly üzenet Gulyás Gergelynek az a mondata, amit senki sem ért
A Megafon riportere külön kiemelte a Magyar Péter-ügyről szóló, meglehetősen furcsa 8 másodpercet.

Link másolása

Szürreális párbeszéddel zárolt a csütörtöki Kormányinfó. Az ATV riportere Magyar Péterről kérdezte Gulyás Gergelyt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra a kérdésre, hogy megingott-e a miniszterelnök bizalma benne a történtek után, azt felelte:

„...úgy gondolom, hogy ami most történik, ahhoz nekem nincs közöm. Ha mégis, akkor még nagyon hálásak lesznek nekem. Jól jegyezze meg mindenki”

– mondta Gulyás, majd a sajtótájékoztató hirtelen véget is ért.

A különös válasz feltűnt Bohár Dánielnek is. A Megafon riportere szerint a miniszter mondandója valójában „komoly üzenet” lehet.

A Magyar Péter-ügyről szóló 8 másodpercet külön ki is emelte a Kormányinfóból:

A hozzászólások között azonban többen is jelezték, nem értik pontosan mi az üzenet, amit megfogalmazott Gulyás Gergely.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra” - íme a Magyar Péterhez csatlakozó önkéntesek érvei
Fiatalok és idősek, fővárosiak és vidékiek, itthon és már külföldön élők egyaránt vannak azok között, akik felajánlották segítségüket Magyar Péternek. Le is írták, miért. Ezekből az indokokból válogattunk.

Link másolása

A hét elején még csak néhány száz, ma már több mint 16 ezer tagja van Magyar Péterék Discord csatornájának, ahol élénk viták folynak arról, mi mindennek is kellene megváltoznia Magyarországon, és nagyon sokan ajánlják fel a segítségüket. Meghirdettek számos önkéntes pozíciót is: Event Managert, moderátort, HR-est, digitálismédia-szakértőt, tartalomírót és szerkesztőt is kerestek az elmúlt napokban. A jelentkezés annyira transzparensen zajlik, hogy teljesen nyilvános.

A bemutatkozásokból, motivációs sorokból sok minden kiderül arról, kit mi érintett meg a Magyar Péter-jelenségből, miért szeretne aktívan is részt venni a munkában.

Vannak, akik már szereztek tapasztalatokat más politikai erőknél, például a Momentumnál, a Kétfarkúaknál vagy Puzsér Róbert kampányában, mások viszont még sohasem szavaztak, vagy épp rég kiábrándultak. Olyanok is szép számmal akadnak, akik külföldre költöztek, de most hazajönnének.

Az általuk írt mondatokat idézzük:

21 éves vagyok, jelenleg Amerikában tanulok, de Budapestre járok haza. Eddig innen, Amerikából tehetetlenül, néha könnyes szemmel néztem az otthon folyó eseményeket. Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra. Szeretném a lehető legtöbbet tenni azért, hogy legyen hová hazamenni még számtalan sorstársamnak egy szép napon.

Tenni akarok azért, hogy nekem se kelljen 2026 után azon agyalnom, melyik országban nem fogom magam idegennek érezni. Itthon ugyanis idegen és kirekesztett vagyok pusztán azért, mert értelmes, kitartó, őszinte és gyermektelen nőként élem az életem.

64 éves informatikus vagyok. 1990-ben reménykedtem egy jobb jövőben, sajnos megtapasztaltam, hogy a reményeim nem teljesültek. Azóta már a gyermekeim jövőjét is reménytelennek látom. Nagyobbik fiam Spanyolországban él, nyugodtabb körülmények között. Szeretném, ha az unokáim élete jobb lenne, ezért szeretném ezt a korrupt rendszert megszűntetni.

24 éves általános iskolai tanár vagyok. Ugyanazon okokból lettem tanár, amiért ide is szeretnék csatlakozni, és minél aktívabban tenni a közösség fejlődéséért. Segíteni akarok a környezetemen, és jobbá tenni a társadalmat.

17 éve marketinggel és rendezvényszervezéssel foglalkozom. Sok éve már, hogy kiábrándultam a politikából, szavazni sem voltam az elmúlt két alkalommal. Most végre úgy érzem, van egy kis remény arra, hogy talán engem is meghallgatnak, másoknak is elég volt már, ami itthon történik, és gyűlölködés helyett végre összefogás lehet.

Feleségemmel és lányunkkal egy kis faluban élünk már 15 éve. Azt látom, hogy most van rá lehetőség, hogy változtassunk az elmúlt 30 év politikai berendezkedésén, és én részt akarok benne venni.

Szoftvermérnökként dolgozom egy kiberbiztonsági cégnél. Az elmúlt években (évtizedekben?) még nem voltam annyira lelkes, mint mostanság.

Politikailag aktív vagyok annak ellenére, hogy külföldön élek, mivel családom nagy része (szüleim és testvéreim) még otthon élnek, és fontosnak tartom, hogy ők milyen körülmények között éljenek.

23 éves vagyok. Tegnap esti-ma hajnali beszélgetés alatt úgy tűnt, hogy itt olyan közösség épülhet ki, akiket megéri szolgálni, segíteni. Némiképp visszaadtátok a hitemet a magyarokban.

28 éves vagyok, két gyerekem van, akiknek szeretném, ha könnyebb lenne elindulniuk az élet rögös útján, mint nekem. Amióta szavazóképes korban vagyok, mindig a Fidesz nyer, én pedig minden alkalommal egy hétig sírok utána, hogy ezt az országot el kell hagyni, innen nincs menekvés. Szeretném, ha ezt soha többet nem kellene éreznem, a gyerekeimnek pedig soha nem kellene átélniük, milyen egy zsarnok, hazug párt kormányzása alatt élni.

Mindig is aktív voltam a közösségekben, ahová tartozom. Viszont ez az elmúlt 6-7 évben teljesen eltűnt, köszönhetően a jelen megosztottságnak. Belefáradtam az állandó hadakozásba, de most látom, vannak velem/velünk mások is.

57 éves vagyok, szofterfejlesztő cégnél dolgozom. Nagyon szeretném, ha megszűnne a regnáló kormány. Ellenzék nincs. A legfőbb motivációm, ha sikerülne a fenti célt elérni, az 5 éve külföldön élő és dolgozó lányom hazaköltözhetne.

20 éves jogi hallgatóként szeretnék egy olyan közösség része lenni, amivel a változást el lehet hozni.

Mivel nagyon rég nem érzem azt, hogy a politikában motivált lennék, így szavazni sem mentem szinte soha. Most azt gondolom, hogy veletek valami nagyon fontosnak és értékesnek lehetek a részese.

20 éves egyetemista vagyok. Eddig különösebben nem foglalkoztam politikával, viszont Magyar Péter többek között ezen is változtatott. Minden gondolatával tudok azonosulni, az értelmiségi baráti köröm szintén.

Én azért szeretnék tenni, hogy ne kelljen elhagynom a hazámat, mert a menyasszonyomra ráomlik a kórház, ahová dolgozni megy, és leendő gyermekeimet ne kelljen kimenekítenek majd egy dán iskolába, hogy elfogadható oktatáshoz jussanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Alföldi Róbert félreérthetetlen üzenetet küldött a költészet napján
A Mindegy átka könnyen értelmezhető napjaink Magyarországára is.

Link másolása

Áthallásokkal teli, a mai Magyarországra is könnyen értelmezhető verset szaval a költészet napján Alföldi Róbert. A színész-rendező Ady Endre: A Mindegy átka című költeményét adja elő egy videóban, amit a közösségi oldalán tett közzé.

A vers szövege:

„Sorakoznak s elfutnak a hetek,

Mintha kórház-szagtól futnának.

Talán nem volt soha ilyen beteg

Az Élet, mely szennyesen bukdos

S nem tud eljutni tiszta kúthoz.

Máskor se volt itt élni jó dolog,

De viharok sűrübben jöttek

És többen voltak zúgó bátorok.

Most már a reménytelen Mindegy

Túlságosan meggyőzött minket.

A Mindegy, mi ma mindent összetör,

A lágy ujjakat összefonja,

Hogy nem szorul össze az ököl.

S hogy itt még valami teremjen,

Gyertek, menjünk a Mindegy ellen.

Igenis: kell a bátor lobbanás

S nem élet, hogyha nem kiáltjuk,

Hogy minden vannál mindig jobb a más.

Gyujtsuk ki jól a sziveinket:

Csak azért se győzhet a Mindegy.”

A videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Kert Attila, a Euronews hírigazgatója: sem budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet történt volna
A tulajdonosi kör és a menedzsment szét van választva, azaz lehetetlen is a tulajdonosok felől tartalmi elvárásokat tenni. A hitelesség elvesztése a cégnek súlyos károkat okozna.

Link másolása

A Direkt36 alapján mi is megírtuk, hogy az Orbán Viktorhoz személyes szálakon kötődő Pedro Vargas Santos David portugál üzletember cége vásárolta meg 2022-ben a Euronews nemzetközi televíziót. A pénz nagy részét egy magyar állami tőkealap és a kormányzati propagandagépezet egyik régi szereplője biztosította. Ráadásul az ügylet részleteit ismerő egyik forrás a Direkt36-nak azt mondta,

nyilvánvaló volt, hogy felsőbb utasításra kellett megcsinálni ezt a befektetést.

A befektetést intéző embereknek külön a lelkükre kötötték, hogy semmi nem kerülhet ki a nyilvánosságba.

Az ügylet előkészítő anyagában az szerepelt, hogy

a célok között van a „baloldali eszmék és elfogultság / egyoldalúság enyhítése”.

A színfalak mögött a befektetés állami részét intéző szereplők sem titkolták, hogy politikai okokból volt fontos ez az ügylet. A forrás szerint a befektetést intéző emberekkel közölték, hogy azért kell a Euronews, mert túl sok kritika éri Magyarországot külföldön, és ezért javítani akarják az országimázst.

„Mondták, hogy szükségünk van arra, hogy legyen egy olyan európai platform, ahol jobb színben tudjuk feltüntetni magunkat”

Megkerestük Kert Attilát, a Euronews magyar irodájának hírigazgatóját, érzékelt-e valamit mindabból, amit a Direkt36 kiderített, találkozott-e befolyásolási kísérlettel.

A hírigazgató elmondta, hogy „a cég vezérigazgatója, Guillaume Dubois, akit a Direkt36 is idézett, ma egy belső értekezleten azt mondta, hogy a Euronewsnél

a befektetői tőke és a menedzsment el van választva, és a tulajdonosnak, különösen egy kisebbségi tulajdonosnak semmilyen befolyása nincsen a cég mindennapi működésére.

Ennek, valamint a szerkesztőség függetlenségének a bizonyítéka a mindennapi működésünk”.

Kert Attila hozzátette, hogy ez a tulajdonosi szerkezet több mint két éve létezik, de „sem a budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet, vagy ennek akár csak sugalmazása történt volna ez idő alatt”.

Amikor rákérdeztünk, hogy a befektetők és a menedzsment szétválasztásának intézményi garanciái vannak, vagy csupán a szokásjog szerint működnek így, a hírigazgató annyit mondott, hogy a Euronews nem egy magyarországi cég, és a vállalati kultúra, meg a jogi környezet is más náluk.

A fentiekhez még érdemes hozzátenni, hogy a Euronews hitelessége az, ami a legnagyobb tőke. Ha egy újságíró vagy egy szakszervezet előállna azzal, hogy rá nyomást gyakoroltak, akkor könnyen elveszítheti, és

akkor nem jönnek a hirdetők, ráadásul a befektetők részvényeinek sem tenne jót.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk