„Gusztustalan vagy, és az egész generációd is!” – neked is szólt már be nyugdíjas egy járművön utazva?
Szakadt nadrág – effektus
Ezzel a névvel foglaltam össze az összes olyan támadást, amely az áldozat öltözködésére irányul.
„Mióta színes a hajam, elég sok rosszalló pillantást kapok el, aztán hallom, hogy az idősödő hölgyek azt beszélik meg, milyen ördögi erő miatt festi valaki ilyen ocsmány színűre a haját (kék-lila hajam van amúgy). Aztán az egyik felvállalja a megmondó ember szerepét.”
Az extrém külső gyakran vonja magára az idősek figyelmét. Az acélbetétes bakancstól például rögtön „semmire kellő drogos” leszel, a rózsaszín hajtól prostituált. De nem muszáj ahhoz punknak, vagy gótnak lenni, hogy valaki megkapja.
„Csak ültem a buszon, és az volt a bűnöm, hogy rajtam volt a szivárványos karkötőm, ami miatt elkezdett velem kiabálni egy idős férfi, hogy nekem Jézus kell, és hogy mennyire undoritó vagyok.” Utalva ezzel a szivárvány LMBTQ-val kapcsolatos konotációira. De már ennél kevesebb is elég. Citromsárga tornacipő és mélyen szakadt farmer párosa is tett már fiatalokat „suhanc buzivá”.
A legnagyobb sértés viszont egy Mi Hazánk mozgalmas pólót viselő fiút érte. Ő ugyanis tényleg nem volt hajlandó átadni a helyét egy nyugdíjaskorú férfinak, az pedig ezért „lelibsizte” a srácot.
A legjobban persze a következő villamoson elcsípett idézet foglalja össze a helyzetet:
„Hogy fognak ezek gyereket nevelni, ha ruházkodni sem tudnak rendesen?”
A fiatal mint zavaró tényező
Legyen bár útakadály, vagy csak viselkedésével vizuálisan zavaró elem, egy fiatal nagyon gyakran található rossz helyen a tömegközlekedési eszközön. Ez általában azonnali büntetőakciót eredményez. Ennek többféle formája is lehet. Az egyik, legnépszerűbb az idősek kerekes bevásárlást segítő eszközének, köznevén a „banyatanknak” lábon való áthúzása, de gyakori a bottal való ütlegelés is. Már ha valakinek rendelkezésére áll egy ilyen fegyvernek minősülő – egyébként rehabilitációt szolgáló tárgy.
Segédeszköz híján a megtorlásra marad a puszta verbalitás. „Nyári szünet volt, a barátaimmal mentünk strandra. Be akartam ülni a belső ülésre, véletlenül hozzáértem egy nénihez. Elkezdett üvölteni, mit képzelek magamról, hogy én itt fogdosom az idős hölgyeket nyilvánosan. Azt kiabálta, hogy pedofil.”
Az egyik válaszadó egyszer egy hölgy segítségére sietett, akit egy úr vegzált épp, mert az épp „rossz helyen” állt. Az eredmény ugyanaz lett, mintha levágnánk a Hüdra fejét. A semmiből előtűnt egy újabb idős férfi, aki a védelmezőt kezdte támadni, és felszólította, hogy adja át a helyét a történetben szereplő első idős férfinek – aki nem kérte a helyet, és egyébként is volt ott még vagy négy-öt szabad.
„A legrosszabb az ilyenkor, hogy mindig kibeszélnek, és mivel neked is vannak nagyszüleid, próbálsz arra gondolni hogy te sem örülnél, ha valaki paraszt lenne velük, ezért csendben maradsz. Végighallgattam ahogy lekurváz, pocskondiáz, elmondja milyen udvariatlan vagyok, és a buszon mindenkitől elismerő pillantásokat zsebelt be. Leszálltam és sírva mentem az egyetemre.”
Miért történhet mindez?
Tiszteld az időseket, fiam! - halljuk mióta megszülettünk. És az idősek is sokszor követelik maguknak ezt a bizonyos tiszteletet. És milyen igazuk van! Jár nekik. És kinek jár még a tisztelet? Minden egyes embernek. Mindenkitől. Még az idősektől is.
Sokszor hallani, olvasni (hála a közösségi médiának) idősektől azt, hogy a fiatal generáció problémája a tétlenség.
„Miattunk, elkényeztetett fiatalok miatt tart ott az ország, ahol. Mindenféle kütyüt nyomkodunk, játszunk útközben, ahelyett, hogy kommunikálnánk, tanulnánk, fejlődnénk. Míg a nyugatot hízlaljuk azzal, hogy agymosó eszközöket veszünk, a haza elsorvad.” – ahogy egyszer az egyik válaszoló fejéhez vágták. Bezzeg az ő idejükben még rengeteget dolgoztak, nem volt lehetőség hülyeségekre!
De nézzük csak közelebbről! Az ő idejükben még az időseknek is folyamatosan dolgozniuk kellett, ameddig csak bírták, ugyanis nem volt nyugdíjas kedvezmény, meg combino, de még Facebook sem. Szóval valószínűleg a bezzeg-időkben a nyugdíjasoknak sem volt idejük céltalanul ingyenutazni, frusztrációjukat mások unokáinak nevelésével levezetni nyilvános terekben.
Mit tehetünk?
A legfőbb célom ezzel a kutatással nem az volt, hogy egy egész korosztályt céltáblává tegyek. Épp ellenkezőleg. Fel szeretném hívni a figyelmet arra, mennyire rémes érzés, ha az embert indokolatlan műsorral megalázzák, és senki nem segít. Feladatunk egy-egy ilyen eset szemtanújaként, hogy kiálljunk az áldozat mellett, hogy érezze, nincs egyedül. Figyeljünk jobban egymásra!