New York Times: az Orbán Viktort kritizáló amerikaiakat titkosszolgálati módszerekkel csalták csapdába
Hat évvel a Black Cube botrány után a New York Times arról ír, hogy ismét az izraeli magán-titkosszolgálati cég módszereit vehették elő, hogy lejárassák az Orbán Viktort kritizáló amerikaiakat, azokat, akik szerepet vállaltak az Action for Democracy nevű szervezetben. Ez az a szervezet, amelyet a kormánypárti politikusok azzal vádolnak, hogy pénzt juttatott a magyar ellenzéknek, és ezzel megpróbálta befolyásolni a 2022-es választásokat.
A kuratórium elnöke, Kati Marton magyar származású írónő például azt állítja, hogy egy titokban rögzített beszélgetéssel húzták csőbe. A számos sikerkönyvet, többek között a szülei történetét feldolgozó, A nép ellenségeit jegyző szerző azt hitte, hogy Wesley Clark, a NATO egykori európai parancsnokának egyik barátjával beszél. A férfi az elküldött önéletrajza szerint Svájcban élő „eredményorientált vagyon- és befektetési menedzser”, és azt mondta Martonnak, hogy a kelet-európai zöldenergia-lehetőségeket kutatja.
Az írónő nem bánta, amikor a beszélgetés Magyarország helyzetére terelődött, hisz ismeri az ország múltját, és aktívan követi a jelenlegi politikai eseményeket is. Most, több mint fél évvel a beszélgetés után úgy hiszi, rájött, mi történt valójában:
Január 31-én kezdtek megjelenni egy MagaBabe nevű X-felhasználó fiókjában a beszélgetésről készült, titokban felvett videó részletei. Jóval a beszélgetés után, ráadásul jelentősen megvágva.
MagaBabe egyébként magát egy nyíltan trumpista, jó keresztény lányként azonosítja, az USA déli részéről. (A nevében szereplő MAGA rövidítés is Donald Trump Make America Great Again, azaz Tegyük Újra Naggyá Amerikát jelmondatából származik.)
Ezeket a részleteket azután a Mandiner, a Magyar Nemzet, a megyei napilapok, a Pesti Srácok és az Origo is megosztotta, „feketeöves Soros-ügynőknek” bélyegezve Martont, és a történetbe beleszőve Korányi Dávidot az Action for Democracy alapítóját és ügyvezetőjét is. Őt egyébként a kormányközeli média folyamatosan mint a magyarok pénzügyi támogatását megfúró brüsszeli ügynököt mutatja be.
Egyes videókon maga Wesley Clark tábornok is beszél. A kérdező, akinek hangját eltorzították, azt szeretné megtudni, hogy sok olyan amerikai van-e, aki támogatja a magyar baloldali ellenzéket. Clark erre azt mondja: „Nincsenek olyan sokan, mint szeretném. Senki sem olyan, mint George”.
Azonban a New York Times cikke szerint ebben az információban nincs újdonság, azt sem Soros György, sem az érdekeltségébe tartozó csoportok nem tagadták soha, hogy az amerikai milliárdos az 1980-as évek óta támogatja a demokráciát hirdető, és azt a zászlajára tűző csoportokat a volt kommunista kelet-európai országokban. A New York Times cikke megemlíti, hogy miközben a magyar kormányzati sajtó felrója Soros szervezeteinek, hogy beleszólnak a magyar belpolitikába, Magyarország is támogat pénzzel olyan ügyeket, mint például a Trump MAGA mozgalmához köthető amerikai politikai csoport, a CPAC, a Konzervatív Politikai Akcióbizottság éves budapesti összejövetelét.
Kati Marton azt érzi, olyan a helyzete, mint a kommunista diktatúra alatt üldözött szüleinek volt az 1950-es években.
– jelentette ki a magyar származású író, aki szerint az akció célja, hogy hiteltelenítsék a véleményét. „Ugyanabba a szerepbe vetettek engem, mint a szüleimet: a nép ellenségének szerepébe” – teszi hozzá.
Brian Liston, a Recorded Future kiberbiztonsági cég elemzője szerint egyébként, dacára annak, hogy MagaBabe megkapta a hitelesítő kék pipát (amihez egyébként az X-en legendásan nem nehéz hozzájutni), a fiók egyáltalán nem hiteles. Példaként hozta fel, hogy a korábbi felhasználói fotója egy svéd modell ellopott képe volt.
Kati Marton szerint az ellene és más, az Action for Democracy-ban szerepet vállalók – például Clark tábornok ellen – folytatott művelet erősen a Black Cube nevű izraeli kibercég módszereire utal, ami a LinkedIn szerint arra használta a szolgáltatásait, hogy magyar aktivistákat csaljon csapdába.
A LinkedIn egyik kutatója, Mona Damian novemberben azt mondta, hogy a célpontok között olyan személyek is szerepeltek, akiket „a magyarországi civil szervezetek lejáratására irányuló kampány részeként” választottak ki.
David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete azt mondta a New York Times-nak: „Különös figyelemmel követjük, hogy Magyarország a titkosszolgálatok egy részét amerikai állampolgárok ellen használja”, hozzátéve, hogy nem tud véleményt mondani a legutóbbi videók eredetiségéről.
Az üggyel összefüggésbe hozott Action for Democracy szóvivője elmondta, hogy a szervezet „nem kap és soha nem is kapott támogatást a Nyílt Társadalom Alapítványoktól, és a Nyílt Társadalom Alapítványok nem finanszíroznak politikai pártokat Magyarországon”.
A New York Times cikke kitért arra, hogy a nemrég létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal már fel is figyelt az ügyre. Lánczi Tamás, a szervezet elnöke úgy fogalmazott, hogy vannak körülmények, amelyek lehetséges bűncselekményekre utalnak, ezeket ki kell vizsgálni. A lapnak azonban nem kívánt nyilatkozni.