HÍREK
A Rovatból

„Meg kéne lépni fájdalmas lépéseket is” - Szükség lenne kórházbezárásokra az orvoskamara szerint

A MOK főtitkára és alelnöke szerint 10-20 év kellene az egészségügy átalakításához. Manapság azonban a döntéseket gyakran politikai erőviszonyok és lobbierők befolyásolják.


Nagyon nehéz jelentős előrelépéseket tenni, amíg az az alapmantra, hogy „kórházat nem zárunk be”, valamint az, hogy az egészségügyre szánt jelenlegi pénz némi hatékonyságnöveléssel elegendő, mondta a 24.hu-nak Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) főtitkára.

Szerinte „meg kéne lépni fájdalmas lépéseket is”, például kimondani azt, hogy nincs létjogosultsága egy olyan szülészeti osztálynak, ahol heti átlagban 5–10-nél több szülést nem vezetnek le. Hiába része az adott város indentitásának a szülészet, Svéd úgy véli, hogy így nem működhet, mert veszélyes és gazdaságtalan.

„Nincs meg a kellő gyakorlat, rutin, nem fenntartható baj esetére a szükséges háttér” – fogalmazott a főtitkár.

Szerinte ugyanez igaz kisebb sebészeti osztályokra, de sok más egyéb ellátásra is. Meg kell vizsgálni, hogy mi az, amiből a betegek jobb ellátást kaphatnak némi utazás árán.

„Igen, ehhez le kell nyelni a békát, hogy az eddig a szomszédban lévő kórház mostantól szakrendelőként, nappali kórházként, esetleg rehabilitációs központként működik majd” – mondta Svéd Tamás, aki szerint ennek épp az ellenkezője történik.

„A korábbi keretszabályok fellazítása zajlik azért, hogy az előbb említett kisebb kórházak szülészetei megmaradhassanak, miközben jó eséllyel inkább be kéne zárni azokat. Ez nem a beteg- és gyermekbiztonságot szolgálja.”

Svéd Tamás a MOK nevében ajánlatot tett a politikai döntéshozóknak: ha meggyőzik a kamarát az egészségügyi rendszer átalakításának szükségességéről és megfelelő előkészítéséről, a MOK szakmailag támogatni fogja a terveket, és a lakosságnak is kommunikálni fogják, hogy a kórházak bezárása racionális és szükséges lépés. Meglécz Katalin, a MOK alelnöke ehhez hozzátette: ha a kamara kimarad a döntéshozatalból, csak annyit tudnak mondani, hogy nem látják az intézkedések okát, és az orvosok sem fogják érteni a helyzetet.

A főtitkár kiemelte, hogy az egészségügy átalakítása nem valósítható meg egyik napról a másikra, társadalmi konszenzus esetén is 10-20 év szükséges az ideális megvalósításhoz. Ehhez ismert, széles körben elfogadott tervekre van szükség, amelyeket egy esetleges kormányváltás esetén is folytatnak. Ezzel szemben az átalakítást jelenleg a politikai erőviszonyok és lobbierők befolyásolják: előfordul, hogy egy régió kormánypárti képviselője jelentős erőfeszítéseket tesz a helyi kórház megvédésére, még akkor is, ha annak fenntartása nem indokolt.

Svéd rámutatott, hogy a jelenlegi kórházak és egészségügyi intézmények üzemeltetéséhez nincs elegendő szakdolgozó és orvos. Meglécz Katalin hozzátette: a kórházak számának és funkcióinak racionalizálásával megtakarított pénzt a járóbeteg- és alapellátás fejlesztésére lehetne fordítani, ami csökkentené a kórházi betegek számát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Epstein-akták: A pedofil milliárdos szerint „Európa be volt szarva Orbán 2018-as győzelmétől”
A frissen kiadott Epstein-akták szerint a pedofil üzletember Steve Bannonnal vitatta meg Orbán Viktor 2018-as győzelmét. Az üzenetek rávilágítanak az amerikai jobboldal akkori érdeklődésére.


A 2018-as magyar országgyűlési választás napján Jeffrey Epstein arról váltott üzenetet Steve Bannonnal, hogy Európa teljesen be van rezelve Orbán Viktor esetleges újabb győzelme miatt. A magyar szálakra és az új üzenetváltásokra a Telex bukkant rá az amerikai igazságügyi minisztérium által január végén közzétett, mintegy hárommillió oldalnyi Epstein-aktában, melyekben az elítélt üzletember budapesti látogatásai, egy Király utcai lakás, magyar lányok és egy magyar tudós neve is szerepel.

A legfontosabb beszélgetés 2018. április 8-án, a választás napján zajlott.

A Párizsban tartózkodó Epstein kora délután írt Donald Trump korábbi tanácsadójának, aki válaszában a magyarországi eseményekre utalt.

A nap folyamán a két férfi több tucat, Magyarországhoz nem kötődő üzenetet is küldött egymásnak: viccelődtek a szeméremajkakról, Epstein pedig azzal hencegett, hogy Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös lefoglalta a teljes Louvre-t, és éppen hozzá tart a múzeumba. Este, nem sokkal azelőtt, hogy befutottak a Fidesz újabb kétharmados győzelmét hozó eredmények, Epstein ismét írt Bannonnak.

– Epstein: Európa teljesen be szarva.

– Bannon: Igen, teljesen.

– Epstein: Te vagy a hibás.

– Bannon: Tudom. És a New York Times-cikk…

A beszélgetések felkutatását nehezítette, hogy Epstein következetesen elgépelte a magyar miniszterelnök nevét, amely az iratokban „Orbahn”-ként és „Urban”-ként is szerepel.

A magyar miniszterelnök neve a választás után is felbukkant a beszélgetéseikben. 2018 májusában Epstein arról érdeklődött Terje Rød-Larsen norvég diplomatánál, hogy Sebastian Kurz akkori osztrák kancellár akarna-e találkozni Bannonnal, és megjegyezte, hogy „Steve éppen Budapesten van Orbahnnal”.

Bannon ekkor valóban Magyarországon tartózkodott, egy nappal korábban a magyar kormány konferenciáján mondott beszédet a budapesti Várkert Bazárban.

2019 májusában, két hónappal Epstein letartóztatása előtt, a neve ismét feltűnt egy Bannonnak küldött üzenetben. Epstein azt tanácsolta a politikai stratégának, hogy fókuszáljon Európára, például Salvinire és „Orbahnra”. Ennek az üzenetnek a pontos kontextusa nem egyértelmű.

Steve Bannon korábban már nyilvánosan is méltatta a magyar miniszterelnököt.

Egy 2018. márciusi New York Times-interjúban arról beszélt, hogy „hősként” és „a jelenlegi politikai színtér legjelentősebb alakjaként” tiszteli Orbánt.

Ezt a kijelentést később a Washington Post, a Politico és az AFP is idézte a magyar választásról szóló cikkeiben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Először szólalt meg Göd polgármestere, Kammerer Zoltán elárulta, mit mutatnak az ő méréseik
A városvezető szerint nem mások adataira, hanem saját, akkreditált méréseikre támaszkodnak. Azt ígéri, hamarosan egy 24 órás mérőállomás adatait is bárki láthatja majd.


Kammerer Zoltán, Göd polgármestere a Facebookon reagált arra, hogy újra napirenden van a Samsung-ügy. A polgármester azt írta, megválasztása után – korábbi ígéretének megfelelően – azonnal gondoskodott a szükséges forrásokról, hogy megkezdhessék az akkumulátorgyártáshoz köthető kibocsátások ellenőrzését a levegőben és a talajvízben, valamint a gyár zajának mérését is.

„Közbeszerzési eljárásban kiválasztottuk azokat a szakembereket, akik a mintavételezést és a minták elemzését akkreditált körülmények között végzik.

A munkát Göd Város Önkormányzata rendelte meg, tehát saját adatok állnak rendelkezésünkre – így nem a másoktól kapott értékek alapján hozzuk meg a szükséges döntéseket” – áll a bejegyzésben.

Kammerer Zoltán szerint a hat kútból álló városi talajvízmonitoring-hálózat kiépítése során 25 helyen végeztek próbafúrásokat, és vettek talaj-, valamint talajvízmintákat.

Állítása szerint a levegőminőséget évszakonként, heteken át ellenőriztették, és az országban először tavaly ősszel Gödön mértek akkreditált módon a levegőből NMP-koncentrációt.

„Összefoglalva: az elvégzett vizsgálatok során

a megbízott szakemberek egyszer sem találtak a gyár működéséhez köthető szennyeződést sem a gödi talajban és talajvízben, sem a város levegőjében”

– közölte a polgármester.

Hozzátette, a levegőben kizárólag olyan enyhébb egészségügyi határérték-túllépés fordult elő, amit szerinte télen elsősorban az ingatlanok fűtése okoz. A polgármester arról is írt, hogy ígéretüknek megfelelően

Göd idei költségvetése biztosítja a forrást egy állandó, a nap 24 órájában működő mérőállás kiépítésére, ami valós időben továbbítja majd az adatokat a szakhatóságoknak.

Közölte azt is, hogy a levegő minőségét utoljára idén január 14-től 24-ig ellenőriztették, a talajvizet felügyelő kutakból pedig február 9-én vettek mintát, a friss eredményeket a god.hu oldalon teszik majd közzé. Kammerer Zoltán a poszt végén megjegyezte, polgármesteri hatásköre nem terjed ki a gyáron belüli munkaügyi szabályok ellenőrzésére, de számára a Gödön élők és a gödi környezet biztonsága az első.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
A fia kapta a párizsi álomállást a nagykövetségen gyakornokként: bocsánatot kellett kérnie a norvég külügyminiszternek
Espen Barth Eide norvég külügyminiszter nem jelezte a minisztériumnak, hogy fia a párizsi nagykövetségre pályázik. A botrány kirobbanása után a fia lemondott, a miniszterelnök pedig hibának nevezte a mulasztást.


Bírálatok kereszttüzébe került Espen Barth Eide norvég külügyminiszter, miután kiderült, hogy fia gyakornoki állást kapott Norvégia párizsi nagykövetségén. A miniszter elmulasztotta bejelenteni a minisztériumnak fia pályázatát, noha ez kötelessége lett volna.

„Hibát követtem el, amit mélyen sajnálok. Nyilvánvalóan elfogult vagyok a fiammal szemben, így az egész külügyi szolgálat is elfogult. Ezért a nagykövet is elfogult volt, amikor a fiamat választotta gyakornoknak”

mondta a külügyminiszter szerdán a norvég NRK közszolgálati műsorszolgáltatónak. Eide elismerte, hogy hibásan mérte fel a helyzetet, és nem nézte át elég alaposan a vonatkozó szabályokat. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fia megfelelt a pályázati feltételeknek, a pozícióról azonban időközben saját elhatározásából lemondott.

Jonas Gahr Støre norvég miniszterelnök az ügy kapcsán úgy fogalmazott, Eidének tudnia kellett volna, hogyan kell eljárni egy ilyen esetben.

A hiba ellenére azonban továbbra is bizalmáról biztosította külügyminiszterét. Az ellenzék szerint ugyanakkor az eset tovább rombolja a politika iránti bizalmat, és egy tapasztalt politikustól elvárható lenne a szabályok pontos ismerete.

Norvégiában miniszteri összeférhetetlenség esetén egy helyettesítő minisztert kell kijelölni az adott ügyre, ami Eide bevallása szerint most elmaradt.

A párizsi nagykövetség gyakornoki helyei rendkívül keresettek, a februárban induló félévre meghirdetett posztra harmincan pályáztak. A kiválasztásról a külképviselet dönt előre rögzített szempontok alapján. Az ügyben Vegar Sundsbø Brynildsen párizsi nagykövet is elismerte, hogy neki is fel kellett volna ismernie a saját összeférhetetlenségét, és sajnálatát fejezte ki a hiba miatt. A teljes átláthatóság érdekében Eide azt is közölte, hogy egy másik fia 2024-ben szintén pályázott egy gyakornoki helyre, de azt nem nyerte el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gyászol a magyar zenevilág: 92 éves korában elhunyt Somfai László, Bartók és Haydn legnagyobb ismerője
Elhunyt a Széchenyi-díjas zenetörténész, aki évtizedekig vezette a Bartók Archívumot. Munkássága nemzetközi szinten is alapvető hivatkozási pont a zeneszerzők kutatásában.


Kilencvenkét éves korában, szerdán elhunyt Somfai László Széchenyi-díjas zenetörténész, a magyar zenetudomány egyik legnagyobb hatású alakja – írta a Blikk.

Nevét a zenei világban Bartók Béla hagyatékának és Joseph Haydn életművének kutatásával azonosították. A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjának halálhírét az MTA közölte a Magyar Távirati Irodával.

Az 1934-ben Jászladányban született Somfai a Zeneművészeti Főiskola zenetudományi szakán végezte tanulmányait 1953 és 1958 között. Pályafutása az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában indult, majd 1963-tól a Magyar Tudományos Akadémia Bartók Archívumában folytatódott. Tehetsége korán megmutatkozott: 1972-ben az intézmény igazgatójává nevezték ki, és egészen 2005-ig vezette az archívumot.

Kutatói munkája mellett tanárként is maradandót alkotott. 1968-tól tanított a Zeneművészeti Főiskolán, ahol 1980-ban egyetemi tanári kinevezést kapott. Később professor emeritusként segítette az intézményt, 1997 és 2007 között pedig a doktori programot irányította.

Zenetudósok és zenészek generációit inspirálta, miközben tudományos eredményeivel világszerte elismerést szerzett. Tagja volt a salzburgi Központi Mozart-kutató Intézetnek és a kölni Joseph Haydn Intézetnek, 1997 és 2002 között pedig a Nemzetközi Zenetudományi Társaság elnöki tisztségét is betöltötte. 1997-ben az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia, 1998-ban pedig a Brit Akadémia is levelező tagjává választotta.

Életművét a legmagasabb rangú díjakkal ismerték el.

1999-ben vehette át a Széchenyi-díjat, amelyet Bartók- és Haydn-publikációiért ítéltek oda neki. Munkásságát ezenkívül Akadémiai Díjjal és Erkel Ferenc-díjjal is jutalmazták, 2015-ben pedig a Magyar Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetést vehette át.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk