Már biztos: Budapestre jön Marco Rubio amerikai külügyminiszter
Háromnapos európai körútra indul pénteken Marco Rubio amerikai külügyminiszter: a müncheni biztonsági csúcsról közvetlenül Pozsonyba, majd Budapestre utazik, hogy energiabiztonsági és védelmi együttműködésekről, valamint regionális békefolyamatokról egyeztessen – derült ki az amerikai külügyminisztérium hétfői közleményéből.
A konferencia után Rubio Pozsonyba utazik, ahol a szlovák kormány meghatározó tagjaival a közös regionális biztonsági érdekekről tárgyal. Emellett szó lesz a nukleáris energia és az energia-diverzifikáció terén folytatott kétoldalú együttműködés erősítéséről, valamint Szlovákia haderő-modernizációjának és NATO-kötelezettségvállalásainak támogatásáról.
Pozsonyi tárgyalásait követően a külügyminiszter Budapestre látogat, ahol magyar vezető tisztségviselőkkel találkozik.
A 62. Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciát február 13. és 15. között rendezik a Bayerischer Hof szállodában. A látogatás energetikai témái közül kiemelkedik, hogy a szlovák kormány 2025 őszén bejelentette egy új, 1000 megawatt feletti amerikai reaktor építését Jaslovské Bohunicén, miközben a meglévő reaktorok üzemanyag-ellátását is diverzifikálják. Magyarország 2025 novemberében kötött szerződést a Westinghouse céggel a Paksi Atomerőmű VVER-440-es blokkjainak üzemanyag-ellátására.