SZEMPONT
A Rovatból

Krumplival vett szavazatért 3 év börtön is járhat – Összefogtak a választási csalások ellen

Civilek segítenek, mire kell figyelni és mit lehet tenni, hogy a lehető legtisztább szavazáson dőljön el az ország sorsa áprilisban. Azt mondják, nem kell félni, és nem szabad legyinteni.

Link másolása

Krumpliért vett szavazatokról és a határon túlról tömegével bejelentkezett választókról mindenki hallott már. Tudjuk, hogy ez egyfajta korrupció, valaki fizet: ajándékkal, pénzzel, munkalehetőséggel, cserébe a kifizetett úgy szavaz, ahogy azt tőle kérték. De

hiába tudunk a csalásokról, eddig nem sikerült megakadályozni azokat, és következményeik sem lettek. Nagyrészt azért nem, mert nem volt elég ember, aki megpróbálja.

Úgy tűnik, mintha a csalások megszokottá váltak volna - mindenki beletörődik, senki sem akar foglalkozni velük. Civil szervezetek azonban most összefogtak, és Tiszta szavazás néven programot indítottak,  igyekeznek minden segítséget megadni, hogy az áprilisi választás a lehető legtisztább legyen.

Azt mondják, tévedés azt gondolni, hogy az állam, a rendőrség, a választási bizottság dolga ez. Ahhoz, hogy ők lépjenek, kell valaki, aki jelenti és bizonyítja a csalást. Sokszor ehhez sok ember kell.

„Ha valaki megtudja, hogy 50 embert bejelentettek egy kis faluba egyetlen házba, az az új törvények alapján nem bűncselekmény. Ha egy újságíró megnézi, hogy iszonyatosan szoros a választókerület, és valószínűleg így akarják befolyásolni a szavazást az új címekkel, akkor jelezni kell azt egy jogásznak, aki megírja a választási kifogást, vagyis alá tudja támasztani, hogy a voksturizmus miért törvénysértő” – magyarázza Döbrentey Dániel, a Társaság a Szabadságjogokért tagja, a Választási Jogi Program koordinátora. A Tiszta szavazás mindenféle információt megad arról, milyen csalás-típusok vannak, és hogyan lehet megakadályozni, feltárni azokat.

Döbrentey Dániel, TASZ

Első lépésként

online műhelyekben készítenek fel önkénteseket, csoportvezetőket, újságírókat. Február 17-ére és 25-re is lehet még jelentkezni.
Gutjahr Zsuzsanna Forrás: CKA

„Szó lesz politológiai háttérről, jogszabályi környezetről, és felsoroljuk a jogi eszközöket, adunk telefonszámot és weblap-elérhetőséget, ki, hol, hogyan kaphat segítséget. Külföldi és magyar tapasztalatokat vitatunk meg együtt” – mondja Gutjahr Zsuzsanna, a Tiszta szavazás programkoordinátora.

Kik vannak a Tiszta szavazásban?

Civil Kollégium Alapítvány (CKA)

Társadalom a Szabadságjogokért (TASZ)

Political Capital

aHang

Döbrentey Dániel, hangsúlyozza, hogy a Tiszta szavazás nem egyetlen pártra koncentrál.

„A választási visszaéléseknek nincsen színe. Amióta Magyarországon vannak demokratikus választások, valószínűleg a legtöbb párt próbált kisebb-nagyobb csalással, visszaéléssel több szavazatot szerezni. Mindegy, hogy ki csinálja, egyformán elítélendő.

Azt szeretnénk, ha most tiszta szavazáson dőlne el, kik vezetik az országot.”

Azt mondják, ehhez az a minimum, hogy mindenki menjen el szavazni és ne hagyja magát ebben befolyásolni.

Nem kell félni, csak cselekedni

"Ne féljen senki visszautasítani egy ajánlatot, bejelentést tenni, kikérni az adatait, vagy akár fellépni bármilyen visszaélést tapasztalva. Aki hozzánk fordul, azt a TASZ jogászai védik.” – mondja Gutjahr Zsuzsanna, a Tiszta szavazás koordinátora.

Szerettem volna bemutatni a cikkben, milyen tipikus választási csalás-típusok vannak, de azok sora szinte végeláthatatlan. Maradjunk az épp aktuális lehetőségeknél.

VIDEÓ: Pár csalási lehetőség

Ha meg akarják venni a szavazatunkat

Krumpli, ételadomány, pár ezer forint, bármi lehet az ára, annak, hogy ne a saját akarata szerint szavazzon valaki. Tudni kell, hogy

ez bűncselekmény. Nem csak azt büntethetik 3 év börtönnel, aki megveszi a szavazatot, hanem azt is, aki eladja.

A civilek azt kérik, hogy lehetőleg ne fogadjon el senki semmit a szavazatáért, és jelentse, hogy ilyen próbálkozást tapasztal.

Hamis adatok

Megszerezhetik a személyes adatainkat és benyújthatnak a nevünkben kérelmet, hogy például nemzetiségi listára szavaznánk (pártra akkor nem voksolhatunk), vagy olyan ajánlóívre teszik fel a nevünket, amit nem támogatunk.

A saját adatainkra a jegyzőnél lehet rákérdezni, ő a helyi választási iroda vezetője, de a választás.hu oldalon is ellenőrizhetők az adataink. Az emberek zöme ezt sosem csekkolja, sőt Gutjahr Zsuzsa saját tapasztalata szerint még a levélben látható hibát sem vesszük észre.

Őt az előző választáson lengyel nemzetiségűnek jegyezték, pedig nem az. „Én az értesítő levélen vettem észre, hogy javítást kell kérnem. Én megtettem, de a 14 lakásos házban rajtam kívül még két embert írtak lengyelnek, de ők nem látták ezt időben, így nem szavazhattak országos listára. A legelső lépés tehát ellenőrizni az adatainkat és ha nem kaptunk értesítő levelet, akkor azt kérnünk kell a jegyzőtől.”

Megeshet az is, hogy más címre jegyeznek be minket.

Döbrentey Dániel azt mondja, aki igazán alapos, nemcsak a jegyzőt kérdezi meg vagy a választási honlapot nézi meg, hanem mindkettőt megcsinálja, hátha van ellentmondás a kettő között.

Voksturizmus

Ha olyan lakcímre jelentenek be embereket, akik nem élnek ott, az egy nemrég módosított jogszabály szerint már nem bűncselekmény. Választási jogi szempontból azonban ez támadható.

Meg kell tudni, hogy vannak-e jelentős mozgások a falu, város lakosságszámában.

„A Nemzeti Választási Iroda hetente nyilvánosságra hozza a szavazók számát választókerületenként. A jegyzőtől pedig bármikor lehet a település lakosainak számáról érdeklődni” – mondja Döbrentey Dániel.

Előfordulhat, hogy valaki nem mer maga kérdezni, de ha gyanús dolog jut a tudomására, érdemes megkeresnie a sajtót, és megkérni, hogy ők igényeljék az adatokat. „Az újságírók nem adják ki, kitől kaptak információt, a forrásvédelem miatt nem kell átadniuk neveket a hatóságoknak.”

Segítséget ad a TASZ is, a https://valasztasz.tasz.hu/ oldalon. Ott forródrót (telefon) is működni fog a választások előtt, illetve a voksolás napján. Egyéb kérdéssel megkereshető a Tiszta szavazás koalíció a honlapon (www.tisztaszavazas.hu), önkéntesnek pedig itt lehet jelentkeni.

A legelkötelezettebb aktivisták már mostantól figyelik, mi történik, és ha visszaélést látnak vagy gyanítanak, akkor jelentik.

„Ez nagyon sok konfliktusvállalással jár, nagyon sok bátorság kell hozzá, és

fontos, hogy a felkészítő eseményeken megismerjék az eszközeiket, amiket használhatnak. Például azt, hogy mikor, mit lehet fotózni vagy videózni, milyen bizonyítékok kellenek egy csalás leleplezéséhez.

Kell az óvatosság! Az önkéntesek nem nyomozók, feltétlenül kerülniük kell az erőszakos fellépést” - mondja Döbrentey Dániel.

Külföldön élők szavazása

Akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben szavazhat, és ez sokféle csalásra ad lehetőséget a Tiszta szavazás képviselői szerint.

„A választó kap egy csomagnyi papírt, van benne egy szavazólap, egy azonosító nyilatkozat arról, hogy ki adja le a szavazatot. Van egy kisebb és egy nagyobb boríték. A szavazólapot a kis borítékba kell tenni, lezárni, és a nagyban visszaküldeni az azonosító nyilatkozattal. Ha vissza akarnak élni a helyzettel, akkor a levelet elvehetik a családtagoktól, és beküldhetik helyettük, senki nem tudja, hogy ki töltötte ki. Mivel a levélszavazatokat bárki továbbíthatja, így útközben a csalók kibonthatják az összes levelet és kivehetik belőle a szerintük nem jó szavazatokat, mert csak egy normál borítékba kell átteni a szavazólapot, ami egyébként nincs lepecsételve, így akár nyomtatható új is, és kicserélhető az X rajta” - magyarázzák.

Ez az a történet, amit ha nem lát valaki, akkor nem bizonyítható.

Az egyetlen, amit tehet a szavazó, hogy nem adja oda a levelet semmilyen szervezetnek, csak a postának, vagy maga viszi a nagykövetségre.

Nagyon fontos a külföldön szavazóknál, hogy időben regisztráljanak, hogy szeretnének szavazni.

A lakcím nélküliek kérelmének március 9-ig, a lakcímesek kérelmének március 25-ig kell beérkeznie.

Ha erről lemaradnak, akkor nem szavazhatnak.

A múltunk miatt sokakat a besúgókra emlékeztethet a választás megfigyelése, de beszélgetőtársaim szerint itt más a cél.

„Itt nem bemószerolásról van szó, a régmúltban koholt vádak voltak nagyon sok esetben, pont azt jelentették föl, aki jót akart csinálni. Most azt, aki csal. Van az a határ, amikor azt mondja a lelkiismeret, hogy ez már nem megengedhető, muszáj aktív állampolgárrá válni” – mondja Gutjahr Zsuzsa.

„A besúgó az egy elnyomó rendszert véd, aki pedig most fellép, az pont a visszaélések ellen teszi”

– mondja Döbrentey Dániel.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Kocsis Mátéról: Nem sok időt tölt munkával, délutánonként pezsgőzik és borozik
Az országjárásra induló politikus szerint a Fidesz frakcióvezetője nem mondott igazat arról, hogy 8 millió forintos fizetése lett volna egy állami vállalatnál.

Link másolása

„Napjainak a nagy részét, főleg a délutánokat pezsgőzéssel és borozással tölti a Várban, különböző haveri cégeknél és éttermekben”

– mondta Magyar Péter a Telexnek Gyulán. A Fidesz frakcióvezetője egy nappal korábban azt mondta: szerinte Magyar Péter államközeli megbízásait a volt felesége, Varga Judit intézhette, hiszen Magyar nem a végzettségének megfelelő megbízásokat kapott a kormánytól.

Magyar szerint Kocsis nem mondott igazat azzal, hogy neki 8 millió forint lett volna a fizetése.

„Én arra emlékszem, hogy amikor a jogi egyetemre jártunk, és Gulyás Gergellyel relatíve könnyen vettük a jogi egyetemet, akkor Kocsis Mátét leginkább kocsmákban lehetett látni, valamint a MIÉP-nél, aminek az ifjúsági tagozatát vezette. És hát nagy nehezen tudta csak letenni a vizsgáit, nem is tudom, hogy van-e egyébként szakvizsgája, valószínűleg arra már nem mert elmenni” - mondta a lapnak országjárása első állomásán a Tisza Párt politikusa.

Szerinte Kocsis csak megijedhetett attól, amit mondott, vagyis hogy Magyar Pétert a felesége pozíciója miatt nevezték ki állami cégek vezetésébe, azzal hivatali visszaéléssel vádolta a kormányt és a saját kollégáit. Magyar emiatt egyébként várja is, hogy Kocsis kijelentései miatt valaki feljelentse a kormányt hivatali visszaélésért, és az ügyészség ezt kivizsgálja.

„Én ezt sose tagadtam. Nyilván Kocsis Máté letagadja, de a Fideszre nagyon is jellemző a nepotizmus, a feudalizmus, helyi szinten vagy máshol is. De ennek fogunk véget vetni.”

Magyar azt is elmondta Kocsisról, hogy a fideszes politikus nem tölt sok időt munkával, a pezsgőzések és borozások idején nem is nehéz megtalálni a Lovarda környékén vagy a Batthyány Lajos Alapítvány felújított kastélyánál. A kastély díszterme Magyar Péter szerint „úgy néz ki, mint egy angol klub. Ott szoktak az urak ingyen fogyasztani. Kocsis szerintem többet tartózkodik ott, mint az irodájában.”

A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra” - íme a Magyar Péterhez csatlakozó önkéntesek érvei
Fiatalok és idősek, fővárosiak és vidékiek, itthon és már külföldön élők egyaránt vannak azok között, akik felajánlották segítségüket Magyar Péternek. Le is írták, miért. Ezekből az indokokból válogattunk.

Link másolása

A hét elején még csak néhány száz, ma már több mint 16 ezer tagja van Magyar Péterék Discord csatornájának, ahol élénk viták folynak arról, mi mindennek is kellene megváltoznia Magyarországon, és nagyon sokan ajánlják fel a segítségüket. Meghirdettek számos önkéntes pozíciót is: Event Managert, moderátort, HR-est, digitálismédia-szakértőt, tartalomírót és szerkesztőt is kerestek az elmúlt napokban. A jelentkezés annyira transzparensen zajlik, hogy teljesen nyilvános.

A bemutatkozásokból, motivációs sorokból sok minden kiderül arról, kit mi érintett meg a Magyar Péter-jelenségből, miért szeretne aktívan is részt venni a munkában.

Vannak, akik már szereztek tapasztalatokat más politikai erőknél, például a Momentumnál, a Kétfarkúaknál vagy Puzsér Róbert kampányában, mások viszont még sohasem szavaztak, vagy épp rég kiábrándultak. Olyanok is szép számmal akadnak, akik külföldre költöztek, de most hazajönnének.

Az általuk írt mondatokat idézzük:

21 éves vagyok, jelenleg Amerikában tanulok, de Budapestre járok haza. Eddig innen, Amerikából tehetetlenül, néha könnyes szemmel néztem az otthon folyó eseményeket. Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra. Szeretném a lehető legtöbbet tenni azért, hogy legyen hová hazamenni még számtalan sorstársamnak egy szép napon.

Tenni akarok azért, hogy nekem se kelljen 2026 után azon agyalnom, melyik országban nem fogom magam idegennek érezni. Itthon ugyanis idegen és kirekesztett vagyok pusztán azért, mert értelmes, kitartó, őszinte és gyermektelen nőként élem az életem.

64 éves informatikus vagyok. 1990-ben reménykedtem egy jobb jövőben, sajnos megtapasztaltam, hogy a reményeim nem teljesültek. Azóta már a gyermekeim jövőjét is reménytelennek látom. Nagyobbik fiam Spanyolországban él, nyugodtabb körülmények között. Szeretném, ha az unokáim élete jobb lenne, ezért szeretném ezt a korrupt rendszert megszűntetni.

24 éves általános iskolai tanár vagyok. Ugyanazon okokból lettem tanár, amiért ide is szeretnék csatlakozni, és minél aktívabban tenni a közösség fejlődéséért. Segíteni akarok a környezetemen, és jobbá tenni a társadalmat.

17 éve marketinggel és rendezvényszervezéssel foglalkozom. Sok éve már, hogy kiábrándultam a politikából, szavazni sem voltam az elmúlt két alkalommal. Most végre úgy érzem, van egy kis remény arra, hogy talán engem is meghallgatnak, másoknak is elég volt már, ami itthon történik, és gyűlölködés helyett végre összefogás lehet.

Feleségemmel és lányunkkal egy kis faluban élünk már 15 éve. Azt látom, hogy most van rá lehetőség, hogy változtassunk az elmúlt 30 év politikai berendezkedésén, és én részt akarok benne venni.

Szoftvermérnökként dolgozom egy kiberbiztonsági cégnél. Az elmúlt években (évtizedekben?) még nem voltam annyira lelkes, mint mostanság.

Politikailag aktív vagyok annak ellenére, hogy külföldön élek, mivel családom nagy része (szüleim és testvéreim) még otthon élnek, és fontosnak tartom, hogy ők milyen körülmények között éljenek.

23 éves vagyok. Tegnap esti-ma hajnali beszélgetés alatt úgy tűnt, hogy itt olyan közösség épülhet ki, akiket megéri szolgálni, segíteni. Némiképp visszaadtátok a hitemet a magyarokban.

28 éves vagyok, két gyerekem van, akiknek szeretném, ha könnyebb lenne elindulniuk az élet rögös útján, mint nekem. Amióta szavazóképes korban vagyok, mindig a Fidesz nyer, én pedig minden alkalommal egy hétig sírok utána, hogy ezt az országot el kell hagyni, innen nincs menekvés. Szeretném, ha ezt soha többet nem kellene éreznem, a gyerekeimnek pedig soha nem kellene átélniük, milyen egy zsarnok, hazug párt kormányzása alatt élni.

Mindig is aktív voltam a közösségekben, ahová tartozom. Viszont ez az elmúlt 6-7 évben teljesen eltűnt, köszönhetően a jelen megosztottságnak. Belefáradtam az állandó hadakozásba, de most látom, vannak velem/velünk mások is.

57 éves vagyok, szofterfejlesztő cégnél dolgozom. Nagyon szeretném, ha megszűnne a regnáló kormány. Ellenzék nincs. A legfőbb motivációm, ha sikerülne a fenti célt elérni, az 5 éve külföldön élő és dolgozó lányom hazaköltözhetne.

20 éves jogi hallgatóként szeretnék egy olyan közösség része lenni, amivel a változást el lehet hozni.

Mivel nagyon rég nem érzem azt, hogy a politikában motivált lennék, így szavazni sem mentem szinte soha. Most azt gondolom, hogy veletek valami nagyon fontosnak és értékesnek lehetek a részese.

20 éves egyetemista vagyok. Eddig különösebben nem foglalkoztam politikával, viszont Magyar Péter többek között ezen is változtatott. Minden gondolatával tudok azonosulni, az értelmiségi baráti köröm szintén.

Én azért szeretnék tenni, hogy ne kelljen elhagynom a hazámat, mert a menyasszonyomra ráomlik a kórház, ahová dolgozni megy, és leendő gyermekeimet ne kelljen kimenekítenek majd egy dán iskolába, hogy elfogadható oktatáshoz jussanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Tálas Péter: Láthatóan nem ugyanolyan a világ kiállása Ukrajna, mint Izrael mellett
Bármennyire is szeretné Zelenszkij, azt a támogatást nem kaphatja meg, amit Izrael megkapott Iránnal szemben. Oroszország mégiscsak atomhatalom, ami behatárolja a Nyugat lehetőségeit. De a technológia átadása még így is sokat segíthet Ukrajnának.

Link másolása

Nem lett biztonságosabb hely az elmúlt héten sem a világ, sőt. Most történt először meg, hogy Irán nyíltan és felvállaltan izraeli területek ellen intézett támadást, nem is kevés eszközzel, drónok, robotrepülőgépek százait indította el, emellett ballisztikus rakétákkal is támadta a zsidó államot. MindezT válasznak szánta az Irán damaszkuszi konzulátusa elleni rakétatámadására, amellyel megölték a Forradalmi Gárda két tábornokát, ami szintén egy határátlépésnek tekinthető.

Okozhat-e mindez egy általános közel-keleti háborút? És hogyan függ össze az, ami a Közel-Keleten történik azzal, ami Ukrajna földjén? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Tálas Péterrel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs intézetének tudományos főmunkatársával.

– Várható-e itt valamiféle önmérséklet, vagy megállíthatatlanul robognak az események egy nyílt, államok közötti háború felé?

– Én azt gondolom, hogy azért nem kell eltúlozni az eszkalációt. Az első és legfontosabb dolog, hogy maga a közel-keleti konfliktus, illetve jelen esetben a Hamász–Izrael háború eleve egy regionális katonai konfliktus volt. Onnantól kezdve, hogy az iráni proxy szövetségesek, mint a Hezbollah, a jemeni húszik, vagy a szíriai és iraki különböző katonai szervezetek, amelyek támogatják Iránt, vagy Irán érdekeit képviselik, beszálltak ebbe a háborúba. Innentől kezdve ez egy regionális konfliktus. Abban a tekintetben kétségtelenül eszkalálódott a konfliktus, hogy

eddig olyan nem volt, hogy egymás területén támadta volna egymást Izrael és Irán.

Az iráni értelmezés szerint, amit nagyon sokan elfogadnak, arról van szó, hogy ezt az egész eszkalációt Izrael kezdte, amikor a damaszkuszi konzulátus területén, annak a parkolójában megsemmisített embereket, megölt iráni katonákat.

– Ezzel szemben az izraeli narratíva az, hogy Irán áll a helyzet kiéleződése mögött, azokon a bizonyos proxy szervezeteken keresztül.

– Ez kétségtelen. Az nem kérdés, hogy az irániak a proxyjainkon keresztül ott voltak a háborúban. Ezt nem is gondolom, hogy bárki tagadná. De arra eddig nem volt példa, hogy egymás területén támadják egymást. Ettől függetlenül

az iráni támadás egy rendkívül korlátozott, megkoreografált, mondjuk azt, hogy szimbolikus támadás volt, így tekint rá szerintem a teheráni vezetés is, ami vagy két hétig hangsúlyozta, hogy lesz ilyen támadás.

Gyakorlatilag előre értesített, hivatalosan azt mondják, hogy az Amerikai Egyesült Államokat, de gyakorlatilag ezen keresztül a zsidó államot is. Az Egyesült Államok ugyan azt mondja, hogy ilyen értesítést nem kapott, de tény, hogy a támadásról azért tudhatott. Ez az első dolog. A másik, hogy a támadás úgy kezdődött el, hogy több mint 180 drónt indítottak el.

Ezek a drónok hét órát mennek Iránból, hogy elérjék Izrael területét, és ez azt jelenti, hogy hét órája volt felkészülni Izraelnek és szövetségeseinek,

az Egyesült Államoknak, Nagy Britanniának, Szaúdi-Arábiának, hogy kilőhessék ezeket a drónokat, illetve a később kilőtt cirkálórakétákat vagy robotrepülőgépeket, amik utazási sebességgel két óra Izraelig, illetve tulajdonképpen a ballisztikus rakétákat is, amiknek a közlekedési ideje 12 perc. Irán jelképes támadásnak szánta ezt, olyannyira, hogy a Negev-sivatagba, illetve a megszállt Golán területre lőtte ki a rakétáit, illetve ezeket célozta állítólag, és mint ismeretes, nagyon jó aránnyal részben Izrael, részben a szövetségesek megsemmisítették ezeket. Azaz komoly vesztesége nem származott erről Izraelnek.

– Most viszont az irániak azt mondják, ha az izraeliek bármit lépnek, olyan fegyverekkel válaszolnak, amivel percek alatt érnék el Iránt. Eddig soha nem látott fegyverekről beszélnek, amik vagy léteznek vagy nem, persze.

– A ballisztikus rakétáik 12 perc alatt érik el Izraelt. Ennyiben mindenféleképpen igaz az állítás. Ha Irán meg szerette volna terhelni Izrael és a szövetségesei légvédelmét, akkor nem drónokat és robotrepülőgépeket, hanem nagy tömegben ballisztikus rakétát küldött volna, amiből majdnem 3000 van nekik. Tehát én azt gondolom, hogy ezekről lehet szó, az összes többi inkább stratégiai kommunikáció. Azt is hozzá kell tenni, hogy

rögtön a támadást követően, az irániak bejelentették azt is, hogy ők lezártnak tekintik a kérdést.

Nyilvánvaló itt a döntő az lesz, hogy Izrael hogyan válaszol erre. Azt gondolom, meg fogják fontolni, hogy hogyan válaszoljanak. Tudnak válaszolni, de az a kérdés, hogy a válasz tovább eszkalál vagy sem.

Nem kell feltétlenül, hogy olyasmire gondoljunk, hogy Izrael újra iráni területeket támad. Válaszolni úgy is tud, hasonlóképpen, ahogy eddig csinálta, hogy a proxykat támadja,

mondjuk megsemmisít Szíriában, Irakban vagy bárhol máshol, azaz nem iráni területen politikusokat vagy katonai vezetőket. Ráadásul hadd tegyem hozzá, hogy szerintem az, hogy Izraelnek és szövetségeseinek sikerült megakadályozni az iráni támadást, az, hogy a ballisztikus rakétákból is legfeljebb 6-7, maximum 8 ért célba a több mint százból, az önmagában azt is mutatja, hogy mekkora a különbség a két ország fegyverei, technikai eszközei között. Ráadásul nagyon jó alkalom arra, hogy visszaálljon az izraeli társadalom magabiztossága, újra bízzanak saját erejükben, mert ezt az október 7-i Hamász-támadás alaposan megtépázta. Szerintem nem kell feltétlenül attól tartanunk, hogy akár Izrael, akár pedig Irán eszkalálni akarná ezt a helyzetet. Ráadásul izrael egy picit áldozatként is bemutathatja magát, ami azért nagyon fontos, mert a világ nagyjából úgy látja, hogy Izrael a Hamász-támadást alaposan túlreagálta a gázai háborúval.

– Miközben senki sem akar eszkalálni, a dolgok néha önjáróvá is válhatnak, azaz annak nem fenyeget a veszélye, hogy kis lépésekben mégiscsak bekövetkezik egy olyan eszkaláció, amit igazából senki sem akart?

– Minden ilyen döntést emberek hoznak meg. Politikusok, felelős politikusok, ráadásul valószínűleg nem egyedül hozzák meg ezeket a döntéseket. Szerintem Izraelnek megvan a lehetősége arra, sőt a szövetségesei is arra akarják rávenni, hogy ne eszkaláljon tovább, elégedjen meg azzal, hogy nem eszkaláló jellegű választ ad. Azzal is kezdtem, hogy az egész konfliktus a Hamász és Izrael között már eleve egy regionális történet. Tudom, hogy nagyon sokan úgy gondolják, hogy minőségében változna a helyzet, ha egy Irán–Izrael konfliktusra kerülne sor, de nem, az is alapvetően egy regionális konfliktus maradna. Természetesen amennyiben ebbe a konfliktusba beszállna az Egyesült Államok is, az egy másik helyzet lenne. Abban sem vagyok biztos, hogy az izraeliek nem tudják visszafogni magukat.

Az tény, hogy Izraelt támogatták a szövetségesei, de Biden elnök azt mondta, hogy igen, ebben támogatják, de abban nem, hogy tovább eszkaláljon.

Tehát ezt meg kell fontolnia Izraelnek is és az izraeli vezetésnek is, teljesen mindegy, hogy egyébként mit gondolnak. Amerikai támogatás, szövetségesi támogatás nélkül nem hiszem, hogy Izrael hosszú távon ne szenvedne el károkat egy Iránnal történő összecsapás esetén, még akkor is, ha Irán sem gazdaságilag, sem technikailag nincs felkészülve egy nagyobb háborúra.

– Hogyan hat ki mindaz, ami a Közel-Keleten történt az orosz-ukrán konfliktusra?

– Az biztos, hogy ez figyelmeztető jel az oroszoknak. És figyelmeztető jel a Nyugatnak is. Az, hogy a drónokat ilyen simán leszedték, gyakorlatilag azt jelenti, hogy a nyugati technológia képes ezeket a drónokat simán megsemmisíteni.

A döntő kérdés az, hogy ehhez a technológiához vagy valami hasonlóhoz hozzájuttatják-e Ukrajnát vagy sem.

Az a kérdés, hogy ez a felismerés hogyan hat. Többféleképpen hathat, pénteken el fog dőlni, mivel az Egyesült Államok képviselőháza péntek este fog dönteni a segélycsomagokról vagy valamilyen segélycsomagról a bejelentés szerint.

– Zelenszkijnek már szóvá is tette, hogy Ukrajna miért nem kaphat olyan légtérvédelmi támogatást, mint amilyet Izrael kapott a szövetségesektől.

– Azért nem kaphat, mert

abban az esetben azt lehetne mondani, hogy nem Iránnal, hanem egy atomnagyhatalommal kerülne szembe a szövetség, és ezt el akarja mindenki kerülni.

Nyilvánvaló, hogy nem ugyanolyan a világ kiállása Izrael, mint Ukrajna mellett. Miközben megértem Zelenszkij sérelmét, nagyon pontosan kell tudnia neki is, hogy az ukrajnai kérdés nem hat úgy az Egyesült Államokbeli választásokra, mint ahogy egyébként egy közel-keleti, egy izraeli konfliktus hathat.

– Ha Zelenszkij ezzel tisztában volt, miért mondta, amit mondott?

– Zelenszkijnek, mint államelnöknek az egyik legfontosabb feladata az, hogy kikényszerítse az Egyesült Államoktól és a Nyugattól azt a segítséget, amit kaphat. Ennek érdekében természetesen efféle erkölcsi dörgedelmeket is mond, ami azt jelenti, hogy

legyetek szívesek és adjatok nekünk hasonlóképpen védekezésre esélyt.

Azt azért látni kell, hogy az Egyesült Államok érdekeltsége Izraellel szemben egészen más, mint Ukrajnával szemben, vagy inkább úgy mondanám, hogy Izrael gyakorlatilag az Egyesült Államok hivatalos szövetségese. Ugyanezt nem mondanám el Ukrajnáról. Ukrajna esetében természetesen támogatja az ukrán törekvéseket, de semmiféleképpen nem beszélünk szövetségről.

– Viszont ha simán csak a primer politikai vagy biztonságpolitikai érdekeket nézzük, akkor Európa esetében ez egy kicsit fordítva van.

– Az egyik döntő kérdés az, hogy Európa képes lesz-e támogatni Ukrajnát, illetve, hogy Európa akár egyedül is képes lesz-e támogatni Ukrajnát, ha mondjuk az Egyesült Államokban csökken az erre való hajlandóság. Ez az egyik legnagyobb kérdés az ukrán események kapcsán. Szerintem Európa tudná támogatni idővel Ukrajnát teljes egészében is, azzal a megszorítással természetesen, hogy bizonyos eszközöket nem képes adni, amelyek nincsenek a készletében, vagy ami csak az Egyesült Államoknak van. De igen,

itt alapvetően arról van szó, hogy Európának kellene döntően támogatnia Ukrajnát.

Ezt a támogatást el is kezdte, de önállóan erre láthatóan még nem képes. A döntő kérdés az, hogy az európai hadiipar képes-e ezt megtenni. Jelenleg nem képes, de azt látjuk, hogy arrafelé tartanak a folyamatok, képes legyen Európa hosszú távú támogatást adni Ukrajnának, és azt gondolom, néhány éven belül, körülbelül 2025-26-ra eljutunk oda, hogy önállóan is tudja majd támogatni Ukrajnát.

– Ukrajna kitart addig?

– Kitarthat, ha megmarad a támogatásnak egy minimuma. Azért azt látni kell, hogy jelenleg leginkább két dologban van hiány: a lőszerben, illetve emberben. Most az új behívási rendszer vagy sorozási rendszer pótolni tudja Ukrajna emberállományát is. Néhány hónapot ez igénybe fog venni. Ráadásul az akarat is megvan az ukránokban, hogy harcoljanak. Nem állítom azt, hogy sokan nem úgy gondolkodnak, hogy harcoljon más, de látni, hogy összességében

egyelőre nagyon erős a kiállás amellett, hogy igenis győzni akarnak Oroszország felett, vissza akarják szerezni a területüket.

Nem tudom, hogy ez be fog-e következni, én szkeptikus vagyok egyébként e tekintetben. Nem hiszek abban, hogy Ukrajna vissza tudja szerezni az egész területét. De amíg ezzel megbarátkozik az ukrán társadalom, az mindenképpen időbe telik, és ezt ki kell várni. Abban nem hiszek, hogy hirtelen megadja magát Ukrajna. Annál is kevésbé, mert végre elkezdődött Ukrajnában is, hogy hasonlóan az orosz erőkhöz, védelmi vonalakat építenek ki, amit nagyon nehéz áttörni, és amihez jelenleg nincs ereje az orosz erőknek sem. Az oroszok természetesen abban bíznak, hogy fel tudják őrölni az ukrán ellenállást, és kellőképpen kitartóak lehetnek abban, hogy végül is Ukrajna megadja magát. Én egyelőre ezt nem látom ukrán részről, de tény, hogy

hosszú évekig valószínűleg nem tudnak ellenállni az ukránok.

Ezért például nagyon nagy kérdés lesz, hogy a Nyugat hogy dönt abban a kérdésben, hogy a NATO tagság miként érinti, vagy érintheti az ukránokat.

– Vannak, akik azt mondják, hogy ez körülbelül addig tarthat, ameddig az F-16-osok meg nem érkeznek Ukrajnába, mert akkor megváltozhatnak ezek az erőviszonyok. Ez csodafegyver-várás, vagy ennek van realitása is?

– Látni kell, hogy Oroszországnak a mostani taktikája arra irányul, hogy ellehetetlenítse az életet. Azt üzenik ezzel, hogy ha Ukrajna nem lehet a miénk, akkor ne legyen senkié, és legyen belőle egy élhetetlen ország. Ezt akarják ezekkel a bombázásokkal elérni, megtörni az ukrán társadalmat. De ez önmagában nem vezet oda, hogy Ukrajna ne maradhasson meg, legfeljebb rendkívül rossz állapotban fog megmaradni. Inkább az a kérdés, hogy

ha a Nyugat megadja és tartóssá teszi-e azt a támogatást, ami megvédi elsősorban az orosz rakéta és dróntámadásoktól Ukrajnát. Akkor kialakulhat olyan helyzet, hogy az ország mégsem lehetetlenül el.

Izrael és a szövetségesek iráni támadással szembeni akciója azt mutatja, hogy a Nyugat technikailag ezt biztosítani tudja. Tehát képes lenne ennek a biztosítására, és ez nagyon rossz hír Oroszország számára. Mert ez azt jelenti, hogy hiába van nektek nagyon sok rakétátok, meg drónotok, azért nem tudtok akkora kárt tenni. Szerintem ez a kulcskérdése az ukrajnai kitartásnak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Gundel Takács Gábor: A református egyház vezetésének szüksége van a megújulásra, hogy méltó legyen a több évszázados egyházi közösséghez
A médiaszemélyiség számos egyházi esemény moderátora, és úgy véli, hogy már régóta probléma a közbeszéd színvonaltalansága.

Link másolása

Gundel Takács Gábor szerint is megújulásra van szükség a református egyházban - írja a Szemlélek.

A lap emlékeztet rá, hogy két nyilatkozat is megjelent az egyházzal kapcsolatban az elmúlt napokban. Az egyiket négy püspök írta alá. Ebben arról van szó, hogy támogatják a jelölést, Pásztor Dániel tiszáninneni püspököt a Zsinat lelkészi elnöki tisztségére, valamint Steinbach József dunántúli püspököt a Zsinat lelkészi alelnöki tisztségére.

A másik nyilatkozatot a Magyarországi Református Egyház Zsinatának Elnökségi Tanácsa adta ki, amelynek Balog Zoltán az elnöke. Ebben többek között az áll:

"Az a hangvétel és stílus, amely az elmúlt hetekben a Magyarországi Református Egyházzal kapcsolatban közéleti és egyéb fórumokon megnyilvánult, méltatlan nemcsak az egyházhoz, hanem a tisztességes közéleti vitákhoz is. Arra kérjük azokat, akik illetékességből vagy illetéktelenül a református egyház belső ügyeit megvitatják, tegyék ezt azzal a tisztelettel és méltányossággal, amely egy több évszázados egyházi közösséget, annak vezetőit és tagjait ebben az országban megillet. Mi az egyházi testületekben és fórumokon azon munkálkodunk, hogy egyházunk megújuljon. Erre a munkára hívunk minden jóakaratú és egyházszerető embert és közösséget" - írják.

A Szemlélek megkereste Gundel Takács Gábort, aki református hívő, és több egyházi rendezvény moderátora is. Ő úgy vélekedett:

„Egyetértek a nyilatkozat tartalmával, régóta probléma a közbeszéd színvonaltalansága. Csak kulturált hangnemben lehet súlyos problémákra, megosztottságra megoldást találni. A Magyarországi Református Egyház vezetésének ugyanis valóban szüksége van a megújulásra, hogy maga is méltó legyen egy több évszázados egyházi közösséghez”.

Link másolása
KÖVESS MINKET: