SZEMPONT
A Rovatból

Könyörögtek az emberek a gyógyszerért és az élelemért – egy túlélő vallomása Mariupol pokláról

Andrej heteken át önkéntesként segített a körbezárt és folyamatosan bombázott városban. Szörnyű dolgokat látott, és egy hajszálon múlt az élete, de végül kijutott, és magához ölelhette menyasszonyát.
Belicza Bea - szmo.hu
2022. április 12.


Link másolása

A 400 ezres ukrán városban a legóvatosabb becslések szerint is 5 ezer ember halhatott meg az orosz támadás alatt. Andrej négy hét után menekült ki, addig önkéntesként segítette a rászorulókat. A Szeretlek Magyarországnak elmesélte, mit látott, és hogyan jutott ki az ostromgyűrűbe zárt Mariupolból.

A háború kitörésekor február 24-én megdöbbentette a támadás, ahogy a barátait is. Az első nap megkereste a helyi önkénteseket, és beállt segíteni. Barátnője máshol lakik, akkor még arról beszéltek telefonon, remélhetőleg hamarosan találkozhatnak.

Mariupol a háború előtt

Az oroszok szinte azonnal megtámadták Mariupolt is. Ettől gyorsan megváltoztak a dolgok. Pár nap múlva leálltak a buszok, lezártak utakat, Andrej is biciklivel járt mindenhová. Végül inkább beköltözött az önkéntes központba. Elkezdték gyűjteni az ételeket, italokat, amikre hamarosan nagy szükség lett.

„Fosztogatni kezdtek a helyiek. Eleinte a szükség miatt, de aztán egyszerűen zsákmányoltak, mint a bűnözők. A rendőrök az elején elkapták őket, később azonban már a város határában lévő oroszokra figyeltek, és bent elszabadult olykor a pokol”

– emlékezett, milyen rettenetes volt a bajban ezzel is szembesülni.

Az önkéntesek a legtöbb élelmiszert helyi boltokban vásárolták. Akadt azonban olyan, aki ebből is hasznot húzott, jóval magasabb áron adta a kenyeret, mint békeidőben. Végül az egyik bolt pékségben maguk kezdték sütni a kenyeret, így ők állíthatták elő a legfontosabb élelmet.

Először a villany, majd a víz, végül a gáz szűnt meg a városban.

„Március 2-án volt utoljára internet. Azon a napon megkértem a barátnőm kezét. Három nap múlva a telefonkapcsolat is megszakadt.”

- meséli.

Nem tudta, láthatja-e még valaha menyasszonyát.

Az oroszok rendszeresen ágyúztak, néhány önkéntesük otthonát rakétatámadás érte, de életben maradtak.

A szülészeti és gyermekklinika bombázása után Andrej hazament az önkéntes központból. Összegyűjtött minden fontos emléket, fotókat a szerelmükről és elrejtette.

Tisztálkodni sem nagyon lehetett, néha lefürdött egy üveg vízzel.

A központban napról-napra romlott a helyzet. Egyre többen jöttek. Sokan gyógyszerért könyörögtek, néha kifejezetten rákra, asztmára vagy cukorbetegségre.

„Március 12-én eltaláltak egy házat a közelünkben. Egy apa rohant segítségért, akinek a fiát megölte a rakéta, miközben kint főztek.”

Egyre több volt a holttest a közelükben. És napról napra borzalmasabb dolgokat látott. Egy óvóhelyről súlyos sérülésekkel vittek kórházba egy nőt, akinek három darabban volt az álkapcsa, és egy férfit, akinek csak egy izom tartotta a kezét. De nem ez volt a legrosszabb.

„Egy bombatámadás gyerekáldozatát kellett elvinnem az útról. Bevittem egy fedett részre. A többi holttestet is odatették, később a helyiek eltemettek mindenkit.”

Egy alkalommal szájsérüléshez kerestek segítséget egy férfinak, és helyben találtak egy fogorvost. Ő gyógyszert kért az önkéntesektől, Andrej később visszament a kért csomaggal. Gyorsan távozni akart, de a doktor beszélgetni kezdett. „Megmentette az életemet ez az ember! Hallottuk a repülőgép hangját és a bomba becsapódását. Amikor kijöttem, láttam, hogy eltalálták az iskolát 200 méterre tőlünk. Ott mentem volna el.”

Másnap üzletekbe törtek be helyiek. Ukrán katonák segítettek megállítani őket. A fosztogatók azt mondták, vizet láttak bent, azért törték be a kirakatot. „A kérdésre, hogy hol van a víz, elszaladtak. A bolt már majdnem üres volt, csak rengeteg alkohol volt bent. A söröket, vodkát és más italokat összetörtük a katonákkal.”

Március 15-én azt hallották, hogy nyitottak egy humanitárius folyosót az evakuálásra.

„Két nappal később, egy hatalmas légicsapás után döntöttem úgy, hogy én is megyek.”

Feltankolták az autót és két barátjával beültek. Elmentek egyikük édesanyjáért is.

A lépcsőházaban Andrej összefutott egy orosz katonával. „Átkutatta a hátizsákomat és megkérdezte, van-e cigarettám. Két másik is igazoltatott. Ők azt kérdezték, voltam-e katona?”

Barátjuk anyja is csatlakozott, majd elindultak kifelé a városból. Az első ellenőrzőponton az oroszok ukrán katonákat kerestek az autójukban.

Utána ki kellett szállniuk, mert a kocsit vezető barátjuk másfelé ment. Stoppoltak. Először az anyát és fiát vitték el, majd egy család Andrejt is felvette.

„Sok ellenőrzőponton mentünk keresztül. Volt nálunk vodka, az mindig segített. Az egyik helyen nagyon arrogáns volt a katona, de egy üveg italtól és egy doboz cigitől megnyugodott. Egy másik helyen téli cipőt és kesztyűt kértek az oroszok.”

Az autó rossz állapotban volt, sokat kellett szerelgetni menet közben. Éjszakára megálltak egy faluban, befogadta őket egy család. Ezért nagyon hálás Andrej.

„Tokmakban megnézték a telefonomat is. Isten tudja, hogy nem találtak számukra kedvezőtlen képeket benne. Másnap elhagytuk az utolsó orosz ellenőrző pontot is. Még egy óra volt egy aláaknázott mezőn kijutni a biztonságos területre. Nagyon örültünk az első ukrán ellenőrző pontnak. Rendőrök kísértek Zaporizzsijáig.”

28 óra alatt tették meg a 300 kilométert.

Óriási volt az öröm, amikor végre élőben találkozhatott családjával és menyasszonyával. Andrej nem felejtette el a közös képeiket magával hozni. Csak pár képeslapot hagyott Mariupolban, azt reméli, egyszer majd azokat is megtalálja, ha visszamegy. Ha visszamehet.

A legösszetörtebb azt mondja akkor volt, amikor megpróbált kapcsolatba lépni szerelmével, de nem sikerült.

„Elsírtam magam pár nappal indulás előtt, amikor hallottam, hogy van egy hely, ahonnan lehet telefonálni. Rohantam én is, hogy hívjam anyut és a barátnőmet, de nem volt jel.”

Visszagondolva az bántja a legjobban, hogy nem segíthettek mindenkinek. Az önkéntesek által működtetett központban csak csoportoknak tudtak segélyeket adni, egyéni segítségre nem volt lehetőség. Az embereknek kellett összeállniuk csapatokba. Emlékszik egy nagymamára, aki nagyon dühösen ment be hozzájuk ennivalóért.

„Felrúgtuk a szabályt és adtunk neki levest, lepényt, gyógyszert. Sírva köszönte meg. Borzasztó, hogy olyan sok segítségkérőt kellett visszautasítani, de nem bírtuk volna másként."

Andrej azt mondja, nagyon sokáig megvolt benne a harci kedv, de Mariupolban fel kellett adnia.

“Különféle forgatókönyveken gondolkodtunk, de a helyzet napról napra változott. Maradni akartam, de megértettem, hogy a terveink elbuktak. Csak arra tudok gondolni most, hogy továbbra is aktívnak kell lennem."

Szerinte Mariupol sokáig az apokalipszis városa lesz, ha végre elhagyják az oroszok.

Sajnálja, hogy a világ több pontján sokan nem értik, nem érzik, mi történik Ukrajnában.

„Nem tudják, milyen az, ha harckocsik tüzelnek a közeledben, amikor nem tudod, hogy felébredsz-e reggel, és látod-e még valaha a menyasszonyodat.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Bohár Dániel szerint komoly üzenet Gulyás Gergelynek az a mondata, amit senki sem ért
A Megafon riportere külön kiemelte a Magyar Péter-ügyről szóló, meglehetősen furcsa 8 másodpercet.

Link másolása

Szürreális párbeszéddel zárolt a csütörtöki Kormányinfó. Az ATV riportere Magyar Péterről kérdezte Gulyás Gergelyt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra a kérdésre, hogy megingott-e a miniszterelnök bizalma benne a történtek után, azt felelte:

„...úgy gondolom, hogy ami most történik, ahhoz nekem nincs közöm. Ha mégis, akkor még nagyon hálásak lesznek nekem. Jól jegyezze meg mindenki”

– mondta Gulyás, majd a sajtótájékoztató hirtelen véget is ért.

A különös válasz feltűnt Bohár Dánielnek is. A Megafon riportere szerint a miniszter mondandója valójában „komoly üzenet” lehet.

A Magyar Péter-ügyről szóló 8 másodpercet külön ki is emelte a Kormányinfóból:

A hozzászólások között azonban többen is jelezték, nem értik pontosan mi az üzenet, amit megfogalmazott Gulyás Gergely.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra” - íme a Magyar Péterhez csatlakozó önkéntesek érvei
Fiatalok és idősek, fővárosiak és vidékiek, itthon és már külföldön élők egyaránt vannak azok között, akik felajánlották segítségüket Magyar Péternek. Le is írták, miért. Ezekből az indokokból válogattunk.

Link másolása

A hét elején még csak néhány száz, ma már több mint 16 ezer tagja van Magyar Péterék Discord csatornájának, ahol élénk viták folynak arról, mi mindennek is kellene megváltoznia Magyarországon, és nagyon sokan ajánlják fel a segítségüket. Meghirdettek számos önkéntes pozíciót is: Event Managert, moderátort, HR-est, digitálismédia-szakértőt, tartalomírót és szerkesztőt is kerestek az elmúlt napokban. A jelentkezés annyira transzparensen zajlik, hogy teljesen nyilvános.

A bemutatkozásokból, motivációs sorokból sok minden kiderül arról, kit mi érintett meg a Magyar Péter-jelenségből, miért szeretne aktívan is részt venni a munkában.

Vannak, akik már szereztek tapasztalatokat más politikai erőknél, például a Momentumnál, a Kétfarkúaknál vagy Puzsér Róbert kampányában, mások viszont még sohasem szavaztak, vagy épp rég kiábrándultak. Olyanok is szép számmal akadnak, akik külföldre költöztek, de most hazajönnének.

Az általuk írt mondatokat idézzük:

21 éves vagyok, jelenleg Amerikában tanulok, de Budapestre járok haza. Eddig innen, Amerikából tehetetlenül, néha könnyes szemmel néztem az otthon folyó eseményeket. Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra. Szeretném a lehető legtöbbet tenni azért, hogy legyen hová hazamenni még számtalan sorstársamnak egy szép napon.

Tenni akarok azért, hogy nekem se kelljen 2026 után azon agyalnom, melyik országban nem fogom magam idegennek érezni. Itthon ugyanis idegen és kirekesztett vagyok pusztán azért, mert értelmes, kitartó, őszinte és gyermektelen nőként élem az életem.

64 éves informatikus vagyok. 1990-ben reménykedtem egy jobb jövőben, sajnos megtapasztaltam, hogy a reményeim nem teljesültek. Azóta már a gyermekeim jövőjét is reménytelennek látom. Nagyobbik fiam Spanyolországban él, nyugodtabb körülmények között. Szeretném, ha az unokáim élete jobb lenne, ezért szeretném ezt a korrupt rendszert megszűntetni.

24 éves általános iskolai tanár vagyok. Ugyanazon okokból lettem tanár, amiért ide is szeretnék csatlakozni, és minél aktívabban tenni a közösség fejlődéséért. Segíteni akarok a környezetemen, és jobbá tenni a társadalmat.

17 éve marketinggel és rendezvényszervezéssel foglalkozom. Sok éve már, hogy kiábrándultam a politikából, szavazni sem voltam az elmúlt két alkalommal. Most végre úgy érzem, van egy kis remény arra, hogy talán engem is meghallgatnak, másoknak is elég volt már, ami itthon történik, és gyűlölködés helyett végre összefogás lehet.

Feleségemmel és lányunkkal egy kis faluban élünk már 15 éve. Azt látom, hogy most van rá lehetőség, hogy változtassunk az elmúlt 30 év politikai berendezkedésén, és én részt akarok benne venni.

Szoftvermérnökként dolgozom egy kiberbiztonsági cégnél. Az elmúlt években (évtizedekben?) még nem voltam annyira lelkes, mint mostanság.

Politikailag aktív vagyok annak ellenére, hogy külföldön élek, mivel családom nagy része (szüleim és testvéreim) még otthon élnek, és fontosnak tartom, hogy ők milyen körülmények között éljenek.

23 éves vagyok. Tegnap esti-ma hajnali beszélgetés alatt úgy tűnt, hogy itt olyan közösség épülhet ki, akiket megéri szolgálni, segíteni. Némiképp visszaadtátok a hitemet a magyarokban.

28 éves vagyok, két gyerekem van, akiknek szeretném, ha könnyebb lenne elindulniuk az élet rögös útján, mint nekem. Amióta szavazóképes korban vagyok, mindig a Fidesz nyer, én pedig minden alkalommal egy hétig sírok utána, hogy ezt az országot el kell hagyni, innen nincs menekvés. Szeretném, ha ezt soha többet nem kellene éreznem, a gyerekeimnek pedig soha nem kellene átélniük, milyen egy zsarnok, hazug párt kormányzása alatt élni.

Mindig is aktív voltam a közösségekben, ahová tartozom. Viszont ez az elmúlt 6-7 évben teljesen eltűnt, köszönhetően a jelen megosztottságnak. Belefáradtam az állandó hadakozásba, de most látom, vannak velem/velünk mások is.

57 éves vagyok, szofterfejlesztő cégnél dolgozom. Nagyon szeretném, ha megszűnne a regnáló kormány. Ellenzék nincs. A legfőbb motivációm, ha sikerülne a fenti célt elérni, az 5 éve külföldön élő és dolgozó lányom hazaköltözhetne.

20 éves jogi hallgatóként szeretnék egy olyan közösség része lenni, amivel a változást el lehet hozni.

Mivel nagyon rég nem érzem azt, hogy a politikában motivált lennék, így szavazni sem mentem szinte soha. Most azt gondolom, hogy veletek valami nagyon fontosnak és értékesnek lehetek a részese.

20 éves egyetemista vagyok. Eddig különösebben nem foglalkoztam politikával, viszont Magyar Péter többek között ezen is változtatott. Minden gondolatával tudok azonosulni, az értelmiségi baráti köröm szintén.

Én azért szeretnék tenni, hogy ne kelljen elhagynom a hazámat, mert a menyasszonyomra ráomlik a kórház, ahová dolgozni megy, és leendő gyermekeimet ne kelljen kimenekítenek majd egy dán iskolába, hogy elfogadható oktatáshoz jussanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Alföldi Róbert félreérthetetlen üzenetet küldött a költészet napján
A Mindegy átka könnyen értelmezhető napjaink Magyarországára is.

Link másolása

Áthallásokkal teli, a mai Magyarországra is könnyen értelmezhető verset szaval a költészet napján Alföldi Róbert. A színész-rendező Ady Endre: A Mindegy átka című költeményét adja elő egy videóban, amit a közösségi oldalán tett közzé.

A vers szövege:

„Sorakoznak s elfutnak a hetek,

Mintha kórház-szagtól futnának.

Talán nem volt soha ilyen beteg

Az Élet, mely szennyesen bukdos

S nem tud eljutni tiszta kúthoz.

Máskor se volt itt élni jó dolog,

De viharok sűrübben jöttek

És többen voltak zúgó bátorok.

Most már a reménytelen Mindegy

Túlságosan meggyőzött minket.

A Mindegy, mi ma mindent összetör,

A lágy ujjakat összefonja,

Hogy nem szorul össze az ököl.

S hogy itt még valami teremjen,

Gyertek, menjünk a Mindegy ellen.

Igenis: kell a bátor lobbanás

S nem élet, hogyha nem kiáltjuk,

Hogy minden vannál mindig jobb a más.

Gyujtsuk ki jól a sziveinket:

Csak azért se győzhet a Mindegy.”

A videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Kert Attila, a Euronews hírigazgatója: sem budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet történt volna
A tulajdonosi kör és a menedzsment szét van választva, azaz lehetetlen is a tulajdonosok felől tartalmi elvárásokat tenni. A hitelesség elvesztése a cégnek súlyos károkat okozna.

Link másolása

A Direkt36 alapján mi is megírtuk, hogy az Orbán Viktorhoz személyes szálakon kötődő Pedro Vargas Santos David portugál üzletember cége vásárolta meg 2022-ben a Euronews nemzetközi televíziót. A pénz nagy részét egy magyar állami tőkealap és a kormányzati propagandagépezet egyik régi szereplője biztosította. Ráadásul az ügylet részleteit ismerő egyik forrás a Direkt36-nak azt mondta,

nyilvánvaló volt, hogy felsőbb utasításra kellett megcsinálni ezt a befektetést.

A befektetést intéző embereknek külön a lelkükre kötötték, hogy semmi nem kerülhet ki a nyilvánosságba.

Az ügylet előkészítő anyagában az szerepelt, hogy

a célok között van a „baloldali eszmék és elfogultság / egyoldalúság enyhítése”.

A színfalak mögött a befektetés állami részét intéző szereplők sem titkolták, hogy politikai okokból volt fontos ez az ügylet. A forrás szerint a befektetést intéző emberekkel közölték, hogy azért kell a Euronews, mert túl sok kritika éri Magyarországot külföldön, és ezért javítani akarják az országimázst.

„Mondták, hogy szükségünk van arra, hogy legyen egy olyan európai platform, ahol jobb színben tudjuk feltüntetni magunkat”

Megkerestük Kert Attilát, a Euronews magyar irodájának hírigazgatóját, érzékelt-e valamit mindabból, amit a Direkt36 kiderített, találkozott-e befolyásolási kísérlettel.

A hírigazgató elmondta, hogy „a cég vezérigazgatója, Guillaume Dubois, akit a Direkt36 is idézett, ma egy belső értekezleten azt mondta, hogy a Euronewsnél

a befektetői tőke és a menedzsment el van választva, és a tulajdonosnak, különösen egy kisebbségi tulajdonosnak semmilyen befolyása nincsen a cég mindennapi működésére.

Ennek, valamint a szerkesztőség függetlenségének a bizonyítéka a mindennapi működésünk”.

Kert Attila hozzátette, hogy ez a tulajdonosi szerkezet több mint két éve létezik, de „sem a budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet, vagy ennek akár csak sugalmazása történt volna ez idő alatt”.

Amikor rákérdeztünk, hogy a befektetők és a menedzsment szétválasztásának intézményi garanciái vannak, vagy csupán a szokásjog szerint működnek így, a hírigazgató annyit mondott, hogy a Euronews nem egy magyarországi cég, és a vállalati kultúra, meg a jogi környezet is más náluk.

A fentiekhez még érdemes hozzátenni, hogy a Euronews hitelessége az, ami a legnagyobb tőke. Ha egy újságíró vagy egy szakszervezet előállna azzal, hogy rá nyomást gyakoroltak, akkor könnyen elveszítheti, és

akkor nem jönnek a hirdetők, ráadásul a befektetők részvényeinek sem tenne jót.

Link másolása
KÖVESS MINKET: