SZEMPONT
A Rovatból

Két nap alatt 5000 milliárd dollár égett el az amerikai tőzsdén Trump vámtarifái miatt, és ez csak a kezdet

A Trump által elképzelt új világrend alááshatja a dollár erejét, és oda vezethet, hogy tovább csökken Amerika világpolitikai súlya, Kína pedig méginkább megerősödik - írj a New York Times elemzésében.


Az S&P 500 index egyetlen egyetlen hét alatt 9,1%-kot veszített az értékéből. Erre a koronavírus-járvány kezdete óta nem volt példa. Az index most már közel jár ahhoz, amit a tőzsdei zsargonban „medvepiacnak” neveznek – vagyis amikor az árfolyamok több mint 20%-kal zuhannak a legutóbbi csúcshoz képest. Péntekre az S&P 500 már több mint 17%-kal volt lejjebb, mint a februári csúcson. A 2000 kisebb piaci kapitalizációjú vállalat részvényeit követő index, a Russell 2000 25%-ot veszített az értékéből november óta. A Nasdaq, amit főleg techcégek részvényeiből áll, 23%-kot zuhant december óta.

Még a legrosszabb forgatókönyvekben sem számoltak ilyen mértékű zuhanással. És ezt nem egy halálos vírus vagy egy váratlan ingatlanpiaci válság okozta, mint 2007-2008-ban. Hanem egyetlen elnöki döntés a vámtarifákról.

Ezzel a befektetők egyértelmű üzenetet küldtek Trumpnak: nem tetszik nekik az irány. Csakhogy az amerikai elnököt láthatóan ez nem érdekli. „AZ ÉN POLITIKÁM NEM FOG VÁLTOZNI” – írta pénteken Trump a közösségi médiában.

„Még csak próbáljuk felmérni, mit jelenthet mindez” – mondta Lindsay Rosner, a Goldman Sachs kötvénybefektetési részlegének vezetője a New York Times-nak. A J.P. Morgan mindenesetre 60%-ra emelte a recesszió valószínűségét a következő 12 hónapra.

A tőzsdei eladási hullám mindössze két nap alatt 5000 milliárd dollárral csökkentette az S&P 500 cégeinek összértékét.

Példátlan, hogy egyetlen döntés ilyen rövid idő alatt ennyire súlyos következményekhez vezessen.

„Az elmúlt évtizedekben a gazdasági megfontolások irányították a politikát. Most viszont lehet, hogy fordítva lesz” – mondta az amerikai lapnak Dan Ivascyn, a PIMCO vagyonkezelő vezetője. „Ez egészen más környezetet teremt a befektetések számára.”

Bár Trump jelezte, hogy hajlandó tárgyalni más országokkal, Kína máris válaszolt: 34%-os megtorló vámot vetett ki az amerikai termékekre. Kanada szintén bevezetett új vámokat, és Európa is hamarosan reagál.

Az elemzők szerint a Trump által bejelentett tarifák annyira magasak, hogy akkor is nagyok maradhatnak a vámok, ha esetleg néhány ország sikeresen alkudozik. Úgy látják, a kár már visszafordíthatatlanul bekövetkezett, változni kezdett a fogyasztók és a vállalatok viselkedése.

Mindenki próbálja beárazni, mit jelenthetnek a hatalmas, 10 és 50% közötti vámtarifák a saját üzletében vagy életében.

Ezeket ugyanis nem a külföldi országok fizetik majd meg, hanem az árukat importáló amerikai cégek, tehát adók módjára működnek, és nagy eséllyel beépülnek az árakba. A iphone-októl a Nike cipőkig, a hűtőktől az autókig minden külföldön gyártott, vagy részben külföldi összetevőkből készült árucikk drágulni fog Amerikában. Emiatt várhaóan sok vevő elhalasztja a vásárlást, lemond dolgokról, míg a cégek kevesebb beruházást indítanak és elbocsátásokba kezdenek. Egyszerre jelenhet meg a recesszió és az infláció, ami a közgadaságban stagflációnak hívnak.

A rettegett szó azt jelenti, hogy egyszerre lassul a gazdasági növekedés és nőnek az árak, valamint a munkanélküliség. Ez rendkívül nehéz helyzetbe hozhatja a jegybankot, aminek a gazdasági növekedés élénkítése érdekében csökkentenie kellene a kamatokat, a növekvő árak elleni küzdelem jegyében viszont épp ellenkezőleg: emelni.

Trump azonban optimista. Szerinte a rövid távú negatív hatásokat ellensúlyozhatja, hogy a vállalatok egy része a vámok kikerülése érdekében az Egyesült Államokba teszi majd át a gyártást, de a közgazdászok véleménye erősen megoszlik abban a kérdésben, ez mekkora mértékben és mennyi idő alatt valósulhat meg.

Addig is a New York Times szerint lesz az intézkedéseknek egy másik, globális hatása. A lap úgy látja,

a sokkoló vámtarifák, és az a földindulásszerű politikai változás, amit ez a döntés jelez, kockára teszi Amerika gazdasági fölényét.

Az Egyesült Államok 80 éve egy olyan gazdasági rendet alakított ki, amely a kereskedelemre és a kölcsönös bizalomra épült. Ez a megközelítés tette az országot a világ leggazdagabb országává és egyedüli pénzügyi szuperhatalommá. Ez vezetett oda, hogy a dollár vált a világ első számú fizetőeszközévé. Most azonban mindez odaveszhet.

Trump politikája az amerikai lap szerint azt üzeni: az érdekek különböznek, nincsenek közös célok, és gazdasági konfliktusok elkerülhetetlenek. Az új világrendben az erősebb országok diktálnak, a szabályokat pedig erőfitogtatással érvényesítik.

Eddig a világ szinte minden országa a dollárt használta kereskedelemre és tartalékok képzésére. Emiatt az amerikai állampapírok kamatai alacsonyak maradtak, vagyis az Egyesült Államok olcsóbban jutott hitelhez. A globális válságok idején mindig a dollár jelentette a „menedéket” – még akkor is, ha maga az Egyesült Államok okozta a felfordulást.

A Times szerint ez a különleges szerep lehetővé tette, hogy Washington saját biztonsági szempontjai szerint alakítsa a világgazdaságot. A 2001. szeptember 11-i támadások után például az USA szigorított a nemzetközi pénzügyi mozgások ellenőrzését. Az ukrán háború kitörése után elérte, hogy befagyasszák az orosz devizatartalékokat. És korlátozta a fejlett számítógépes technológia exportját Kínába.

Most azonban nemcsak a tőzsde zuhant, de a dollár is folyamatosan gyengült. Vagyis valamilyen alapvető dolog megváltozott.

Az, hogy a dollár gyengülni kezdett a vámtarifák bejelentése után, azt jelzi, hogy megrendült a világ bizalma az amerikai valutában, aminek hosszú távú következményei lehetnek.

Joseph Nye, a Harvard professzora szerint Trump mentalitása a New York-i és New Jersey-i ingatlanpiacon szerzett tapasztalataiból ered, ahol a keménykedés és az egyszeri üzletek dominálnak. Ez a stílus pénzt hozott neki, de közben több cégét is csődbe vitte. Számára nem fontos a hitelesség, és semmit sem ér a „puha hatalom”, a hosszú távú befolyás, amit egy megbízható partner kiérdemelhet.

Pedig a második világháború után épp Amerika építette fel azt a rendszert, ami bizalomra és a közös érdekekre alapult, és segített elkerülni az újabb világháborút.

A keménykedés rövid távon kifizetődhet. De ha a világ úgy látja, hogy a globális rendet egy szeszélyes vezető irányítja, más megoldásokat keres majd.

Ez hosszú távon csökkentheti a dollár szerepét, az eddigi szövetségesek pedig kevésbé támaszkodnak majd az amerikai fegyverekre, technológiára és termékekre, ami Amerika súlyának további csökkenéséhez, és Kína megerősödéséhez vezethet - írja a New York Times.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
37 órás utat tettek meg, a fél világot körberepülték az amerikai B-2-es lopakodó bombázók, hogy megsemmisítsék Irán legjobban őrzött nukleáris létesítményeit
Először vetették be a GBU-57 bunkerromboló bombákat, de hogy mekkora sikerrel jártak, egyelőre nem tudni. A támadás előtt nem sokkal a műholdak egy hosszú teherautókonvojt mutattak a legfontosabb iráni nukleáris létesítmény bejárata előtt, ami azt jelzi, az irániak valamire készültek.


Az amerikai hadsereg hat B-2-es lopakodó bombázója Missouri államból indult útnak, és közel 37 órát tettek meg megállás nélkül, hogy csapást mérjenek Irán legfontosabb nukleáris létesítményeire. Az amerikai tisztviselők elmondása szerint a bombázók 12 darab, egyenként 13 600 kilogrammos bunkerromboló bombát dobtak le a Fordóban található föld alatti létesítményre, miközben tengeralattjárókról 30 Tomahawk rakétát indítottak a Natanz és az Iszfahán ellen közelében található célpontok ellen.

Élesben először vetették be a GBU-57 Massive Ordnance Penetratort, az Egyesült Államok egyik legnagyobb és legpusztítóbb nem nukleáris bunkerromboló bombáját.

A fegyver akár 61 méter mélyre is képes behatolni a megerősített föld alatti létesítményekbe, például a betonbunkerbe vagy egy hegy gyomrába, mielőtt felrobban. Mivel a fordói urándúsító létesítmény a hírszerzés szerint ennél is mélyebben volt, egymás után több bombát is ledobtak, így minden egyes robbantással egyre mélyebbre fúródhatott a következő bomba.

Az ENSZ nukleáris megfigyelő szervezete közölte, hogy az amerikai támadás után nem észlelt növekedést a három iráni nukleáris létesítmény környezetében a sugárzási szintben, de hozzátették, hogy tovább vizsgálják a helyzetet.

Hogy az amerikaiak milyen sikerrel jártak, azt egyelőre nem tudni, bár Donald Trump azt mondta, a létesítmények „teljesen és maradéktalanul megsemmisültek”.

Fordóban az irániak több ezer modern centrifugát halmoztak fel, amelyek kulcsszerepet játszanak abban, hogy elérjék a fegyverminőségű, 90 százalékos vagy annál magasabb urándúsítottságot. 2023 márciusában a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség bejelentette, hogy a létesítményben 83,7 százalékos tisztaságú uránt találtak. Ugyanakkor az amerikai hírszerzés információi szerint Irán legfőbb vallási vezetője egyelőre nem adta ki a parancsot egy atombomba elkészítésére. Az Egyesült Államokban még a republikánusokat is megosztotta a beavatkozás ötlete, amit Izrael az elmúlt napokban egyre inkább sürgetett. A fordói létesítmény elpusztításához ugyanis kizárólag az amerikaiaknak volt megfelelő erősségű bombájuk, illetve olyan repülőjük, amely a fegyvert célba juttathatja. Trump kezdetben megpróbálta tárgyalásokra bírni az irániakat, de később már lehetségesnek nevezte a támadást, igaz, arról beszélt, hogy két hetet vár a döntéssel.

A szombat éjszakai bombázás így váratlanul érhette Iránt.

Trump teljes sikerről szóló beszámolójával kapcsolatban azonban kérdéseket vet fel, hogy a Maxar Technologies nevű műholdtechnológiai vállalat az amerikai csapásokat megelőző három napban szokatlan tevékenységet figyelt meg Fordónál. A műholdképek tanulsága szerint június 19-én az irániak 16 teherautót, valamint buldózereket sorakoztattak fel a bejáratként szolgáló alagutak előtt. Másnap ezek északnyugat felé elhagyták a telephelyet. A londoni Open Source Centre elemzése szerint elképzelhető, hogy Irán esetleg egy csapásra készítette fel a létesítményt.

Emellett az iráni Atomenergia Szervezet vezetője, Mohammad Eslami június 12-én arról beszélt, hogy van egy új létesítményük is, amely „teljesen elkészült, és biztonságos, sebezhetetlen helyen található.”

Eslami szerint „amint a centrifugák telepítése és üzembe helyezése befejeződik, megkezdődik a dúsítás.” A nyugati hírszerző szolgálatok egyelőre nem erősítették meg Eslami állításait. David Albright biztonságpolitikai szakértő a New York Times-nak azt mondta, az új létesítmény valószínűleg Natanz-tól délre, a Kuh-e Kolang Gaz La nevű hegy alatt található, amely közel 1600 méterrel van a tengerszint felett – így majdnem 800 méterrel magasabb, mint a Fordót rejtő hegy. Az irániak oda a legújabb centrifugákat akarták telepíteni, amellyel három hónapon belül elegendő nagy tisztaságú uránt tudnának előállítani 19 nukleáris fegyverhez. Kérdés, hogy a projekttel meddig jutottak.

Az amerikai támadás után az irániak bejelentették, hogy válaszcsapásokra készülnek. A Forradalmi Gárda korábbi főparancsnoka, Mohszen Rezaei tábornok, aki tagja Irán Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsának, néhány órával a támadás előtt az állami televízióban figyelmeztetett: ha Trump belép a háborúba, Irán csapást mér a térségben található amerikai katonai bázisokra, tengeri aknákat robbant fel a Perzsa-öbölben, és lépéseket tesz a Hormuzi-szoros lezárására.

Utóbbival Irán súlyos károkat okozhat a globális energiaellátásban. A Hormuzi-szoroson keresztük ugyanis naponta körülbelül 20 millió hordó nyersolaj és olajtermék halad át.

A tankerhajók egy nagyjából tíz kilométer széles folyosót használnak, ami nem sokkal szélesebb, mint a Balaton. Itt jut át a világon felhasznált cseppfolyós gáz harmada, és az olaj negyede.

A folyosót amerikai hadihajók védik, de az elaknásítását csak nehezen tudnák megakadályozni. Amerikának közben arra is fel kell készülnie, hogy közvetlen támadás érheti a térségben állomásozó 40 ezer katonáját. Az általuk használt bázisok mind az iráni rakéták hatósugarában vannak.

Iránnak ugyanakkor nagyon meg kell fontolnia, hogyan válaszol. Ha megtorolja az Egyesült Államok akcióhát, egy nagy háborút kockáztat, amely akár a rezsim összeomlásához is vezethet. Ha viszont semmit sem tesz, akkor oda a tekintélye. A legyengült haderejű, nukláris fejlesztések nélkül maradt ország érdekérvényesítő képessége a töredékére csökkenhet a térségben.

De sokat kockáztat Donald Trump is. Választási ígéretei ellenére egy újabb háborúba vezette Amerikát, aminek a következményeit egyelőre nehéz felmérni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Molnár Áron Novák Katalinnak: Az mennyire inkorrekt, hogy a kegyelmi botrány eltussolása után a mai napig havi 6 millió forintot kapsz az adófizetői forintjainkból?
A volt köztársasági elnök temesvári szereplése után a színész kemény kérdéseket tett fel videóüzenetben. A kegyelmi ügy is újra előkerült.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. június 19.



A temesvári értelmiségi kör kedd esti rendezvényén szokatlanul nagy érdeklődés övezte a meghívott vendéget, Novák Katalint. A volt köztársasági elnök először beszélt nyilvánosan közéleti kérdésekről és saját államfői időszakáról azóta, hogy tavaly februárban lemondott tisztségéről.

Az elmúlt időszakot így jellemezte: „Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem egy pokoli másfél év van mögöttem.” Amikor arról kérdezték a beszélgetés során, hogy mi volt a legnehezebb feladat a hivatali ideje alatt, ironikusan úgy fogalmazott: a kegyelmi jog gyakorlása.

A beszélgetés után a 444 stábja próbált kérdéseket feltenni neki az utcán, ám Novák nem adott konkrét válaszokat.

A felvétel nyomán Molnár Áron, a noÁr mozgalom alapítója saját videóban szólította meg a volt államfőt, vette észre a 24.hu. Ebben több kérdést is feltett Novák Katalinnak:

„Biztos pokoli volt látni, ahogy elvették a tanárok sztrájkjogát. Ahogy a diákokat beidézték a rendőrségre, mert kiálltak a szabad oktatásért. Pokoli lehetett látni, ahogy a kórházakban állnak le a műtétek. Hogy a külögyminisztérium élén Szijjártó Péterrel hogyan próbálja eltussolni, hogy orosz hekkerek feltörték a szervereket. És pokoli lehetett látni a NER gazdagodását, miközben Magyarország az EU legszegényebb országává vált. Erre gondoltál, ugye?”

A színész a kegyelmi ügyet is szóba hozta, amely végül Novák lemondásához vezetett.

„Azért nekünk, magyaroknak lenne kérdésünk: kinek a kérésére, unszolására adtál kegyelmet egy pedofil segítőjének, K. Endrének?” – tette fel a kérdést.

Molnár reagált arra is, hogy Novák a 444-es újságírót inkorrektnek nevezte:

„Az inkorrektséget én sem szeretem. Az mennyire inkorrekt, hogy miután eltussoltátok a kegyelmi botrányt, mai napig havi 6 millió forintot kapsz az adófizetői forintjainkból?”

Végül Varga Judit nevét is megemlítette, aki asztalosként képzeli el a jövőjét, és arra utalt, hogy szerinte Nováknak is érdemes lenne más útra lépnie.

„Követhetnéd barátnéd, Varga Judit példáját, és választhatnál rendes szakmát. Asztalosként készíthetnétek közös asztalt, ahová leültök közösen, szembenéztek a bűneitekkel, és közösen számot adtok róla. Az asztalhoz fát az erdőből tudtok szerezni. Tudod, melyik erdőből…” – fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Török Gábor a Pride betiltásáról: Amikor a hatalom a rendőrségen keresztül jogászkodik, annak általában nincs jó vége
A politikai elemző szerint rossz vége lehet annak, ha a hatalom tiltások mögé bújik. Két képpel is üzent: az egyiken Orbán emlékei, a másikon a Pride-ot tiltó határozat szerepel.
F. O. - szmo.hu
2025. június 19.



Török Gábor politikai elemző a Facebookon reagált a rendőrség döntésére, amely betiltotta a Budapest Pride-ot. Bejegyzésében azt írta: „Egy pillanatra sem keverném össze, említeném egy lapon a Fidesz megalakítását és a Pride megtartását. Csak annyit jegyeznék meg, hogy amikor egy hatalom – a rendőrségen keresztül – elkezd jogászkodni és tiltani, az általában nem szokott nagyon sikeres lenni.”

A poszthoz két képet is csatolt. Az egyiken Debreczeni József Orbán Viktorról szóló könyvének egy oldala látható. A szövegben

a miniszterelnök arról ír, hogy a Fidesz megalapítása után a rendőrség kihallgatásra vitte, miután ifjúsági szervezetüket illegálisnak minősítették, holott az „alkotmányos alapokon áll”.

A másik képen a Budapesti Rendőr-főkapitányság csütörtöki határozatának egy részlete olvasható, amelyben betiltják a Pride-ot.

Korábban Karácsony Gergely főpolgármester jelentette be, hogy a főváros a Szivárvány Misszió Alapítvánnyal közösen rendezné meg az eseményt, amelynek hivatalos neve Budapest Büszkeség lenne. Bár a videó címében Karácsony is Pride-ként említette a rendezvényt, a rendőrségnek írt levelében azt írta, ez „nem Pride”. Kiemelte: „célja pusztán az, hogy a nemzet fővárosa szabad”, valamint azt is, hogy „sem kamionok, sem táncosok nem lesznek, a szexualitás semmilyen formában nem fog megjelenni”.

A BRFK közölte, hogy a bejelentést a gyülekezési törvény alapján bírálják el. A csütörtöki határozatban a rendőrség végül betiltotta a rendezvényt.

Karácsony Gergely szerint a döntés értelmezhetetlen, mivel a rendőrség egy nem létező gyűlésről hozott tiltó határozatot.

(via hvg.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Tarjányi Péter: A világháború előszobájába léptünk
A szakértő úgy látja, a Közel-Keleten már nem a tárgyalóasztaloknál, hanem fegyverekkel dől el a jövő. Európa szerinte csak figyel, de viselni fogja a következményeket.
F. O. - szmo.hu
2025. június 22.



„Igazam lett...Amerika kilépett az árnyékból. A Közel-Kelet pedig belépett a nyílt háború korába” - írta Facebook-oldalán Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő arra reagálva, hogy Amerika vasárnap hajnalban iráni nukleáris létesítményeket bombázott.

„Az Egyesült Államok ma hajnalban közvetlen csapást mért Iránra, Izraellel összehangoltan, három nukleáris létesítményt támadva. Ezzel Amerika nem csak szövetséges, hanem hadviselő fél lett – egy olyan térségben, ahol eddig a háttérből irányított. Ez a lépés végleg felrobbantja a diplomáciai illúziókat, mert a Közel-Kelet újrarendeződése most már nem tárgyalóasztaloknál, hanem célkeresztekben, harc közben zajlik...”

- fogalmazott a szakértő, hozzátéve, hogy Irán válasza csak idő kérdése, és „nem egyenesen érkezik majd, hanem rakéták, drónok, kibertámadások és proxy-hadseregek formájában Libanonban, Irakban, Jemenben és bárhol a bolygón az USA és Izrael ellen”.

A szakértő kiemelte, hogy a Hormuzi-szoros a hajnal óta ismét a világ egyik legveszélyesebb tengeri útvonala lett.

„Mindeközben: Moszkva elégedetten figyeli a NATO figyelmének szétszóródását, és az olajár emelkedését, Peking vélhetően kihasználja az új helyzetet és vizsgálja, hogyan oszthatja újra globális rendet. És itt jön az, amit fontos megérteni!!! Ez nem három különálló konfliktus. Ez egyetlen stratégiai válságlánc. Ukrajna honvédő háborúja Oroszország ellen. Irán most már nyílt háborúban áll az USA-val és Izraellel. És ugyan Tajvanban még nincs háború, de a kínai fenyegetés nőni fog és emiatt USA-nak már ott is jelen kell lennie...” - írta a szakértő, aki megjegyezte: „Washingtonnak most három térségben kell egyszerre figyelnie, döntenie, erőt mutatnia. És ilyen történelmi nyomás alatt kevés államnak sikerült mindig jól dönteni büntetlenül”.

„Az olaj ára már emelkedik. A migráció új hullámát most nem háborúk, hanem rendszerek összeomlása indíthatja el.

A térség nem a béke, hanem a túlélés logikája szerint mozdul” - tette hozzá.

„És mi, itt Európában? Megint csak figyelünk. A globális játékban nézők vagyunk – de az árát mi is megfizetjük majd. Történelmi ponton vagyunk. És ez még csak a kezdet… NEM VILÁGHÁBORÚ MÉG, DE ANNAK ELŐSZOBÁJÁBA LÉPTÜNK… A Kelet tömb (Oroszország, Kína, Irán, Észak-Korea, Belorusszia) egyre nyíltabban áll szemben a Nyugattal...”

- zárta a szakértő.


Link másolása
KÖVESS MINKET: