„Itt úgy szokták meg, hogy nem beszélnek a levegőbe. Inkább nem beszélnek” – Hollandia magyar szemmel járvány idején
Négy hete tart Hollandiában az „intelligens zárlat”. Ennyi ideje vannak zárva az iskolák, éttermek, egyetemek, sporttermek, két hete a fodrászok és kozmetikusok sem dolgoznak. Száz fő feletti rendezvények, június 1-ig betiltva, sportesemények lefújva. Home office-ban működünk mi is – otthon tanulunk, tanítunk, telefonon és interneten intézünk ügyeket, konzultálunk orvossal, kollégákkal, önkormányzattal, szolgáltatókkal és persze próbálunk kapcsolatban maradni barátokkal, kollégákkal. És valahogy önmagunkkal. Ez néha a legnehezebb.
Gyönyörű Arnhemben a Sonsbeek Park – a másfél métert és a maximum 3 fős csoportosulást betartva mindenre van lehetőség – sportolni, napozni, piknikezni.
A biciklis rendőrök a tavak körül és az erdei utakon megszokott látvánnyá váltak, ahogy a rendőrautók is a belváros bevásárlóutcáin. Sok dolguk nem akad, mert itt a szabály, az szabály. És ezt mindenki tudja.
Az iskolákban oktatás nincs, de az udvarok nyitva maradtak – bárki bemehet, ha hintázni vagy homokozni támad kedve. A tanulnivalót hetente osztják ki – füzetek, könyvek, írószerek összecsomagolva a padokon – ilyenkor futunk össze a barátokkal, ismerősökkel. A gyerekek boldogan ölelkeznek. A szülők őket nem emlékeztetik a másfél méterre.
„Nem bírom már, hogy üresen áll az iskola. Igaz, hogy az online oktatás gördülékenyen zajlik, de a közösség hiánya nagyon rossz hatással van tanárra, gyerekre és szülőre is. A legnehezebb azoknak, akiknek nincs rendezett családi hátterük, illetve nem rendelkeznek a szükséges infrastruktúrával, technikával a tanuláshoz, de azon vagyunk, hogy kezeljük a helyzetet. Adunk számítógépet annak, aki igényli, felügyeletet biztosítunk azoknak a gyerekeknek, akikre otthon nem tudnak vigyázni. Remélem, azt jelentik majd be április 21-én, hogy a májusi szünet után újraindul az élet!” – mondja egy arnhemi iskola igazgatója.
Hollandiában eddig 2833 ember hunyt el koronavírusban. Kórházban összesen 8 386 embert ápolnak, közel 26 710-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.
Hollandiában kibővítették a tesztelést több egészségügyi dolgozóra. Az elmúlt 24 órában kapott pozitív tesztek közül 550 ember egészségügyi dolgozó.
A koronavírus terjedését korlátozó különleges intézkedések értelmében zárva vannak a kávézók, éttermek, múzeumok és iskolák. A sporteseményeket június 1-ig szüneteltetik. A politikusok ugyanakkor kilátásba helyezték, hogy a hónap végén meghosszabbíthatják az intézkedéseket. A kormány április 21-én teszi közzé az új rendelkezéseket.
Tárgyalások folynak arról, hogy az iskolák május közepén – csökkentett üzemmódban – újra kinyitnának. Azt tanácsolták az intézményeknek, hogy készüljenek fel a fizikai távolság fenntartására az épületeikben is. Egyes elképzelések szerint az iskolák csoportokra bonthatják a diákokat, és különböző napszakokban, napokon fogadhatják őket.
Féltik az időseket és a betegeket a vírustól, de annál jobban a bezártságtól, elszigeteltségtől, magánytól. Azt mondják, azok az emberek, akik eddig problémákkal küzdöttek, nem biztos, hogy elég erősek maradnak ilyen körülmények között. Az érzelmi teher az igazi fenyegetés – így vélik sokan.
A többség itt ugyanakkor leginkább a gazdaság miatt aggódik. Komoly veszélynek a recessziót tartják. A júniust várja mindenki. Úgy remélik, csak addig kell kibírni. Bíznak abban, amit a kormány mond: nem hagyják összeomlani a gazdaságot. Itt úgy szokták meg, hogy nem beszélnek a levegőbe. Inkább nem beszélnek.