SZEMPONT
A Rovatból

„Hazajövök és felismernek a növények, ezért nem tudok magányos lenni” – a Németországból hazatelepült anyuka ökoprojektet tervez a magyar faluban

Pásztor Zsófia háromgyerekes anyuka, és a Baranya megyei Geresdlakon gazdálkodik. Szülei Berlinben élnek, ő 20 évesen Magyarországra jött. Alapvetően művészlélek, és próbál a faluban közösséget építeni – nincs könnyű dolga.

Link másolása

Sokat álmodtam mostanában a gyerekkori házunkkal. Apám halála után, évekkel ezelőtt eladtuk, sok éve nem jártam arra. Álmomban - ahogy az a középkorúaknál lenni szokott - a gyerekkort próbáltam feldolgozni. Olyasmiket, amiket ébren nem bír el a lélek. Utoljára végigsétáltam a szobákon, majd már csak kívülről néztem álmomban az udvart, a gangot - ahogy felénk mondják a tornácot -, és búcsúztam tőle, a falu közepén csordogáló patak partján ülve. Reggel megkönnyebbültem. Gondoltam, ezzel túljutottam a több évtizede cipelt lelki kálvárián.

Aztán pár héttel később a józan, éber valóságban levelet kaptam: keressem meg Geresdlakon Pásztor Zsófit, és beszélgessek vele, mert érdekes ökoprojektet tervez a faluban, közösséget szeretne építeni, termelni, egyéni, kreatív elképzelésekkel.

Amikor a képeket is megnéztem, megrándult a gyomrom. Zsófi a kislánykori barátnőmék házát vette meg, a Hajniékét, ami pont a patak túlsó felén van, a mi régi házunkkal szemben.

Zsófi eljött értem autóval, mert busz ritkán jár arra hétvégén. Én első perctől feszült érdeklődéssel figyeltem, és fegyelmeztem saját magam. Vajon milyen a régi ház? Vajon kibírom-e, hogy újra látom?

Zsófi

Pásztor Zsófia gyönyörű 35 éves nő, három gyerek édesanyja. Tetszik a tiszta szeme, az érzékeny mozdulatai, a kreatív nyaklánca, az érdeklődő, mély tekintete, és az igazi figyelem, amiben részesít első pillanattól. No, és az autója, ami egy lestrapált, régi kocsi, arra való, hogy két falu között ingázzon vele az ember. Pont annyira rendezetlen, amennyi ahhoz kell, hogy az ember isteni, természetes kényelemben érezze magát benne. Ez az a nő, aki ökoprojektet tervez Geresden. Gazdálkodik. A Hajniék telkén és házában, és a mi udvarunkba hordta legelni a kecskéit, amikor gazdátlanul állt a ház, és a tetőig nőtt a gaz.

Szorongással kémleltem előrefelé az utcát, a szomszédok házait, ahogy közeledtünk a miénk felé. Vajon kilátszik a gazból? Vajon áll még egyáltalán? Vagy összedőlt a sok év mindenféle súlya alatt? Látni akartam mielőbb, hogy a fájdalom hasítson szét végre, legyen már vége a gyomorrángásnak egyszer és mindenkorra.

– Mióta élsz itt?

– Tíz éve.

– Honnan kerültél ide?

– Berlinből 2005-ben jöttem Magyarországra. Apám magyar, anyukám német. Az volt a célom, hogy rendesen megtanuljam a magyart. Kislánykorom óta tudtam, hogy nekem magyar férjem lesz.

Én ott születtem, ott érettségiztem, de ahogy lehetett, 20 évesen azonnal leléptem. Belső parancsszóra. Pestre költöztem a legjobb barátnőmhöz.

Megismertem Csabit, a későbbi férjemet, aki néptáncos volt akkoriban. Nagyon megszerettem az egész népi kultúrát, főleg az éneket.

– Magyarul mennyire tudtál?

– Egy gyerek szintjén. Egy nagyobb társalgást nem tudtam követni, sem írni, sem olvasni. Szótárral és füzettel jártam-keltem. Először Budapesten felújítottunk egy hatalmas, nyolcszobás lakást hostelnek. Ott is közösséget akartunk építeni. Mindig ez volt a fontos nekem – talán valami hippi gén van bennem, nem tudom.

Felértünk a házunk elé. Se gaz, se összedőlő tető. A ház udvara munkaterület. A gang kibővült egy terasszal. Az ólak és a góré lebontva, a régi füstölő sem áll már. Téglák és építési anyagok mindenhol. Nem volt széthasító fájdalom, csak tántoríthatatlanság: be kell mennem. Az új lakók szívesen láttak, végigvezettek a még romos falak között. Mindent átépítettek, amit csak lehetett. Az ablakkeretek maradtak csak meg eredetinek, azok segítettek beazonosítani, mikor hol járok a százéves parasztházban. A spájz, a pajta, tiszta szoba, az én egykori ágyam helye, és a rettegett szoba, ahol aput láttam a koporsóban. Mozdulatlanul. Én is. 18 év telt el. Azt mondják, 9 év egy cikluskör. Kettő körnek kellett eltelnie, hogy az akkor megállt idő újra elinduljon. Engedély legyen az életre.

– Miért épp ide jöttetek?

– Mindig érdeklődtem a vidék iránt. Volt a néptáncos társaság, akikkel jártuk a vidéket minden hétvégén. Egyszer Csabival megtaláltuk Geresdlakot, egy „ingyen telek” hirdetés csalogatott bennünket ide. De végül nem emellett döntöttünk.

Találtunk egy telket, ami nagyon bozótos volt, csalán a nyakamig, mégis azt éreztem, na itt! Volt sok olcsó, eladó ingatlan, iskola. Úgy éreztük, a csapatunk többi tagja is könnyen találna itt magának jó portát, hiszen együtt szerettünk volna gazdálkodni.

Két éven keresztül csak nyáron laktunk itt, télen mindig anyósoméknál voltunk az Alföldön. 2011-ben költöztünk ide állandóra, akkor vártuk a második gyerekünket. Akkor még csak a konyha és egy szoba volt kész.

Geresdlak

Geresdlak a Geresdi-dombságban található település. Alig nyolcszázan lakják. Két település és egy településrész, Geresd, Püspöklak és Kisgeresd egyesítéséből jött létre 1968-ban. Geresd már az Árpád-korban is lakott hely volt. Napjainkban nagy számban svábok, magyarok, cigányok, horvátok élnek itt. Ma finn faluként emelgetik, ugyanis 100-150 finn állampolgár él a 6-8 melegebb hónapban a faluban. A település legnagyobb turisztikai vonzerejét mára a geresdlaki Gőzgombóc Fesztivál jelenti.

– A cél a gazdálkodás volt?

– Nem az volt a cél itt, hogy bevételt generáljunk, hanem hogy elindítsunk egy új életet. Aztán a harmadik gyerek születése előtt Csabinak volt egy balesete, otthagyta a munkahelyét, ezt követően csak gazdálkodtunk. Felvásároltunk olcsó területeket, amiket nem műveltek, lekaszáltuk, odavittük legelni a kecskéinket. Gabonát – rozst, zabot, lucernát, krumplit termeltünk.

– Ti értettetek ehhez?

– Egyáltalán nem. Könyvekre és a tapasztalatra építettünk, illetve Csaba ősei parasztok voltak, úgyhogy tőlük is tudtunk néha tanácsot kérni.

Biogazdálkodást próbáltunk, nem a hagyományos módszereket, ezt a család nemigen támogatta és értette, sőt, a falu sem. Volt, hogy itt az asszonyok arra panaszkodtak, hogy elszáradt a paprikájuk, én meg épp akkor szedtem le 6 kilót.

Ők csak csodálkoztak, hogy honnan van ez nekem, hisz ők az utcáról csak annyit látnak, hogy nagy a fű. Sok dolog nem fért be az ő értékrendjükbe, amit mi csináltunk.

A ház

Sok időt töltöttem ebben a házban gyerekkoromban. Ahogy hallgatom Zsófit, szinte látom magam előtt a régi családot, a barátnőmet kislány korában, ahogy bundáskenyeret süt, emlékszem az illatokra, és arra is, hol volt Lajos bácsi asztala, ágya. Ma kemence díszíti a szobát - Csabi építette - , a sparhelt platniján szárad a paradicsom. Az ablakpárkányt ötliteres dunsztos üvegekben házilag aszalt füge, kajszi és alma díszíti. Nagyon finom mindegyik.

– Hogy ment az élet?

– Segítség nélkül. Csabi reggeltől estig kaszált, két éven keresztül ő termelte meg a takarmányt egymaga az öt kecskének és az egy lónak. Semmi gépünk nem volt hozzá. Varrtam neki egy hímzett népi inget, és abban volt napestig a földön. És amikor pont rosszul esett az eső, odalett az egész. Tűzifát úgy szereztünk, hogy kinéztük, hol van kidőlt fa, azt összeszedtük, és lovaskocsival hazahordtuk.

Kivertük a biztosítékot a közösségben. De nem foglalkoztunk azzal, ki mit gondol, csak csináltuk, ahogy gondoltuk és ahogy tudtuk.

– Jó nagy hit és elszántság kell ehhez. Meg bízni abban, hogy amit csinálsz, az jó. És szövetség.

– Jó munkaszövetség voltunk. Azt nem szerette, ha valami kárba vész. Erős fajfenntartó, alapellátó ösztön munkálkodott benne.

– De elváltatok.

– Igen, mert én nem bírtam. Minden a család és a kapcsolat rovására ment. Csak a munka volt előttünk. 8 évig éltünk így.

– És a többiek, akikkel együtt akartatok ideköltözni?

– Nem jöttek. De mi elkezdtük a magunkét csinálni, annyira elfoglaltak voltunk, semmire nem volt időnk. Ahogy a gyerekek már nem csak a szoknyám mellett voltak, onnantól probléma volt, hogy nem volt társaságunk és nekik sem.

Igyekeztem a falubeli gyerekekkel összehozni az enyéimet, csináltam nekik színházat. Ők főleg cigánygyerekek voltak, ők laktak a közelünkben. Na, kaptam emiatt is hideget-meleget a faluban, de idővel, ahogy a gyerekek nőttek, egyre világosabbak voltak a szocializációs különbségek, így ők sem akartak már úgy kapcsolódni hozzájuk.

Kevés a hasonszőrű gyerek a faluban. A falu másik oldalán, Lakon vannak többen, de ők meg ritkán jönnek ide át, Geresdre, mintha lenne egy láthatatlan fal, ami nem engedi a kapcsolódást.

– Ez régi jellemzője a falunak. Nem könnyű a régi szabályok közt élni...

– Itt a faluban mindennel próbálkoztam. Szerveztem magyar táncházat, ott is a cigány kisebbség volt, aki eljött. Aztán csináltunk szabadtéri mozit, ami jól sikerült és a faluban is jó visszhangot keltett. A házunk oromfalára vetítettünk. Piaccal is próbálkoztam kétszer. Facebookon próbáltam hívni az embereket. Az első alkalommal alig voltunk négyen. Zoli hozott hózentroglit, Linda hozott csípőspaprikát és aloe vera palántát, én házilag sütött kenyeret vittem, és ott vártuk, mikor özönlenek a népek. Hát, nem özönlöttek. A finnek kezdték ugyan kicsit felfedezni, épp akkor jöttek volna, amikor nekem alábbhagyott a lelkesedésem.

Sok mindenbe belefogtam, azt hittem, megváltjuk a világot, és az hamar megy. Nem megy hamar. Ma már sokszor csak mosolygok magamon, és a múlton. Ez egy zárt közösség. Az újonnan jövők jobban összetartanak, a magyarok is, de a svábok az újakkal nemigen állnak szóba, ők a saját közösségükben tartanak össze.

Szerintem kialakult a faluban egy ilyen vélemény, hogy ciki velünk összekeveredni, és csak az tette, akinek van annyi tartása és rálátása a dolgokra.



# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Magyar Péter változtatott az eddigi stratégiáján, és nagyon komoly kockázatot vállalt
Szerinte az EP-választással nem vállalt olyan sokat a Tisza Párt politikusa, de abban, hogy önkormányzati helyekért indulnak, sokféle csapdahelyzetbe kerülhetnek.

Link másolása

Somogyi Zoltán politikai elemző szerint Magyar Péter taktikát váltott azzal, hogy a kampány közepén döntött úgy: részt vesz az önkormányzati választásokon is. Szerinte olyan hangulat állt elő, ami elragadta magával a politikust és a Tisza Pártot – fejtette ki a Népszavának.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter első három polgármester-jelöltjét olyan kerületekben (a VII.-ben, a XI.-ben és a XVIII.-ban) mutatta be, ahol jelenleg ellenzéki (DK-s) városvezetők irányítanak, ami miatt vitába került Dobrev Klárával, a párt vezető politikusával is.

Pénteken aztán bejelentette, hogy azonos számű jelöltet indítanak ellenzéki és fideszes vezetésű kerületekben is, igaz, mindeközben a Színes Erzsébetváros jelöltje, Lajos Béla közölte: mégsem a Tisza Párt színeiben indul a VII. kerületben.

Somogyi Zoltán szerint egyelőre csak annyit lehet biztosan állítani, hogy Magyar Péter eltér attól a stratégiától, amit eddig követett, és ami láthatóan jól működött. A NER-ből év elején kiszálló politikus eddig egyenlő távolságot igyekezett tartani Orbán Viktortól és Gyurcsány Ferenctől is, akikhez képest alternatívát igyekezett nyújtani. Azokat a választókat szólította meg, akiknek elegük van nemcsak a Fideszből, hanem abból az ellenzékből is, amely – a közvélemény egy része szerint – alkalmazkodott a kormányzati kívánalmakhoz.

Somogyi szerint ehhez a taktikához ideális volt az EP-választás, amivel egy „bent is vagyok, kint is vagyok” állapottal tudott belépni a politikai színtérre.

„Azzal, hogy elindul az önkormányzati választásokon, Magyar Péter feladja az eddig követett stratégiát”

– jelentette ki a politikai elemző.

Ezzel már nem tudja fenntartani azt a látszatot, hogy a jelenlegi pártstruktúra felett áll. „Ha túlságosan elmérgesedik a viszony a DK-val, akkor az szavazatveszteséget is okozhat Magyar Péter pártjának” – tette hozzá Somogyi. Szerinte az önkormányzatokban viszont napi szinten kell döntéseket hozni, a Tisza Párt politikusai nem kerülhetik el, hogy egy-egy adott ügyben együttműködjenek akár a Fidesszel, akár az ellenzéki pártokkal.

Hozzátette: Magyar Péternek felelősséget kell majd vállalnia azokért a politikusokért is, akik a Tisza Párt színeiben kerülnek be adott esetben önkormányzati testületekbe. A politikai elemző nem állítja, hogy az önkormányzati indulás feltétlenül rossz ötlet volt a pártvezető részéről, „de azt igen, hogy nagyon komoly kockázatokkal jár számára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Ha nem jön össze, májusban pihenünk” – Órákkal a határidő előtt még nem adta le az ajánlásokat sem a Momentum, sem Márki-Zay pártja, sem a Jobbik
Magyar Péter felbukkanása eddig leginkább az ellenzéki pártoktól szívott el támogatókat. Ez már az ajánlásokért folytatott küzdelemben is érződik. Végigjártuk Budapest legforgalmasabb pontjait, hogy lássuk a véghajrát.

Link másolása

A február óta eltelt időszakban a semmiből vált az egyik a legerősebb ellenzéki erővé Magyar Péter Tisza pártja, és ezzel teljesen felforgatta a politikai térképet, főleg az ellenzéki térfélen. Ezt jól mutatja az is, hogy több ismert ellenzéki pártnak is nehezére esik összegyűjteni az Európai Parlamenti választáson való résztvételhez szükséges 20 ezer aláírást.

Néhány óra múlva, pénteken 4 órakor lejár a határidő, de az ajánlóíveket még nem sikerült leadni mindenkinek.

Elsőként a Tisza párt jelentette be, hogy összegyűjtötték a szükséges számú ajánlást, rögtön az első napon, igaz, leadni csak április 30-án adták le az íveket. A Fidesz szintén az első nap végzett, és ők április 27-én, elsőként le is adták azokat. Április 30-án továbbította a Választási Irodához ajánlásait a Mi Hazánk, a Kétfarkú Kutyapárt és a Gattyán-féle MEMO is. Az MSZP-DK-Párbeszéd a szükséges 20 ezer aláírást háromszorosan túlteljesítve csütörtökön adta le az íveket, és ugyanezen a napon végzett az LMP is.

Péntek reggel, órákkal a határidő lejárta előtt azonban az NVI honlapja szerint még nem adta le az aláírásokat sem a Momentum, sem a Jobbik, sem a Mindenki Magyarországa Mozgalom.

Az olyan kisebb indulókról nem is beszélve, mint a Jakab Péter-féle Nép pártján, vagy a Vona Gábor fémjelezte Második Reformkor.

Csütörtökön több helyen is jártunk Budapesten, hogy megnézzük, hogyan folyik a véghajrá. Arra számítottunk, biztosan kint lesz az összes aktivistájával az összes még nem végzett párt. Ennél nagyobbat nem is tévedhettünk volna.

A Nyugati aluljáróban Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma várta az aláírókat. Két nappal korábban az MMM kiküldött egy levelet azoknak, akik korábban bármikor feliratkoztak a mozgalom hírlevelére, melyben többek között ez áll:

„Sajnos az erőn felüli munka dacára sem sikerült még összegyűjteni a 20 ezer aláírást, ahogyan sok más pártnak sem. Több száz aktivistánk gyűjti napok óta az ajánlásokat, azonban a tapasztalat az, hogy az emberek fásultak, bizalmatlanok és a legtöbben elutasítóak a politikával szemben.”

A Nyugatinál nem kerteltek, őszintén elmondták, hogy

rezeg a léc, állításuk szerint mindenki kint van, és gyűjti az aláírásokat (ezt később tapasztaltuk is, több helyszíneken láttuk az MMM pultját).

Egy idősebb aktivista személyes véleményként mindehhez hozzátette: azért is dolgoznak ilyen kitartóan, mert úgy gondolják, hogy személyesen Márki-Zay Péterért, és a mozgalom által képviselt értékekért kár lenne, ha elvesznének. Természetesen szóba került Magyar Péter felbukkanása, elszívó hatása, az aktivista szerint „minden kicsi megérzi” a Tisza párt felemelkedését. És hogy mi lesz, ha nem jön össze a húszezer? „Májusban pihenünk” – mondja szomorkás mosollyal.

Kissé odébb állt a Jobbik pultja is, amelyen csupán a listavezető Róna Péter neve és arcképe látható, és nagyítóval lehetett megtalálni, hogy ez valójában a Jobbik pultja. Akkor, utunk elején még nem mentünk oda, gondolván a következő helyszínen is lesznek jobbikosok.

Mekkorát tévedtünk!

Átvillamosoztunk a Széll Kálmán térre, ahol egy idős hölgy ücsörgött egy elhagyott MMM pult mögött. Volt ott még Vona Gábor Második Reformkor pártjának pultja is, és egy nagy sátor Karácsony Gergely arcképével, de sem Momentum, sem Jobbik, sem LMP nem volt sehol. Így hát metróval átrobogtunk az Astoria aluljáróba, ahol senki nem volt, csak a szokásos tömeg.

Egy megállóval odébb, a Blahán megtaláltuk az LMP pultját. Az aktivisták, akik közül az egyik Vitézy Dávidos sapkában volt, elmondták, a Tisza áradását ők is megérzik, de talán éppen most lesz meg a húszezredik aláírás. Este még mennek kopogtatni, elsősorban olyan körzetekbe, ahol a bázisuk van, tehát a felső-középosztály által lakott budai kerületekbe, ott fogékonyak a környezetvédelmi témákra, illetve az

„akksigyáras helyekre, ott aktív volt a párt, hamar össze lehet szedni száz aláírást”.

Sikerült is: estére az NVI honlapján már felkerült a párt aznapi dátummal, mint listát leadott szervezet.

Kimetróztunk az Őrs Vezér térre, ahol az MMM mellett Karácsony sátra és Gattyánék bódéja állt. Momentum, Jobbik, LMP sehol. Visszafele körülnéztünk a Keletinél, ahol hasonlóan üres volt minden, majd átlibbentünk a Kálvin térre. Sehol semmi. Szintén üres volt a Corvin negyed aluljárója is, így hát visszavillamosoztunk a Nyugatiba.

Ott még állt a Róna Péter név alatt futó Jobbik pultja. Az ottani aktivisták szerint megvan a húszezer, már csak a hibahatárra gyúrnak, azaz arra a többletre, amely akkor kellhet, ha diszkvalifikálnak néhány aláírást (és ez mindig megtörténik).

Magyar Péterről viszont érdekes dolgot mondtak: szerintük jót tett, hogy felkavarta az állóvizet. Az aktivista azt vette észre, hogy

az emberek kiléptek a komfortzónájukból és elkezdtek gondolkodni, vitatkozni és beszélgetni.

Bár a fenti beszámoló reprezentatívnak nem tekinthető, de nehéz elképzelni, hogy az összes Momentumos stand pont ott állt, ahol nem jártunk. Az is látszott, hogy a Mindenki Magyarországa Mozgalom valóban kint volt mindenhol, ahogy Márki-Zay kérte levelében a párt aktivistáit, de sem az LMP, sem a Jobbik már nem igyekezett.

Meglehet, a Momentumnak is meglett a húszezer, azért vonultak le, de péntek reggel az NVI honlapján ennek még nincs nyoma.

A hazai választási törvény egyik furcsa rendelkezése, hogy egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat: azaz több szervezetnek is aláírhat. Így, elméletben Magyar Péter felbukkanása önmagában még nem jelenthetett veszélyt a kisebb pártokra, hiszen aki Magyart támogatja, attól még aláírhatott volna más pártoknak is.

De úgy tűnik, lesznek, akik már ezen a ponton elvéreznek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A Tisza Pártnak még csak 19 tagja van, az EP-választás után fog belépni sok ezer ember
Nincs egy hónapja, hogy a politikus a Tisza Párt alelnöke lett. Azóta úgy fest, hogy Magyar pártjánál már csak a Fideszre szavaznának többen, ha most lenne a választás.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

„Hol volt az a pont, amióta nem vagy fideszes?” – kérdezte Puzsér Róbert Magyar Pétertől a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus és a politikus beszélgetése szerdán került fel a YouTube-ra, ahol azóta is a legfelkapottabb videónak számít.

„Lehet, hogy még fideszes vagy, mert Gulyás Geri azt mondta a kormányinfón, hogy van még 47 ezer forint tagdíjtartozásom a Fideszbe, de azt nem mondta, hogy kirúgtak és én ebben a hitben éltem” – kezdi a válaszát Magyar Péter. A 15-20 pontos, országjárása során többször ismertetett politikai hitvallása kapcsán a Tisza Pártra kitérve elmondja:

„Nyilván ez nem a Tisza Pártnak a programja, hiszen még csak 19 tagunk van, és majd az EP-választás után fog belépni sok ezer ember, aki szeretne, és majd együtt határozzuk meg a pontos alapvetéseket.”

Magyar Péter még március 15-én jelentette be, hogy Taplra Magyarok Közössége néven mozgalmat indít a demokratikus értékek és szabadságjogok védelme érdekében. Mivel egy új párt alapítására már nem volt elég ideje a június 9-i választásig, ezért a Tisza Párt színeiben indul a nyári EP- és önkormányzati választáson, melynek alelnöke is lett áprilisban.

Magyar pártjának népszerűségét azóta több közvéleménykutató is mérte. A Medián héten publikált eredménye alapján a Tisza Párt toronymagasan a legnépszerűbb a Fidesz után. Magyarékra most majdnem háromszor annyian szavaznának, mint Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára pártjára, a DK-ra.

Magyar Péter és Puzsér Róbert teljes beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: