Guardian: Tízezrek vonultak utcára az LMBTQ-jogokért a magyar kormány ellen
Ahogyan korábban lapunk is beszámolt róla, több vezető nemzetközi lap is kiemelten foglalkozott a Budapest Pride idei megrendezésével, amelyet a magyar kormány betiltott ugyan, ám ennek ellenére tízezrek vonultak utcára. A demonstráció így nemcsak az LMBTQ+ közösség jogairól, hanem a demokrácia védelméről is szólt.
A Guardian helyszíni riportjában egy megszólaló úgy fogalmazott: „az idei évben van, hogy olyan szinten elmérgesedett a helyzet Magyarországon, beleértve Budapestet is, hogy most már markánsabban kell hallatnunk a hangunkat.” Egy másik megszólaló ugyanakkor hozzátette:
A brit lap tudósításában feltűntek olyan zászlók is, amelyeken ez állt: „Nem vagyok illegális”, amivel a demonstrálók azt jelezték, nem értenek egyet a kormány azon döntésével, hogy betiltsák a magyarországi felvonulást. A Guardiannak nyilatkozó egyik tüntető állítása szerint felháborító a Fidesz döntése a Pride-dal szemben.
A lap kiemelte azt is, amiről már a magyar sajtóban többször beszámoltak, hogy a kormány azt is közölte, hogy arcfelismerő szoftvert fog használni, hogy azonosítsák azokat, akik betiltott eseményeken vesznek részt, és akár 500 eurós bírságot is kiszabhassanak rájuk.
Mint írtuk, a New York Times is beszámolt a rendezvényről. A lap szerint a Fidesz a Tisza Párt népszerűségének növekedésére reagálva döntött a Pride betiltása mellett, a Magyar Nemzetet pedig a Pravdához hasonlította. A Reuters ugyanakkor úgy értékelte, hogy az esemény Orbán-ellenes tüntetéssé vált, miközben Tuzson Bence igazságügyi miniszter akár börtönt is kilátásba helyezett a szervezőknek.
A Le Monde az uniós értékek sérelméről írt, míg az El País szerint a Pride mára a jogállamiság jelképévé vált Magyarországon.
A demonstrációt a BBC, a CNN és az La Repubblica élőben közvetítette.
A The Guardian helyszíni tudósítását itt tudjátok megtekinteni: