SZEMPONT
A Rovatból

Döbrösi Laura: „Kiirtottam minden eldobható műanyagot az életemből másfél év alatt”

A színésznő a műanyagok elleni harcról írta szakdolgozatát, amely bekerült az év legjobbjai közé a tanszéken. Elmesélte nekünk, mit tanult a kutatásai során, és mi a terve az ELTE nemzetközi tanulmányok szakán szerzett diplomájával a későbbiekben.

Link másolása

Másodikos gimnazista voltam, amikor tanév elején az a bosszantó hír fogadott, hogy kedves angol tanárnőm hamarosan elmegy, ugyanis babát vár. Most, 27 évvel később úgy hozta a sors, hogy interjút készíthettem ezzel a "babával", akit Döbrösi Lauraként ismer és szeret az ország.

– Kezdjük kicsit messzebbről a beszélgetést. Valaki, aki gyerekkora óta színészkedik, ráadásul sikeresen, hogy jut el oda, hogy az ELTE nemzetközi tanulmányok szakára iratkozik be és nem a Színművészetire?

– Ennek több oka is volt. Mindig kitűnő tanuló voltam. Nagyon szeretem az agyam bal féltekéjét is használni. A tanulás öröme, az adott szak által ígért tudás elsajátítása motivált a tanulásban, nem pedig az, hogy mit fogok elérni a végzettségemmel. De volt benne olyan megfontolás is, amire te is utaltál, hogy a színészkedés az már sínen van, legyen B terv. Illetve, egy kis lázadás is volt:

nehogy már azt csináljam, amit mindenki szerint kéne!

– Tehát fel sem merült a Színművészeti?

– Természetesen felmerült, és nagyon szívesen jártam volna oda, csak tudtam, hogy ha felvesznek, akkor az első két évben nem engednek ki dolgozni. Akkor pedig épp sok munkám volt, játszottam a Vígszínházban, kaptam az HBO Társasjáték című sorozatában egy szerepet. Nem volt kedvem mindezt abbahagyni, hogy majd négy év múlva ki tudja, lesz-e még ez a lendület.

– Érzel bármi hátrányt azokkal szemben, akik elvégezték az egyetemet?

– Bizonyos helyeken. Azt, hogy a színházi körforgásba bekerülj, megsegíti, ha Színművészetire jártál. A tanárok közül sokan a kőszínházak rendezői, igazgatói, és nyilván a diákjaikat hívják, akiket jobban ismernek.

Ezért nekem nehezebb volt színházban szerepet kapni. Szerencsére mára sok helyen játszhattam, kőszínházba is hívnak.

Ám továbbra is úgy érzem, ha a kőszínházi társulati tagság lenne az álmom, kellene még bizonygatnom az alkalmasságomat és nem hívnának, hanem nekem kéne jelentkeznem.

– Ez akkor tulajdonképpen a szakmának csak a networking része.

– Nem feltétlenül. Van egy nagyon speciális állóképesség, illetve egy színpadi technika, amit persze máshol is meg lehet tanulni. Én is megtanultam utólag a színpadi beszédet. Amikor szükségem volt rá, elmentem egy logopédushoz.

De ha a Színműre jártál, akkor mindenkinek egyértelmű, hogy ezeket tudod, máskülönben többszörösen bizonyítanod kell, hogy el tudod végezni a feladatot.

– Földessy Margit színiiskolájába jártál. Az ember azt gondolná, hogy ez is jelent valamiféle ajánlólevelet a szakmába, hiszen nagyon sok nagy név került ki a keze alól.

– Margittól nagyon sokat lehet tanulni mind emberileg, mind magáról a szakmáról, arról, hogy milyen tulajdonságok szükségeltetnek ahhoz, hogy valakiből színész, vagy tévés, vagy médiaszemélyiség válhasson. Hogy lehet embernek maradni ebben a nagy pörgésben. Azzal együtt, hogy persze technikákat is tanít. Nála nincsenek szintek, évfolyamok, csak korcsoportok. Az ő iskoláját nem lehet „elvégezni”. Én majdnem tíz évet jártam hozzá, ami alatt nagyon sokat fejlődtem. Praktikus volt, hogy Margittól sok gyerek castingra lehetett bekerülni.

– Térjünk vissza a szakdolgozat csapásvonalára. Ha jól tudom, az egyetemi tanulmányaidat már korábban befejezted, de a szakdolgozat megírása akkor elmaradt.

– Így van. Többször is nekikezdtem, de mindig közbejött valami munka, én pedig semmit nem szeretek úgy csinálni, hogy nem tudok száz százalékig rákoncentrálni. De márciusban leállt az élet, így nekiültem és megírtam.

– Szakdolgozatod címe: A műanyaghulladék nemzetközi piacának átrendeződése és a „műanyagok elleni harc”. Te választottad a témát, vagy a tanár javasolt témákat?

– Eredetileg arról szerettem volna írni, hogy Dél-Amerika néhány országában alkotmányba foglalták a Földanya, mint entitás jogait. Ez az egyik kedvenc témám, de túl nehéznek és elvontnak bizonyult egy BA szakdolgozathoz.

Ökotudatos hírességnek címkéztek, sokat posztolok a műanyagokról.

Az életemből kiirtottam minden eldobható műanyagot másfél év alatt, ezt a folyamatot posztoltam is az Instagramon. Egyéni szinten tehát részt veszek a „műanyag elleni harcban”. A kutatásaim után, ha bárki azt kérdezi, hogy milyen alapon okoskodom én a műanyagokról, fel tudom mutatni ezt a szakdolgozatot.

– A hipotézised szerint az utóbbi években tapasztalt, műanyagokkal kapcsolatos szigorítások a műanyaghulladék-piac összeomlásának köszönhetőek. Először talán tisztázzuk, hogy is működött ez a piac, mert szerintem sokaknak fogalma sincs róla.

– Körülbelül 2010-re stabilizálódott ez a piac és az volt a lényege, hogy a fejlett országok az általuk termelt műanyag hulladék jelentős részét Kínába exportálták. Kínának nagyon megérte potom pénzért felvásárolni ezt a műanyaghulladékot mint nyersanyagot, hogy – az eredeti koncepció szerint – újrahasznosított termékeket készítsenek belőle. Ehelyett azonban ennek a szemétnek a jelentős része a tengerben, szemétlerakókban, a talajban végezte. Ráadásul megfelelő infrastruktúra és környezeti szabályozás hiányában a műanyagfeldolgozás és újrahasznosítás is rettentő környezetszennyező körülmények között történt.

2017 őszén Kína bejelentette, hogy 2018 januárjától nem vesz át több műanyagszemetet, tehát egyoldalúan és gyakorlatilag alkalmazkodási idő nélkül azt mondta egy globális piacnak, hogy stop. Ha egy piacon valaki egyedüli importőrként beint, a kereskedelem bejáratott útja megszakad.

A hipotézisem pedig az volt, hogy a nyugati országok nem az amúgy már 2015-16 óta egyre erősödő civil nyomás miatt szigorítottak műanyag ügyben, nem is azért, mert a tengerek szennyezettsége elérte a kritikus szintet, hanem mert ez az addig kényelmes és jövedelmező piac összeomlott, és gyakorlatilag a fejünkre dőlt a szemét.

– Tehát a pénz beszél itt is.

– Sehol nem találtam meg leírva, hogy ezt és ezt a műanyagellenes törvényt a piaci változás miatt hoztuk, mert természetesen mindenki a környezetvédelemre hivatkozik,

de nagyon pregnánsan látszik több platformon is végzett kutatásomban, hogy 2018 után hoztak meg minden ilyen döntést, akkor vált fontossá a politikában a téma.

– Ez azt jelenti, hogy Kína, akit sok szempontból nem szeretünk, mert diktatúra, mert a kínai tőke behálózza a világot, stb..., környezettudatosabb, mint az úgy nevezett fejlett nyugat?

– A műanyag helyzet elért egy olyan szintet, amikor nagyon kezelhetetlen, nagyon szem előtt van, nagyon káros. Kínában ez a helyzet sokkal rosszabb, mint nálunk. Voltak lakossági tiltakozások, és a környezeti károkat sem lehetett többé figyelmen kívül hagyni. Az, hogy a 2018 után hirtelen megugró törvényi korlátozásokat a kínai bejelentés váltotta ki, az a kutatásom alapján tény. De ha Kína nem lépett volna ilyet, a műanyag akkor is a fejünkre nő, így valószínűleg előbb-utóbb mindenképp megtörténne a szabályozás.

– Kiemelnék egy mondatot a dolgozatodból, amit fölöttébb elgondolkodtatónak érzek:

„A műanyag túltermelésének nem a magas fogyasztói igények, hanem a gyártói oldalon keletkező túlkínálat az oka. A PET palackok esetében például lehetséges lenne a 100 százalékig újrahasznosított műanyagból készült termék.”

– Persze. A műanyag fő alapanyagai a petrokémiai ipar melléktermékei, melyek a fosszilis üzemanyagok előállítása során folyamatosan keletkeznek. Nyilván örülnek neki, ha a mellékterméket is pénzzé tehetik.

Miközben nekünk egyáltalán nem lenne szükségünk ennyi műanyag kacatra, 4 réteg csomagolásra egy bonbon körül, és nyugodtan visszavihetnénk a PET palackot is a boltba.

Egyébként már a 60-as években volt, aki leírta, hogy nem lesz jó ez a rengeteg műanyag, mert nagyon sok szemét lesz, ami később költségeket jelent majd az államnak, az embereknek. A petrolkémiai ipar lobbija viszont azóta is az egyik legerősebb a világon.



# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Kocsis Mátéról: Nem sok időt tölt munkával, délutánonként pezsgőzik és borozik
Az országjárásra induló politikus szerint a Fidesz frakcióvezetője nem mondott igazat arról, hogy 8 millió forintos fizetése lett volna egy állami vállalatnál.

Link másolása

„Napjainak a nagy részét, főleg a délutánokat pezsgőzéssel és borozással tölti a Várban, különböző haveri cégeknél és éttermekben”

– mondta Magyar Péter a Telexnek Gyulán. A Fidesz frakcióvezetője egy nappal korábban azt mondta: szerinte Magyar Péter államközeli megbízásait a volt felesége, Varga Judit intézhette, hiszen Magyar nem a végzettségének megfelelő megbízásokat kapott a kormánytól.

Magyar szerint Kocsis nem mondott igazat azzal, hogy neki 8 millió forint lett volna a fizetése.

„Én arra emlékszem, hogy amikor a jogi egyetemre jártunk, és Gulyás Gergellyel relatíve könnyen vettük a jogi egyetemet, akkor Kocsis Mátét leginkább kocsmákban lehetett látni, valamint a MIÉP-nél, aminek az ifjúsági tagozatát vezette. És hát nagy nehezen tudta csak letenni a vizsgáit, nem is tudom, hogy van-e egyébként szakvizsgája, valószínűleg arra már nem mert elmenni” - mondta a lapnak országjárása első állomásán a Tisza Párt politikusa.

Szerinte Kocsis csak megijedhetett attól, amit mondott, vagyis hogy Magyar Pétert a felesége pozíciója miatt nevezték ki állami cégek vezetésébe, azzal hivatali visszaéléssel vádolta a kormányt és a saját kollégáit. Magyar emiatt egyébként várja is, hogy Kocsis kijelentései miatt valaki feljelentse a kormányt hivatali visszaélésért, és az ügyészség ezt kivizsgálja.

„Én ezt sose tagadtam. Nyilván Kocsis Máté letagadja, de a Fideszre nagyon is jellemző a nepotizmus, a feudalizmus, helyi szinten vagy máshol is. De ennek fogunk véget vetni.”

Magyar azt is elmondta Kocsisról, hogy a fideszes politikus nem tölt sok időt munkával, a pezsgőzések és borozások idején nem is nehéz megtalálni a Lovarda környékén vagy a Batthyány Lajos Alapítvány felújított kastélyánál. A kastély díszterme Magyar Péter szerint „úgy néz ki, mint egy angol klub. Ott szoktak az urak ingyen fogyasztani. Kocsis szerintem többet tartózkodik ott, mint az irodájában.”

A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni:

A Fidesz frakcióvezetője ezt a választ küldte a megjelentekre:

"Csúnya, alaptalan dolgokat állít rólam PszichoPeti, de jobban jártam, mint a felesége, mert engem csak szóban bántalmaz. Csak elő ne kerüljön a nadrágszíj"

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: