SZEMPONT
A Rovatból

Csak normális hétköznapokra vágynak a kunyhólakó hajléktalan emberek

Neuberger Eszter, Abcúg - szmo.hu
2019. november 14.


Link másolása

A fölöttem lakó és az afölött lakó beperelt, a ház is beperelt, mert ugye kihívták a gyorsszolgálatot, azonnal kellett a villanyáram, a telefon, a kábeltévé. Hatalmas számlát nyújtottak be a közös képviselőnek, amit ő nekem adott, hogy meg kell térítenem. Én nem is ellenkeztem. Azt viszont hiába mondtam, hogy uraim, nekem, ami rajtam van, ennyi értékem maradt csak. Mindenem odaveszett a tűzben, de ők követelték, hogy egy hónapon belül fizessek ki mindent. Ahelyett hogy vártak volna, hogy helyrejöjjek, és törlesszem a kárt, amit csináltam, bepereltek, és természetesen megnyerték. Két hónapra rá már végrehajtónak adták át az ügyet, akik kamattal követelték a pénzt, ez akkor borzasztó nagy összeg volt, kétmillió-egyszáz- ezer forint – megvannak még a papírok.

Ez a tartozás vitte el az akkor a negyvenes éveiben járó férfi lakását, ezután a megmaradt pénzéből már csak egy lakóautóra futotta, most is egy ilyenben éli mindennapjait egy erdőben.

Lakóautó a Táblás utcai hajléktalanszálló udvarán, 2015 novemberében, Fotó: Magócsi Márton

Egész máshogy került a kőbányai, a forgalmas Örs vezér terétől csak néhány perc sétára található Terebesi erdőbe a 44 éves Bóni Márta. A szegényes körülmények között felnőtt nő egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei, Miskolc közeli kis faluból költözött Budapestre a férjével, a fővárosban elérhető több munkalehetőség miatt. Amikor viszont lánygyerekük született, a megnövekedett megélhetési költségek miatt jobbára hazaköltöztek vidékre Márta szüleihez.

A gyerek, a fűtés, ez-az, minden összejött, nem éltünk meg.

Márta azonban hamarosan “megsokallta” az újra a szülőkkel lakást és a borsodi falu beszűkült lehetőségeit, és úgy döntöttek, férjével újra visszajönnek Budapestre. Az itt megkeresett pénzből így legalább a lánya iskoláztatását is támogathatják – gondolta Márta.

Vonattakarítás volt, és jártunk együtt takarítani a Kökibe is. Akkor nyílt meg, nagytakarítani is mentünk. Három évet dolgoztunk ott is. Így, együtt voltunk mindenütt, együtt dolgoztunk; kaptunk pénzt, az én fizetésem mindig hazament, a kislánynak… Iskolába, ebbe-abba, mindenbe. Szabadságunk, szabadnapunk, ha volt, hazamentünk hozzá mindig két-három napra; hát nehéz volt.

Három hónap albérletezés után azonban, hogy a kiadásaikon spóroljanak, úgy döntöttek, egy ismerősük példájára kiköltöznek az említett Terebesi erdőbe, ahol aztán nyolc évet laktak.

Ezt úgy döntöttük el, hogy menjünk ki, hogy egy ismerősünk is kint lakott a Terebesi erdőben, és egyszer kimentünk hozzá. Azt láttuk, hogy jól meg van csinálva, kályha van, meleg van, aggregátorral villany, hát, mondom, miért ne tudnánk ezt megtenni, miért fizessünk 90-100 ezret, amikor a gyereknek küldhetem le? Oszt utána ott is maradtunk. Megvettük az alapanyagokat. Igaz, rá- ment százezer, de építettünk egy kis faházat az erdőben. Mindent összeraktunk, már utána jobb volt. Mert csak egyszer kellett érte annyit kiadni, nem minden hónapba’.

Miért az erdő?

A kötetben megszólaló interjúalanyok többsége azért választotta az erdei életet, mert úgy érezték: a hajléktalanságnak ez a formája teszi lehetővé, hogy a lehetőségekhez képest a legnormálisabban éljenek.

Ezalatt mindig dolgozni jártam, ahogy most is. Soha nem vették észre a munkahelyeken, hogy így élünk, mert mindig olyan ápoltan jártunk, szépen felöltözve, hogy soha nem mondták volna meg rólunk. Még én meg is mondtam volna a munkahelyen, oszt nem hitték el: „Hogy tik az erdőbe, azt nem hiszem el.” De, mondom, ott lakunk. Ők nem hiszik el. Hát hogy olyan ápoltak voltunk, azt mondják, se füstszagotok nincsen, nem? Ha most valaki az erdőben lakik, nem kell, hogy mindig füstszagja legyen vagy kormos legyen. Kályhánk volt, páromnak volt fűrésze. Sokban olyan volt, mintha rendesen, vidéken laktunk vón, úgy meg volt szépen csinálva.

– fogalmazott az imént megismert Márta.

Horváth Sándorné Krisztina kétgyerekes anyaként lakásuzsora áldozata lett, közvetlenül ezért került hajléktalansorba. A rokonsága egyik tagjától vásárolt 300 ezer forintért lakást a szülővárosához, Kisvárdához közeli Dombrádon, de a tulajdonos még egyszer annyi pénzt követelt, mint amennyit Krisztina részletekben kicsengetett. És amikor a nő nem tudta tovább fizetni a soha ki nem merülő “tartozását”, a neki kedvező szerződés értelmében az eredeti tulaj egyszerűen rendőrökkel kirakatta a (a jogilag soha a nevére nem került) lakásából.

Krisztina és férje ekkor egy Budapesten élő ismerősüktől remélték, hogy ideiglenesen befogadja őket, akiről azonban kiderült, hogy már egy ideje a városi közbeszédben csak Sherwood-ként emlegetett kispesti erdőben él. Hogy a gyerekeivel együtt maradhasson, Krisztina egy ideig még anyaotthonban lakott a kicsikkel, de amikor ott sem maradhatott tovább, férje után ment közös barátjukhoz az erdőbe. A gyerekeket itt nem nevelhették, ők gyámság alá kerültek, Krisztina és férje pedig kénytelenek voltak berendezkedni az erdei hajléktalan életre.

Hogy ez miért volt jobb a szállónál?

Krisztina szerint azért, mert sokkal komfortosabbá tehető.

Ott az erdőben ugyanúgy főztünk, ugyanúgy mosakodtunk, ugyanúgy mostunk, kint beszélgettünk. Olyan volt, mint egy lakás. Ugyanúgy éltünk, mentünk vásárolni, ugyanúgy vettük magunkra a cuccokat. Ugyanúgy éltünk, csak a gyerekekhez meg lejártunk. A ház az erdőben, amit csináltunk, elég jó volt: volt bent ágy, kályha, DVD, ha filmet akartunk nézni. Főztünk meg csináltuk bent a dolgunkat.

Olyannyira megszerette ezt az autonómiát, hogy amikor az erdőből a hatóságok kitessékelték őket, a kunyhó helyett felajánlott szállói szobába még saját rezsót is szerzett, hogy ne kelljen a többi lakóval közösködnie.

Mindennapi nehézségek egy város széli erdőben

A hajléktalanság más formáihoz viszonyított relatív “kényelmessége” ellenére a kunyhóban lakás számos olyan napi kihívást jelent az erdőlakó hajléktalan embereknek, amit más el sem tudna képzelni.

Erdőben sátrazó hajléktalan emberek és kutyáik 2015 októberében, Budapesten

Az erdőben, ahol semmiféle közvilágítás, a történéseket pedig nem látják utcai járókelők, sokkal kitettebbek az ott élők bizonyos helyzeteknek.

Rossz volt megszokni az erdőt. Eleve, hogy erdő, az ember nem tud nyugodtan aludni, mert mindég bármi bekövetkezhet; jártak arra azok a drogosok is, akik ott szipóztak, kiabáltak; hányszor kijöttek a rendőrök ellenőrizni, hogy nincs-e semmi bajunk, télen is, hogy nem fagytunk-e meg. Volt olyan, hogy megfagyott ott egy ember, oszt a patkányok majdnem egészen megették, mire rátaláltak.

– magyarázott a már bemutatott Bóni Márta az erdei élet nehézségeiről.

Az időjárás is sokkal erősebben befolyásolja a kunyhólakó hajléktalan emberek mindennapjait. A 45 éves Varga Jánosné, aki párjával, Bebők Sándorral azért költözött inkább egy erdei kunyhóba, mert szállón nem lakhattak együtt, ilyenkor ősszel délután 4 óra után semmit nem tud csinálni, mint otthon ülni.

Ilyenkor hamar sötétedik. Négy órakor itthon kell legyünk, mert besötétedik. Nem tudunk kimozdulni, ha sötét van, de ugyanígy, ha hó van, ha eső van, ez nagyon rossz.

A hazajutás pedig sosem egyszerű feladat. A kunyhóépítésre alkalmas helyek ugyanis leginkább külső kerületekben vannak, városszéli környékeken.

Látták, amikor jöttek, hogy milyen messze van, teljesen kint. Tiszta életveszélyes. Se járda, se út, majdnem elütött bennünket a kocsi a múltkor is, mikor a párom kivitt a fogorvoshoz.

A téli hónapok átvészeléséhez tüzelőt pedig valóságos tortúra ide beszerezni.

Ezt úgy oldjuk meg, hogy ha az interneten van ilyen, hogy adnak ingyen tüzelőket, én elkérem. Ha elmondom a helyzetemet, ideadják. Ha adok pénzt a benzinre, a szomszéd elhozza. Ha adományba kapjuk, akkor csak a fuvart kell elintézni. Vagy van úgy, hogy nem kér a fuvarért pénzt, hanem elfelezem vele a fát.

Emberi kapcsolatok

Az emberi kapcsolataikról is őszintén beszélnek az interjúkötetben szereplő hajléktalan emberek.

Vannak történetek, amik a szolidaritásról szólnak, és sokszor alvóhelyekhez kapcsolódnak. Péli László Józsefné Erzsébet és párja, Pallók Sándor például jó ideig töltötte az éjszakákat egy többé-kevésbé védett helyen a Margitszigeten a hely gazdáinak szívességéből:

A futópálya mellett volt a kajakosoknak egy épületük. Annak volt egy kis teraszrésze, a főnökséggel megbeszéltük, hogy sötétedés után, miután bezártak, mehetünk oda. Szépen felmostunk, felsöpörtünk, megágyaztunk, mindig tisztán tartottuk, mert engedéllyel, biztonságban aludhattunk ott. Egész éjszaka ott mászkáltak el előttünk a rendőrök, vigyáztak ránk, a szó szoros értelmében.

Egy erdei kunyhó bejárata 2015 októberében, Budapesten

De az ellenkezőjére is van példa. A cikk legelején bemutatott, lakóautóban élő Török János a vízvételezés kapcsán tapasztalta meg, mennyire hiányzik az empátia a környezetéből.

…az emberek elkezdték sajnálni a vizet. Ebben a sorban is van sok kertes ház, kerti csappal. Amikor odamegyek a tízliteres kannával, hogy vizet kérjek, hogy be tudjam venni a rahedli gyógyszert a szívem miatt, azt mondják, hogy jaj, nem lehet, el van zárva, vagy hogy a főnök nem engedi. Van egy épület itt egy nagy kerttel, van ott csap. Amikor néhányszor odamentem vízért, odajött hozzám a biztonsági őr, hogy ez magánterület, ne jöjjek ide többet. Mondom neki, miért sajnálod tőlem a vizet. De nem engedte. Az utóbbi napokban úgy oldottuk meg hát, hogy itt, a parkban van egy csapjuk a kertészeknek, akik a növényeket locsolják, ami le van fedve, abból hoztunk vizet. De gyorsan kell csinálni, mert ha észreveszik, biztosan lezárják a fedelet, és akkor még az sincs.

Van, akit egy másik hajléktalan ember mentett meg. A budapesti Lakatos Edit, jobb híján egy sátorban töltötte az éjszakáit, mígnem egy már régebb óta az erdőben élő férfi egy komplett kunyhót segített összehozni neki.

Laci nagyon rendes volt, mert gyorsan segített mindent megcsinálni nekem. Volt lomtalanítás is, azt mondja a Laci: te, Edit, nem kell ez-az? Mondom, de! Akkor segítek elhozni. Nagyon aranyos volt, segített kocsira rakni, úgy húzta be ide nekem ezt a szekrényt is, azt az asztalt is, de még az ágyam is így lett behozva. Vannak itt is ilyen rendes emberek, akik azt nézik, hogyan segítsenek, akiktől én is segítséget kapok. Így alakult ki ez a kis rész itt nekem.

Az ötlet

Az Utak az Erdőben az Utcáról Lakásba Egyesület vezetője, Kovács Vera ötletéből valósult meg. A benne megszólaló hajléktalan emberek közül többeknek ez a szervezet segített mostanra többé-kevésbé stabil lakhatáshoz jutni.

Az egyesület 2012 óta létezik, első kezdeményezésük a “Kunyhóból lakásba” program volt, ami 30 hajléktalan embernek segített lakásba költözni úgy, hogy rossz állapotú önkormányzati bérlakásokat újítottak fel önkéntesek és a leendő bérlők, a hajléktalan emberek bevonásával. (Egy hasonló, de a Habitat for Humanity menedzselte program keretében jutott lakáshoz egy korábbi riport főszereplője, a 15 éven keresztül kunyhóban élő Gábor is.)

Néhány éve pedig “Lakhatást Most” néven lakásügynökséget indítottak, aminek a közvetítésével lakástulajdonosok adhatják ki üresen álló lakásaikat rászorulóknak szociális alapon. Az ügynökséghez kapcsolódóan egy mobilház-befektetési programot is elindítottak.

A kötettel arra szeretnének rámutatni, hogy a bemutatott történetekhez hasonló hajléktalan életutak éppen annyira állnak össze “rendszerhibákból” és “determinisztikus élethelyzetekből”, mint egyéni tévedésekből.

Az Utak az erdőben a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Leslie Mandoki születésnapján Orbán Viktorral és Rogán Antallal együtt vett részt, ott olyanokat hallott, amiről azóta sem beszél
Magyar Péter 2007-ben kezdett kiábrándulni a Fideszből, a folyamat végül Leslie Mandoki születésnapján tetőzött. Azt azonban nem árulta el, hogy miket mondott ott neki Orbán és Rogán.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 28.


Link másolása

Három olyan közéleti pillanatot is felidézett Puzsér Róbert kérésére Magyar Péter, ami kiverte nála a biztosítékot. A kritikus és a Tisza Párt alelnöke szombaton beszélgetett egymással három órán keresztül, a Hard Talk során elhangzottakat a Telex foglalta össze.

Magyar Péter elsőként 2007-et említette, amikor a Fidesz szerinte ellopta az őszödi beszéd után kirobbant tüntetések áldozatainak szánt pénzt.

„Hogyha képesek ellopni a saját tüntetésükön megsérülteknek összegyűjtött adományokat is, akkor mire képesek még?”

– idézte fel Magyar akkori gondolatait. Szerinte ez az időszak erős nyomot hagyott: szerinte akik még ma hisznek a Fideszben, azok azért hisznek, mert Gyurcsányt nem akarják.

Másodikként azt említette, amikor 2021-ben viharveszély miatt lemondták az augusztus 20-i tűzijátékot, röviddel később pedig leváltották a meteorológiai szolgálat (akkor OMSZ, ma HungaroMet) vezetőjét. Magyar ekkor írt „egy felháborodott Facebook-posztot [a kirúgás ellen], amit a fél Fidesz belájkolt”, mégis leszóltak neki akkori feleségén, Varga Juditon keresztül, hogy nincs igaza. A 2022-es választáson pedig már „orrbefogva akart szavazni” a Kutyapártra, „de aztán bejöttek a gyerekek, szóltak, hogy azt nem lehet, ha az anyukájuk fideszes. Behúzták ők az X-et.”

A harmadik pillanatnak pedig Leslie Mandoki születésnapját nevezte, ahol Orbán Viktorral és Rogán Antallal ült egy asztalnál. Magyar Péter azt mondta, hogy a bulin olyan dolgokat hallott, amelyeknek a részleteit végül inkább nem osztotta meg a közönséggel.

A háromórás beszélgetés során Magyar Péter részletesebben is beszélt a miniszterelnökről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
A lombkorona-sétányos, a négygyerekes család házát megszerző és az orvosi lakásba beköltöző polgármester is újraindul
Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz színeiben nyert, ezúttal már függetlenként száll harcba, már nyilvántartásba is vették. Ahogy Szarvas Róbertet is, és összejött a szükséges számú aláírás Béb polgármesterének és Simonka Györgynek is.
Kiss András - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Újra harcba száll a polgármesteri székért Nyírmártonfalva polgármestere. Filemon Mihály ezúttal már függetlenként áll rajthoz, a valasztas.hu adatai szerint április 27-én vették nyilvántartásba.

A Hajdú-Bihar megyei település a lombkorona nélküli lombkorona sétányáról lett ismert. Erre 60 millió forintos uniós támogatást vett fel Filemon, csakhogy az erdőt közben tarra vágta. A polgármester ezután azzal került be a hírekbe, hogy személyesen vont felelősségre egy nőt, aki nevetős szmájlival reagált az egyik képre, ami a szürreális „látványosságot” ábrázolta. Később Filemon azt állította, nem ezért, hanem amiatt hívatta be a szociális gondozót, hogy panaszt tettek rá, emiatt belső vizsgálat is indult. Csakhogy a panaszlevél írója szerint őt félrevezették, egy üres papírt írt alá. Hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt a rendőrség tavaly augusztusban nyomozást indított az ügyben.

Érdeklődésünkre most a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóirodája azt irta: az ügyben a Debreceni Rendőrkapitányság az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – 2023. október 5-én megszüntette.

Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz-KDNP színeiben lett polgármester, most már azonban függetlenként áll rajthoz.

A településen összesen hat polgármester-jelölt van, mindannyian függetlenek. Debreceni Zsoltot Filemonhoz hasonlóan április 27-én vették nyilvántartásba, Gajdos Istvánt két nappal később.

Egyelőre úgy tűnik, hogy könnyebb dolga lesz Brunner Imrének a Veszprém megyei Bében. Ő azzal került be a hírekbe 2022-ben, hogy kilakoltatott egy helyi négygyerekes családot, majd megvette a házukat. Lugosi Györgyék házát a végrehajtó 3 millió forintos kikiáltási áron hirdette meg, Brunner Imre pedig az utolsó pillanatban egyedüliként tett egy ennek megfelelő ajánlatot.

Ezután mindenféle haladék nélkül kipaterolta az ingatlanban élő családot, pedig ők vissza is bérelték volna a házat tőle.

A 24.hu tavaly októberben járt Lugosiék egykori otthonánál, ami akkor méteres gazban pusztult.

A valasztas.hu szerint

Brunnert április 26-án jelentették be, vagyis ekkor adta le a jelöléshez szükséges számú aláirást. Az eddig egyetlen kihívója, a szintén független Váradi Zoltán még gyűjti az ajánlásokat.

Bácsszőlősön viszont már nyilvántartásba is vették Szarvas Róbertet.

A Bács-Kiskun megyei település vezetője ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt rendeltek el nyomozást, miután egyszerűen beköltözött az EU-s pénzből felújított orvosi szolgálati lakásba.

Amikor Hadházy emiatt kérdőre vonta, egy felvételen a polgármester úgy fogalmazott:

„Baszd meg, valahol laknom kell!”, majd letagadta, hogy ő lenne a település vezetője.

A valasztas.hu szerint Szarvas Róbertet hétfőn vették nyilvántartásba. A településen még egy független jelölt, Mózer Andrea indul, ő még gyűjti az ajánlásokat.

Sokáig úgy tűnt, hogy nem lesz nehéz dolga Simonka Györgynek sem, a Békés megyei Pusztaottlakán. A polgármesteri címért harcba szálló volt fideszes politikust egyebek mellett bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással vádolják. Az RTL-nek nemrég arról beszélt: minden azért történik, hogy levadásszák, mert sokaknak lépett a tyúkszemére, miközben az őt megválasztó dél-békésiek érdekeiért harcolt.

Azt eddig is tudtuk, hogy Simonka idén elindul a polgármesteri címért, de azóta már az is kiderült, hogy lesz kihívója is.

Magyar Péter Mezőhegyesen tartott fórumán beszélt arról egy nő, bejelentkezett polgármester-jelöltnek Pusztaottlakán, annyira felháborította, hogy a településen egyedüli jelöltként indulna Simonka György - ezúttal függetlenként.

A nő akkor úgy fogalmazott, hogy reggel bementek három képviselőjelölt-társával a hivatalba, és bejelentkeztek a választásra.

Ahogy most már a valasztas.hu oldalon látható, ez valóban így is történt: Kocsis Violetta hétfőn adta le a szükséges aláírásokat, ahogy Simonka is. A településen még egy független jelölt, Szabó Miklós is indul, őt hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Azt is már egy jó ideje lehetett tudni, hogy Győrben újra elindul a polgármesteri székért a szexvideós botrányba belebukott Borkai Zsolt.

Az exfideszes expolgármester ezúttal a találó nevű Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület színeiben indul, hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Ahogy a jelenlegi fideszes polgármestert, Dézsi Csabát is. Kovács Lászlót, a Civilek Győrért jelöltjét pedig még április 27-én. Győrben összesen tízen indulnak el a polgármesteri címért: a DK és a Jobbik közös jelöltje, Glázer Tímeát kedden adta le az ajánlóíveket, Pintér Bence, az LMP és a Momentum által is támogatott jelölt pedig április 26-án. A többiek még gyűjtik az ajánlásokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenek előtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
„Tiszta terror ez az ország!” – Szinte minden lakó elmenne a Diószegi utcai házakból, de a jövőtől is félnek
A kormány által kisajátításra kijelölt bérházak katasztrofális állapotban vannak, azonban egyelőre nem világos, hová lehetne költöztetni a 210 családot. Lakókkal beszélgettünk és Pikó András polgármestert is megkérdeztük.

Link másolása

Két héttel ezelőtt egy parlament elé benyújtott salátatörvényből derült ki, hogy akár ötszáz embernek is el kell hagynia az otthonát a budapesti VIII. kerületben, mert otthonaik helyén bővítenék a Nemzeti Közszolgálati Egyetem campusát.

A törvénytervezet az önkormányzatot legalább annyira váratlanul érte, mint a lakókat. Múlt héten tüntetést is tartottak, de egyelőre nem látszik arra utaló jel, hogy az állam visszakozna.

Elmentünk az érintett bérházakba, hogy megkérdezzük az ott élőket, mit szólnak a kormány tervéhez, és milyennek érzik a kilátásaikat.

„Nézzen szét! Maga szívesen élne itt?”

„400 ezer forintom van benne a lakás felújításában, mert azt gondoltam, hogy a határozatlan idejű szerződésem miatt bármeddig maradhatok, így idővel megtérül a befektetés. Fel se fogtam még agyilag ezt az egészet. Mire jó ez, miért pont mi?” – fakad ki Tünde, akit a Diószegi utca 22. lépcsőházában szólítunk meg.

Arra kér, hogy ne fotózzuk. „Tiszta terror ez az ország, az ember nem tudja magát felvállalni, mert a munkája vagy az otthona bánja!”

18 éve él itt, a határozatlan idejű bérleti szerződés azt jelenti, hogy akár élete végéig is itt lakhatna, de el is cserélheti a lakást, a fia pedig örökölheti utána. És ha az önkormányzat felajánlja neki, olcsóbban meg is vásárolhatja. A lakbér mindehhez havi 13 ezer forint.

Szomszédja, akivel épp beszélget, még a keresztnevét sem árulja el. A helyzetet kétféleképpen látják. Tünde szerint a polgármester, Pikó András idejött és azt mondta, hogy a kormány azzal fenyegetőzik: meghiúsítják az önkormányzat eredeti fejlesztési tervét (a DIÓ 2030 program keretében újult volna meg a mostani ügyben érintett épületek többsége).

A szomszéd viszont kijavítja: „Nem fenyegetőzött a kormány, mindössze más tervük van a területtel. Ezért októberig adtak haladékot az önkormányzatnak, hogy elhelyezzék ezt a több mint 200 embert. De mivel nekik nincs ennyi ingatlanjuk, Pikó azt mondta, hogy a többieket lehet, hogy utcára teszik. Kocsis Máté viszont erre annyit reagált a tévében, hogy minden rendben lesz, Pikó András csak ne riogassa és ne tartsa hintában a lakókat.”

Hisznek Kocsisnak? – kérdezem, mire egyikük bólogat, másikuk csak annyit mond, nem hisz ő egyiknek sem. „Amíg Kocsis Máté volt itt, azért elkezdett fejlődni a kerület, az elmúlt négy évben viszont nem sok minden történt” – teszik hozzá egyetértésben.

A névtelenséget kérő lakó alapvetően örül annak, hogy kiköltöztetik őket, persze csak akkor, ha nem kerülnek utcára. „Nézzen szét! Maga szívesen élne itt?” – teszi fel a kérdést. Bízik benne, hogy ennél csak jobb jöhet majd: reményei szerint az értékbecslő olyan árat mond majd, aminek köszönhetően jobb cserelakást kapnak.

Az udvar másik végében egy nő épp az ajtaja előtt tesz-vesz. Ő se szeretné, ha fotóznánk, és a nevét se mondja meg. Annyit árul csak el, hogy az Oltalom Karitatív Egyesület alkalmazottja, ők bérlik neki a lakást az önkormányzattól, ezért nincs nagyon beleszólása a történésekbe.

Attól nem tart, hogy hajléktalanná válik, sőt kicsit még örült is a hírnek, hátha jobb helyre kerül, mert „ezek az udvari lakások mind vizesek és penészesek.”

„A férjem tavaly halt meg a tüdeje miatt, a szomszédaim már korábban, ők is asztmásak voltak. Kértem már cserét, vannak itt a házban a felső szinten jobb állapotú üres lakások. Még azt is felajánlottam, hogy a saját pénzemen felújítom az egyiket, de elutasították a kérésemet.”

„Ez a ház lassan 30 éve el van felejtve”

A Diószegi utca 24-be nem sikerül bejutnunk, a 26-ban pedig csak egy család van otthon, de ők sem szeretnének nyilatkozni. A 28-as számú ház udvara is teljesen kihalt, az egyik lakásba bekopogva viszont sikerrel járunk. Ernő nyit ajtót – mint kiderül 63 éves, 2006 óta él itt. Épp felújítást tervezett, de a történtek miatt inkább letett róla.

„Megmondom őszintén, nem nagyon szeretnék innen elmenni. Nagyon jó a közösség, ebben az udvarban a legjobb az egész környéken. Nincsen veszekedés, összetartunk.”

Nemrég tartottak egy gyűlést, ahol emlékei szerint az hangzott el, hogy augusztusig mindenkinek el kell hagynia a lakását. Csereingatlanról nem esett szó.

„Nem tudom, mi fog történni. Beteg voltam sokáig, kórházban is kezeltek, és sajnos elmaradtam néhány havi lakbérrel. Nagyon remélem, hogy emiatt nem indulok rosszabb helyzetből.”

Hozzáteszi azt is, hogy bár két szakmája van, így is nagyon fél az utcára kerüléstől. Már csak heten laknak a házban, közülük ketten szeretnének elmenni, a többiek maradnának.

Ernő szerint már az ideköltözése óta mondják, hogy le fogják bontani a házat, de eddig semmi nem történt. Most viszont úgy érzi, tényleg bontani fognak, annyira sűrűn járkálnak be hozzájuk a terepfelmérő szakemberek.

A nagyjából 100 méterrel arrébb található Sárkány utca 1-et szintén kisajátítaná a kormány. A kapuban nagyobb társaság pakol be épp egy autó csomagtartójába. Sietnek, de beengednek bennünket a házba, hátha találunk olyat, aki szóba elegyedik velünk.

Az emeleti gangon két férfi beszélget, nyilatkozni nem akarnak, de tanácsot adnak, hová kopogjunk be. Hetvenes nő nyit ajtót, Júliának hívják, a fiával és a menyével él a 37 négyzetméteres, másfél szobás lakásban.

„Mindenem minden évben tönkremegy. A falakat újra kell glettelni, a parkettával foglalkozni sincs értelme, annyira ázik a lakás. Ha arrébb tudnám húzni az ágyat, meglátnák, milyen penészes mögötte is a fal.”

A házban számítottak rá, hogy valami történni fog, igazából már nagyon várták is. De nem így, ennyire hirtelen módon: ez mindenkit arconcsapásként ért, „kivannak teljesen idegileg” – fogalmaz. Nem lát rá esélyt, hogy végül maradhatnak, de szerinte értelme se lenne, mert süllyed a ház.

„22 éves korom óta önkormányzati bérlakásom van, az V. kerületben születtem és ott éltem negyven évig, azóta itt vagyok Józsefvárosban. A lakóközösség sajnos nem annyira jó, 100-ból talán 40 százalékos” – meséli.

Olyan helyre szeretne költözni, ahol jobban összetartanak a szomszédok, de mindenképp a környéken maradna, mert rengeteg szállal kötődik ide.

A polgármester nemrég ebbe a házba is ellátogatott, de szerinte lényegében csak annyit mondott, hogy nincs elég cserelakás, őket is váratlanul érte az egész. Nagyon sajnálja a lakókat, megpróbálnak megoldást találni, ugyanakkor nem tud ígérni semmi biztosat.

Júlia nem túl optimista. „Ez a ház 30 éve, amióta itt lakom, el van felejtve. Tök mindegy, ki vezette épp a kerületet. A tető lassan beszakad, a padló süllyed, minden rohad. Fogalmam sincs, mi lesz.”

Pikó: Bárhogy is alakul, jövő tavaszig senkinek nem kell költöznie

„A törvény a jelenlegi formájában szerintünk több ponton sérti az alkotmányt, az Európa Tanács önkormányzati chartáját, illetve a jogalkotási törvényt is” – állítja Pikó András józsefvárosi polgármester.

Az önkormányzat is a sajtóból értesült a törvénytervezetről, semmilyen előzetes tájékoztatást nem kaptak, de minden erejükkel azon lesznek, hogy megakadályozzák az elfogadását a május 3-ra tervezett parlamenti szavazáson.

Ha ez mégis megtörténne, a lakók október 31-én veszítenék el a bérlői jogviszonyukat, innentől fogva 90 napjuk lesz, hogy vagy elfogadjanak egy felajánlott cserelakást, vagy ezzel arányos mértékű kárpótlást kapjanak. Ugyanakkor november 1-jén életbe lép a kilakoltatási moratórium, ami azt jelenti, hogy bárhogyan is alakul az ügy, jövő tavaszig senkinek nem kell az akarata ellenére költöznie.

A polgármester szerint ugyanakkor még ilyen határidővel is teljesen felesleges volna a lakókat kiköltöztetni, hiszen ha vannak is tervek a terület jövőjéről, azok még biztosan nincsenek olyan állapotban, ami indokolttá tenné a sietséget. Ezért ha végül el is fogadják a törvényt, az önkormányzat célja az lesz, hogy kapjanak további haladékot,

Szeretnék továbbá azt is, hogy az állam olyan pénzbeli megváltást fizessen, ami lehetővé teszi, hogy az önkormányzat mind a 210 családnak, akik jelenleg a bérlői, másik bérlakást vásárolhasson. Az elvárás ezzel szemben az, hogy nem lehet sem rosszabb állapotú, sem kisebb alapterületű, mint ahol most élnek, valamint a bérleti díj mértéke is hasonló lenne.

A cserelakások költsége az önkormányzat számításai szerint nagyjából 17 milliárd forint, amiből 5 milliárd jár nekik a most üresen álló ingatlanokért (ugyanis a 10 bérházban számos nem használt, többségében romos állapotú lakás is található), 2 milliárd pedig a Dugonics utcai iskola szintén kisajátított épületéért. A fennmaradó összeg is arányban van a terület értékével, már csak az a kérdés, az állam is így gondolja-e.

Pikó emellett ahhoz is ragaszkodik, hogy ha lehetősége lesz tárgyalni a kormánnyal, akkor mellette ülhessenek a bérlők képviselői is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk